Zastupitelé odsouhlasili referendum k přemístění bazénu
„Místní referendum se bude konat v obou dnech prvního kola přímé volby prezidenta republiky.“ Toto usnesení, po více jak hodinu a čtvrt trvající diskusi, nakonec odhlasovalo všech 24 přítomných zastupitelů na zasedání 6.12.2012. Celá věc byla zkomplikována současnými nejasnostmi ohledně prezidentské volby, zda se její první kolo uskuteční v plánovaném termínu v pátek a sobotu 11. a 12. ledna 2013, nebo bude tento termín odložen. Pro tento případ byl termín konání navrhovaného místního referenda k bazénu definován takto: „Pokud by bylo první kolo přímé volby prezidenta přesunuto na termín po 31.3.2013, bude se místní referendum konat v sobotu dne 16.3.2013 v čase od 8:00 do 20:00“. Zastupitelé také mohli zabránit vypsání referenda a to vyhověním jeho požadavků v plném rozsahu. K tomu ale našli odvahu jen 3 zastupitelé, 10 bylo proti a 11 z přítomných se v této věci zdrželo hlasování. O přemístění aqvaparku tak musí rozhodnout občané Písku sami v historicky prvním píseckém referendu.
O znění otázky "Jste pro přemístění plaveckého stadionu (akvaparku) v Písku ze stávající lokality pod historickými městskými hradbami na jiné místo a po dobu výstavby nového zachování provozu v plaveckém stadionu stávajícím?" položené v referendu a odsouhlasené všemi podepsanými petenty se tentokráte již nepolemizovalo. Radnice uznala názor petičního výboru ve složení Ing. Václav Blažek, Jan Friedl a Zdeněk Kudrlička, že je položená otázka plně v souladu se zákony, tak jak je uvedeno v námi zajištěném právním rozboru Ekologického právního servisu a také ve stanovisku ústavu Práva a státu.
Při projednání referenda byl také vznesen požadavek na jeho doplnění o samostatnou otázku, která by v případě odsouhlasení přesunu na jiné místo odpověděla za věčné téma, co vlastně v Písku chceme: bazén, nebo aqvapark?? Urychlily by se tím následné kroky při výběru lokality a zadání nového projektu. Tento návrh ale zastupitelstvo také odmítlo. Co tedy Písečáci chtějí, se opět nedozvíme.
Debata se také vedla o způsobu jak bude vlastní referendum probíhat. Dle názoru petičního výboru je možné zajistit volbu pomocí jedné volební komise ve stejné volební místnosti jako volby prezidentské. Město ale má jiný právní názor, že je třeba mít pro referendum samostatnou volební místnost s plentou a urnou a speciální volební komisí. Pečiční výbor nakonec na tomto požadavku netrval, proto každý volič bude muset navštívit 2 volební místnosti, které podle slov tajemníka úřadu budou bezprostředně vedle sebe. Náklady na referendum konané ve stejném termínu jako volby prezidentské se tak podle města prodraží o cca 50-70 tis. Kč na pořízení nezbytného vybavení (tzn. cca 2,50 Kč / na každého voliče).
Aby místní referendum bylo platné je třeba účasti alespoň 35 % (v Písku cca 8 500) oprávněných voličů z cca 24 000 zapsaných. Rozhodnutí v místním referendu bude pro město závazné, hlasovala-li by pro ně nadpoloviční většina, které se místního referenda zúčastní, a zároveň alespoň 25 % píseckých voličů (tzn. min cca 6000). Vzhledem k odsouhlasenému sloučení s prvním kolem prezidentských voleb lze očekávat dostatečnou účast (dle předvolebních průzkumů se jí bude účastnit cca 67%). Pro srovnání účast v nedávných krajských volbách byla 37% (rok 2008 byla v Písku 38,6%), ke komunálním volbám v roce 2010 dorazilo 10130 voličů tzn. 41%.
Podle právního posudku je otázka k referendu o bazénu v pořádku v obou částech
Veřejná diskuze k petici o plaveckém bazénu
Bude první písecké místní referendum o umístění plaveckého bazénu?
BAZÉN TADY NEBO JINDE ??
Na vzdory petici odborníků zastupitelé rozhodli o výstavbě aquaparku pod hradbami
KDE MÁ PODLE VÁS STÁT NOVÝ BAZÉN? - VÝSLEDKY NAŠÍ ANKETY
Na základě výstavy studentských návrhů řešení nového bazénu na jiných místech v Písku podporujete znovu otevření debaty o záměru výstavby projektovaného aquaparku pod hradbami? - VÝSLEDEK NAŠÍ ANKETY
Diskuze k článku
Nejenže se nedozvíme, chceme-li plavecký bazén nebo aquapark, my se především nedozvíme, jestli vůbec něco chceme. Jediné, co se dozvíme, je, jestli chceme pod hradbami park třeba s vodotryskem.
Není asi snadné ujasnit si referendově, co je plavecký bazén a co je aquapark. Možná by se ale stačilo zeptat, jestli tam chceme mít nejméně osm plaveckých drah. Pak bude celkem jedno, jak se tomu průtokovému ohřívači vody a obecních peněz bude říkat.
Třeba VLBP (Vodní Lázeň Bilba Pytlíka)
A co kdo navrhoval a jak kdo hlasoval, si přečteme, předpokládám, v zápisu.