Přihlášení

Znáte svého strážníka městské policie?

23. 10. 2009 | Martin Zborník | Diskuze (1) | Životní prostor

Městská policie - ilustrační foto

Každý ve městě Písek má již od roku 1994 přiděleného svého strážníka městské policie. Tato služba je dobrým záměrem, jak zlepšit pocit bezpečnost a realizovat účinnou prevenci kriminality. Potkáváte svého strážníka ve vaší lokalitě, řešíte s ním vaše problémy a pomáhá vám s nimi k vaší spokojenosti?

Podle informací, které zveřejňuje Městská policie Písek na svých www stránkách, není možné zjistit, kdo je vaším strážníkem. Je to jen jakési anonymní číslo. Stejně to bohužel funguje i v praxi. Většina lidí nezná svého přiděleného strážníka, proto účinnost tohoto dobrého nápadu se v praxi moc neosvědčuje. Zajímavý režim má také centrum města. To podle přiložené mapy svého strážníka nemá. Asi ho nepotřebuje.

Každá ulice, sektor, či rajón má svého strážníka !

Město Písek je rozděleno na sektory, resp. rajóny, ve kterých strážníci městské policie vykonávají hlídkovou činnost. Toto níže uvedené schéma je městskou policií naplňováno již od roku 1994.

Městská Policie Písek

Město Písek
sektor A sektor B sektor C sektor D
str.012 rajón A1 str.015 rajón B1 str.019 rajón C1 str.023 rajón D1
str.025 rajón A2 str.004 rajón B2 str.003 rajón C2 str.029 rajón D2
str.010 rajón A3 str.011 rajón B3 str.027 rajón C3 str.024 rajón D3
str.005 rajón A4 str.008 rajón B4 str.002 rajón C4 str.006 rajón D4
str.030 rajón A5 str.001 rajón B5 str.032 rajón C5 str.028 rajón D5

Město Písek je rozděleno na jednotlivé sektory, které se dále dělí na jednotlivé rajóny. Ty jsou přiděleny jednotlivým strážníkům, kteří zde v rámci hlídkové činnosti vykonávají dohled a případně činí kroky k nápravě závadového stavu (historické centrum města připadá všem strážníkům ).

Části obce – Semice, Smrkovice, Nový dvůr a Hradiště – jsou rovněž začleněny do rajónů. V těchto částech jsou ustanoveny osadní výbory, kdy předseda má přímé spojení s operátorem městské policie. Pro městskou policii, ale domnívám se i pro občany, je tento systém značnou výhodou, neboť strážník je v přímém kontaktu s předsedou a jsou řešeny bez průtahů vzniklé připomínky či náměty obyvatel částí města.

Strážník se v určeném sektoru resp. rajónu pohybuje pěšky. Během obchůzky vyhledává a zjišťuje protiprávní jednání, různé závady na veřejném nebo soukromém majetku, podezřele se chovající osoby, špatně parkující vozidla, toulající se psy, a hlavně se zajímá o problémy občanů v dané lokalitě. V případě zjištění takového závadového jednání činí okamžitě kroky k jeho nápravě a v následujících dnech provádí opětovnou kontrolu. Strážníci se snaží působit i preventivně svou přítomností v daných sektorech a spolupracovat s občany, zařízením poskytující různé služby např. Arkáda, Naděje, domy seniorů, základní a střední školy, organizace provozující sportoviště, atd.

Strážník má dále stanoveny kontrolní a sledovaná místa (místa, kde je zjištěn větší výskyt protiprávního jednání, místa vytipovaná MP/PČR anebo se jedná o místa, kde se obyvatelé cítí ohroženi), kde provádí zvýšenou hlídkovou činnost. Městská policie se snaží co nejvíce spolupracovat s občany města a řešit jejich problémy, což má vazbu na bezpečnostní situaci, a především pocit bezpečí. K tomu využívá jak sdělovací prostředky, tiskový zpravodaj města, ale i schránky.

Z výše uvedených řádků je patrné, že za stav v rajónu je odpovědný konkrétní strážník. Pravdou však zůstává, že ne vždy za službu se strážník do svého rajónu dostane a provede hlídkovou činnost (provádění jiných zákroků nebo úkonů k plnění úkolů městské policie).

V případě, že potřebujete pomoc – cítíte se ohroženi nebo jste zjistili závadové jednání – informujte městskou policii nebo Policii ČR. Spolupráce občan – policie a naopak může přispět ke zkvalitnění práce policie a odhalování těch, kteří se protiprávního jednání dopouštějí.

Mapa jednotlivých sektorů resp. rajónů: kliknutím na mapu se otevře ve větším rozlišení.

Jaké jsou úkoly městské policie Písek

Zastupitelstvo města Písku zřídilo Městskou policii Písek obecně závaznou vyhláškou ze dne 23. 1. 1992, která zabezpečuje především místní záležitosti veřejného pořádku v rámci působnosti města. Při této činnosti úzce spolupracuje s Policií ČR. Městská policie slouží všem občanům, a proto má také každý právo obracet se na strážníky se žádostí o pomoc. Strážníci jsou povinni v rozsahu svých úkolů požadovanou pomoc poskytnout.

Při zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku městská policie zejména:
- přispívá k ochraně a bezpečnosti osob a majetku
- dohlíží na dodržování pravidel občanského soužití
- dohlíží na dodržování obezně závazných vyhlášek a nařízení obce
- se podílí na dohledu bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích
- se podílí na dodržování právních předpisů o ochraně veřejného pořádku
- se podílí na prevenci kriminality v obci
- provádí dohled nad dodržováním čistoty na veřejných prostranstvích v obci
- odhaluje přestupky a jiné správní delikty jejiž projednávání je v působnosti obce
- poskytuje statistické údaje Ministerstvu vnitra ( o městské policii )

Městskou policii řídí starosta města Písku. Vedením je pověřen velitel městské policie. Vedení odpovídá za soustavné zvyšování úrovně městské policie a přitom se opírá o podněty vlastních pracovníků, občanů města i o zkušenosti ostatních měst ČR. Při plnění úkolů spolupracuje městská policie s Policií ČR, odbory MÚ a orgány státní správy. Celkový počet zaměstnanců je 32. V tomto počtu je zahrnut velitel, zástupce velitele pro výkon služby, zástupce velitele – manažer prevence kriminality – tiskový mluvčí, administrativní pracovnice a 28 strážníků pro přímý výkon služby.

Výkon služby

1) Služba je zajišťována nepřetržitě po celých 24 hodin čtyřmi pravidelně se střídajícími směnami. Každá směna má 7 strážníků, kteří se dle funkčního zařazení dělí na: velitele směny, zástupce VS, řidiče sl. vozidla a strážníky – všichni v přímém výkonu služby.
2) Město je rozčleněno na 4 rajóny podle směn. Ty jsou pak dále členěny na jednotlivé úseky, za které zodpovídá konkrétní strážník, jemuž byl úsek přidělen. Historické centrum města připadá všem strážníkům.
3) Služba je vykonávána formou pochůzkové a hlídkové služby a monitoringem kamerového systému.

Pracovní činnost

Hlavní náplní pracovní činnosti Městské policie Písek zůstává dohled a řešení místních záležitostí veřejného pořádku na území města. Ze statistik vyplývá, že 70% měřitelné činnosti z celkového počtu ročních událostí je na úseku dopravy. Přestupky, které jsou zaznamenány na úseku veřejného pořádku, tvoří zejména §47 až 50, zák. č. 200/1990 Sb.

O přestupcích

V této oblasti dochází především k rušení nočního klidu, znečišťování nebo neoprávněnému záboru veřejného prostranství, poškozování cizího majetku, porušování vyhlášek města a přestupkům proti občanskému soužití. Dále je také odhalováno užívání drogy (inhalace toluenu) na místě veřejně přístupném.Ve většině případů se jedná o osoby nezletilé nebo osoby mladistvé. Události, které se týkaly nezletilých, byly vždy oznámeny na Městský úřad (odbor sociálních věcí a zdravotnictví) a rodičům.

Činnost strážníků městské policie je také směřována do jiných oblastí, a to zejména na odchyt volně pobíhajících psů a toulavé zvěře. K odchytu jsou vycvičeni a vyškoleni všichni strážníci, kteří používají speciální prostředky na odchyt (narkotizační puška, odchytová síť, odchytová tyč, uspávací prostředky, atd.). Počet odchycených psů je v počtu cca 130 ročně.

Zjišťování závad veřejně prospěšného zařízení s následným oznámením fyzickým a právnickým osobám (závady na komunikaci, osvětlení, dopravním značení, poruchy VAK a el. energie, zábory, skládky atd.). Otevírání bytu nebo jiného uzavřeného prostoru kde hrozí důvodná obava, že je ohrožen život nebo zdraví osoby, anebo hrozí větší škoda na majetku. Vyhledání a evidenci autovraků a následnou asistencí při odtahu. Likvidace zjištěného požáru osobních vozidel, kontejnerů a dalších movitostí s následným vyrozuměním hasičů (sl. vozidla jsou vybavena hasicími přístroji a všichni strážníci jsou proškoleni). Těmito prvotními zásahy bylo mnohdy zabráněno velkým škodám na majetku.

Nezanedbatelnou práci odvádějí strážníci při dohledu na zachování veřejného pořádku při konání nejrůznějších sportovních a kulturních akcí pořádaných ve městě Písku. U sportovních a kulturních akcí lze např. uvést hokejové a fotbalové zápasy, běh městem, Šrámkův Písek – přehlídka mladého divadla, slavnosti města Písku, Písecké kulturní léto a mezinárodní folklorní festival, vánoční trhy, mistrovství ČR - mažoretky a další akce...

Zdroj: internetové stránky Městské policie Písek

0
0

Diskuze k článku +

8. 2. 2010 (14:01)  –  k.e.n

0
0

V naší poklidné ulici, na okraji města i zájmů, se MPíci objevují velice zřídka. Snad jen tehdy, když kdosi po 35ti letech zjistil, že parkující auta v naší ulici nesmí parkovat, protože je obousměrná a na jeden jízdní pruh nezbývají předepsané decimetry, to se tam objevili. Autem. Což ovšem popírá onu větu "Strážník se v určeném sektoru resp. rajónu pohybuje pěšky". Takže mohu jen říci, že strážníka jsem v našem sektoru A4 nikdy neviděl. Možná je to ovšem jen náhoda. A navíc, v sousedním sektoru A3 je kamera, která nás chrání.

Apropó, když jsme u těch kamer, zdají se vám býti efektivní? Jaký asi je celkový poměr "Náklady na provoz/kamerami vyřešené přestupky a trestné činy"? Jistě, možná mají preventivní účinek (ale proč jsou potom ty nové – tzv. lampičky, tak nenápadné?) , ale náklady za roční prevenci čítající více než 700.000,- Kč by měly mít i stranu výnosů.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.