Výjimečná výstava: část Žižkovy lebky v Písku
Čáslavská kalva je název mimořádné krátkodobé výstavy, kterou připravilo Prácheňské muzeum v Písku. Kalva je dnes uložena ve speciální síni na čáslavské radnici, veřejnosti je však ukazována pouze kopie a originál je uschován. Právě ten bude od soboty 4. října do pátku 10. října vystaven v Rytířském sále Prácheňského muzea.
Kalva calva, calvaria – klenba lebeční lat. calvus lysý, calva lebka; srov. bibl. hora Kalvárie, buď podle tvaru holé lebky nebo jako „hora lebek“, tj. místo poprav (Velký lékařský slovník).
"Zcela výjimečně se nám podařilo zapůjčit originál domnělých ostatků Jana Žižky z Trocnova, zejména horní části lebky, které se odborně říká kalva," sdělil ředitel muzea Jiří Prášek. Písečáci i návštěvníci města si ji budou moci prohlédnout 4.-10. října.
Při výstavě spolupracuje skupina historického šermu KLÍČ A MEČ z DDM Písek.
Husitská jízda a přednáška
V sobotu 11. října pak bude husitskou jízdou slavnostně převezen do Husitského muzea v Táboře. Bude to v den, kdy uplyne 590 roků od hejtmanovy smrti u Přibyslavi.
Doprovodnou akcí k výstavě je v Písku přednáška předního znalce husitské problematiky: Prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc. „Dvojí tvář Jana Žižky“, čtvrtek 2. října od 16 hodin v přednáškovém sále muzea.
Vzácný nález dílem náhody
Vystavovaný objekt byl šťastnou náhodou nalezen v listopadu roku 1910 zazděný ve výklenku v chrámu sv. Petra a Pavla v Čáslavi. Po městě se sice tradovala řada "zaručených zpráv", že zde někde Žižkovy ostatky byly uloženy, ale dlouho se spíše věřilo, že byly v historii nevratně zničeny.
Několikerý antropologický průzkum připustil, že by se mohlo jednat o Žižkovu kalvu, i když jednoznačně to potvzeno nebylo.
"Osudy Žižkových ostatků jsou nejasné. Podle dochovaných zpráv byl nejdříve slavnostně pohřben v Hradci Králové v chrámu sv. Ducha. Za nejasných okolností bylo ovšem jeho tělo tajně odvezeno do Čáslavi a zde pohřbeno v děkanském kostele sv. Petra a Pavla.(vedle toho ovšem paralelně vznikla pověst, že leží v kostelíku v Sendražicích). Později byl k jeho poctě pořízen tesaný náhrobek, a po nějaké době poblíže něj umístěny údajné relikvie- palcát a kamenný talíř, ze kterého jídával. Náhrobek byl zničen za doby rekatolizace roku 1623, přičemž v něm ale nebyly nalezeny žádné pozůstatky. Roku 1631 horlivý páter Gramsci v kostele nalezl údajné Žižkovy kosti, a dal je veřejně "spálit a popel rozptýlit do vzduchu, aby bylo jasné, že ani ta nejmenší památka nezůstala na tak krutého tyrana". Teprve při rekonstrukci kostela roku 1910 bylo nalezeno nejdříve několik kostí s kalvou (lebeční klenbou)a po té zazděný výklenek se zprávou na deskách staré knihy:Ossa incliti ducis Bohemiae Joannis Žižka in muro aversaris claudestine asservantur".(Kosti slavného vůdce českého Jana Žižky v protější zdi tajně se chovají.). Kalvu od té doby zkoumalo mnoho antropologů, nejznámější práce jsou od Jana Matiegky a Emanuela Vlčka…" – Miroslav Funiok, více na http://janzizka.blog.cz/0910/caslavska-kalva
Kalva na čáslavské radnici
Síň se nachází v prvním patře pozdně barokní radnice a slouží k pietnímu a definitivnímu uložení čáslavské kalvy ve vitríně z dubu a bronzu.
Finanční prostředky byly získány z velkolepých oslav 500. výročí úmrtí Jana Žižky z Trocnova, pořádaných v létě roku 1924 za velké účasti široké veřejnosti. Nejvýznamnějším jejím objektem jsou tělesné ostatky Jana Žižky z Trocnova, uložené ve veliké krychlové, z bronzu a skla zhotovené vitríně, stojící na mohutném dubovém podstavci, zdobeném vyřezávanými znaky slavného válečníka.Ve vitríně, zakončené nahoře bronzovou biblí a bronzovým kalichem, je uložena ve zvláštní zasklené skřínce mozkovna, na niž je patrná asymetrie očnic, nosní hrbolek a jizvy po zhojených ranách.Ve vitríně pod oknem se nachází dvě kosti stehenní, dvě prkénka šindelového tvaru a různé drobnůstky – tedy vše, co bylo nalezeno roku 1910.
Více zde: http://fan-klub-fkvz-1903.webnode.cz/o-zizkovi/caslavska-kalva/.