Strašák jménem brownfield – 9. díl: Fenomén Letňák…
Jedním z mnohých dědictví, která nám tu minulý režim zanechal, jsou letní kina. Doufám, že nikoho neurazím, když budu užívat i výraz „letňák“, který stejně všichni používáme. Letní kino zní v současné češtině skoro knižně a je možné, že zanedlouho úplně zmizí. Letňáky se totiž dostávají na seznam „ohrožených druhů“ a dnes je jich v celé republice v provozu 42. Někomu to možná na vymření nepřijde, ale stačí připomenout, že v 70. a 80. letech minulého století mělo letní kino téměř každé městečko či obec. Často tato kina vznikala v „Akci Z“. (Pro mladší ročníky jen vysvětlivka, že se jednalo o skutečnou brigádu. Takže neplacenou.) Lidé prostě chtěli, aby se i ve svém městě mohli v létě dívat na filmy pod širým nebem a často tato kina byla zároveň i letní divadelní scénou.
Písecké letní kino nepatří doslova mezi ty klasické brownfieldy, jak je veřejnost většinou vnímá. Žádná polorozpadlá fabrika, ale městský areál, do kterého město už dlouhá léta neinvestovalo. A víte co? Je to vidět. Dlouhodobě zanedbávaný areál.
Ano, kolem kina je sice pěkný nový plot, ale napadá mě, jestli to není hlavně kvůli tomu, aby nebylo dovnitř moc vidět? A nemyslím teď filmové projekce nebo koncerty. Rozbitý a unavený asfalt s křivými obrubníčky, pralavičky, které se neopravují a tak postupně umírají, pódium-nepódium, šatny za projekčním plátnem a tak vůbec.
Všichni, kdo sem chodíme, tak víme, jak to tu vypadá. A je to jen a jen vizitka města, které je špatným hospodářem a raději investuje do jiných a nových projektů, než aby alespoň postupně opravovalo „svoje staré chalupy“, které slouží píseckým občanům.
To samé se vlastně týká i píseckého divadla. Před x lety by přitom stačilo pár tisíc na opravu poškozené střechy, aby nezatékalo do krovu a dál, respektive níž. Ale radnice si asi raději počkala, aby to stálo za to, a přitom z těch obrovských bankovek, které do divadla padly, nikoho nenapadlo dát nějaký peníz i do nového technického vybavení, do jeviště, do zázemí a šaten pro účinkující, které jsou známkou PUNKU. Alespoň takhle mi to řekli kamarádi ze slovenských The Backwards (Beatles revival), když v píseckém divadle hráli.
Ale to jen, že podobnost je asi čistě náhodná… Letňák má však smůlu v tom, že vlastně nikoho nezajímá. Ani radnici, ani investory či šikovné a zavedené písecké stavební „firmičky“. Prostě se tam promítá jen pár měsíců v roce, sem tam se tam udělá koncert nebo party. Je to vlastně přítěž a nikoho nenapadne zkusit aspoň přemýšlet, jak tomu pomoci a udělat z handicapu třeba i výhodu? Mrknout se, jak to dělají jinde. Podívat se na ten internet, a tak dále, a tak dále.
Multifunkční volnočasový park pro náctileté?
Dávat starým budovám či areálům novou nebo aktuálnější funkci je stará věc a bezprostředně vlastně souvisí s tématikou brownfieldů. Ty jsou často upravovány či přeměněny pro zcela jiný účel, než pro který kdysi vznikly. Platí to i pro letní kina a nemusíme hned jezdit do zahraničí. Stačí se podívat do Chomutova, jak je možné také naložit s letňákem. A berte to prosím opravdu jen jako příklad. Udělali zde prostě z letňáku sk8park. A fakt parádní.
Je pravda, že tento projekt mě dost inspiroval k tomu, že jsem začal přemýšlet o ještě jiném využití píseckého kina. O něčem, co mu dá nový život. Do toho se pak přidala aktivita „Hřiště pro náctileté“ a z toho všeho vznikl nápad udělat z letního kina jakési centrum mladých lidí, které by se využívalo „téměř celoročně“. Zůstalo by samozřejmě zachováno promítání filmů, pořádání koncertů i dalších akcí, které se zde konají. To místo je fakt výborné.
Vznikl koncept na multifunkční využití letního kina, kde by bylo místo pro in-line, parkurové překážky, venkovní posilovnu, streetball, sk8, kola a třeba i tanec. Bývalá radnice se k tomu návrhu postavila čelem a nechala zpracovat studii, jak by to mohlo jednou třeba vypadat (Regenerace areálu Letního kina Písek pro druhotné využití / http://www.mesto-pisek.cz/odbory-mestskeho-uradu/DIR-odbor-investic-a-rozvoje/CL-regenerace-arealu-letniho-kina-pisek-pro-druhotne-vyuziti/700).
Principy celého projekt v letňáku jsou jednoduchost, originalita, nízké investiční i provozní náklady. Úspěšná realizace projektu by pak mohla být i jakýmsi píseckým know-how pro revitalizaci letního kina na „multifunkční volnočasový park“?
Na zkoušku zatím vznikl u kina alespoň posilovací plácek. Je to dobrý počin. Sice evidentně nešlo o velkou investici, ale na to, aby se zkusilo, jestli by to tu fungovalo, to myslím stačí. Studie na „jiný letňák“ nezmizela a je v plánu města ji realizovat. Určitě to ale chvíli potrvá. V této chvíli ale možná ani není až tak důležité, jak to bude celé nakonec finálně vypadat a z čeho to bude. Jde hlavně o to, že se začalo uvažovat nad tím, co kdyby v tom kině bylo ještě něco jiného a začalo se i jinak využívat?
Nedávno jsem viděl v televizi pořad RETRO a díl byl věnován právě letňákům, jejich historii a současnosti. Jsou to, pro mě v dobrém, krásné pomníčky a v podstatě u nás snad není škaredé letní kino. Už tehdy se vybírala místa, která mají genius loci. Češi jsou asi opravdu trošku romantici. Nebo alespoň bývali. To, že letní kina v Čechách ještě žijí a fungují, je hlavně zásluhou nadšenců, kteří se o ně starají. A víte co? Je to pak i vidět! Vždyť si stačí zadat do vyhledavače „letní kina v české republice“, jako jsem to udělal já. Mrkněte, jak letní kina vypadají jinde. Moc bych si přál, aby letňák v Písku fungoval dál a budu věřit, že radnice se jednou za svěřený majetek nebude muset stydět. Majetek sloužící občanům, kteří je volili…
To, že se nedají srovnávat osmdesátky s dneškem, se samozřejmě ví. Všechny ty továrny na filmy v nákupních centrech téměř úplně zlikvidovaly klasická kamenná kina i letňáky. Navíc je dnes prostě nesrovnatelně více možností, jak se bavit a trávit volný čas. Přesto se bývalému Centru kultury dařilo poslední roky zvyšovat návštěvnost i v „netrendy-letňáku“. Přestěhovali sem na léto moderní technologie z kina Portyč, aby se zde daly v létě promítat i ty nejžhavější filmové novinky. A vyšlo to! Letní kino Písek se stalo kinem premiérovým, to znamená, že díky digitální technologii může hrát film v den jeho české, někdy i celosvětové premiéry! Letos jsem tu byl bohužel jenom na jednom „bijáku“ a byl to fakt zážitek. Vizuální i zvukový! Děkujeme. Ať letňák žije!
VŠECHNY ČÁSTI SERIÁLU:
- STRAŠÁK jménem brownfield – 1. DÍL
- 2. DÍL: Jak jsme na tom v Písku
- 3. DÍL: Bývalá Billa a vlečka
- 4. DÍL: Písecká nároží
- 5. díl: Břehy řeky Otavy
- 6. díl: z Bakalářů až na Jih
- 7. díl: Lyžařský svah Hradiště
VYŠLO V MĚSÍČNÍKU PÍSECKÝ SVĚT V ŘÍJNU 2015.