Strašák jménem brownfield – 7. díl: Lyžařský svah Hradiště
V letech 1974 až 1979 byl na Hradišti vybudován lyžařský svah s umělým povrchem a byla to v té době opravdu atrakce. Takových svahů bylo v republice jen pár a ten náš písecký měl nejlepší parametry. Tahle doba je však už nenávratně pryč, spousta věcí je jinak a z atrakce se stal Strašák. Má však takový potenciál, že by se z něj v dnešní době atrakce mohla opět stát.
Konceptu revitalizace areálu na adrenalinpark s celoročním provozem jsem se intenzivně věnoval více jak pět let. Zadarmo! Zůstalo jen u studie a konceptu. Pro tuto republiku je typické, že nápad sice osloví a nadchne, ale jen do té doby, než se zjistí, že je to nestandardní, bude s tím hodně práce a bude to stát peníze. Práce ale šlechtí a peníze lze pro tyto projekty čerpat z mnoha fondů, především evropských.
Lyžařský areál Hradiště / Územní plán sídelního útvaru Písek (ÚPnSÚ) prostor definuje plochou sportu a rekreace.
Ještě donedávna stál původní poutač na letní lyžování v Písku na výpadovce z Prahy na Strakonice (u Cukráku). Vtipné. Žlutou ceduli z 80.let zde někdo asi zapomněl…
Majitelem areálu je město a v nájmu jej má dlouhodobě Skiklub Písek. Sezóna začíná položením kartáčů koncem srpna, aby se na nich lyžovalo do té doby, než teplota klesne pod 5 °C. Pak se kartáče lámou. Podzimní příprava oddílu na sezónu pak zde končí s prvním sněhem, který napadne na horách, nebo se dnes prostě jezdí na ledovec. To chápu. Sníh je sníh. Na jaře se pak kartáče srolují, aby zde mohla růst tráva, která svah se sklonem 25° zpevňuje. Svah je tak využíván jen pár měsíců v roce.
VŠECHNY ČÁSTI SERIÁLU:
- STRAŠÁK jménem brownfield – 1. DÍL
- 2. DÍL: Jak jsme na tom v Písku
- 3. DÍL: Bývalá Billa a vlečka
- 4. DÍL: Písecká nároží
- 5. díl: Břehy řeky Otavy
- 6. díl: z Bakalářů až na Jih
- 7. díl: Lyžařský svah Hradiště
Stejně jako u jiných městských areálů (motokárový okruh nebo letní kino) zde chybí dlouhodobě investice. Přestože písečtí lyžaři o investice pravidelně žádali a žádají, poslední větší investice proběhla do rekonstrukce vleku, který však už dávno nesplňuje potřeby oddílu. Nový vlek je první podmínkou celkové rekonstrukce a revitalizace areálu. To samozřejmě stojí nemalé peníze a vyvstává pak otázka, za jak dlouho se tato investice vrátí. S tímto ohledem se pak nabízí další otázka, zda by tedy nešel svah využívat nejlépe celoročně a nejenom Skiklubem, ale i veřejností?
Cílem tohoto povídání o svahu není uražené ego či tak podobně, ale snaha alespoň naznačit varianty, co by šlo na svahu a v jeho nejbližším okolí realizovat a provozovat. Kdysi dávno pořádané závody na horských kolech mě inspirovaly natolik, že jsem začal v roce 2005 přemýšlet o tzv. startovací variantě, že by se na svahu přes jaro a léto vybudovala třeba dráha pro kola s klopenkami, skoky apod. Nebo by zde mohla vzniknout dráha pro tubing, tak jako se to dělá už léta v alpských střediscích. Prostě zimní a letní provoz. Nutnost ekonomické udržitelnosti horských středisek je stále aktuálnějším tématem. Příkladem, jak se to dá dělat, může být už i nedaleký areál na Šumavě. Ano, je to jedna z možností. Jedinečností píseckého svahu jsou nejen jeho technické parametry, ale především skutečnost, že se jedná o městskou lokaci a nemusíte jezdit za zimními a adrenalinovými radovánkami až na hory. Nejbližší okolí pak nabízí další možnosti, třeba vybudovat parádní lanové centrum hned vedle sjezdovky. Rozšíření areálu se tehdy město nebránilo. Mohl by tak vzniknout jedinečný areál.
Nabízenou variantou bylo nahrazení stávajících kartáčů umělým povrchem nové generace Snowflex® (www.snowflex.com). Ten umožňuje celoroční provoz. Přestože počáteční investice není malá, její návratnost by byla poměrně rychlá. Provoz takového svahu pak vyžaduje (zjednodušeně řečeno) jen pustit vlek a kropit. Nemusíme být zrovna klimatology, abychom si všimli, že globální změna klimatu je tady a zimy jsou, stejně jako jiná roční období, stále extrémnější. To, co napadne nebo se za velké peníze uměle „nasněží“ za jednu noc, může během druhého dne klidně zmizet. Tyto problémy řeší i horská střediska s dostatečnou nadmořskou výškou. O to více mne překvapilo řešení z radnice, že by se svah mohl zasněžovat. Letošní zima jen potvrdila, že to asi nebude správná cesta.
Do toho čtu o nápadu udělat v Píseckých horách free ride dráhu pro kola. Proč to ale realizovat v této klidové oblasti, když by to šlo realizovat zrovna třeba na vrchu Hradiště vedle sjezdovky? Adrenalinovou zábavu by tak šlo koncentrovat do jedné lokace. Je zde navíc zapomenutý asfaltový okruh, který se dříve využíval pro kolečkové lyže apod. Dnes to mohou být in line brusle.
Na Hradišti je prostě vybudovaný areál, který stačí postupně „reinkarnovat“. Variant může být myslím hodně, je třeba ale vytvořit realizovatelný koncept, který by řešil pokud možno celou lokaci v návaznosti na stávající infrastrukturu, jako je hotel U Smetáka, protější plovárna u Václava (lávka by se hodila…), motokárový okruh, cyklistická stezka k Zátaví, volnočasové aktivity v Jitexu (lezecké centrum, sk8park).
To, co jsme se ještě v Čechách moc nenaučili, je využívat a nově používat „věci“, které byly vybudovány dříve, dosloužily a dnes chátrají. Samozřejmě, ne vždy je rekonstrukce takových budov či areálů efektivní a rentabilní a je dobře, že některé „pomníky“ zmizely. To však o sjezdovce určitě neplatí a byl bych moc rád, kdyby se opět stala atrakcí a tahákem. Nejlépe však Trhákem!
Maximalistický návrh
Kdo by měl zájem se pro zajímavost seznámit s úplně původní „maximalistickou a tudíž nejdražší verzi“ konceptu Písek Snowflex® Centre, je možné ji najít na www.piseckysvet.cz. Předběžná kalkulace na základě cenových nabídek jednotlivých dodavatelů se vyšplhala na sto milionů korun, ale šlo by o exkluzívní projekt v rámci střední Evropy a první takové centrum v bývalém východním bloku.
Časem vzniklo ještě několik levnějších mutací. Stávající svah by např. zůstal pokryt kartáči a podél sjezdovky by mohly vzniknout menší dráhy pokryté materiálem Snowflex®. Snowboard, lyže, tubing, dětský svah apod. Generální dodavatel technologie Snowflex® byl připraven s projektem v okresním městě Písek pomoci a dodnes mám schované potvrzení obchodního ředitele této společnosti, že doporučuje a souhlasí s tím, aby se na Hradišti takový areál pod jejich supervizí začal budovat. Naproti tomu bývalá radnice nebyla za celé své funkční období schopna dodat ani oficiální potvrzení o tom, že město Písek jako majitel areálu souhlasí s tím, aby se projekt začal připravovat.
VYŠLO V ČERVNOVÉM ČÍSLE MĚSÍČNÍKU PÍSECKÝ SVĚT.