Smutek u Rudolfa Desenského: Fenku Ayču kdosi otrávil silným jedem

Pár dnů před Vánoci kdosi zabil Rudolfu Desenskému jednu členku jeho rozsáhlé psí smečky. V noci psi několikrát štěkali, obcházel je a kontroloval, ale bohužel nic neobvyklého nezjistil. Ráno pak našel kousek od plotu mrtvou fenku Ayču – a laboratorní rozbor prokázal otravu silným jedem…
Ayča byla čtyřletá fenka s rodokmenem plemene anatolský pastevecký pes typu kangal. Do Desenského smečky se dostala jako naprosto vyděšené zvíře s abnormálním strachem ze všeho, včetně bouřky, ran, bouchnutí dveří a pod. „Bála se svého stínu, při kýchnutí byla schopná se rozeběhnout proti zavřeným dveřím,“ vzpomíná Desenský. Po půlročním pobytu se z ní stala statečná, pohodová, submisivní a lidumilná fenka, která byla zařazena do nabídky k adopci.
Anatolští pastevečtí psi jsou samostatní, aktivní a inteligentní psi. Dokáží si sami poradit i sami se rozhodnout. Jsou to poměrně klidní a rozvážní psi a nikdy nejsou na svém majiteli závislí, i když ho respektují jako autoritu. Se svým strachem se Ayča v nové smečce vypořádala, ale s lidskou bestií si neporadila. „Ayča byla báječný pes, ta si opravdu takovýhle osud nezasloužila,“ říká Desenský: „Muselo jít o nějakého psychopata – nejen vzhledem k tomu, že zabil naprosto neškodného, skvělého psa, ale je pravděpodobné, že přitom vlezl až za plot, kousek od dalších psů, mezi nimiž jsou i nebezpeční zabijáci,“ popisuje Rudolf Desenský.
Ayča byla po půlroční práci a pobytu ve smečce velmi kontaktní a hodná, zvyklá pobývat přes noc volně na oploceném pozemku, často spala právě na straně, kam není z oken vidět. Ráno ji tu Desenský našel ležet na boku, mrtvou. V plotu byla díra, která napovídala, že dotyčný dokonce lezl dovnitř, za plot. „Našli jsme poblíž i stopy pneumatik, jak se tam zahrabal nějaký osobák – což samozřejmě nemuselo souviset, ale pro jistotu máme všechno zaznamenané.“
V akreditovaném středisku v Jihlavě si zaplatil rozbor, jehož výsledkem bylo potvrzení, že u fenky došlo k selhání oběhového systému a vnitřnímu krvácení v důsledku otravy, z laboratorního vyšetření pak vyplynulo konkrétní složení jedu.
Rudolf Desenský je známý jako „psycholog psů“ a chovatel rozsáhlé smečky psů, kteří se k němu dostali nejčastěji s nálepkou „nezvladatelný“, „k utracení“, „agresivní zabiják“ a podobně. Desenský se specializuje na práci s velkými psy s velkými problémy – jeho metody jsou neobvyklé, říká, že zachraňuje psy bez budoucnosti. Bydlí se svou smečkou v obytné maringotce, od července 2016 v podstatě na dohled od Písku, v katastru obce Brloh. Areál má přes dva hektary, je tu dvojchatka na přenocování, velká klubovna a především hodně prostoru pro velké psy. „Hledali jsme místo, které bude dostatečně vzdálené od nejbližších sousedů, aby nedocházelo ke zbytečným konfliktům,“ vysvětluje Desenský.
Týden před smrtí Ayči údajně došlo k otravě ještě jednoho velkého psa v blízkém okolí. „Taky by to příště nemusel schytat pes, pokud tu nějaký magor rozhazuje jed,“ připomíná Rudolf Desenský: „Teď bych potřeboval ušetřit na rozšíření kamerového systému, aby byl celý pozemek pod kontrolou. Pokud jde o někoho místního a podaří se ho zaznamenat, nebude pak problém ho dohledat.“ Také si chce pořídit dalekohled s nočním viděním.
Podrobné informace o Desenského práci i o aktuálním složení smečky najdete na http://www.vlcary.cz a na http://www.psycholog-psu.com, telefon na Rudolfa Desenského: +420 778 040 174. Středisko můžete navštívit i se svým psem při tzv. socializačních free sobotách Vlčáry – nejbližší jsou naplánovány na 20. ledna, 1. a 17. února. Jde o nepravidelné společné venčení psů pod odborným dohledem, bez předchozího ohlášení, přibližně od 10 do 13 hodin.
Příspěvky na zabezpečení i provoz psího domova lze posílat na transparentní účet FIO č. 2500908436 / 2010, nebo účet u ČSOB č. 175744036 / 0300.
Foto www.vlcary.cz