Přihlášení

Psycholog psů radí: Jak psa spolehlivě přivolat

17. 1. 2018 | Zdenka Jelenová | Diskuze (0) | Životní prostor

Rudolf Desenský. Foto www.vlcary.cz

Voláte – a váš pes dělá, že neslyší? Novou rubriku – poradnu pro výchovu psích kamarádů – vám přinášíme ve spolupráci s Rudolfem Desenským, který je známý jako „psycholog psů“ a od července 2016 žije se svou smečkou téměř na dohled od Písku, v katastru obce Brloh. Jeho útulek je určen pro velké psy s velkými problémy, ale rady poskytuje majitelům psů všech velikostí od čivavy po vlkodavy.

DOTAZ: Máme psa z útulku, středně velký, černý,  máme ho rádi. Jen nechce poslouchat. Když je na procházce, je na vodítku. Na zahradě běhá volně, protože nemá kam utéci. Ale jakmile se otevřou vrátka – je pryč. Utíká k sousedům, kteří mají malou holčičku a ta se ho bojí. Na zavolání neposlechne. Jak postupovat, aby byl nejen naším miláčkem, ale aby mohl volně běhat? Je možné, že zažil něco nemilého, když byl nalezen na nádraží…

ODPOVĚĎ: V prvé řadě je dobré zapomenout na jeho historii a zabývat se tím, jak to má být. Mnoho mých psů má za sebou dost špatného, přesto je ani špatná zkušenost neomlouvá od toho, co mají dělat a co je pro jejich budoucnost přijatelné.

Začal bych asi přivoláním, je ze všeho nejdůležitější. Osobně začínám u všech psů na dlouhé šňůře, kterou i po zvládnutí cviku tahají nějaký (dlouhý) čas za sebou. Je to takové dálkové ovládání na psa – nejste nucena za ním pořád běhat, stačí vodítko zašlápnout a pes nikam neuteče.

Začneme tím, co je to reflexní oblouk – do češtiny přeloženo „dlouhé vedení“. Každý jedinec je v tomto trochu odlišný délkou reflexu. U přivolání se jedná v podstatě o to, že zvukový vjem (povel) je zaznamenán sluchovým centrem, které předá signál do CNS – centrální nervové soustavy (do hlavy), kde je zpracován a vyhodnocen. Pokud je ke zvukovému signálu (povelu) přiřazen (ze zkušeností) nějaký podnět (v našem případě příchod), CNS psa jej dle toho vyhodnotí a předá signál příslušnému centru (v případě přivolání pohybovému). To vše trvá u psa jednu až klidně i tři sekundy! (velké dogy, molosi apod.), u malých a pracovních plemen je to většinou kolem jedné sekundy.

Obecně řečeno: dáte povel Ke mně! (nebo Pocem!, na tom nezáleží, jen musí být vždy stejný), počkáte 1s a potom pomocí předem připravené šňůry zatáhnete jedním tahem psa až k sobě. Tak spojíte povel s tím, že chcete, aby byl pes u vás. Tam ho pochválíte, že přišel (i když ne dobrovolně, ale je prostě tady). Já chválím psa už za to, že začal spolupracovat, a s jeho přibližováním pochvalný tón stupňuji (intonací psa navigujete), nejvyšší stupeň pochvaly je pohlazení rukou. Nakonec necháte psa čekat na další povel. Každý povel totiž platí až do jeho zrušení jiným povelem. Základní nácvikový klíč se tedy skládá z pěti po sobě jdoucích prvků: povel – pauza – mechanicky pomoci – pochválit – čekat. Pokud tento sled dodržíte, pes brzy pochopí, co povel znamená. A to se týká veškerých povelových nácviků.

Za čas nechám vodítko volně na zemi, ale má ho pořád – doma krátké, venku dlouhé – a přivolám si psa bez pomoci pouze „intonační navigací“. Pokud jde ke mně – chválím. Zastaví-li se, uhne ze směru, zpomalí, začne čuchat, nebo dokonce drze zvedne nohu – trestám hrozivým tónem. Tím pes velmi rychle pochopí, že co nejrychleji přijít je dobře a všechno ostatní je špatně. Až když psa spolehlivě přivolám vždy jen jediným povelem i od přicházející návštěvy, jiných psů, zajíce a dalších pro něj zajímavějších podnětů, mohu ho šňůry (vodítka) zbavit. Po­kud pes vodítko kouše, vybavím ho řetízkovým. Psům zbytečně „nevymývejte hlavu“ neustálým opakováním povelu. Obvykle si psa zavolám jednou nebo dvakrát zcela náhodně, pokud cvik splní podle mých představ, po chvíli jej pustím na volno a víc se stejným povelem nezabývám. Zbytečně bych si tím pokazil přátelské vztahy. Vše by mělo pro psa vypadat tak, aby si myslel, že si ho volám proto, že si jej chci pohladit.

Uvedený postup výuky je spíše na psy od věku puberty. Na štěňata se používá mnohem jemnější práce spíše přes nalákání na dobroty.

Podrobné informace o Desenského práci, psí poradnu i složení jeho smečky (včetně psů k adopci) najdete na http://www.vlcary.cz a na http://www.psycholog-psu.com, tel.: 778 040 174.

Středisko můžete navštívit i se svým psem při socializačních free sobotách Vlčáry („fríčka“) – nejbližší 20. ledna a 17. února. Jde o nepravidelné společné venčení psů pod odborným dohledem, bez předchozího ohlášení, přibližně od 10 do 13 hodin. Příspěvky na provoz psího domova lze posílat na transparentní účet FIO č. 2500908436 / 2010, nebo účet u ČSOB č. 175744036 / 0300. 

VYŠLO V TIŠTĚNÉM ČTRNÁCTIDENÍKU PÍSECKÝ SVĚT, Č. 2/2018

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.