Přihlášení

Písek na 6. místě v příznivé sociální situaci v republice

25. 11. 2011 | Magdalena Myslivcová | Diskuze (0) | Životní prostor

Společnost MasterCard přichází s výsledky již 4. ročníku unikátní socioekonomické studie MasterCard česká centra rozvoje, kterou tradičně zpracoval tým odborníků z Vysoké školy ekonomické v Praze. Studie se letos zaměřila na hodnocení 63 největších českých měst. Jihočeský kraj reprezentovalo ve studii pět měst: Jindřichův Hradec, Písek, České Budějovice, Tábor a Strakonice. Na celkovém prvním místě se umístil Jindřichův Hradec s 91,81 indexních bodů. Výborné šesté příčky dosáhl s 88,35 indexními body Písek. O příčku níže ho následovalo krajské město, České Budějovice (87,88 indexních bodů). Mezi deseti nejlepšími městy se objevil i Tábor, který v průzkumu získal 87,56 indexních bodů. A šestnáctou příčku obsadily Strakonice s 86,73 indexními body. V přiloženém souboru jsou zveřejněny kompletní výsledky pro ČR.

Praha, 24. listopadu 2011 – Společnost MasterCard ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze a Sdružením CZECH TOP 100 zveřejnila výsledky unikátního projektu MasterCard česká centra rozvoje. Oproti loňskému roku, kdy byla pozornost věnována kvalitě života a ekonomické kondici 50 nejvýznamnějších českých měst, má veřejnost nyní nově k dispozici srovnání šedesáti tří největších měst České republiky, a to z hlediska sociální situace. Města Jindřichův Hradec, Písek, České Budějovice, Tábor a Strakonice zastupovala ve studii Jihočeský kraj.

JINDŘICHŮV HRADEC
Nejlepší sociální situací v České republice se může pyšnit město Jihočeského kraje, Jindřichův Hradec, které se s 91,81 indexními body umístilo na prvním místě v žebříčku studie MasterCard česká centra rozvoje. „Města Jihočeského kraje se i v minulých letech v průzkumech MasterCard česká centra rozvoje těšily velmi dobrým celkovým výsledkům. Proto není umístění Jindřichova Hradce na vrcholu žebříčku nikterak nečekané. V tomto městě byl zaznamenán nejnižší počet trestných činů na 1000 obyvatel a zároveň také nejnižší hodnota násilných činů na 10 tisíc obyvatel, což souvisí s výbornými výsledky na trhu práce. Spolu s Českými Budějovicemi vykazuje město Jindřichův Hradec s 22 % k 30. 4. 2011 druhý nejnižší podíl dlouhodobé nezaměstnanosti. Registrovaná nezaměstnanost, která v Jindřichově Hradci činí 5,4 %, je pak třetí nejmenší v republice. Mezi negativní faktory ovšem patří v poměru s ostatními městy nízký starobní i invalidní důchod,“ okomentoval první místo v žebříčku prof. RNDr. René Wokoun, CSc. ředitel Střediska regionálních a správních věd Vysoké školy ekonomické, vedoucí metodického týmu studie MasterCard česká centra rozvoje.

"Nepochybně jsem příjemně překvapen a také nadmíru potěšen, že se naše město umístilo v hodnocení socioekonomické studie MasterCard česká centra rozvoje mezi 63 městy na nejvyšší příčce. Pozitivní je zejména vysoká míra bezpečnosti a nízká nezaměstnanost. Naopak nemám radost z negativního hodnocení v oblasti nízkých starobních a invalidních důchodů. Ocenění za tyto výsledky patří především bezpečnostním složkám, státním, společenským a humanitárním organizacím a v neposlední řadě i zaměstnavatelům a pracovníkům městského úřadu. Všichni jmenovaní společně přispívají k vytváření příznivé sociální situace v Jindřichově Hradci. Toto je výsledek jejich kvalitní práce a já jsem za to velmi rád," uvedl starosta města Jindřichova Hradce, Stanislav Mrvka.

PÍSEK
Na celkovém šestém místě se v žebříčku umístilo město Písek, které v průzkumu získalo 88,35 indexních bodů. I zde se velmi pozitivně projevila nízká kriminalita. Písek se umístil na sedmé příčce jak dle celkového počtu trestných činů tak dle počtu násilných trestných činů. Další sedmé místo sdílí město s Litoměřicemi v kategorii nejnižší podíl dlouhodobé nezaměstnanosti.  O příčku níže se Písek objevuje také v tabulce nejnižší míry registrované nezaměstnanosti.

ČESKÉ BUDĚJOVICE
O příčku za Pískem se umístilo krajské město Jihočeského kraje, České Budějovice, jenž ve studii získalo 87,88 indexních bodů. České Budějovice dosáhly velmi pozitivních výsledků v oblasti trhu práce, kde se v tabulce nejnižší míry nezaměstnanosti umístily na šestém místě a následně, jak už bylo výše zmíněno, vykazovalo město spolu s Jindřichovým Hradcem k 30. 4. 2011 i druhý nejnižší podíl dlouhodobé nezaměstnanosti. Dalšími kladnými faktory na stav sociální situace jsou přívětivé výsledky v oblasti kvality života. Například je v Českých Budějovicích šestá nejvyšší naděje dožití mužů.

TÁBOR
Devátým místem v celkovém žebříčku byla ohodnocena sociální situace ve čtvrtém hodnoceném městě v Jihočeském kraji, Táboře. I toto město vykazuje velmi pozitivní výsledky v oblasti kriminality. S 5,08 násilných trestných činů na 10 tisíc obyvatel je zde třetí nejnižší počet násilných trestů v České republice. Dále je v Táboře například také  osmá nejvyšší naděje dožití žen. Ovšem i v ostatních sledovaných ukazatelích dosahuje město velmi solidních hodnot.

STRAKONICE
S celkovými 86,79 indexními body se Strakonice umístily na šestnáctém místě v žebříčku sociální situace v České republice. Mezi úspěchy tohoto města patří například znovu výborné výsledky v oblasti kriminality či mzdové úrovně. Ovšem v kategorii podíl dlouhodobé nezaměstnanosti se s hodnotou 35 % umístily Strakonice hluboko pod ostatními městy Jihočeského kraje.

„Problém nezaměstnanosti a poskytování sociálních dávek je úzce propojen. Jedním ze způsobů, jak zlepšit distribuci sociálních dávek, je podle společnosti MasterCard využití sociálních karet. Jejich cílem je distribuci těchto prostředků nejen zjednodušit a zamezit jejich zneužívání, ale i přinést finanční úsporu pro stát. Tento systém využívá již mnoho evropských i mimoevropských státních správ, kde se sociální karty těší velkému úspěchu,“ prohlásila k problematice sociálních dávek Eva Kárníková, obchodní ředitelka pro rozvoj obchodů MasterCard Europe pro Českou republiku, Slovensko a Slovinsko.  

CELKOVÉ VÝSLEDKY PROJEKTU
Podle projektu MasterCard česká centra rozvoje je nejlepší sociální situace v Jindřichově Hradci, který získal 91,81 bodů. Na druhém místě se umístila Praha s 90,09 body. Třetí příčku obsadil Hradec Králové (89,38 bodů).
 

O společnosti MasterCard Europe
Společnost MasterCard Europe je subjekt odpovědný za řízení obchodní činnosti MasterCard Worldwide v Evropě. MasterCard Europe, se sídlem v belgickém Waterloo, spolupracuje s 51 evropskými zeměmi, které jsou administrativně rozděleny do tří zákaznických oblastí. Tyto oblasti zahrnují jednotný evropský platební prostor (SEPA), vyspělé trhy a rozvojové trhy Evropy, které sahají až k východním hranicím Ruska. Díky své síti místních zastoupení dokáže MasterCard Europe naplňovat rozličné potřeby zákazníků na nejrůznějších trzích po celé Evropě a umožňuje tak lidem obchodovat jejich vlastním způsobem a v jejich vlastním jazyce.

MasterCard přispívá k rozvoji globálního obchodování tím, že poskytuje životně důležité ekonomické spojení mezi finančními institucemi, podniky, držiteli karet a obchodníky na celém světě. Jakožto poskytovatel licencí, zpracovatel a poradce společnost MasterCard rozvíjí a uvádí na trh platební řešení, zpracovává každoročně více než 18 miliard plateb a poskytuje špičkové analytické a poradenské služby zákazníkům z řad finančních institucí a obchodníků. Prostřednictvím svého portfolia značek, mezi něž patří MasterCard®, Maestro® a Cirrus®, slouží MasterCard Worldwide spotřebitelům i podnikům ve více než 210 zemích a územích. Další informace naleznete na www.mastercardworldwide.com.

 

Kontakty:

Své případné dotazy či připomínky ke studii MasterCard česká centra rozvoje 2011 prosím směřujte na níže uvedené kontakty:

Ogilvy Public Relations
Anna Suchá, Ogilvy Public Relations, +420 731 619 287, +420 221 998 226, anna.sucha@ogilvy.com
Milan Kříž, Ogilvy Public Relations, +420 221 998 237, +420 602 266 316, milan.kriz@ogilvy.com
Zuzana Stará, Ogilvy Public Relations, +420 221 998 218, +420 724 442 956, zuzana.stara@ogilvy.com

Kontakt na metodický tým Vysoké školy ekonomické v Praze
prof. RNDr. René Wokoun, CSc., tel.: +420 224 095 548, +420 603 315 279, e-mail: wokoun@vse.cz
Ing. Milan Damborský, Ph.D., +420 777 565 599, damborsm@vse.cz
 

 

 

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.