PÍSEK - Město jako dynamický živý organismus - 2.10.2011 procházka s architekty
V rámci Mezinárodního dne architektury se do oslav 2.10.2011 zapojí i naše město procházkou s architektem Petrem Leškem (Projektil) a Martinem Zborníkem, která je vedena jako spirála rozvíjející se v čase. Prochází po místech švů, zapomenutých zákoutích, místech, která jsou urbanisticky výrazná, ale každodenním používáním ztratila svoji výraznost ve vnímání obyvatel. Místa mají silný charakter a společně se životy lidí se vplétají do matérie města. Tento proces stále pokračuje a vše se může měnit. Přitom blíže k centru je systém více stabilizován a směrem k okrajům narůstá frekvence změny. Systém je otevřený a stejně tak i vycházka, která začíná v centru a končí v polích… sraz: 2. 10., 14:00, vyhlídka na řeku v Hradební I, vedle hotelu Bílá růže Naplánovaná trasa má cca 7,5 km, předpokládaná délka je 3,5 hod
Letošní Den architektury má podtitul Objevte své město a je určen nejširší veřejnosti. Trasa ze středověkého centra vede přes první předměstí, továrny, řeku a její přítoky, hlavní komunikační tepnu a panelová sídliště až do míst, která patří budoucnosti města.
Cílem komentovaných procházek bude upozornit na zajímavá místa, ulice či domy, které lidé často znají, ale míjejí je bez povšimnutí. Ať už jde o urbanismus, sociální vztahy v území, stavby jednotlivých slohů, industriální stavby, či vize současných architektů půjde o polemicky pojatou exkurzi. Ta se zaměří především na urbanisticky nevyužitý potenciál města, proluky a zanedbaná zákoutí a bude se snažit přiblížit základní principy funkce města. Samozřejmě je vítán dialog nad současnou podobou města, jeho silnými stránkami i slabinami. Podle Marcely Steinbachové ze sdružení Kruh je jedním z cílů Dne architektury setkání laické veřejnosti s architekty a posílení všeobecného povědomí o vlivu architektury na prostředí, ve kterém žijeme. Akce je letos pořádána celorepublikově. Většina průvodců jsou architekti mladší a střední generace, kteří se z center vracejí do svých rodných měst, aby obyvatelům nabídli nový pohled na jejich město. Mnozí z nich patří mezi výrazné osobnosti současné české architektury, ať už jde o Jana Šépku (cesta kolem Botiče), nebo členy ateliérů A69 (Cheb a Mariánské Lázně) či Projektil (Písek a Zbraslav).
Hlavním pořadatelem celé akce je Občanské sdružení Kruh, které chystá na začátek října oslavy Mezinárodního dne architektury a také deseti let své existence. Po celé republice je připraveno více než čtyřicet architektonických procházek, které povedou přední čeští architekti a historici umění. Mezinárodní den architektury, který vyhlašuje Mezinárodní svaz architektů (UIA), připadá na první říjnové pondělí – letos tedy na 3. října. Většina akcí v České republice však proběhne již v předvečer tohoto svátku, tedy v neděli 2. října. Nejvíce vycházek je koncentrováno do větších měst – Prahy, Brna a Olomouce –, program však pokrývá na třicet českých a moravských měst a dalších lokalit.
Všechny vycházky, vyjížďky i výběhy jsou zdarma. Podrobnější informace získáte na webu www.denarchitektury.cz.
Stručně o autorech procházky v Písku:
Ing. arch. Petr Lešek, 38 let, ČVUT FA 1999, 2000-2002 partner AK architekti (DPS Písek), od 2002 zakládající člen Projektil architekti s.r.o. (CEA Sluňákov, Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové, Národní technická knihovna v Praze), od 2011 člen Představenstva ČKA a člen Komise pro urbanismus a rozvoj města Písku
Ing.arch. Martin Zborník 35 let, vystudoval v roce 2004 Fakultu architektury ČVUT v Praze, architektonický ateliér v Písku, místní realizace např. dětské hřiště ve vnitrobloku, interiér hotelu Biograf … v letech 2008-2010 Členem poradního sboru architektů Písek, Spoluautor veřejného internetového projektu Písecky svět …
NOVÉ: Rozhovor s Petrem Leškem 29. září 2011 na Radiu Wave nejen o plánované písecké procházce
Dokumenty k článku
- Leták Den architkerury (PDF, 1.4 MB)
Diskuze k článku
Byl přidán rozhovor s Petrem Leškem z 29. září 2011 na Radiu Wave nejen o plánované písecké procházce
Děkuji za pěknou akci. Jsem ráda, že jsem se zúčastnila a vydržela až do konce. Myslela jsem si, že to bude spíš o architektuře a stavbách, ale téma týkající se urbanismu, životního prostoru a drobností, které ho ovlivňují, bylo hodně zajímavé. Sídliště Portyč a areál kasáren mě zaujali asi nejvíce. Určitě mě to teď povede k tomu, že se budu kolem sebe dívat trochu jinak.
Dobrý den,
my děkujeme za zájem, výdrž a hlavně za dotazy a doplnění. Jsem nadšený z počtu lidí, kteří přišli a z ochoty okolí se do debat zapojit. Debata může pokračovat dále, zde nebo na našich emailech a bylo by dobré kdyby ji vnímali i politici.
Smyslem bylo pošťouchnutí k zájmu o místo ve kterém žijeme, nikoliv jen říci jak to má být. Abychom považovali za samozřejmé věnovat kus svého času svému prostředí a ne jen zprávám z druhého konce světa. Abychom získali pocit odpovědnosti.
Velmi se omlouvám za osobní neúčast. Rád čtu, že se akce setkala se zájmem veřejnosti. Věřím, že při další obdobné akci budu moci být přítomen. K diskuzi a podnětům jsem samozřejmě otevřený a očkávám je.
Dobrý den, děkuji panu starostovi za zájem.
Mrzí mne, že se vycházky v části účastnil jen jeden člen Zastupitelstva – Tomáš Franců. Dovolím si tipnout, že Zastupitelé nejsou odborníky na urbanismus a architekturu. Rád bych kdyby měli šanci získat pohled odborníka, neboť o věcech urbanismu a architektury rozhodují.
Jako vhodný způsob by mi přišlo výjezdní zasedání Zastupitelstva do města, které nabízí kvalitní přístup ke svému prostředí. Velmi vhodná se mi jeví Litomyšl, mimo jiné i kvůli schopnosti usměrnit obchodní řetězce, regeneraci sídliště s napojením na říčku a nový plavecký stadion.
Je šance, že by se takové výjezdní zasedání uskutečnilo?