Přihlášení

Písečtí a jejich kostel

15. 12. 2009 | Magdalena Myslivcová | Diskuze (2) | Životní prostor

Západní portál děkanského kostela v Písku před prohlídkou dne 12.12.2009

Obyvatelé Písku mají svůj děkanský kostel rádi. Svědčí o tom fakt, že se kostel nezaplňuje jen v hodinách pravidelných bohoslužeb a při příležitostných koncertech. V sobotu 12. prosince zaplnila děkanský kostel stovka zvídavých posluchačů, kteří se přišli poučit o jeho historii od odborníka, pana Mgr. Jana Adámka, historika Prácheňského muzea v Písku. Přednášející je současně kurátorem ojedinělé výstavy „Kostel ve městě“, kterou lze ve velké galerii Prácheňského muzea zhlédnout už pouze do konce roku 2009.

     Hodinová prohlídka interiéru chrámu Narození Panny Marie v Písku s komentářem pana Mgr. Jana Adámka byla velmi obsažná a uspokojila dotazy všech přítomných. Pan Adámek se tématu katolických kostelů v Písku věnuje systematicky již řadu let. Dokládají to kromě jiného také dva vydané tituly: stručný průvodce „Písecké katolické kostely“ a obsáhlá publikace „Středověký kostel Panny Marie v Písku“, kterou je možné až do konce roku 2009 zakoupit v Prácheňském muzeu v Písku s vánoční slevou za 200,- Kč.
     Komentovaná prohlídka děkanského kostela nabídla přítomným základní přehled stavebně technického vývoje celého objektu od založení českým králem Václavem I. ve 13. století až po dnešek a upozornila je na řadu zajímavostí. Podrobný výklad byl věnován vzácným nástěnným malbám. Málokdo zřejmě ví, že se pod kaplí sv. Jana Nepomuckého, přistavěné ke kostelu až v 18. století, nachází krypta, v níž odpočívá na čtyřicet významných píseckých měšťanů a děkanů. Není známo, jak dlouho nebyla již krypta otevřena, je však pravděpodobné, že do ní lidská noha nevkročila již více než 200 let. Strop vlastní barokní kaple je vyzdoben zajímavými výjevy sv. Jana Nepomuckého. Nejznámější z nich je veduta města Písku.
     Písecký chrám býval v minulosti podstatně temnější. Horní okna v hlavní lodi byla zřejmě vybourána až v roce 1724 a hlavní prostor se tak výrazně projasnil. Dnešní vitráže v těchto oknech pocházejí až z konce 19. století a byly nejspíše zhotoveny ve sklárně v Lenoře.
     Veškeré dnešní vybavení kostela je až na několik výjimek neogotické. Z původního zařízení se nedochovalo nic. Již na počátku 15. století, kdy se Písek stal husitským městem, byla většina vybavení odstraněna. Později byl kostel a jeho zařízení poškozen na počátku třicetileté války a následně byl mobiliář ještě nejméně dvakrát vyměněn, naposledy při rekonstrukci v 80. letech 19. století. V té době byla pořízena také nová výmalba a při této příležitosti objeveny nástěnné malby na sloupech i v celém kněžišti, kde dodnes zůstává zakryta. K posledním úpravám došlo v roce 1928, kdy bylo z hlavní lodi sejmuto také 8 soch českých patronů, z nichž dvě je do konce roku možno vidět v Prácheňském muzeu. Původní dřevěná kazatelna se v současné době v kostele nenachází, protože byla rozebrána a připravuje se její restaurování. Dřevěné lavice, které se donedávna nacházely v kněžišti, jsou nyní přesunuty do bočních lodí. Pocházejí z doby, kdy se město Písek a městská rada staly patrony chrámu, a byly původně určeny pro 12 městských konšelů.
     Samotná téměř dvouměsíční výstava ve velké galerii Prácheňského muzea v Písku nese titul „Kostel ve městě. Písecký farní chrám Narození Panny Marie v životě městské komunity od středověku po současnost“. Mimořádná pozornost je zde věnována obrazu Písecké Madony, pocházejícímu z konce 14. století a odcizenému v roce 1975. Obrazu byly v minulosti připisovány zázraky, především záchrana města před zkázou při jeho obléhání v roce 1741. Obraz se stal ústředním motivem každoročního procesí u příležitosti připomenutí této události, které bylo později transformováno na městskou slavnost. Výstava nabízí ke zhlédnutí také několik kopií odcizeného obrazu. Podrobnosti k výstavě, kterou je možné navštívit do 31.12.2009, naleznete na webových stránkách Prácheňskému muzea v Písku: www.prachenskemuzeum.cz
 

0
0

Diskuze k článku +

15. 12. 2009 (16:50)  –  Martin Zborník

0
0

Výstava je ideálním vánočním zpestřením pro všechny písecké patrioty. Spiritualita kostela, dlouhodobá snaho o jeho rozkvět a vztah obyvatel města k jeho zvelebování je zde velice krásně uveden do historických souvislostí. V tomto světle zůstáváme dlužni našim předkům a především sami sobě.

Odpovědět

11. 2. 2011 (12:56)  –  karel

0
0

je to to nejtrapnější co sem četla

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.