Kácení na Pakšovce

Odbor životního prostředí informuje o kácení stromů na Pakšovce a žádá občany o spolupráci v boji proti škůdcům stromů
Tisková zpráva č. 76 ze dne 23.08.2017
Suché stromy – lokalita Na Pakšovce
V lokalitě sídliště Na Pakšovce se objevilo několik suchých borovic. K jejich uschnutí došlo v důsledku nepříznivé kombinace napadení podkorním hmyzem s extrémním suchem v hloubce kořenového systému. Situace je vážná a vyžaduje rychlé a rázné řešení. Upozorňujeme obyvatele, že na uvedeném místě bude provedeno kácení těchto odumřelých stromů.
Žádáme dále občany, aby hlásili jakékoliv podezření na napadení stromů škůdci (závrty v kůře a její odlupování, požerky, prosychání, atd.) pracovníkům odboru životního prostředí MěÚ Písek.
Děkujeme za spolupráci v boji proti škůdcům stromů.
Ing. Miloslav Šatra, vedoucí odboru životního prostředí
Diskuze k článku 
" Situace je vážná a vyžaduje rychlé a rázné řešení." Inu, taková borovice jedenadvacátého století je vlastně zázrak, seschne takovou rychlostí, že je třeba rychlé řešení. Asi se to stalo přes noc, jinak by si toho všimli třeba při sečení trávy, nebo kontrolní obchůzce. Nejpravděpodobnější vysvětlení bude, že šlo o borovice putovní – v úterý kouknu z okna, nic tam není, ve středu kouknu z okna, nic tam není, ale ve čtvrtek kouknu z okna: "V lokalitě sídliště Na Pakšovce se objevilo několik suchých borovic." Určitě byly putovní, ze školy přece víme, že taková borovice se jen tak zničehonic neobjeví, ta roste (a schne) pár let, na jednom místě.
To není jen zjevení seschlých borovic.
Například se lidi v pohodě cachtají ve venkovním bazénu, který náhle shnije takovým způsobem, že nezbude, než lidi odehnat a bazén obehnat plotem. Nebo ta lávka na Jihu. Normálně bezbarierový přístup, a zničehož nic se lávka rozpadne, až je nutno ji dorozbourat na padrť.
Tady je ale rýpání bezpředmětné. Zmíněné borovice máme nedaleko domu a během léta (zejména těch posledních tří horkých let) vždycky několik koncových větviček na borovicích uschlo, ale borovice se z toho přes zimu zase dostaly. (Pravda, ten prořez spodních pater větví před dvěma/třema roky od MS jim tedy dal zabrat). Vzhledem k tomu, že jsme některé z těchto stromů asi před 35 lety sázeli, tak je prostě pořád poočku sledujeme, takže zrovna tento případ jsem já osobně na životní hlásil. Jenže letos ty dva borové hájky vzal útokem kůrovec a borovice seschly doslova před očima. Takže jestli ve městě uvidíte borovici se seschlými konečky, může mít třeba „jenom“ houbu, ale taky už může být dávno nevratně sežraná kůrovcem, byť to na první, ani na druhý – blízký pohled není vidět. V lesích je tohle pěkný průšvih a třeba na jindřichohradecku jsem viděl celé hnědé seschlé pásy bývalých šumných borů…
Uvedenou TZ čtou, nejen na webu města, i absolutní laici v oblasti života stromů. Jedná se o její obsah, podání, vyjádření problému v TZ , to v první řadě. Rýpání se týká toho zvoleného textu tiskové zprávy, netýká se kácení.
To teprve potom, až druhořadou, (mezi řádky), je péče o zeleň, (nebo jiný majetek), jako taková, místně prováděná… stálá… odborná… preventivní… vhodná… včasná… zeleni prospěšná…
Otázkou zůstává, co všechno má takové rýpání splňovat, aby bylo přijato jako předmětné.
No Máňa hlavně řikala, že to není směroplatný, to rýpání. Nicméně konečné řešení kůrovce nebylo nejspíš konečné, některé borovice jsou žrány, řekl bych, dál.
Od roku 2015 jsou přijímána opatření ke škodám, které způsobilo abnormální sucho, mezi nimi i boj proti škůdcům, co se tím pádem přemnoží. V roce 2017 se v místě výskytu škůdců nenasadila v boji proti nim chemie, lapače nebo tak? Pokácíme, vyřešeno? Inu, pak nejspíš dojde na další zjevení se.
Nic ve zlém, ale možná by stálo za to si o věci něco zjistit, než napíšete kousavý příspěvek do diskuze. Je otázka, jestli by i sebelepší péče o stromy zabránila jejich seschnutí. Já to nevím, Vy ano? Také by mne zajímalo, jak byste takovou zprávu naformulovala Vy. Ta zpráva by neměla zapadnout, protože situace se zdá kritická (pro stromy, my to asi přežijeme)
Váš příspěvek nevezmu ve zlém, ale malinko se potřebuji zorientovat. Předně, o věci si zjistit co navíc?
Kritika k péči o stromy je druhořadá, že se stromy neobjevují, je prvořadá kritika.
Nijak bych takovou zprávu neformulovala, já nevidím boj proti škůdcům stromů v tom, že mi občané nahlásí, kde už pomřel který strom, abych ho mohla než pokácet, ale v prevenci, která byla v r.2015 ohlášena v souvislosti se suchem.
Nic ve zlém, ale zpráva z webu města by se neměla tolik blížit bulváru, znovu, žádné stromy se přece neobjevují.
Tato zpráva by měla zapadnout, a jiná by jí měla dávno předcházet, přinejhorším tuhle nahradit.
Zpráva o tom, jak se předloni podařilo zmapovat místa, kde byly suchem nejvíce postiženy dřeviny, trávníky, a jaký je zvolen postup k jejich záchraně, obnově, a další monitoring těchto míst.
Tady šlo navíc o stromy, které prošly úpravou řezem, tedy někdo nejspíš jejich zdravotní stav poté kontroloval.
Nejsem dotčená ani uražená za Váš dotaz, ale tohle vše jsem popsala už nahoře.