Přihlášení

Hodina to nespraví, ale...

26. 3. 2010 | Zdenka Jelenová | Diskuze (1) | Životní prostor

Logo akce

Nejen hodinu ročně bychom asi měli přemýšlet o následcích našeho každodenního konání. Ať už věříme, či nevěříme na to, že globálním klimatickým změnám lze vůbec nějak zabránit... To je asi zjednodušeně nejdůležitějším poselstvím akce Hodina Země 2010, k níž se z jihočeských měst připojila pouze Třeboň. Jednotlivým občanům se ale meze nekladou.

Tisková zpráva Ekologického institutu Veronica

Hodina Země 2010, sobota 27. března, 20.30: Zítra bude tma

Aby vyjádřili, že zmírňování klimatických změn je prvořadým světovým tématem, zhasnou zítra (tj. v sobotu 27. března) o půl deváté večer milióny lidí, tisíce měst a organizací po celém světě svá světla. Česká republika nezůstane pozadu – osvětlení zhasne na deset tisíc lidí, nejméně sedmadvacet měst a obcí a čtrnáct společností a firem. Učiní tak v rámci celosvětové klimatické výzvy Hodina Země 2010.

Hodina Země – kterou pořádá největší světová organizace ochrany přírody, WWF – je součástí pestré celosvětové kampaně za uzavření závazné a ambiciózní klimatické dohody, jež by udržela změnu klimatu na relativně bezpečné úrovni pro většinu života na Zemi, včetně života lidí. Bez rychlého dosažení této úmluvy nebude v mnoha místech světa zanedlouho možné žít, třeba proto, že místo pevniny tam bude moře. Přibýváním CO2 v atmosféře totiž naše atmosféra jakoby „houstne“ a zadržuje více tepla, které by jinak ze země uteklo do vesmíru. A protože se atmosféra stává teplejší, pomalu se otepluje celá země včetně oceánů. Při překročení určité hranice oteplení začne tát masivně pevninský led, což nutně znamená zvýšení hladiny světového oceánu. Krom toho dojde ke změnám podnebí a vodních podmínek na mnoha místech zeměkoule.

Hodina Země se snaží na tento problém upozorňovat a vyzývat odpovědné osoby k jednání.
Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica (český koordinátor této celosvětové kampaně), k tomu říká: „Ochránci přírody velmi rychle pochopili, že nelze jen postaru chránit druhovou rozmanitost na planetě v okamžiku, kdy život mnoha organismů ohrožuje globální oteplování. Že zbrzdit oteplování je prvořadé téma celé ochrany přírody. Velmi nás těší, že i v České republice si tento problém uvědomuje stále více lidí a jsme rádi, že se nám ozvalo i slovenské město Košice.“

Matěj Hollan, koordinátor klimatické kampaně Hodina Země pro Českou republiku s potěšením konstatuje: Společnosti a města, kromě zhasnutí svého osvětlení, vyzývají občany, hosty, klienty, zaměstnance, aby se k této akci připojili i jako jednotlivci. V souladu s posláním této akce je nabádají, aby se o klima nezajímali jen hodinu v roce, ale trvale! Všem, kdo poselství Hodiny
Země a nutnost neodkladně řešit snižovaní emisí CO2 šíří dál, velice děkujeme.“

Více na www.veronica.cz/hodinazeme

Kontakty: Matěj Hollan, +420774956148, matej.hollan@veronica.cz – koordinátor akce
Yvonna Gaillyová, +420777323792, yvonna.gailly@veronica.cz – ředitelka Ekologického institutu Veronica

0
0

Diskuze k článku +

1. 4. 2010 (08:22)  –  k.e.n

0
0

Proti šetření energie nic nemám, to je správné, navíc svícení do noční oblohy je opravdu zbytečné, ale já měl za to, že oteplovací teorie CO2 s tzv. "hokejkovým grafem" už je nějakou dobu spolehlivě vyvrácená.. :-) Inu, nějaká setrvačnost v médiích holt je a ještě dlouho bude.

Kdo nevěří, ať tam běží. Odkaz dávat netřeba, stačí vygůglovat třeba "klimaskeptik". Je to zajímavé čtení.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.