Hlavně nepřestat třídit
Zveřejňujeme stanovisko starosty Písku, JUDr. Ondřeje Veselého, k aktuálním otázkám třídění odpadu a principu kapitační platby za svoz a likvidaci odpadu.
Hlavně nepřestat třídit
Přestože se město Písek snažilo mediálně rozsáhle informovat o problematice likvidace odpadů na území města a to zejména z důvodů přechodu na kapitační platbu, zaznamenal jsem poslední dobou ohlasy občanů, kteří mají o problematice zkreslené, nebo nedostatečné informace. Pokusím se proto ještě jednou zásadní informace o této problematice sumarizovat.
Platba za odpad
Město Písek se rozhodlo od 1.1.2013 zavést tzv. kapitační platbu za likvidaci odpadu s tím, že bylo posledním jihočeským městem, které tuto platbu dosud neužívalo. Od tohoto data se tedy neplatí za odpadní nádobu (popelnici) jako dosud, ale formou místního poplatku na obyvatele. Občan tak nemusí docházet platit známku, jako ještě v loňském roce, ale přijde mu složenka (v měsíci dubnu), kterou uhradí standardním způsobem (tuto platbu lze provést samozřejmě také bezhotovostně). Důvodů pro zavedení platby bylo více. Hlavním problémem však bylo zneužívání dosavadního systému některými obyvateli města. Auditem bylo zjištěno, že 450 nemovitostí v Písku (tedy téměř 10%) nehradí za popelnici nic a dále bylo zjištěno, že někteří obyvatelé platí svoz méně často, než je jejich potřeba (tady nelze počet pregnantně vyčíslit). To vedlo jednak k negativním jevům – přeplňování popelnic „poctivých občanů“ a košů na území města a jednak k nespravedlivému systému, kdy poctiví obyvatelé města dopláceli ze svého na tyto „spekulanty“. Minulý systém neumožňoval takové nepoctivé obyvatele donutit k uzavření smlouvy a tedy k placení podílu na likvidaci odpadu. Tento problém u kapitační platby odpadá.
Kolik nás to bude stát
Další často zkreslovanou informací je informace o „zdražení“ v systému kapitační platby. Tady musím opět upozornit na zákonnou povinnost měst a obcí směrem k nakládání s biologickým odpadem, který nemá (a v brzké době nesmí) být umísťován na skládkách. V případě zachování stávajícího systému (tedy platby za odpadní nádobu) by tato zákonná povinnost vedla ke zvýšení platby o 660,-Kč za nádobu. Za 14 denní svoz by se tak nově platilo nejméně 1.655,-Kč (proti dosavadním 995,-) a za týdenní svoz nejméně 2.575,-Kč, oproti dosavadním 1.915,-Kč. Pokud tedy obyvatelé města platili týdenní svoz a v tomto by v r. 2013 pokračovali, vyjde je kapitační platba finančně výhodněji do čtyř členů domácnosti. V případě čtrnáctidenního svozu do dvou členů domácnosti.
Toto zvýšení je však minimální a to zejména kvůli připravenosti města na převzetí této povinnosti a úspěšné žádosti města o dotaci na kompostárnu, její technologické vybavení, nádoby a automobil na svoz biologického dopadu. Ve městě jste tak již objevili více než 2000 ks nádob na biologický odpad a byl zahájen zkušební provoz nové kompostárny, kam občané mohou vozit biologicky rozložitelný odpad – stejně jako v případě sběrných dvorů (kterých má město nadstandardně vysoký počet), bezplatně. S tím souvisí také vybudování nového sběrného dvora u Teplárny, který nahradí sběrný dvůr ve Smrkovicích. Tento sběrný dvůr nejen vypadá daleko lépe a je moderně vybaven. Jeho hlavní výhodou bude celotýdenní provoz.
Za výše uvedené aktivity patří díky zejména zaměstnancům odboru životního prostředí města a místostarostce Haně Rambousové.
Hlavně nepřestat třídit
V souvislosti se změnou systému platby jsem zaznamenal názory, že obyvatelé přestanou třídit. Tady musím zdůraznit: „HLAVNĚ NEPŘESTÁVEJME TŘÍDIT!!!“. Samozřejmě zejména z ekologických důvodů. Ale pro obyvatele a město také z důvodů ekonomických. Díky slušné úrovni třídění činí náklady na likvidaci odpadů na území města cca 18 mil. Kč (např. v Táboře cca 34 mil. Kč), takže jej kapitační platba téměř pokryje. Pokud by obyvatelé zcela přestali třídit, přesáhly by náklady pravděpodobně částku 30 mil. To by znamenalo, že by kapitační platba musela dosáhnout maximální výše 1.000,-Kč/obyvatel/rok a ještě by muselo město svoz odpadu dotovat ze svého. Peníze by pak muselo město nutně vzít z jiných oblastí, které zcela nebo velkou mírou dotuje (podpory mládeže, spolků, neziskových organizací, oprav chodníků a komunikací….)
Naopak při zvýšené aktivitě třídění, dnes i biologického odpadu, mohou náklady na likvidaci odpadu poklesnout pod částku 15 mil. Kč za rok, což znamená pokles výše kapitační platby až o 100,-Kč na obyvatele a rok. Zcela chápu, že nelze dosáhnout úplné dokonalosti. Jenže loňský „košohrab“, tedy namátková kontrola dvou nádob na odpad – popelnic, prokázal, že až 80 % odpadu z popelnice se dá vytřídit!!! Nikdo není dokonalý, ale balík novin, PET lahve a sklo do směsného odpadu skutečně nepatří.
JUDr. Ondřej Veselý
starosta města Písek
Diskuze k článku
Pane starosto,
jsem rád, že myslíte na to, abychom nemuseli doplácet na 10 % obyvatel, kteří neplatí za svoz odpadu. Nicméně Vámi zvolenou cestou přes kapitační platbu (a vymlouvat se na to, že Písek je posledním městem v okolí, který jí neměl, je naprostý alibismus) jde v případě naší rodiny zdražení ne o 10 %, nýbrž o sumu mnohem vyšší! Proč? Inu proto, že je nás doma 5 a svoz 1x 14 dní nám z kapacitních důvodů zcela postačoval a jistě by postačoval i nadále… Teď nám sice necháte vyvážet popelnici každý týden, ale kdo to po Vás chtěl?
Jsem ekologicky smýšlející jedinec, takže budu třídit i nadále, ovšem u zbytku rodiny, především prarodičů, budu nyní se svou snahou stále více narážet. Jim to prostě nevysvětlíte, když teď za svoz odpadu musí platit takové prachy, tak proč by něco třídili…
Ano, Vaše výzva k třídění odpadu je na místě. Akorát mám obavu, že jste svým rozhodnutím o zavedení kapitační platby zatloukl poslední hřebíček do pomyslné rakve třídění odpadu na území města Písku a jako bonus od mnohých spoluobčanů vylákal více peněz i proto, že od menšiny obyvatel města neumíte vybrat peníze na svoz odpadu. Nemyslím si, že je všechny donutíte platit, takže se mohou do roka a do dne těšit na návštěvu exekutora.
S přáním klidného spaní
Ladislav Douša