Přihlášení

GENESIS na gymnáziu

2. 3. 2016 | Redakce PS | Diskuze (26) | Životní prostor

Zajímavá putovní historicko-vědecká výstava GENESIS dorazila v pondělí 29. února na Gymnázium Písek. Přístupná bude každý všední den až do čtvrtka 10. března včetně, vždy od 14 do 20 hodin. V dopoledních hodinách navštěvují výstavu žáci a studenti píseckých středních i základních škol – o výstavu je mezi nimi podle svědectví jednoho ze spolupořadatelů Rostislava Homoly nebývalý zájem.

Z anotace výstavy: „Může věda prostřednictvím moderních technologií nahlédnout do minulosti sluneční soustavy, Země či lidstva podobnými metodami nebo s podobnou přesností, s jakou nahlíží např. do nitra buňky či do vzdálených hlubin vesmíru? Pokud ne, jak takový výzkum vlastně probíhá? A co samotný počátek života, vesmíru, hmoty, času a prostoru, původ přírodních zákonů… původ člověka, jeho vědomí i svědomí… A konečně i počátek zla (připustíme-li, že něco takového vůbec existuje) a smrti? Jak si s těmito otázkami dokáže poradit věda, filozofie a náboženství na počátku 21. století?“

Výstavu doprovázejí odborné přednášky v aule gymnázia, vždy od 18 hodin: v pondělí 29. 2. na téma Jak (ne)vznikl svět, v úterý 1. 3. Evoluce známá neznámá, ve středu 2. 3. Největší katastrofy v dějinách Země, o den později Záhada jménem Sluneční soustava. V pátek  4. 3. to bude Informace, které drží svět pohromadě – co je to informace, jak se šifruje a dekóduje. V pondělí 7. 3. následuje téma Kdyby zvířata mohla mluvit, o den později Programování života – ohromující architektura živých systémů. Vyškrtnutými kapitolami z lidských dějin se bude přednášející zabývat ve středu 9. 3., a závěrečná čtvrteční přednáška 10. 3. se jmenuje Genesis pro dnešek aneb Základy, na kterých můžete stavět.

Přednáší Libor Votoček, absolvent Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze a dlouholetý středoškolský učitel fyziky a matematiky, který více než třináct let otevírá téma „Původu a historie života a člověka“ pro širokou laickou i odbornou veřejnost.

Bližší informace: tel. 725 779 348 www.facebook.com/genesisexpo.

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

2. 3. 2016 (21:51)  –  Luděk Blaha

0
0

Nelze při této příležitosti nezmínit i naši bývalou žákyni Petru Holasovou. Viz
http://bit.ly/1TRgWGq
Dnes jsem s ní prohodil pár slov, a byl jsem tomu rád. Bývaly to tenkrát hezké časy.

Odpovědět

3. 3. 2016 (07:00)  –  Karel Červenka

0
0

Jen doufám, že tato náboženská agitka není povinná pro studenty gymnázia :-)

Odpovědět

3. 3. 2016 (10:22)  –  Luděk Blaha

0
0

Pro jistotu jsem se, pane Červenko, podíval do školního vzdělávacího programu ve vzdělávací oblasti informační a komunikační technologie, a nic takového v něm opravdu uvedeno není. A moje zmínka v tom duchu ani míněna nebyla. Přestože si myslím, že bychom se mohli na svět podívat i jinak než přes displej digitálních zařízení. Jen tak, pro pestřejší vidění.
Zítra bych si rád vyslechl přednášku o informacích, které drží svět pohromadě. Tak uvidíme.

Odpovědět

3. 3. 2016 (16:27)  –  Karel Červenka

0
0

Vážený pane Blaho, moje poznámka nebyla vůbec myšlena na Váš příspěvek, ale na prapodivnou aktivitu spojenou s gymnáziem jakožto vzdělávací institucí. Pokud to tak vyznělo omlouvám se :-)

Odpovědět

3. 3. 2016 (18:56)  –  Luděk Blaha

0
0

Nic se nestalo, pane Červenko. Náboženství není politická strana. Nemusí zůstávat před školními vraty.

Odpovědět

4. 3. 2016 (11:47)  –  František Zedek

0
0

Problém není v tom, jestli má náboženství zůstat přede dveřmi nebo ne. Problém je v tom, že Libor Votoček vydává výstavu a přednášky s ní spojené za odborné přednášky a přehled nejnovějších vědeckých poznatků. Sebe pak vydává za odborníka. Ve skutečnosti však jde o promyšlenou manipulativní propagandu mladozemského kreacionismu, která nemá s odborností ani vědou nic společného. Něco takového podle mě nemá na půdě veřejné instituce, kterou je dokonce gymnázium(!), co dělat. Výše zmíněné lze samozřejmě snadno dokázat. Není bez zajímavosti, že společnost Maranatha, která výstavu zaštiťuje a jíž Libor Votoček reprezentuje, obdržela v roce 2008 Bludný balvan právě za propagaci biblického kreacionismu vydávaného za vědu. Nebezpečí takové manipulativní propagandy spočívá právě v tom, že cituji: "Vysoká účast, zvláště mladých lidí, na přednáškách v Kongresovém centru potvrdila, že společnost Maranatha docela obstojně mate českou veřejnost."

PS: Více o Bludném balvanu, který Maranatha s Votočkem obdrželi např. zde: http://www.sysifos.cz/index.php?id=vypis&sec=1237223299

Odpovědět

4. 3. 2016 (14:35)  –  Ing. Petr Hladík

0
0

Vážený pane Zedku,
neznám sice přednášky pana Votočka a nechci se v žádném případě zastávat kreacionismu, ale zaráží mě jedna věc. S jakou jistotou jsou dětem od základní školy předkládány teorie vzniku vesmíru a světa (velký třesk apod.), za fakt jsou uváděny skutečnosti, že všechen život vznikl z jakéhosi roztoku, který se sám od sebe zorganizoval a uvedl v život, že se člověk vyvinul z opice a podobně. Kde jsou vědecké důkazy? Není náhodou toto materialistická propaganda a agitka?
Začínám mít neblahý dojem, že svoboda je u nás jaksi účelově zneužívána. Na jedné straně jsme schopni hájit Rappera Řezníka a na druhé straně odsoudit výstavu, která je možná schopná otevřít některé jiné pohledy na věci okolo nás.

Ještě použiji výrok kardinála Františka Tomáška, který byl na píseckém světě uveřejněn již dříve panem Blažkem.
"Musíme se naučit žít ve svobodě, abychom ji nezneužívali, ale správně využili pro vybudování své vlastní osobnosti, každého jednotlivce a tím i celé společnosti. Obnovou morálních hodnot, navázáním na ušlechtilé snahy našich předků, se může dostat z trosek, které nám po sobě zanechala totalita." (kardinál František Tomášek v projevu z 28. 10. 1990)

Odpovědět

4. 3. 2016 (15:29)  –  Richard Kába

0
0

Pane Ing. dovolte mi můj pohled na věc. Stát má monopol na vzdělávání, není podstatné, zda je to jediný nebo nejlepší systém, ale je v této chvíli zkrátka tak. Jako takový má děti zcela nestranně vyučovat vědomostem. Naprostou většinu vědomostí nabylo lidstvo díky vědě (jak již kořen toho slova napovídá). Věda je velmi rozdílná od víry, neboť vychází z přezkoumatelných a prokazatelných poznatků, naopak víra vychází z představ, které nijak prokázat nelze (jak již opět napovídá sám název). Jinými slovy, věřit může kdo chce v co chce, víra je velmi rozmanitá, nicméně 1 + 1 se rovná az všech okolností v používáné matematické soustavě dvěma.

Na Vaši otázku, ohledně evoluce. Samozřejmě, že jsou věci, které lze zcela exaktně dokázat a pak jsou věci, které spadají do vědeckých teorií. Tyto teorie jsou vždy podepřeny určitými důkazy. Další zajímavá vlastnost vědy spočívá v tom, že může kdokoli přijít a prokázat, že některá teorie neplatí a ona opravdu přestane platit – tedy opět něco co u víry potažmo náboženství obvykle nepřipadá v úvahu.

Nemám nic proti tomu, aby se děti ve škole seznámili (ideálně nepovinně) s tím, že existují různá náboženství, ale jejich školní pohled na ně by měl probíhat z vědeckého a faktického hlediska, nikoli abych tak řekl z náborového. Totéž se týká dle mého skromného názoru politiky – děti by měli mít přehled o tom, jaké politické proudy existují, čím se vyznačují, nebo která politická uskupení je zastupují, ale považuji za zcela nehorázné, když přijde do školy agitovat politik konkrétní strany, prezidenta nevyjímaje a už vůbec nepřipadá v úvahu, aby takové věci byly povinné.

Píšu tento svůj názor zcela obecně. Co se týče přednášky pana Votočka, neznám toho pána, moje děti do píseckého gymnázia nechodí, takže se nehodlám tomuto tématu věnovat, nicméně předpokládám, že je účast na seanci toho pána pro žáky gymnázia zcela dobrovolná.

Odpovědět

4. 3. 2016 (15:31)  –  Richard Kába

0
0

děti … seznámily … promiňte hrubku.

Odpovědět

5. 3. 2016 (08:19)  –  Ing. Petr Hladík

0
0

Vážený pane Kábo,
již z mnoha příspěvků "Svobodných" nabývám dojmu, že svoboda ve vaší interpretaci má jakousi divnou pachuť. Váš komentář mi od včerejška rezonuje a přemýšlel jsem, co mi to připomnělo. Trochu jsem hledal a tohle mi k tomu docela sedí.

„Máme ještě u nás mnoho přežitků, dokonce i starých feudálních přežitků staré církevní výchovy… Musíme se snažit, abychom všechny tyto přežitky vypudili a vytvořili nového, skutečně komunistického člověka.“ (ministr školství Z.Nejedlý na IX.sjezdu KSČ, 1949)

Odpovědět

5. 3. 2016 (20:47)  –  Jiří Svoboda

0
0

Nemyslím, že svobodní byli součástí národní fronty.

Odpovědět

7. 3. 2016 (02:25)  –  Aleš Procházka

0
0

…Což lidovci říci nemohu :)

Odpovědět

7. 3. 2016 (09:13)  –  Karel Červenka

0
0

Ano bible do školy patří, ale do literatury spolu s dalšími mýty a pohádkami je jedno jestli od Mojžíše nebo Mohameda. A co teprve ty indické ty jsou fajn víc lítání a víc rukou ;-)

Odpovědět

7. 3. 2016 (15:44)  –  Ing. Petr Hladík

0
0

Vážený pane Červenko, jediné co Vás omlouvá je fakt, že jste Bibli nečetl a neznáte ji.

Odpovědět

7. 3. 2016 (18:02)  –  Karel Červenka

0
0

Vážený pane Hladíku, nemyslím že bych se měl za něco omlouvat a bibli jsem četl a ne jednou. Je to moc pěkný čtení podle mě byl první díl lepší tam je ještě bůh drsňák ten druhý díl už je dost nuda. To už tak u pokračování bývá :-). Možná to bylo lepší před tridentským koncilem, když se za to Martin Luther tak pral, ale tu verzi před koncilem jsem vážně nečetl.

Odpovědět

7. 3. 2016 (19:04)  –  pernek krasomil

0
0

asi Jste nečetl celou Bibli. ono totiž to ke konci právě graduje více než na začátku.

Odpovědět

10. 3. 2016 (14:16)  –  Richard Kába

0
0

Pane Ing., předně nejsem členem žádného politického uskupení, takže Váš první odstavec byl zřejmě určen někomu jinému.

Co se týče druhého odstavce, chápu, že jste se tomuto bonmotu nemohl ubránit, ale pravděpodobně jste můj příspěvěk nečetl celý, nebo jej správně nepochopil.

A pokud Vás opravdu zajímá můj názor na školství, jsem toho názoru, že stát by neměl mít na školu monopol, školy by měly být soukromé a měla by existovat zcela volná možnost domácího vzdělávání. Ale to je samozřejmě téma na mnohem delší diskuzi a zcela mimo téma tohoto článku a mé reakce.

Odpovědět

7. 3. 2016 (21:19)  –  Ondřej Kyml

0
0

Dnes se často s migrací muslimů do Evropy skloňuje fráze, že my jako Evropa stojíme na křesťanských základech a hodnotách. Pokud to jsou opravdu naše základy, ke kterým se hlásíme, tak by bylo nezodpovědné bránit tomu, aby se s nimi naše děti seznamovaly třeba v rámci výstavy na gymnáziu. Výstavu neznám a samozřejmě je dobré vést mladé ke kritickému myšlení, aby si udělaly svůj názor, a každý ať se sám rozhodne, čemu bude věřit. Každopádně i vliv křesťanské víry na lidský život lze empiricky zkoumat a vyvodit si z toho náležité závěry. Víra je neopominutelnou součástí života každého člověka. Když je to vědomá víra v pozitivní a historicky osvědčené, až vědecky těžko ověřitelné, křesťanské hodnoty, tím lépe.

Odpovědět

8. 3. 2016 (12:02)  –  Mgr. Karel Tejkal

0
0

Předesílám, že nemám nic proti křesťanství, dokonce se ani nepovažuji za ateistu. Co však odmítám a proti čemu hodlám vystupovat, je extremistický kreacionismus mladé Země.

Pro lepší pochopení, o co ve Votočkových přednáškách jde, je třeba "poznat toho pána". Takže… Libor Votoček je velmi pravděpodobně adventista, což si můžeme ověřit například zde: http://www.casd.cz/nabidka-pro-cesko-a-slovensko-vystava-stvoreni/. Všimněte si, že na stránkách adventistů se Votočkově výstavě říká jednoduše a vcelku pravdivě "výstava stvoření", kdežto pro širší veřejnost je na plakátech uváděno "historicko-vědecká výstava". Adventisté mají poměrně striktně předepsáno, čemu mají (musí) věřit, přičemž jejich věroučný bod o stvoření (http://ekines.cz/2015/07/09/adventisticke-upresneni-veroucneho-bodu-o-stvoreni-symptom-zmeny-kurzu-cirkve/) je v příkrém rozporu s poznatky vědy 21. století.

Církev adventistů se hlásí k doslovnému fundamentalistickému chápání prvních kapitol Genesis. Dle jejich interpretace biblického textu byla Země stvořena přibližně před 6 tisíci lety, včetně hotových druhů (adventisté popírají evoluci), prvními lidmi byli fyzicky Adam a Eva, asi před 4,5 tisíci lety se konala biblická potopa v rozsahu a způsobem přesně popsaným v bibli (obrovské vrsty sedimentů s fosiliemi údajně vypovídají právě o této události) atp. Představy kreacionistů mladé Země vedou ve svém důsledku k popírání celé řady vědních oborů, včetně základů fyziky (radiometrické datování, astrofyzika, kosmologie).
Votočkova výstava a přednášky se tedy za vědu jen vydávají, ve skutečnosti představují agresivní náboženskou propagandu, přičemž pro laickou veřejnost je často obtížné odhalit manipulativní techniky, které profesionální kreacionista Votoček (http://www.stvoreni.cz) ve své "argumentaci" užívá.

Náboženství do vědy nepatří. Je třeba si uvědomit, že kreacionismus mladé Země dělá ostudu nejen vědě, jejíž výrazové prostředky pro svoji propagandu využívá, ale především křesťanství a křesťanům. Doufejme proto, že se s kreacionismem v jeho nejextrémnějších verzích časem vypořádají sami křesťané. Názor papeže Františka si můžete přečíst zde: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/351892-papez-usmiruje-nabozenstvi-s-vedou-velky-tresk-ani-evoluce-boha-nevylucuji.html. Podobně se dříve vyjádřil i Jan Pavel II.

Odpovědět

8. 3. 2016 (17:19)  –  pernek krasomil

0
0

S adventisty je tomu jako s každou jinou církví, která je v našem státě, potažmo v jiných státech. Jsou v ní lidé, kteří se řídí tím, co je psané v Bibli, ale jsou v ní lidé, kteří se tím vším neřídí a ne všechno berou tak, jak je tam psáno. S tím se ale člověk potká v každé církvi, potažmo společenství křesťanů. To myslím, že je známá věc, alespoň pro toho, kdo se v těchto kruzích točí více roků, či pro toho, kdo se tímto tématem – čemu kdo věří – také hlouběji zabývá a zajímají ho pohledy druhých spoluvěřících. Jsou také věřící/křesťané – kteří prostě žijí svůj život osobní víry s Kristem a ten život je tak naplněn Boží mocí, že nemají důvod řešit zdali někdo věří tomu a druhý zase něčemu jinému – co se týče toho, zdali tento svět byl stvořen tak, jak je psáno v Bibli, anebo jak říkají lidé, kteří to určitými způsoby zkoumají a poté svá zjištění vydávají jako vědecká zjištění.

Takže i u adventistů jsou rozpory, kdy jedni přijímají stvoření přesně podle Bible a jsou tam jiní, kteří to tak nepřijímají. Pokud tedy někoho trápí jeho vlastní svědomí ohledně toho, že není dost důkazů pro to věřit tomu, že svět by mohl být pár tisíc let starý, pak má svobodu k tomu toto přesvědčení a tyto důkazy – nepřijímat a věřit tomu, že svět je tedy starý tak, jak nám předkládají ve školách a v článcích, které se touto tématikou zabývají. Pokud však chce někdo přijímat Boží moc, tak, jak je nám v Bibli sdělena a ukázána a zjevena, pak má samozřejmě možnost si o těchto tématech přečíst trochu více a zaujmout k tomu pak svůj vlastní postoj. Samozřejmě – mimo toto i díky svému vlastnímu osobnímu zjištění na základě svého osobního vztahu s Bohem/Kristem. Neboť Bůh se nestaví k žádnému člověku, který touží po poznání, jak to tedy se stvořením světa je – netečně. Je ovšem zajisté pravdou, o které se píše v Bibli, že Bůh se staví proti pyšným, ale pokorným dává svou milost. Pakliže se člověk před Bohem skloní a vyzná, že si v tom neví rady, Bůh sám člověku pak ukáže, co je a co není pravda a čemu má člověk věřit. Toto Bůh dělal po všechny dny, kdy postavil na tuto zem člověka, aby na ní žil svůj život. Díky Bohu za to.

Odpovědět

8. 3. 2016 (17:51)  –  pernek krasomil

0
0

pokud bych se měl nějak zamyslet nad těmito druhy výstav, pak si myslím, že je velmi dobré, že žijeme v době, kdy se za navštívení nějaké takové výstavy nezavírá do vězení a že máme svobodu a demokracii v tomto státě ustavenou právě k tomu, aby se každý, kdo bude mít touhu, se chít o něčem na vlastní kůži přesvědčit, co někdo tvrdí a co říká, mohl na tyto přednášky osobně podívat, prohlédnout, popřípadě se i zeptat, pokud by něčemu nerozuměl a měl by potřebu to blíže vysvětlit a prostě si tyto věci dát osobně tzv. dohromady. Krom nespočetných videí na různých stránkách s videi na internetu je tu vždy samozřejmě také i možnost si osobně s přednášejícím pohovořit, promluvit, popřípadě si od něho nechat vysvětlit, proč má jiný pohled na věc než já. Takže Bohu díky i za to, že takovéto aktivity můžeme zcela svobodně navštěvovat a nemusíme se halit do pláště, aby nás někdo nepozoroval a neviděl, kam že to jdeme. Tato demokracie, ve které žijeme nám to totiž v mnoha případech nesmírně ulehčuje, že se nemusíme za tyto naše potřeby stydět a bát se za to, že máme na některé věci jiný pohled. Osobně jsem vždy slyšel, že někdo druhý byl velmi rád za to, že mohl takovéto přednášky navštívit a dozvědět se spousty zajímavých věcí, které by ho ani normálně možná nenapadly – různé souvislosti, které člověku prostě na mysl normálně nepřijdou, až když na ně někdo jiný – narazí.
Jsem si také jist, jak už tu někdo dříve podotknul, že když někdo nechce poslouchat, či se zúčastnit, tak může v klidu odejít. I za to může být člověk dnes vděčen. Osobně to vidím za dobré.

Odpovědět

8. 3. 2016 (19:26)  –  Luděk Blaha

0
0

Věčná škoda, že ten, který ve jménu Božím promlouvá k zástupům, skrývá svoji tvář.

Odpovědět

8. 3. 2016 (21:56)  –  Mgr. Karel Tejkal

0
0

Pokud by adventisté na gymnáziu uspořádali výstavu o bibli, nenamítnu ani popel. Jak již bylo řečeno, bible a křesťanství k evropské kultuře patří, středoškolsky vzdělaného člověka znalost bible (bez ohledu na vyznání) zdobí. Ale na půdě instituce určené ke vzdělávání a placené z veřejných rozpočtů se aktuálně odehrává kreacionistická agitka vydávaná za "vědu a historii", a to je špatně.

K jak hořkým koncům může dospět kreacionista po padesáti letech "hledání pravdy" se můžete nahlédnout zde:
http://kreacionismus.cz/content/darwinovi-darebaci
nebo zde:
http://kreacionismus.cz/content/procpak-jste-pane-kabrte-na-evolucionisty-tak-nastvan

Odpovědět

9. 3. 2016 (18:46)  –  ing.h.c. Václav Dostál

0
0

"Hořké konce" obvykle mívají více příčin. V mém případě tomu tak určitě bylo. Moje reakce se od reakcí v uvedených článcích liší navenek, ale pocit hořkosti z chování zastánců "vědecké pravdy" je stejný jako pocit z následků "třídního boje", kterými jsem osobně prošel. Naštěstí u nás už čtvrt století panuje názorová svoboda. A to i v názoru na vědeckost.

Odpovědět

9. 3. 2016 (19:40)  –  pernek krasomil

0
0

můj osobní pohled na vědecké poznatky je takový, že když se nějaký názor a pohled – jak se to děje právě u evoluce – udržuje při životě po dlouhý čas, aškoli důkazy svědčí právě o opaku – pak je třeba k těmto problémům uspořádat nějakou tu přednášku a vysvětlit alespoň tedy těm normálním lidem – že evoluce popisovaná nám ve školách – formou – vznik člověka z původních živočišných druhů postupným vývojem – není prostě založená na faktech, ale na tom, že se nějakým lidem – kteří to pak nazývají věděckými poznatky – jen líbí ten pohled na to, že vše živé se mohlo nějakým způsobem takto vyvíjet. Už jen základní předpoklad evoluce – vznik života – není jasně doložen, že se tak v minulosti stalo. Tento fakt, který se prezentuje za původ, který předcházel evoluci – není nikým z lidí dokázán a prokázán, ani experimentálně, ani historicky, prostě není doložen vůbec ničím – pouze domněnkami některých lidí, kteří si myslí – i bez doložených faktů – že se tak kdysi opravdu stalo a život někdy na zemi prostě nějak vznikl. Takže osobně si opravdu myslím, že tato jasná fakta o vzniku života, které se podle mě v mnoha školách nikde nedozvíme, se mnohdy právě na takovýchto přednáškách přinášejí jako něco, co prostě lidé neví a myslí si, že to je už ve vědě jasné. Proto si právě na základě takovýchto problémů myslím, že je velmi potřebné, aby se toto lidé dozvěděli, pokud toho nejsou schopni tedy lidé, zabývající se evolucí sami, tak aspoň od lidí, kteří chtějí říkat pravdu.

Každý by měl hledat, co je pravdivé a sám osobně to podrobit svojí vlastní kritice. LIdé by neměli přijímat pouze něco, na čem se shodlo pár lidí, že to je potvrzené. Každý člověk by si sám osobně měl zjistit, co je pravda a co ne. Neboť je to pro dobro každého člověka, aby si byl jist tím, co ví a čemu pak následně věří. Krom toho je to i vlastní lidská zodpovědnost. Pokud totiž člověk uvěří něčemu, co není pravda, může mít z toho pak následně i různé problémy. A někdy ty problémy jsou i život ohrožující. Takový je prostě život. Není to jen procházka nějakým zůžovým sadem v blaženosti.

Odpovědět

10. 3. 2016 (12:54)  –  ing.h.c. Václav Dostál

0
0

Plně souhlasím. Bohužel značná část lidí nechce mít žádné problémy s lidmi většinového názoru. Jenže si neuvědomují, že se tím dostávají do daleko větších problémů.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.