Přihlášení

FOTO: Otava – její potenciál pro Písek – Den architektury III.

7. 10. 2013 | Zbyněk Konvička | Diskuze (0) | Životní prostor

V sobotu 5. října se ve městě Písek konal již třetí ročník Dne architektury. Akce, do které se zapojilo více než 40 měst z celé republiky a pořádalo se na 75 akcí. Po okruhu kolem historického centra města s jeho blokovou zástavbou a loňské procházce po Václavském předměstím byla letošním tématem řeka Otava a její potenciál pro město Písek. Zajímavou a inspirativní procházku si nenechalo ujít více než 40 zájemců nejen z Písku, kterým není lhostejné další směřování a urbanistický vývoj bývalého krajského města Prácheňska.

Vycházku podél říční tepny Písku opět vedli architekti Petr Lešek a Martin Zborník. První velká diskuze se otevřela hned na druhém zastavení u Papíráku, kde by měla vyrůst nová lávka spojující Václavské předměstí a Hradiště. Jejím autorem by měl být písecký rodák a světoznámý architekt Josef Pleskot. I účastníci procházky se ve většině shodli na umístění lávky nad Václavským jezem podobně jako radní našeho města. Tato spojnice by měla propojit dosud oddělené části města a přinést do lokality více života. Zde se poprvé vylíhli dva performeři, každý na jednom břehu, a vyvolávali hesla, kterými se snažili upozornit na slavné písecké rodáky, osobnosti a budoucí lávku.

Následný úsek nábřeží u Jitexu podobně jako protilehlý břeh považovali mladí architekti za nepříliš šťastně vyřešený, slouží de facto pouze průtahy pro cyklisty a pěší bez toho, že by měl kdokoliv chuť si zde posedět a pobýt. Určitý potenciál má však měnící se jitexský komplex, u něhož se přítomní dozvěděli, že zabírá 15 ploch Velkého náměstí Písku a rezervy v jeho postupné konverzi jsou obrovské. Byla zmíněna i potřeba jeho propojení právě s řekou Otavou.

Jako nešťastné spojnice obou břehů byly zmíněny chodníky pro pěší po Šrámkově mostě, které sice nabízejí úžasný výhled na panorama města s ostrovem, ale přílišná hlučnost prostředí a vysoká frekvence aut (26 000 denně, podobná je například u Karlova mostu v Praze) k zastavení neláká. Performeři připravili pro účastníky procházky špunty do uší a malé transparenty s nápisy. Tyto „pomůcky“ měly jednak posloužit k zažití si přechodu přes most trochu jinak a pak vyslat rozmanité vzkazy kolemjedoucím řidičům. Procházka tak podle účastníků dostávala velmi zajímavý a zážitkový rozměr a většina z přítomných šance vzít si špunty a transparenty k poklidnému happeningu využila.

Další část vycházky jsem bohužel už nemohl absolvovat, neboť jsem odjížděl na třídní sraz, ale těším se na to, až s účastníky budu mluvit nebo se i zde objeví nějaký příspěvek, který popíše další úsek cesty a zážitky s performery. Případně názory na využití řeky Otavy a jejího okolí. Osobně si myslím, že tyto akce mají velký smysl pro nové pohledy a diskuzi o budoucím vývoji našeho krásného města Písku. O tom, že je právě budoucí využití řeky Otavy velké téma, stejně jako podoba budoucího územního plánu, svědčila i přítomnost třech zastupitelů – starosty Ondřeje Veselého, místostarosty Josefa Knota a Petry Trambové.  

Foto (galerie dole pod článkem): Zbyněk Konvička (1-20) + doplněné Marta Zborníková (21 –55)

Podrobnosti k celé akci: Den architektury III – Řeka Otava a její potenciál pro naše město

Tato akce byla podpořena Nadací VIA z Fondu místních iniciativ – Města z jiného těsta, v rámci projektu – "Písecý" svět pro vaše vyjadřování.

 

Den architektury je součástí v Písku pořádaného Měsíce architektury, který se koná pod záštitou starosty města Písku JUDr. Ondřeje Veselého v říjnu 2013.

MĚSÍC ARCHITEKTURY – další akce

Úterý 15. 10., Nízké trámy Sladovny, 16:00 hod
ARCHITEKTONICKY  VÝTVARNÉ  ŘEŠENÍ  PRAVOBŘEŽNÍHO MEZIMOSTNÍHO  MĚSTSKÉHO  PARTERU  V PÍSKU / Seminář k architektonické soutěži.

Předmětem  soutěže  bylo  zpracování  soutěžního návrhu na architektonicko – výtvarné řešení pravobřežního mezimostního  parteru v  Písku, zahrnující  funkční  využití  území, prostorové a architektonicko urbanistické  řešení  skladby  řešeného  území  (vyjma přilehlých objektů).
Seminář bude doplněn výstavou soutěžních návrhů ve foyer Sladovny.
Vstupné zdarma.

Čtvrtek 24. 10., Debatní trámy Sladovny, 19:00 hod
Lávka pro pěší přes Otavu / představení projektu
Josef Pleskot osobně představuje záměr vybudování lávky pro pěší přes Otavu nad Václavským jezem. Ta by měla spojit lokality Hradiště a sv. Václav.

Autorem není nikdo menší než písecký rodák a jeden z nejvýznamnějších (nejen) českých architektů současnosti Josef Pleskot, který je držitelem celé řady vrcholných ocenění v oboru architektury.
Vstupné zdarma.

Úterý 29. 10., Debatní trámy Sladovny, 16:00 hod
Městská zeleň / veřejná diskuze o roli, kterou plní zeleň ve městě
Vegetační prvky, stejně jako pozemní stavby, mají schopnost a ambice vytvářet prostor.
Charakteristikou městské zeleně, z hlediska estetického působení je velké bohatství tvarů, velikostí, barev a neustálá proměnlivost, vyplývající z její biologické podstaty. Součástí diskuze bude video projekce.
Vstupné zdarma.

 

Související články k tématu:
 

Den architektury – 30.9.2012 procházka s architekty po Písku
PÍSEK – Město jako dynamický živý organismus – 2.10.2011 procházka s architekty

Architekt Jan Gehl: Řidič už není nejdůležitějším člověkem

Jak na parkování v centru města Písek

river park písek | vlna 2002 aneb zpět ke staré Portyči

Co přináší současný silniční průtah I/20 (E49) našemu městu?

Proč a jak zapojit veřejnost do tvorby územního plánu

Jaký chceme územní plán? Dobrý, nebo jen nějaký nový? Aneb podivná cesta pořizování nového územního plánu.

Špatný územní plán = prostor pro korupci

Stručně a jasně k novému územnímu plánu Písku – první výstup z besedy s veřejností

  

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.