Děti vysázely ovocný sad

Všechno začalo nevydařeným grantem na výsadbu stromů nadace Partnerství. V roce 2015 se spolek KáMoŠ při Křesťanské mateřské škole v Písku, tehdy ještě jako občanské sdružení, rozhodl na podnět ředitelky KMŠ, Bc. Heleny Kučerové, reagovat na výzvu nadace a požádat o 20 000 Kč na výsadbu ovocného sadu na zatravněné terase nad meandrem Otavy v sousedství Diakonie Písek. Cílem projektu bylo spojovat obyvatele a vytvářet pouto s místem při přípravě záměru i vlastním sázení stromů.
Občanské sdružení chtělo oživit malebný a nevyužitý přírodní prostor v jedné z nejpřitažlivějších píseckých příměstských lokalit a vytvořit tak místo pro setkávání všech, kteří jsou schopni jeho jedinečnost ocenit. Mělo se stát zejména pro děti z Křesťanské MŠ i z ostatních blízkých mateřských škol prostorem pro setkání a hry i jakousi přírodní studovnou. Zahradník Ing. Ondřej Feit, který projektu poskytl odbornou pomoc, navrhl výsadbu starých
odrůd ovocných dřevin, které byly kdysi běžnou součástí zahrad a sadů, dnes však již z krajiny téměř vymizely.
Zájemců o grant bylo ale více, než mohla nadace Partnerství uspokojit. Písecký ovocný sad neměl štěstí, mnoho hodin neviditelné práce tak zůstalo bez odezvy. Občanské sdružení KáMoŠ mělo však k dispozici veškeré dokumenty pro záměr nezbytné; souhlas majitele pozemku – města Písek, kladné vyjádření odboru životního prostředí, osazovací plán. Rozhodlo se proto vzít události do vlastních rukou. Předsedkyně občanského sdružení, Laura Jablonská, se obrátila na rodiče dětí z Křesťanské mateřské školy, příznivce a přátele a požádala je, aby v rámci veřejné sbírky přispěli na výsadbu sami. Byla stanovena průměrná částka za strom, každý mohl přispět podle svých možností – za každý zaplacený stromek lepily děti z KMŠ jablíčko do papírové koruny, kde mohly sledovat, jak budoucí sad „roste“. V plánu bylo realizovat výsadbu v řádu let postupně tak, jak budou peníze přicházet, stalo se však to, co nikdo nečekal – za 6 měsíců se vybralo téměř 15 000 Kč, což pokrylo celou částku. Město Písek spolku navíc velkoryse nabídlo pomoc – Ing. Miloslav Šatra, vedoucí odboru životního prostředí s Městskými službami Písek zajistili kopání jam, odvoz zeminy a dodávku substrátu, kotevní kůly, chráničky kmene i asistenci při vlastním sázení. Z vybrané částky tak zbyla ještě polovina na následnou péči, náhradu případných ztrát a výrobu informačního panelu, který by měl být instalován počátkem příštího roku.
Velký den přišel na sv. Martina, 11. 11. 2016. Přes sychravé počasí se při sázení 17 jabloní a hrušní během odpoledne vystřídalo bezmála 60 nadšenců. Děti z KMŠ, bývalí školáčci, dnes žáci ZŠ Cesta za pomoci sourozenců, rodičů, učitelů a dalších příznivců pomohli stromkům do země. Podporu měli významnou – ředitele centra Diakonie Ing. Petra Hladíka s klientkami a kytarou, ředitele ZŠ Tylova Mgr. Tomáš Koce, ředitele ZŠ Cesta Mgr. Richarda Váňu; vše za odborného dohledu Ing. Ondřeje Feita a zástupce odboru životního prostředí Ing. Davida Schwedta. Před soumrakem sad všichni přivítali do života písničkami, které s dětmi připravila paní ředitelka Křesťanské mateřské školy.
Kde je dobrá vůle, tam se daří dobrým věcem…..
Autor článku: Ing. arch. Laura Jablonská