Podzemní parkoviště? Park pro děti? Nové lávky nad vodou? Co by mohlo nahradit starý bazén pod hradbami?
Jaroslav Smola z architektonického ateliéru Racek poskytl Píseckému světu nově zhotovenou kompletní studii volnočasového centra pod hradbami včetně vizualizace – zákresu do fotografie. Myslíme, že by studie mohla zajímat všechny zájemce o diskuzi nad tím, co by mělo vzniknout v prostoru pod hradbami, až odtamtud zmizí plavecký bazén… Následující text je součástí studie – zveřejňujeme v plném znění:
Zadání
Zadavatel zastupuje dětské organizace, jejichž kroužky a oddíly projde týdně cca 600 dětí z Písku a okolí. Zázemí těchto organizací se nachází převážně v lokalitě pod hradbami (tzv. skautský dům s přilehlými objekty + Dům dětí a mládeže). Zázemí je však dnes kapacitně a technicky na svém limitu. Také potenciál práce s touto velkou zájmovou komunitou je větší než je současná nabídka. Zadavatel proto hledá možnosti, jak tuto situaci zlepšit.
Rada města Písku rozhodla o výstavbě nového plaveckého bazénu pod lesnickou školou. Po jeho dokončení bude třeba řešit, jak naložit s uvolněným územím po stávajícím bazénu v lokalitě pod hradbami. Náš ateliér byl proto osloven s výzvou nalézt vhodnou formu využití budoucího uvolněného prostoru pro nové volnočasové centrum pro organizovanou mládež.
Hodnocení současného stavu
Řešené území se nachází ve velmi vzácné a exponované poloze mezi řekou a hradbami historického jádra města. Většina areálu je dnes oplocená od hradeb až k řece a pro veřejnost přístupná pouze v letní sezóně a jen v rámci návštěvy bazénu. Je to jediný kus nábřeží v intravilánu města, který není volně přístupný. Chodci a cyklisté se musí při cestě po pravém břehu Otavy této bariéře vyhýbat.
Objekt bazénu je z estetického hlediska problematický a v konfrontaci s pozadím historického jádra města neobstojí. Rovněž umělý val, na kterém je postaven, zde tvoří nepřirozenou bariéru. Území je z jižní strany ohraničeno Ostrovní ulicí. Jedná se o slepou ulici, která je svým šířkovým profilem a neorganizovaným obratištěm nevyhovující pro současný obousměrný provoz a podélné parkování vozidel. Jednostranný chodník má dnes šířku cca 1,5m, což je pro tuto frekventovanou trasu nedostatečné. Chodci proto často využívají vozovku místo úzkého chodníku. Provoz automobilové, pěší a cyklistické dopravy je v této ulici živelný a nebezpečný. Nejbližší parkování osobních vozidel se odehrává v navazující Švantlově ulici. Přes den je prostor vozidly zcela obsazený a je zřejmé, že i tato oblast by si zasloužila lepší organizaci dopravy v klidu.
ANKETA Píseckého světa o tom, co by mělo vzniknout pod hradbami
Návrh
Z hlediska širších vztahů se řešené území uplatňuje zejména ve vztahu k řece Otavě a jejímu vlivu na život ve městě. Říční břeh v tomto úseku není regulovaný, je nízký a relativně pozvolný. Řeka je zde tedy příjemně přístupná, což je v rámci města unikátní vzhledem k vysokým pobřežním navigacím po celé délce toku vnitřním městem. V okruhu pěší dostupnosti 5 minut se nachází většina historického jádra města. V 10minutové izochroně je dostupné téměř celé vnitřní město. Z uvedeného rozboru vyplývá moto této studie: pojmout řešený prostor jako městotvorné místo pro širokou veřejnost, kde by byl umožněn přirozený kontakt s řekou.
Nosnou ideou celého návrhu je vytvořit dobře přístupný a prostupný městský park s integrovanými objekty volnočasového centra.
Poloha stavebních objektů se odvíjí od stávajícího „skautského domu“ – historického objektu č.p. 155 v Putimské ulici. V této studii se uvažuje s jeho rekonstrukcí a využitím pro klubovny. V jeho blízkosti dnes stojí novodobá dvoupodlažní stavba, která není v dobrém technickém stavu pravděpodobně vlivem nekvalitního založení a tím způsobených posunů. Tento objekt navrhujeme odstranit a na jeho místě vystavět novou taktéž dvoupodlažní stavbu zázemí volnočasového centra. Přízemí v úrovni parku by svou střechou vytvořilo rozsáhlý sokl v úrovni dnešního dvora. Na tomto soklu by spočívala nástavba dalšího patra ve vhodné kompozici k historickému objektu. Sokl by byl zároveň meziúrovní pro nově navržené schodiště z prostoru od Putimské brány do parku. Přístup z Putimské ulice zůstává zachován. Severně navazuje objekt veřejných toalet a malého amfiteátru. Jižně od hlavního zázemí navrhujeme objekt, kterým by celá nová zástavba vyzněla do Švantlovy ulice, která je vlastně malým náměstím. Stávající trafostanici navrhujeme přesunout a integrovat do tohoto objektu. Tato přízemní stavba by mohla sloužit jako volnočasový klub pro neorganizovanou mládež. Všechny navržené stavební objekty jsou situovány podél linie hradební zdi, aby hlavní plocha území zůstala volná – ponechaná pro zeleň.
V parkové části by měla převažovat výsadba vysokých dřevin, aby pod jejich korunami zůstala velkorysá travnatá plocha poskytující prostor pro hry i odpočinek. Do plochy zeleně jsou vsazena dvě hřiště pro míčové sporty a vyhrazené místo pro ohniště. Břehy řeky by měly zůstat i po rekultivaci bez navigace. V zářezech břehu navrhujeme několik širokých schodišť hluboko do řeky, kde by bylo možné i za nízkého vodního stavu smočit nohy ve vodě. Zároveň by sloužily jako výstupní/nástupní místa pro vodácké turisty.
Nízký břeh v této části řeky s sebou kromě zmíněných výhod logicky nese i riziko častějšího zaplavení při povodních. Nové stavební i zahradní úpravy této lokality proto musí s tímto počítat a umožnit rozlití a následně samovolný odtok vody. Celý areál je navržen tak, aby zde byla vyloučena automobilová doprava a prostor mohl sloužit bezpečnému pohybu pěších a cyklistů. Vjezd by byl umožněn pouze pro zásobování se zvláštním povolením. Náhodnému vjezdu by bylo zamezeno mechanickou zábranou, např. vysouvacím sloupkem. Hlavní vnitřní komunikace parku by svými parametry umožnila pojíždění vozidel (sjízdný chodník) v jednosměrném režimu. Vjezd pro zásobování je situován z prostoru křižovatky Ostrovní – Švantlova, která je nově uvažovaná jako zklidněná. Výjezd je navržen do nového obratiště vedle ústí Mehelnického potoka. Celou Ostrovní ulici navrhujeme zahrnout do stávající obytné zóny (Putimská, Kocínova) a upravit jako zklidněnou komunikaci. Rozšířit stávající chodník na dvojnásobnou šíři a vozovku se dvěma plnohodnotnými pruhy pro obousměrný provoz umístit výškově zároveň s chodníkem. Směrem do parku vytvořit kolmá parkovací stání. Podle předběžného výpočtu by navržený počet 36 stání měl pokrýt potřebu dopravy v klidu pro nový areál a nahradit nevyhovující stání pro rezidenty v ulici. Tím by mělo dojít i k částečnému odlehčení parkování v ulici Švantlova.
Pro pěší a cyklisty je celé centrum volně přístupné. Z ulice Ostrovní zcela bezbariérově. Z ulice Putimská po rampě v prostoru stávající trafostanice a novým schodištěm od Putimské brány. Z ulice Podskalí navrhujeme za hotelem Pod skalou otevřít stávající hradbu a směrem do parku vybudovat dlouhou pozvolnou rampu pro bezbariérový přístup z této vyvýšené úrovně. Objekt rampy navrhujeme využít jako loděnici pro vodácké oddíly. Hotel Pod skalou se svým restauračním zázemím by mohl velmi výhodně pokrýt gastronomické potřeby budoucích návštěvníků parku. Pokud bychom uvažovali připojení terasy hotelu k veřejnému chodníku, otevírají se zde další významné možnosti zpřístupnění romantického prostoru kolem technického unikátu – staré vodní elektrárny. Na elektrárenských česlech by bylo možné vytvořit novou lávku na ostrůvek u jezu, která by přivedla návštěvníka uprostřed města doprostřed řeky s úchvatným pohledem na starý most. Z ostrůvku u elektrárny by pak formou ochozu a krátké lávky bylo možné překonat poslední překážku na upravené nábřeží před Sladovnou. Vznikla by tak nová romantická promenáda podél celého pravého břehu Otavy bez nutnosti odklonů od řeky a překonávání výraznějších převýšení.
Územní plán a ostatní záměry v území
Navrhované řešení je v souladu s aktuálním návrhem změny územního plánu města Písek, kdy by celá řešená plocha měla být zařazena do zón sportu a rekreace a občanské vybavenosti nekomerčního charakteru. Současná podoba územního plánu fixuje relativně malou plochu před vstupem do bazénu jako veřejnou zeleň, což se z dnešního pohledu jeví jako zbytečně limitující.
Podporujeme ideu, která zaznívá jak od zástupců města Písek, tak z úst odborné veřejnosti, zhotovit jednotný plán podchycující místa na řece, která jsou důležitá pro život města a nastiňující jejich žádoucí vývoj. S vědomím těchto širších vazeb jsme studii centra volného času tvořili.
Jako reziduum dnes již neplatného projektu rekonstrukce stávajícího plaveckého bazénu se do současné doby zachovala myšlenka některých radních využít po zrušení jeho spodní stavbu jako základ pro parkovací objekt. S tímto názorem nesouhlasíme z důvodu uvedeného již výše. Zůstal by zachován vyvýšený val, který by nadále tvořil urbanistickou bariéru v tomto vzácném území.
Identifikační údaje
Název projektu: Centrum volného času Písek – lokalita pod hradbami
Stupeň projektu: Ověřovací studie
Zadavatel: Dům dětí a mládeže Písek a Regio Písek, o.p.s.
Vypracoval:
Ing. arch. Jaroslav Smola, Písek
Konzultace dopravního řešení: Ing. Jiří Hanzl, Písek
Datum: 03/2015
Zvláštní poděkování: Panu Zdeňku Javůrkovi za laskavý souhlas s použitím dobové fotografie na titulní straně z jeho knihy Písek? Zmizelé město.
Dokumenty k článku
- Titulní strana (PDF, 5.6 MB)
- Text návrhu (PDF, 84.1 kB)
- Písek - město na řece (JPG, 953.6 kB)
- Problémová mapa (PDF, 4.1 MB)
- Vizualizace - zákres do fotografie (PDF, 7.9 MB)
- Návrhová situace (PDF, 3.4 MB)