Přihlášení

Architekti ukázali výjimečný písecký dům, Písečáci znázornili své pocity na mapě

10. 10. 2014 | Zdenka Jelenová | Diskuze (0) | Životní prostor

V sobotu 4. října odpoledne se na nábřeží sešla skupinka asi patnácti zájemců o architekturu, aby se zúčastnili další Procházky s architekty. Na programu byla prohlídka domu s pečovatelskou službou v Čechově ulici s Petrem Leškem a workshop na téma Bariéry ve městě s Martinem Zborníkem.

„Před čtyřmi lety, v rámci prvního celorepublikového Dne architektury, jsme se věnovali otázkám územního plánu a jak se město Písek v historii postupně vyvíjelo, což bylo rozsáhlé téma, v němž jsme pokračovali v následujícím roce. Loni jsme pak uspořádali vycházku na téma Řeka a její potenciál, jak ji ve městě využít… Letos jsme zvolili užší téma – představení poměrně unikátního domu, jehož spoluautorem je Petr Lešek,“ zahájil letošní Vycházku s architekty Martin Zborník

První část programu připravil Petr Lešek, který nejprve pomocí promítaných fotografií a plánků přiblížil vznik a architekturu domu. „V roce 1999 byla vyhlášena architektonická soutěž na výstavbu domu s pečovatelskou službou s malometrážními byty. Město zároveň shánělo peníze na potřebnou investici z dotací. Soutěž jsme vyhráli – v týmu architektů Pavel Joba, Václav Králíček, Roman Brichta a já. Dům má půdorys ve tvaru písmene Z, má pultovou střechu, tedy svažitou na jednu stranu,“ začal přibližovat hlavní myšlenky stavby Petr Lešek.

Potom názorně ukázal na fotografiích řešení stavby, vstupní náměstíčko, rozložení chodeb a bytů, aktivní zóny tvořené společnými otevřenými lodžiemi, pobytovou zahradu, využití různorodých barev v interiérech atd. A také zhodnotil, jak stavba obstála zkoušku povodní v roce 2002.

Propojení generací

Po přednášce následovala prohlídka celého domu s ředitelkou ČČK (který provozuje pečovatelskou službu) Hanou Komínkovou, včetně návštěvy dvou malometrážních bezbariérových bytů.

O tom, jak se v domě bydlí, zájemcům vyprávěl Petr Putna, který s rodinou bydlí v jednom z atypických podkrovních soukromých bytů a spolubydlení se seniory chválí: „Bydlí se nám tu opravdu dobře, hned na začátku nás uchvátila pestrá barevnost interiéru. Propojení generací v domě, kterého se kdysi někteří zastupitelé při schvalování projektu báli, podle mne funguje skvěle. Moje děti si tady s babičkami a dědečky často povídaly, ti jsou většinou rádi, že je tu trochu živo, mělo by to tak podle mne být, a ne separovat seniory někam do uzavřeného prostoru…“

„Senioři chtějí být součástí života, často sedí na lavičkách nebo v lodžiích a pozorují život, například vedlejší mateřskou školku – to mnozí z nich dokáží pozorovat hodiny,“ připomněla výhody začlenění seniorského bydlení do okolní zástavby Hana Komínková, která kritizuje poněkud zanedbanou údržbu zeleně: „Vlastně tu zůstalo jen to, co přežilo povodeň, a část keřů teď navíc podle mne nesmyslně odstranili při natírání plotu. Bylo by potřeba tomu věnovat pozornost.“

Pocitové mapy s Martinem Zborníkem

Druhou částí sobotní akce byl workshop Martinem Zborníkem, kdy účastníci vyplňovali pocitové mapy – tedy do připravených map nábřeží a celého města zaznamenávali své pocity, které na daných místech prožívají. Speciální debata vznikla na téma bariér v prostoru – klasicky připomněli účastníci nesmyslně vyřešenou náplavku, která je neprůjezdná pro vozíčkáře a kočárky.

„Spousta lidí to bere tak, že vše je dáno a je to sice postavené chybně, ale už jsme si na to zvykli… Mnohé z těch bariér by ale při dobré vůli byly poměrně snadno řešitelné, je proto důležité na ně třeba i opakovaně upozorňovat,“ vysvětlil Martin Zborník.

Dalším zmiňovaným píseckým problémem byl nedostatek vyznačených cyklotras, které by umožňovaly připojení sídlišť a bezproblémovou jízdu centrem města.

 

Základní údaje o stavbě multifunkčního DPS najdete zde: http://prostor-ad.cz/roc2003/cinteger.htm.

ADRESA: Čechova ulice 6, Písek
AUTOR: Roman Brychta, Pavel Joba, Václav Králíček, Petr Lešek (Praha)
INVESTOR: Město Písek
NÁKLADY: 125 mil. Kč
ZASTAVĚNÁ PLOCHA: 1680 m2
OBESTAVĚNÝ PROSTOR: 32 800 m3
PROJEKT: 2000
REALIZACE: 2000-2002

 

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.