Přihlášení

A což oplotit dětská hřiště za poplatky ze psů?

31. 3. 2010 | Zdenka Jelenová | Diskuze (0) | Životní prostor

Ilustrační foto - archiv redakce

25. března vydalo město Písek tiskovou zprávu č. 19, týkající se psích exkrementů. Vedoucí odboru životního prostředí Miloslav Šatra v ní konstatuje: „Většina občanů města Písku jistě zaregistrovala neutěšenou situaci, týkající se neuklizených psích exkrementů na veřejných prostranstvích města“. Dále ve zprávě znovu upozorňuje občany na to, že je povinností každého majitele či držitele psa neprodleně uklidit psí exkrementy z veřejných prostranství a že tuto zákonnou povinnost celá řada občanů nedodržuje a vystavuje se tím možným sankcím. Ve zprávě je zmíněna i problematika dětských hřišť.

A skutečně, na veřejném projednání k záměru obnovy některých dětských hřišť v roce 2010, které se za poměrně slušné účasti občanů na radnici konalo v úterý 23. března, zabraly stížnosti na pejskaře značnou část jednání.

Děti, maminky a psi

Je to potíž – na dětském hřišti by mělo být na hygienu dbáno se zvýšenou pozorností, ale zároveň jsou herní prvky zasazeny v převážné většině neodděleně do parkové zeleně, která samozřejmě slouží také občanům venčícím čtyřnohé miláčky. Sama jsem do nedávna venčila dva psy – a dvě děti (někdy i současně), takže vcelku přesně vím, o čem je řeč. O úklid po psovi se skutečně vždy snažím, ale přesto jsem se mnohokrát nevyhnula popuzeným komentářům a výměnám názorů s „ostřeji naladěnými“ maminkami.

Na veřejném projednání zazněly podstatné skutečnosti: Oplocení hracích prostorů navrhují i členové skupiny Za hřiště a až na některé specifické lokality, kde není vhodné z architektonického hlediska, lze oplocení do projektu hřiště jistě zahrnout. Výsledkem ovšem bude ochuzení hřiště o některý herní prvek, protože oplocení je poměrně drahé a muselo by se platit z již tak stísněného rozpočtu na hřiště.

Jiným řešením je zajistit pečlivější dohled nad úklidem a preventivně působit na pejskaře – čímž je ovšem myšlen z pohledu města především razantnější přístup městských strážníků k postihům.

Šest hodin denně by měl pracovník MSP obcházet hřiště

Jak vyplývá z navýšeného rozpočtu Městských služeb v přihrádce Správa a údržba dětských hřišť, kam bylo přesunuto 400 tisíc korun z původně investičních prostředků na výstavbu nových hřišť, mají mít MSP od letoška vyčleněného pracovníka s šestihodinovou pracovní dobou, který by za hodinový hrubý plat cca 100,- Kč (plánované roční mzdové náklady 200 tisíc korun) měl hřiště každodenně obcházet a kontrolovat. Podle mého názoru by to při průměrně efektivním výkonu a současném větším zapojení městských strážníků mohlo stačit na velmi nadstandardní udržování čistoty a pořádku na všech hřištích.

Uvidíme, jak se nový systém MSP odrazí na zlepšení stavu hřišť, který některé maminky oprávněně na veřejném projednání velmi kritizovaly. Občané mohou své připomínky ke stavu konkrétního hřiště pokud možno obratem zatelefonovat na číslo pověřeného pracovníka MSP, které by mělo být na každém hřišti uvedeno v provozním řádu, případně lze názory sdělit také členům pracovní skupiny Za hřiště na tel.: 739 348 550, e-mail: zahriste@seznam.cz.

Nepřispívají pejskaři do rozpočtu města dost?

Asi každého majitele psa v Písku (a nejoprávněněji právě ty slušné a uklízející) ovšem napadá, kam jsou vlastně směřovány peníze, kterými za každého psa každoročně přispívá do městského rozpočtu. A je to částka nezanedbatelná: 1200 korun za prvního, 1800 za druhého psa (pro majitele RD jsou to částky poloviční a pro důchodce 200 a 300 korun). Ve městě je přitom hlášeno více než dva tisíce psů, což znamená příjem řekněme dva miliony.Vybrané roční poplatky jdou do přímého rozpočtu města a nemají účelové využití. Jako další příjem k tomu můžeme přičíst vybrané pokuty od pejskařů neposlušných. Je pravda, že město prostřednictvím odboru životního prostředí již řadu let bezplatně vydává občanům, kteří mají zaplacen poplatek za psa, sáčky na psí exkrementy a také letos hodlá pořídit zvláštní odpadkové koše na psí exkrementy.

Přesto zůstává otazník: Proč nemůže být z nemalých příjmů od pejskařů uhrazeno oplocení třeba všech hřišť v Písku, doplněné zřetelnými cedulemi o zákazu vstupu se psy? Spoléhat na to, že se podaří všechny spoluobčany vychovat a usměrnit ke vzornému chování je totiž zcela nesmyslná iluze, nebo možná spíš výmluva odpovědných radních i úředníků.

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.