Zastupitelé ukončili letité debatování: Stalin a Gottwald už nejsou čestní občané Písku
Po vstupní promluvě předsedy letopisecké komise, ředitele Prácheňského muzea Jiřího Práška, který nedoporučil odebírat komukoliv čestné občanství, protože jde podle většinového názoru členů komise o jakýsi doklad doby, zastupitelé asi půl hodiny diskutovali. A závěr? Letité debaty ukončeny jsou a vytrvalá navrhovatelka, první starostka města Písku Věnceslava Skřivánková, může konečně slavit – zastupitelé se většinově rozhodli odejmout Klementu Gottwaldovi a Josefu Visarionoviči Stalinovi čestné občanství.
Bod 22 byl zastupiteli po přijaté změně programu projednán hned po začátku schůze. Zahájil jej Jiří Prášek ohlédnutím do historie, kdy připomněl, že vlastně neexistuje žádný oficiální seznam čestných občanů, z něhož by se mohlo "vyškrtávat", protože tento titul byl přiznáván dlouhé řadě často podivných lidí, a to mezi léty 1831 až 1975 – a že tedy pokud by se mělo někomu občanství odebírat, mělo by se to vzít zgruntu a posoudit nejlépe všechny držitele…
Místostarosta Jiří Hořánek opět projevil svůj vytříbený smysl pro humor, prohlásiv, že mu není znám důvod, proč bylo toto čestné občanství v minulosti například Klementu Gottwaldovi uděleno… A dodal, že se necítí být povolán k tomu, aby rušil historický koloryt a hlasoval pro nějaké rušení čestného občanství.
Toto evidentně poněkud rozčililo Hořánkova kolegu, místostarostu Knota, který projevil rozhodnou nevůli zůstat nadále spoluobčanem svého jmenovce Stalina, stejně jako druhého vraha – Gottwalda.
Starostka Eva Vanžurová citovala pro informaci ze zápis z plenárního zasedání MNV v Písku ze dne 23.11.1948, kdy bylo Gottwaldovi čestné občanství uděleno – dle dokumentu to schválilo všech 33 členů plenárního zasedání s nadšením a bouřlivým potleskem.
Luboš Průša se svým sklonem k právnické preciznosti připomněl, že z legislativního hlediska není žádný problém – udělovat i odnímat čestné občanství může zastupitelstvo podle platného znění Zákona o obcích.
Jiří Hořánek o něco později navrhl, aby se bod odsunul a aby letopisecká komise pečlivě připravila deklaratorní usnesení o tom, že se ZM distancuje od některých čestných občanů (zřejmě aby se mohlo zastupitelstvo tímto evergreenovým bodem napříště opět a zase dlouze pobavit…).
Pro odejmutí občanství se jednoznačně vyslovila Jindřiška Kudrlová (která dříve vystupovala spíše proti) i její spolustraník Michal Turek. J. Kudrlová: Jde o morální signál, kterých bychom měli do společnosti vypouštět co nejvíc. Příčí se mi sice to, co tu bylo v minulosti, tedy přepisování minulosti na základě nějaké aktuální poptávky… Ale došla jsem k tomu, že se nemáme bát sáhnout do historie. Stejně jako Marek Anděl nechci s těmito lidmi být občankou tohoto města.
Celkově se většina zastupitelů nakonec přiklonila na stranu názoru, který v návrhu usnesení zformuloval Marek Anděl: "ZM odnímá ode dne 24. září 2015 čestné občanství Klementu Gottwaldovi a J. V. Stalinovi pro jejich provinění proti lidskosti.“
Pro odejmutí občanství hlasovala většina z 26 přítomných zastupitelů. Zdrželi se nepřekvapivě komunisté (Lejčar, Reichl a Vodička), s nimi jako obvykle disciplinovaně jednotní Jihočeši 2012 (Drnec, Franců, Průša a Vanžurová), a dále dva sociální demokraté (Gavlasz a Chytrý). Pro usnesení nakonec hlasoval i Jiří Hořánek.
Za zmínku ještě možná stojí snad ne záměrně, ale vzhledem k minulosti jistě úsměvná výzva komunisty Lejčara: "Tenhle problém naše normální občany ani moc nezajímá, jak vím z reakcí na mailech a facebooku. Lidi mají úplně jiné starosti, s tím, jak budou žít atd. Ale mám výzvu pro kolegy zastupitele: Už nikdy nedávejme čestné občanství politikům, toho se vyvarujme!"
Z důvodové zprávy předkladatele, tedy odboru školství a kultury, který odejmutí občanství nedoporučil:
Letopisecká komise na svém zasedání dne 02.06.2015 projednala návrh paní MVDr. Věnceslavy Skřivánkové, aby bylo odejmuto čestné občanství československému prezidentovi Klementu Gottwaldovi, a to pro jeho neblahou účast na poválečné politice Československého státu včetně schvalování justičních vražd apod. Předseda letopisecké komise seznámil členy se seznamem čestných občanů města a s praxí udělování čestných občanství.
Letopisecká komise přijala toto usnesení:
Přítomní členové komise nedoporučují odejmout občanství Klementu Gottwaldovi a ani žádnému dalšímu v tomto seznamu, považují to za doklad doby, ve které jednotlivá jmenování byla učiněna.
Radě města byl předložen materiál s podněty letopisecké komise dne 25.06.2015. Rada města materiál projednala a nepřijala žádné usnesení.
U s n e s e n í RM č. 465/15
Návrh na odejmutí čestného občanství Klementu Gottwaldovi a ostatním osobám ze seznamu čestných občanů města Písek zastupitelstvu města na podnět paní MVDr. Věnceslavy Skřivánkové nebylo přijato žádné usnesení.
Diskuze k článku
Spolu se soudruhem Viktorem Šperkem v nepřímé citaci:
"To jsou změny co? … Že jsme se na ně všichni načekali, viďte… První demogratický…"
Pět a dvacet let v sametu vygumujeme historii. Nebo začerníme? Slušný výkon.
A to by se místostarosta Knot býval odstěhoval i se složením mandátu?
A Michal Drnec konvertoval?
Super zpráva! Podle mého důležité sdělení našim dětem i budoucím pokolením. Každá doba má právo vymezit se vůči ostudné minulosti. Role historika je dění sledovat, zaznamenávat a analyzovat. Chtělo to občanskou a osobní odvahu, tu od bývalých i současných komunistů těžko očekávat. Díky Marku Andělovi za iniciativu!!!
'Chtělo to občanskou a osobní odvahu…'
A v čem spočívá hrozba?
Hrozba nepochybně spočívá v tom, že až se zase někdy doba otočí a mocenských obratí se chopí jiní, mohou se do historických záznamů podívat na to, kdo soudruhům čestné občanství odňal, a náležitě zatočit s nimi i s jejich potomky. Jak se to "správně" dělá, lze opět najít v historických pramenech… Nicméně 25 let po změně společenských poměrů mi přijde trochu pozdě na takové "hrdinství", jaké dnes předvedli písečtí zastupitelé.
Lepší pozdě, než vůbec. Z historie je třeba se poučit, uvědomit si kdo jsme a co chceme.
Ještěže alespoň ti naši letopisci ústy svého předsedy mají rozum a z historie jsou náležitě poučeni.
Děkuji. 'Chtělo to občanskou a osobní odvahu.'
Hlavně, že to dobře dopadlo.
Škoda, že usnesení nebylo rozšířeno o vyhlášku, že kdo "gottwalďák" bude nadále nazývat "gottwalďákem" vystavuje se trestnímu stíhání :P . Jsem si vědom, že mezi lidem byl spíš vžitý název "záprdelí" , ale jednomu to občas ujede ………
A teď vážně, to si vážně myslíte, že tímto se dá utéct vlastní minulosti ?
Tleskám letopisecké komisi, aspoň někdo, kdo tu má rozum.
Noo, pokud řeknete "gotvalďák" dnešním –náctiletým (a myslím, že i mnoha mladším –cetiletým), tak na vás koukají jak vyvoraná myš:-). Pro ně je to prostě "na horákový", případně pro některé "u eurohřiště"… Většina z nich by vám ostatně nebyla schopna říct ani pár smyslupných slov o jakémsi Klementu Gottwaldovi… Buďme hlavně rádi, že tímto kolosálním problémem už nebudou ani žádné komise, ani zastupitelé trávit další a další hodiny… Myslím, že je opravdu spousta jiných problémů k řešení a tento byl vyřešen doufejme definitivně.
Pokud se řekne Gottwald, vzpomene si možná někdo ještě na Standu a Holky z naší školky nebo na Mumulééénd.
Jak se asi mají cítit lidé z nynější městské části Vyškova Dědic, když jim nikdo nikdy neodpáře, že jsou rodáci.
Tím vůbec nechci říci, že připomínat vrahounství je bezpředmětné. Naopak!
Zamazáním jména, nebo vyškrtnutím ze seznamu se toho ale ne-do-cí-lí. "Mezi čestnými občany našeho města máme i pár vrahounů, tak toho buďme pamětlivi", může mít po mém soudu přece jen vyšší účinnost.
Nu což. Porovnali jsme se, nechť jsme tedy ryzejší. Jiný řezník má dnes koncert…