Přihlášení

Zastupitelé odmítli Singltrek Písecké hory

1. 4. 2016 | Zdenka Jelenová | Diskuze (6) | Věci veřejné

Jako desátý bod projednali ve čtvrtek 31. března písečtí zastupitelé závěry studie proveditelnosti projektu Singltrek Písecké hory a návrh na další pokračování projektu, posuzování konkrétních tras.

Na úvod představila stručně výsledky studie vedoucí autorského týmu Alice Kozumplíková z Mendelovy univerzity v Brně. Zastupitelé byli ale s jejím obsahem samozřejmě podrobně seznámeni předem, tudíž si názor, jak budou hlasovat, většinou již vytvořili, mnozí z nich i předem zveřejnili.

 

Poněkud překvapivě však hned po představení studie vystoupil místostarosta Josef Knot (TOP 09), který pozměnil návrh na usnesení. Nenavrhl totiž usnesení ve znění z podkladového materiálu, které původně hovořilo o schválení "další přípravy projektu Singltrek Písecké hory, která spočívá v naplánování tras jednosměrných cyklostezek pro terénní cyklistiku, vypracování biologického průzkumu těchto tras a jejich posouzení vlivu na životní prostředí."

 

Josef Knot vyjádřil svůj "momentálně smíšený osobní postoj k projektu", protože na jedné straně má Písek schválený Strategický plán, který vyzývá k podpoře turistického ruchu, na straně druhé mu přece jen zvažovaných 40 tisíc návštěvníků vzhledem k velikosti Píseckých hor připadá alarmující… "Navíc je tam vyčíslen dopad na hospodaření společnosti Lesy města Písku, který by byl podle mne veliký," dodal Knot. Poté místostarosta navrhl, aby zastupitelé:

  1. studii projednali bez připomínek
  2. neschválili bod č. 2 – pokračování v přípravě a posuzování konkrétních tras
  3. Po konzultaci s jednatelem Lesů města Písku Václavem Zámečníkem navrhuje záměr zřízení terénních cyklostezek severovýchodně od Živce po Bílý dům, cca 10 km bez zřízení nástupního místa, zahájit hledání dotačního titulu a do tří let od uvedení do provozu pak zajistit vyhodnocení vlivu na ŽP, ekonomické návratnosti a návštěvnosti. Náklady této varianty Knot odhadl na cca 3-4 miliony korun.

K projektu se dále vyjádřil Václav Zámečník: "Jsme městská organizace, takže budeme respektovat rozhodnutí zastupitelů, nevěřím ve zvýšení cestovního ruchu, nicméně požadované převýšení aspoň 100 metrů zmíněná okrajová část splňuje. Je to nějaký kompromis, pokud o to stojí samotní Písečáci – z ankety to ovšem podle mne nezaznělo. Je to nový produkt, nechci být úplně tím, kdo to zazdí. Musela by se udělat studie proveditelnosti, studie vlivu na ŽP… Ještě chci připomenout, že jednoduché je cesty postavit, druhá věc je se o to pak starat! S tím obvykle ani dotační tituly nepočítají."

 

V následné asi hodinové diskusi vystoupil Ondřej Veselý (ČSSD): "Mám podobné pocity jako kolega Knot, obecně proti singltreku nic nemám, ale ne ve spojení s Píseckými horami; díval jsem se na to celé pohledem uživatele Píseckých hor, běžného návštěvníka a navštívil jsem během uplynulého roku všechny očíslované lokality z mapičky na straně 87 ve studii projektu." Oblast č. 5 je velmi užívaná, 1 téměř stejně (východ ze Semic), 4 – Mehelník – ne tak intenzivně, ale stále velmi navštěvovaná; 2 – poměrně velmi užívaná… Nejméně navštěvovaná je podle Veselého lokalita 3 v severní části z Mlak do Údraže – ta ale nemá skoro žádné převýšení. Z hlediska ochrany přírody vidí Veselý velký problém, protože do území by pravděpodobně mohlo přijít až 40 tisíc nových lidí ročně. "A to by mělo vliv na všechny, kteří Písecké hory užívají dnes – podle mne pak jedna skupina začne nahrazovat skupinu druhou, místní budou vytlačováni. A projekty na podporu cestovního ruchu by neměly omezovat místní obyvatele," dodal zastupitel Veselý. Jako negativní příklad uvedl Český Krumlov, který v posledních letech v podstatě pomalu vymírá, ubývá v něm skoro 100 obyvatel ročně: "Je to skanzen a toho samého se obávám vzhledem k Píseckým horám." Dále připomněl, že v minulosti byl vytvářen projekt bikových stezek na Hradišťském vrchu, který ale po volbách už nebyl dál rozpracován, i když "něco" tam už divoce vzniklo – "Zaměřil bych pozornost i sem, dávám apel prověřit to. S návrhem pana místostarosty Knota bych se musel víc seznámit, projít si to v terénu, pak by se o tom teprve mělo hlasovat."

 

Ani komunisté projekt singltreku nepodpořili. Jiří Lejčar (KSČM): "Studie mne nepřesvědčila, že tento velice nákladný projekt by byl výhodný pro naše město, srovnávat podmínky Písku a Nového Města pod Smrkem, to je absolutně nesrovnatelné, to snad pochopí každý." Poděkoval nicméně poněkud ironicky za celou iniciativu, protože vyburcovala řadu píseckých občanů, aby více uvažovali o jedinečnosti území Píseckých hor. "Mediální přestřelky nechci komentovat, ale měli bychom se vzájemně poslouchat a vyslechnout všechny argumenty, vyslechnout i okolí – předsedy osadních výborů, starosty okolních obcí." Připomněl, že v Novém Dvoře bylo dokonce rozhodnuto o petiční akci. "Chtěl bych slyšet od iniciátorů projektu, pánů Mikušiaka a Kvasničky, jak by to fungovalo ekonomicky. Když mají takovou starost o prezentaci a rozvoj našeho města, tak což se podívat na vrch Hradiště a na Oldřichov? Budu hlasovat proti projektu v Píseckých horách."

 

Josef Knot dovysvětlil, že v jeho návrhu není konkrétní trasa, ale obecně záměr hledat trasu o délce cca 10 km v území, kde by to nijak zásadně nevadilo z hlediska hospodaření ani životního prostředí. Na Hradišti by bylo realizovatelných odhadem tak pět kilometrů, což podle něj postrádá smysl. Odmítl v případě podpory cykloturistiky a obecně cestovního ruchu diskutovat o ekonomice: "Nikdy jsme nepostavili jakoukoli cyklostezku, na které by se mohlo vydělávat, vždy jsou tam spíše trvalé náklady. Stejně tomu bude třeba s projektem nové knihovny, podobně je to třeba se Sladovnou… Nediskutujme o tom, zda je to ekonomicky návratné. Není."

 

Lidovec Petr Hladík (KDU-ČSL) se připojil k názoru, že pro Písecké hory by to byla neúměrná zátěž: "Také jsem, nezávisle na kolezích, uvažoval o Hradišti. Nestálo by zato více vše projednat a hledat vhodnou lokalitu?" Studie podle něj byla velmi kvalitně zpracovaná, ale on sám nepodpoří konkrétní záměry na další projekt.

 

Do diskuse se pak razantně zapojil Luboš Průša (Jihočeši), který v té chvíli na jednání dorazil: "Jak je mým zvykem, vystoupím úplně jinak. Já jsem si velmi pozorně pročetl všechny materiály. Singltrek představuje mimořádnou příležitost, nic srovnatelného pro cestovní ruch tady nevidím, snad jedině obnovení rekreační funkce Orlické přehrady. Ten singltrek není proveditelný ani na Hradišti, ani na Oldřichově – to může přinést pouze převýšení v Píseckých horách. Myslím si, že postupujeme naslepo, dokud neznáme konkrétní trasy, tak jedna strana to může zveličovat, všechny negativní následky, druhá strana naopak. Bavíme se o velmi malé výměře lesa, nemůžeme vědět, co by se způsobilo. Jednoznačně podporuji, aby se v projektu pokračovalo dál, menší okruh to neřeší, to nemůže splnit paramentry a kritéria singltreku. Atraktivita spočívá právě v tom, že bude v Píseckých horách. Přestože je studie dokonalá, tak se bavíme o ničem. Jestli postup teď zastavíme, tak k výsledku nepostoupíme nikdy."

 

Zastupitel Zdeněk Kulič (ODS): "To co pan doktor Průša bych asi řekl taky, před deseti lety přišel požadavek na závody v Semicích, pořádaly se asi čtyři roky, přibližně 1500 cyklistů. Najít trasu 65 km v Píseckých horách byl obrovský problém, nakonec se některé cesty dublovaly. Osobně si myslím, že 60 km singltreku je nesmysl, Písecké hory často projíždím a znám tam každý kámen. Do 40 kilometrů by to podle mne šlo. Nápad zkusit 10 kilometrů považuji za velmi dobrý. Varianta z projektu není v této chvíli odhlasovatelná." Dodal, že osobně zná singltreky v Jizerkách a Rychlebských horách. V Jizerkách není zvláštní nástupní místo, parkoviště atp.  "Byl jsem na singltreku, vyzkoušel jsem si to, ujet 10 km přímo v terénu je náročné. Na Hradišti si to neumím představit, to by byla tragédie, připadá v úvahu Oldřichov. Podporuji kompromis dr. Knota."

 

Tomáš Franců (Jihočeši) potvrdil to, co již předtím zveřejnil na Píseckém světě: "Připojuji se, když rada města dostala záměr na stůl, mohli jsme rovnou říct, že o nechceme, protože tomu nerozumíme. Ale to jsme nechtěli. Vybrali jsme proto ke zpracování studie univerzitu, aby to bylo co nejkvalitnější a zároveň co nejlevnější. Vadí mi jedině, že studie není konkrétní – ona nemohla být konkrétní, protože v zadání nebyly konkrétní lokality, trasování. To byla ale vada naše." Proto by chtěl v přípravě a posuzování projektu pokračovat – "Abychom mohli odpovědněji vyhodnotit dopady na hospodaření, na životní prostředí atd. Návrh kolegy Knota bych byl schopen rovněž podpořit, ale to nebude singltrek. Ale tím nic neztrácíme, i když jeden z velkých bonusů by bylo, že bychom se skutečným singltrekem byli na jihu Čech první…"

 

Miroslav Sládek (Písecký Patrioti): "Také jsem to zkoumal celé loňské léto. V evropském trendu se v létě proměňují lyžařská střediska na cyklostřediska. Když odkážu na informace kolem lyžařského svahu – tak ten má převýšení cca 50 metrů, stejně tak v Oldřichově potřebné převýšení není. Tudíž se vracím k Píseckým horám. Moje zjištění je takové, že docházka píseckých občanů je maximálně na lokality 4 a 2 – k rybníku Němec a na rozhraní katastru s Albrechticemi, v lokalitě číslo 3 je ovšem nejvíce zvěře – je to klidová oblast. Návrh studie ovšem je začít právě v č. 3, to se mi nelíbí. Naproti tomu návrh dr. Knota se mi vcelku líbí – jen nesmíme jít nad rámec omezení těch, kteří do území chodí pěšky a relaxují."

 

Marek Anděl (ANO) se krátce a stručně přidal k razantním odpůrcům celého projektu: "Žiju v Písku a každý den se tu pohybuju, do včerejška jsem věděl asi o dvou občanech, kteří chtějí singltrek, dnes jich už tedy znám 6-8, ale zastupovat bych měl většinu, a tak tohle podporovat nebudu."

 

Poté vystoupil předseda osadního výboru Nový Dvůr Miroslav Kozelka: "Studie nás hodně vylekala, zvláště proto, že v Novém Dvoře už máme spoustu úplně jiných problémů, přecházení hlavní silnice, veřejnou dopravu a jiné. Ve studii bylo přitom jasně řečeno nástupní místo Nový Dvůr – ale vůbec neřeší dopravní obslužnost a další náklady. Totálně a zcela by to změnilo život obyvatel Nového Dvora. Chtěl bych vás požádat, abyste byli proti celému projektu singltreku! Písecké hory jsou plné cest, asfaltových i terénnních. Když se bude chtít a pořídí se cedulky na označení náročnosti tras pro cyklisty, tak by to stačilo. Není třeba měnit všechno z gruntu, ráz krajiny, milionové investice… Zvládly by to Lesy města Písku." Zarážející podle osadního výboru je, že nebyl studován vliv na lidi, kteří bydlí v těsné blízkosti Píseckých hor, stejně jako je pobouřil nápad zbudovat tam velké parkoviště na pěkné louce: "Celkově se podaří jen úspěšně utratit peníze za něco zbytečného."

 

MUDr. Jan Staffa vystoupil s krátkým apelem: "To, co jsem tu slyšel, je hrůza. Jsem v Píseckých horách dnes a denně. Staráme se o vzdálené velryby a žraloky a palmový olej, ale tady máme kousíček přírody, která si nezaslouží takovouhle likvidaci!"

Závěr: odloženo

Zastupitelé potom hlasovali. Pro ještě jednou pozměněný návrh Josefa Knota, který nakonec vyzýval k prověření možnosti desetikilometrové terénní cyklostezky v okolí Písku bez výslovného uvedení lokality Písecké hory, hlasovalo pouze dvanáct zastupitelů (Knot, Franců, Průša, Veselý, Hladík, Kulič, Drnec, Trambová, Tyll, Vanžurová, Sládek, Janovský), což ke schválení nestačilo. Projekt Singltrek Písecké hory je tak v tuto chvíli odložen bez dalšího pokračování.

Fotogalerie k článku


Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

1. 4. 2016 (11:13)  –  Tomáš Úlehla

0
0

Děkuji PS za podrobnou reportáž ze včerejšího jednání MZ, kde zastupitelé opět řešili zásadní otázku:

Lepší vrabec v hrsti nebo holub na střeše?

Z názorů našich zastupitelů, ať si udělá obrázek každý sám. Nicméně několik poznámek si nemohu odpustit:

1) Bylo až dojemné, jak všichni zastupitelé pochválili geniální studii, která po dvou měsících své existence končí v koši. Chybné obecné zadání studie muselo mít také přece obecný závěr, který musel být zadavatelům jasný již předem. Opravdu bylo nutné vyhodit 190 tis., aby pak téměř jednohlasně zastupitelé projekt odmítli, šlo jen o alibi? Opravu žádné zásadní zjištění studie nepřinesla.

2) Vůbec se nedivím osadnímu výboru z Nového Dvora, že je studie vylekala, protože pracovala se zvláštními čísly. Opravdu si někdo myslí, že do Píseckých hor přijede 40 tis. "bikerů" za sezónu kvůli první etapě v rozsahu 10-15 km, která by se budovala min. 3 roky? Vybudovat nástupní „terminál“ v Novém Dvoře s parkováním pro stovky aut je samozřejmě úplný nesmyl.

3) Přirovnávat Singltrek k turisticky vytíženému Českému Krumlovu je zcela neúměrné, zvláště když se jedná o turisticky zcela diametrálně odlišené destinace. Rozumím pokusu o příklad, ale představa, že skupiny „cizích“ turistů na kole vytlačí Písečáky z Píseckých hor, je poněkud úsměvná.

4) Cena na vybudování 1 km Singltreku se pohybuje kolem 300 tis., záleží samozřejmě na náročnosti terénu. Terén v Píseckých horách není náročný a přístupové cesty jsou velmi dobré. Navíc při částečném využití již existujících stezek, by se cena snižovala.

Z mého pohledu je to promarněná příležitost pro Písek a jeho obyvatele, přestože se mnou mnozí nebudou souhlasit. Bohužel nesmyslná démonizace a nafukování celého projektu naše radní zastrašila a ti více jak 85% svých hlasů celý projekt zazdili, škoda. Hlavně, že jim není líto vynaložit 15 mil. na vydláždění Bakalářů. Za tyto peníze by se dalo pořídit mnoho kilometrů přírodních a bezpečných tras pro cyklisty.

Odpovědět

1. 4. 2016 (13:55)  –  Luděk Blaha

0
0

'Za tyto peníze by se dalo pořídit mnoho kilometrů přírodních a bezpečných tras pro cyklisty.'

Nebo pár solidních kilometrů pro bluslaře, kteří už vůbec nemají kam se vrtnout.

Odpovědět

1. 4. 2016 (16:12)  –  Tomáš Úlehla

0
0

Je pravda, že zimy jsou poslední dobou mizerné. Nicméně se domnívám, že 15 mil. by nestačilo ani na kilometr umělé ledové dráhy, ale asi jste myslel inline bruslaře. Nejen pro inline bruslaře se už kolem řeky a na jiných místech vylilo asfaltu za několik miliónů, takže podpora tohoto sportu v Písku je. Zda je to málo nebo ne, nejsem schopen posoudit. Osobně dávám přednost jízdě mimo asfaltové cesty.

Odpovědět

1. 4. 2016 (19:08)  –  Martin Brož

0
0

Tome né všichni jsou nadšeni. Mě nejvíc štve, že se muselo vyhodit jak říkáš 190 tisíc za to co všichni věděli už na začátku. Bohužel když jsem se nad tím rozčiloval bylo mě řečeno že to je úplně normální, že takovýchto studií se dělá mnoho a jsou potřeba, aby se vůbec s něčím mohlo hejbnout. Ale jinak co píšeš tak plně souhlasím.

Odpovědět

1. 4. 2016 (21:58)  –  Tomáš Úlehla

0
0

Děkuji za reakci. Víš, asi nejvíc mě na tom mrzí ta promarněná příležitost, proto jsem se rozhodl napsat na PS. Kdyby se tenkrát v Písku nerozhodlo o vybudování umělého lyžarského svahu, tak bych se asi nikdy nenaučil lyžovat a přišel bych o spoustu skvělých zážitků a přátel. Dokáži si představit, že v té době to muselo být pro mnohé zcela absurdní. Ale kdyby nebylo toho svahu, tak by nebylo ani lidí, kteří stáli u zrodu písecké olympijské legendy Kateřiny Neumannové.
Snad si ještě všichni pamatují, jak se jezdily mezinárodní závody MTB u Smetáka, jaká to byla paráda a událost pro Písek. Mrzí mě, že ani v rámci malého okruhu nevznikne malý klub přátel MTB, který by třeba vedl písecké děti ke sportu. Možná by se v rámci takového klubu mohla v Píseckých horách zrodit nová legenda typu Jaroslava Kulhavého. Bohužel neschopnost některých
lidí vidět dále a hledat pozitiva ve věcech přesahující jejich existenci je obludná. Přál bych si jen více "smart" zastupitelů, raději než více "smart" city :)

Odpovědět

1. 4. 2016 (23:10)  –  Luděk Blaha

0
0

'Nejen pro inline bruslaře se už kolem řeky a na jiných místech vylilo asfaltu za několik miliónů, takže podpora tohoto sportu v Písku je.'

To jako že něco na alespoň tento způsob?
http://bit.ly/1RCQjje
Tak to jsem asi přehlédl.
Pokud ale máte na mysli ty pěšiny pod skalami nebo k Sulanovi, tak na procházku s capartem nebo čivavou docela dobrý.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.