Přihlášení

Jaký má Písek nemovitý majetek? A co s ním dál?

5. 6. 2015 | Zdenka Jelenová | Diskuze (1) | Věci veřejné

Samota U Honzíčka na dobové fotografii, oblíbený cíl výletníků. Co s ní bude ve 21. století?

Co bude dál s různými nevyužívanými budovami, pozemky a dalšími nemovitostmi v majetku města Písku? O tom bude zastupitelstvo města rokovat na svém zvláštním zasedání 9. července. V příloze tohot článku si můžete prostudovat původně „neveřejné“ podkladové materiály pro toto jednání.

Všechny městské objekty jsou v materiálu rozděleny na strategické, potřebné a nepotřebné. Materiál je přílohou tohoto článku.

Nepotřebný Honzíček

Mezi tzv. nepotřebný majetek je zařazen i objekt U Honzíčka, který právě opustila psychiatrická léčebna, přestěhovaná do nově zrekostruované části bývalých Žižkových kasáren (více ZDE a ZDE). Otázkou je, zda společnost Jaromíra Grégra bude mít i nadále zájem o odkoupení budovy, o čemž v minulosti jednala s městem opakovaně. Vedení společnosti to zatím nekomentovalo.

Zastupitelé dávají najevo, že jejich názor na další osud kdysi proslulého a hojně navštěvovaného zájezdního hostince na úpatí Píseckých hor je velmi různorodý. Například starostka Eva Vanžurová opakovaně přednesla myšlenku, že by město mohlo tento objekt využít ke zřízení chybějícího pobytového hospice – ať už v režii města, nebo některého neziskového subjektu.

Dům U Koulí stále opuštěný

Osudu jedné z nejcennějších budov města, domu U Koulí, jsme se věnovali v říjnovém čísle časopisu. Ředitelka Sladovny Tereza Dobiášová tehdy představila návrh, jak tento komplex oživit a využít k obecně prospěšnému účelu. Tzv. kul­turní klastr by mohl nejrůznějším kulturním a vzdělávacím subjektům umožnit sdílení prostoru. V článku tehdy Tereza Dobiášová vyzvala další zájemce, aby se přihlásili ke spolupráci – architekty, grafiky, umělce atd.

Spolek Písecký svět se do pracovní skupiny připojil, uskutečnilo se několik schůzek, na nichž vznikla konkrétnější představa, kterou následně skupina dala k dispozici vedení města. Cílem je podle základního pracovního návrhu především zachovat komplex celého domu včetně satelitních domečků a dvorků pohromadě a pokračovat v jeho dosavadní kulturní a vzdělávací tradici. Objekt by samozřejmě měl být zpřístupněn jako veřejný prostor, a hlavně by se mělo již něco začít dělat, aby se zabránilo dalšímu chátrání objektu.

Mezi organizace, které by měly zájem klastr využívat, se vedle Sladovny hlásí Vyšší odborná škola restaurátorská, FAMO Písek, Prácheňská umělecká beseda a obecně prospěšná společnost Institut pro památky. Další zájemci o spolupráci jsou samozřejmě vítáni.

Pokud jde o financování, tak samozřejmě nelze počítat, že by na náročnou údržbu a pravděpodobně brzy nutnou rekonstrukci objektu stačilo nájemné hrazené neziskovými organizacemi, vzniká analýza možných grantů, ale je pravděpodobné, že by se muselo jednat i o podpoře ze strany města. Na druhé straně je záměr v souladu s připravovaným strategickým plánem města. Z Písku totiž podle dosavadních analýz jeho zpracovatelů odcházejí ve velké míře vzdělaní mladí lidé s vyšší přidanou hodnotou práce v produktivním věku – a kulturní klastr by mohl řadě z nich nabídnout možnost podnikat v kreativní sféře a zároveň zůstat v Písku.

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

7. 6. 2015 (20:37)  –  Karolína Jirmanová

0
0

Zaujala mne poznamka, ze by mohl kreativni klastr nabidnout možnost podnikat v kreativní sféře. Muzete byt konkretni a napsat, jak by takove podnikani vypadalo? Zamer s domem U Kouli, ktery by negeneroval dalsi mandatorni vydaje, byl samofinancovatelny a podporoval podnikani je super. Kulturnich stanku s natazenou rukou mame v Pisku az dost. Jak by tedy podnikani vypadalo? O jake sluzby by slo? A kdo by za nej byl odpovedny? Jmenovane organizace? Skvela aktivita, jen tak dal.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.