Přihlášení

Výsledky ANKETY Centrum sociálních služeb na sídlišti Portyč

24. 10. 2011 | Magdalena Myslivcová | Diskuze (0) | Věci veřejné

Ilustrační foto anketa

V říjnu 2011 bylo dokončeno zpracování výsledků ankety o Centru sociálních služeb na sídlišti Portyč. Je chválihodné, že město Písek tentokrát vsadilo na kvalitní odbornou práci. Socioložka Mgr. Jana Putnová vyhodnotila 839 došlých odpovědí a připravila pro zastupitele podrobné podklady nejen pro posuzování záměru Centra sociálních služeb samotného, ale i pro řešení problémů obyvatel sídliště obecně. Níže připojujeme pouze úvod a závěr materiálů, kompletní znění včetně všech kvantitativních údajů je k dispozici v příloze článku.

Výsledky ANKETY Centrum sociálních služeb na sídlišti Portyč.

Vyhlášení ankety, její cíle

 Anketu vyhlásil městský úřad Písek na základě velmi bouřlivých reakcí veřejnosti na plánovanou stavbu Centra sociálních služeb na sídlišti Portyč v Písku. Stavba centra byla plánována v rámci jíž probíhající revitalizace sídliště Portyč. Město v souvislosti s tímto záměrem uspořádalo veřejné projednání v únoru 2011, kde zaznívaly velmi odmítavé  reakce. Občané se snažili uspořádat petici proti stavbě CSS (petice ovšem nesplňovala zákonem dané podmínky).

Cílem ankety bylo získat informace od občanů Písku (zejména obyvatel sídliště Portyč a blízkého okolí)
Cíle
• Zjistit, zda sami obyvatelé města Písek považují sídliště Portyč za problémové
• Zjistit, jaké okruhy problémů na sídlišti Portyč považují za zásadní
• Zjistit, za jakých podmínek by pro ně byla stavba CSS přijatelná
• Zjistit, zda se domnívají stejně jako představitelé města, že by mohlo CSS zlepšit některé problémy na sídlišti Portyč

Anketa neobsahovala otázku, zda jsou obyvatelé pro stavbu centra. Vzhledem k událostem předcházejícím anketě lze předpokládat, že většina občanů není stavbě CSS nakloněna. Nicméně anketa umožňovala vyjádřit k CSS vlastní názor a většina se také v tomto směru vyjádřila. 


Na anketu bylo možné odpovídat v období 1.7.-31.8.2011. Anketu distribuoval městský úřad Písek. Občané mohli odpovídat na webových stránkách města, dále vyšel anketní lístek ve zpravodaji města.

Aby se zamezilo možnosti anonymního zneužití ankety tím, že by jeden respondent odpovídal vícekrát, byli občané vyzváni k vyplnění jména a adresy. Nicméně možnost anonymní odpovědi zůstala také zachována. Tam, kde to má smysl, je rozlišeno, jak odpovídají všichni, a jak odpovídají ti, co se pod své názory podepsali.

 
Závěr

Anonymních lístků bylo vyplněno o něco více (56%) než neanonymních (44%).  V názorech anonymní skupiny a skupiny, která nebyla anonymní, není zásadní rozdíl. Domnívám se tedy, že je možné přistupovat ke všem odpovědím jako celku. 

Z ankety vyplynulo, že občané považují lokalitu sídliště za velmi problémovou, jako nejpalčivější vnímají problémy v soužití s romskou minoritou a problémovou mládež, ale jen o něco méně podstatné jsou pro ně i ostatní problémy -   nepořádek, hluk a vandalismus.  Sami jako velmi problematické uváděli neudržovanou zeleň, problémy s parkováním, malý dohled policie a klesající cenu bytů ( případně jejich neprodejnost).

I přes velkou šíři problémů, které pociťují jak sami obyvatelé sídliště, tak i obyvatelé z jiných částí města, CSS není pro většinu přínosem, nevěří ve zlepšení. Lze předpokládat, že tyto pochyby jsou do jisté míry ovlivněny také tím, že problémy se objevují a prohlubují již delší dobu a nikdy k žádnému jasně viditelnému zlepšení nedošlo.

Anketa se netázala přímo na to, zda lidé CSS chtějí; po silných reakcích veřejnosti to bylo velmi nepravděpodobné, ale spíše mapovala, za jakých okolností by stavba CSS byla pro veřejnost přijatelná. Ukázalo se, že centrum je na sídlišti Portyč přijatelné za nejrůznějších podmínek pouze pro 41% respondentů. Pro 30% respondentů není přijatelné v žádném případě. Zároveň 47 % dotázaných vyjádřilo jasný nesouhlas se stavbou centra.
 
Přestože se většina respondentů považuje za velmi dobře informované, ukázalo se v anketě, že obyvatelé mají některé zkresleně informace o stavbě CSS. Okruhy témat, které si žádaly další vysvětlení:
• Pro koho centrum bude – pro Romy, pro starší mládež nebo už děti?
• Zkreslené představy o tom, že CSS má zajišťovat zábavu pro nepřizpůsobivé.
• Jak se bude financovat jeho provoz?
• Existují příklady dobrého fungování někde jinde?
• Jde o další kulturní instituci jako je Sladovna, Kulturní dům apod.?
• Jak město zajistí pořádek v okolí centra?
• Jak město zajistí, aby se ze sídliště nestalo centrum nepřizpůsobivých?
• Kdo by služby zajišťoval?
• Respondentům chybí věrohodné informace o vývoji cen nemovitostí v lokalitě.

 
Vzhledem k tomu, že čím více se cítí respondenti informovaní, tím méně věří tomu, že by CSS mohlo něčemu pomoci, lze předpokládat, že občanům mnoho praktických informací chybí a informace se prohlubují zřejmě pouze ve směru, který občany od centra odrazuje.

 

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.