Vykopne město ŠVAGRa na ulici? Zastupitelé budou opět rozhodovat…
V prosinci jsme vás v článku „Kup, nebo táhni, vzkazuje zastupitelstvo“ informovali o nestandartním prodeji městem Pískem vlastněné suterénní nebytové jednotky v Píseckého ulici, kterou na základě platné nájemní smlouvy od roku 2001 řádně užívá spolek ŠVAGR. O této věci se bouřlivě opakovaně jedná s mnoha zvraty postojů předkladatelů již od roku 2016.
Vše je vyvoláno snahou soukromé osoby paní Hrachové odkoupit ŠVAGRu střechu nad hlavou. V čem je ale zakopán pes? Zastupitelé to projednávali třikrát. Napoprvé to jednoznačně odmítli z důvodu rozporu se zásadami. Prodej neprošel. Napodruhé se nedokázali usnést a na potřetí odsouhlasili prodej dražbou s uplatněním přednostního práva na prodeje ŠVAGRu za cenu cca 500 tisíc Kč, která má být snížena o investice vložené do majetku města.
Kup, anebo táhni – to nám vzkazuje zastupitelstvo
ŠVAGR od prosince usilovně shromažďuje důkazy, z částečně dochovaných archivních materiálů, dávno po lhůtách jejich skartační doby, po zaniklých subjektech (nadace poskytující dotaci, INKANO, Club Písek – Caerphilly..) a průběžně o tom komunikuje jak s DBS, tak s odborem správy majetku. Dle poslední dohody 13. 4. 2018 zasílá více než 50 stran obsáhlého materiálu prokazujícího investice 292.505 Kč v původních cenách vynaložené v letech 2002–2003 (společně se zaniklým spolkem INKANO Písek) do přestavby plesnivých sklepů na kanceláře pro činnost spolků.
Místostarosta Hořánek (ANO2011) s DBS a správou majetku města však opět nelení a bez jakéhokoli konzultace či upozornění zástupců ŠVAGRa předkládají v pondělí 16. 4. 2018 (tedy dva dny poté!) materiál pro jednání zastupitelstva naplánované na 26. 4., který je v rozporu s posledním platným usnesením zastupitelstva. Navrhují prostory prodat na základě dražby komukoliv, bez zastupitelstvem požadovaného uplatnění předkupního práva a snížení o prokázané investice. Opakovaně vznesené námitky, že pro spolek ŠVAGR je to likvidační, že o odkup máme zájem, že chceme jednat o snížení kupní ceny, nikoho evidentně nezajímají.
Město dodnes nedokázalo nabídnout spolku ŠVAGR adekvátní náhradní prostor ani žádné kompenzace za zhodnocení městského majetku. Přes četná jednání ohledně pronájmu výměníku v Gregorově ulici jsme na mrtvém bodě, prakticky stále na počátku, kdy město nedokáže specifikovat parametry a garance pro možnost přesunu do těchto náhradních nouzových prostor. Nejde totiž o žádné kanceláře, ale o opuštěnou průmyslovou halu. Zásadní otázka – kdo bude investovat náklady na jejich rekonstrukci do stavu odpovídajícího současným kancelářím, tedy cca 250 –350 tisíc – není doposud vyjasněna.
Schválí zastupitelé prodej v rozporu s platnými zásadami?
Co dodat. Jsme svědky neodůvodněného nestandartního prodeje v rozporu s platnými městskými zásadami a to hned v několika ustanoveních. Zastupitelé města Písku ještě nikdy takto majetek, doslova střechu nad hlavou pronajatou neziskové organizaci, bez náhrady neprodali. Jedná se tedy o prolomení zásad, které mohou mít v budoucnu dopad na dalších 37 bezplatně vypůjčených prostor a 53 zvýhodněných nájmů (některé třeba i za 1 Kč) pro obdobně poskytnuté prostory z majetku města, například pro sportovní, kulturní, sociální, volnočasové aktivity či pro složky Integrovaného záchranného systému apod.
… bezpáteřní hajzlové …
Město nemá dostatek financí na aktuálně naplánované megalomanské investice, takže bude nejspíše prodávat vše, co má, bez ohledu na etický aspekt tohoto svého činění.
Jediné smysluplné řešení celé situace spatřujeme v zastavení prodeje a ponechání stávajícího platného nájemní vztahu prodlouženého radou města v roce 2013, nebo prodej za podstatně sníženou cenu o vložené investice, která nebude likvidační pro ŠVAGRa. Dostali jsme plesnivé sklepy, zhodnotili jsme je a teď budeme bez náhrady vykopnuti. Tohle opravdu chce většina našich zvolených zastupitelů?
Zapsaný spolek ŠVAGR, nezisková organizace, se od roku 1994 kontinuálně věnuje práci převážně s dětmi z dětských domovů a pěstounských rodin, pro které sedm až desetkrát do roka pořádá pestré akce, na kterých mohou celkem strávit cca 35-50 dní v roce mimo ústavní prostředí. Zatím poslední letošní akcí byl pětidenní Velikonoční pobyt „ŠVAGR a Česko má talent“ pro 25 dětí z dětských domovů z Písku, Zvíkovského Podhradí a Žíchovce u Prachatic.
Podpořte nás a apelujte na zvolené zastupitele, jinak letitá činnost ŠVAGR možná skončí.
Text a foto MARTIN ZBORNÍK, ŠVAGR z.s., www.svagr.net
Vyšlo v tištěném Píseckém světě č. 9/2018.
AKTUÁLNÍ DOPLNĚNÍ NA ZÁKLADĚ JEDNÁNÍ MEZI ŠVAGRem a PŘEDKLADATELEM, které se konalo ve čtvrtek 19. dubna:
Ve čtvrtek 19. 4. jsem vyrazil na více než čtyři hodiny trvající jednání s předkladateli materiálu, aby ŠVAGRu objasnili důvody jejich nestandartního postupu – jednostranného ukončení jednání s námi, a to BEZ JAKÉHOKOLI PŘEDCHOZÍHO UPOZORNĚNÍ v rozporu s platným usnesením zastupitelstva. Jaký to má důvod? Proč jsme nebyli o záměru předložení materiálu do ZM informováni? Proč není předložena naše žádost o odkup za sníženou cenu a návrh na zachování nájemního vztahu jako řádný návrh usnesení pro zastupitele? Jaký je veřejný zájem orgánů města a zvolených zástupců na prodeji těchto nebytových prostor? Co chtějí získat prodejem bez náhrady střechy nad hlavou ŠVAGRu? Je to kvůli nedostatku peněz, nebo jaké jsou jiné opodstatněné důvody k prodeji v rozporu s platnými zásadami? Jak budou kompenzovány investice do majetku města? Proč se opakovaně dějí nestandartní úkony v této věci? Přes veškerou snahu nám opět nikdo na tyto otázky nedokázal uspokojivě odpovědět.
Pro přehlednost připomenunu poslední platné usnesení zastupitelstva č. 248/17 z 9.11.2017, jež zní:
Zastupitelstvo města schvaluje prodej nebytové jednotky č. 131/1 o výměře 53 m2 v čp. 131, Píseckého, Písek se stavební parcelou 346, k. ú. Písek na výjimku s připomínkami. Kupující nechť je určen na základě dražby „obálkovou metodou“, pokud z. s. Švagr odmítne odkup prostorů za cenu stanovenou znaleckým posudkem (po zohlednění případného zhodnocení) a poté, co bude z. s. Švagr nabídnut přiměřený náhradní nebytový prostor a bude mu poskytnuta přiměřená lhůta pro stěhování. Nejnižší nabídnutá cena je stanovena znaleckým posudkem na 480.480 Kč + fond oprav. Hlasování č. 19 pro: 19 proti: 1 zdržel se: 2 Zodpovídá: Ing. Z. Šartnerová
Ani jedna připomínka zastupitelstva není splněna.
ŠVAGR od listopadu 2017 intenzivně komunikuje jak s odborem správy majetku o případných náhradních prostorách (30.11.17; 18.1.; 15.3.; 28.3.; 10.4.; 11.4.; 19.4.), tak s DBS (30.11.; 7.12.; 13.12.; 31.1.; 15.3.; 28.3; 10.4.; 11.4.; 13.4.; 16.4.; 18.4.; 19.4.) o stanovení prodejní ceny a uplatnění odečtu 292.505,- Kč vynaložených na zhodnocení majetku města. Ve veškeré této korespondenci uvádíme, že o odkup prostor máme nadále zájem, jen je potřeba stanovit jasné parametry prodeje ze strany města. Jednání jsou zhruba tak v jedné třetině až v polovině.
Dodnes není stanovena finální prodejní cena pro ŠVAGR, nevíme, co bude, či nebude odpočteno od ceny stanovené znaleckým posudkem.
Správa majetku pro nás doposud nemá žádný adekvátní náhradní prostor. Na základě naší iniciativy po dohodě s odborem správy majetku na dalším postupu a po včerejším jednání se zástupcem Teplárny Písek nejspíš padá i varianta výměníku v Gregorově ulici. Oproti doposud nevyjasněnému rozsahu případného nájmu je nám totiž v současnosti nabízen jen pronájem prakticky průmyslové haly = skladového prostoru se zázemím, bez investice do přestavby na nezbytné kancelářské prostory pro provozování naší sociální činnosti, bez garance možnosti odkupu pro případ vložení vlastní investice, což je nezbytná podmínka prakticky všech případných grantů. Nájemné bez energií za prostý skladový prostor je nám nabízeno za cenu 886 Kč/m2/rok, přestože platná cenová vyhláška města stanovuje v této lokalitě cenu 200 Kč/m2/rok za sklad a 300 Kč/m2/rok za prostory pro neziskovky. Pro srovnání současný nájem v Píseckého ulici dle platné smlouvy je 62,5 Kč/m2/rok – jedná se tedy o 14x větší nájemné za kvalitativně nesrovnatelně horší prostor.
Pokud tedy není kam se přestěhovat, není dodržena ani poslední, čtvrtá podmínka usnesení zastupitelstva o poskytnutí přiměřené lhůty pro stěhování.
ŠVAGR jedná v dobře víře, a tak jak průběžně informoval jak DBS, tak správu majetku, po lopotné dobrovolnické usilovné práci, dokládá na 50 stranách textu z mnoha archivních podkladů shromážděnou výši investice do slíbeného termínu 13. 4. 2018.
Zároveň s doložením výše investic ŠVAGR podává oficiální žádost na projednání v zastupitelstvu ve znění:
… Celkové investice jsou tedy vyčíslené na částku 292 505 Kč s DPH v cenách v době jejich uhrazení.
Vzhledem k tomu, že město svým předchozím rozhodnutím rozhodlo o prodeji těchto prostor přednostně do majetku naší neziskové organizace, nebo budeme nuceni námi vybudované prostory opustit, a tím nás dostává do velikých existenčních problémů, dovolujeme si při zohlednění těchto skutečností, tímto požádat o snížení navrhované kupní ceny o předmětnou doloženou výši investice, tedy o částku 292 505,- Kč s DPH. Prodej se nerealizuje na náš popud naopak, k tomu jsme donuceni tlakem paní Hrachové a ze strany města, proto Vás žádáme o podstatné snížení kupní ceny, aby ji mohla nezisková organizace odkoupit za přiměřenou cenu, která bude odpovídat původní hodnotě znehodnoceného prostoru neobyvatelného bytu, rekolaudovaného DBS v roce 2001 na kolárnu a kočárkárnu viz podrobně příloha č.1. Zároveň Vás prosíme o dodržení rovných podmínek, které v Písku má velké množství neziskových subjektů a to u 37 nebytových prostor v bezplatné výpůjčce a 53 velmi podstatně zvýhodněných nájmů, z nichž některé jsou bezplatné či za 1 Kč v prostorách města. Případ prodeje střechy nad hlavou neziskové organizaci ŠVAGR z.s. tak vytváří nebezpečný precedent, který může velmi podstatně zasáhnou široké spektrum neziskových subjektů a jejich činnost v našem městě.
Na základě uvedených skutečností si Vás zároveň dovolujeme požádat o předložení druhého alternativního návrhu na usnesení zastupitelstva města na zrušení záměru prodeje této nebytové jednotky a ponechání stávajícího nájemního vztahu pro ŠVAGR z.s..
…
Z nepochopitelných důvodů, na přímý pokyn místostarosty Hořánka, je pak předložen 16. 4. 2018 zastupitelstvu tento návrh usnesení:
Zastupitelstvo města prodej nebytové jednotky na výjimku č. 131/1 o výměře 53 m2 v čp. 131, Píseckého, Písek se stavební parcelou 346, k. ú. Písek a dražbu „obálkovou metodou“, kterou provede odbor správy majetku do 31. 5. 2018. Nejnižší nabídnutá cena je stanovena znaleckým posudkem na 480.480 Kč + fond oprav.
Hořánek doporučuje zastupitelům schválit tento návrh prodeje dražbou.
Přinejmenším podivná je také skutečnost, že při včerejším osobním jednání nejprve místostarosta popřel, ale následně telefonicky po doložení odlišných tvrzení představitelů města pod tlakem přiznal, že tvůrcem návrhu usnesení na prodej dražbou je přímo on. Proč tak činí? Proč se nejprve snaží schovává za úředníky, kteří pracovali na přípravě jiného návrhu usnesení? O tom lze jen spekulovat, v každém případě to ještě více znevěrohodňuje celý postup a důvody radnice, které jsou doposud provázeny velkým množstvím nestandartních kroků.
Přes opakované ústní, písemní i oficiálně podané žádosti na poskytnutí znaleckého posudku je jeho vydání odmítnuto. Je v něm snad něco tajného, nebo snad neurčité stanovení tržní prodejní ceny je zpochybnitelné? To nelze posoudit. Lze jen o tom pochybovat. DBS jako povinný subjekt, v rozporu se Zákonem o svobodném přistupu k informacím ho prostě ŠVAGRu neposkytne. Jak absurdní je to situace, když vám někdo něco prodává za tržní cenu 480.480,- stanovenou znaleckým posudkem, ale nahlídnout do něj, jak byla tato cena určena, vám není ani umožněno?! Přitom každý soudní znalec v tomto oboru vám potvrdí, že tržní cena může být značně rozdílná, podle toho, na jakém základě a na základě jakých podkladů byla určena.
Nutno podotknout, že o záměru místostarosty Hořánka projednat tuto záležitost na dubnovém zastupitelstvu se dozvídá ŠVAGR náhodně ve středu 18. 4. 2018 (tedy více než pět dní po odeslání vlastní žádosti), po upozornění přátel na materiály, zveřejněné na webu města, kde tento bod je bez jakéhokoli upozornění předložen do příštího zastupitelstva.
Jak mi včera místostarosta Hořánek sdělil, i přes znalost podané žádosti ŠVAGRa ze dne 13. 4. 2018 na odkup, doložení výše investice a žádosti o ponechání stávajícího nájemního vztahu, na tomto návrhu nic měnit nebude. Dle jeho slov jiný návrh na usnesení předkládat nebude. Proč je předkládán tento zmatečný materiál a není předkladatelem ani řádně doplněn či stažen a řádně dopracován na základě nových skutečností? To to opravdu nevydrží ani do květnového zastupitelstva? Opět bez jakékoliv odpovědi, odpovím si ale sám. Asi ne. Blíží se přece podzimní komunální volby a je třeba jednat. Když se kácí les, lítají třísky.
20.4.2018 M. Zborník
Fotogalerie k článku
Diskuze k článku
Článek byl doplněn o podstatné aktuální informace ze čtvrtečních jednání mezi ŠVAGRem a všemi zástupci předkladatele.
I když pominu celou anabázi, která provází tento případ prodeje majetku už delší dobu, zůstávám u hlavních, pro mě zajímavých bodů: 1) prodej na vyjímku – co tak vážného se děje, že je třeba výjimky, kterou se "poruší" nastavená pravidla, platná pro ostatní
2) co tak vážného nutí předkladatele k neuvedení všech faktů v důvodové zprávě, na základě které budou zastupitelé později hlasovat?
A děje se tohle všechno jen v tomto případě, nebo je to běžná praxe?