Přihlášení

V Písku i po druhé vyhrál Karel

28. 1. 2013 | Martin Zborník | Diskuze (2) | Věci veřejné

Prezidentské volby

V druhém kole prezidentských voleb vyhrál v Písku o pouhých 29 hlasů Karel Schwarzenberg se ziskem 7.343 hlasů (50,44%). Miloš Zeman získal 7.214 hlasů (49,55%). Volební účast byla 60,99% což je pokles o proti 1 kolu o cca 3% (64,01%). Dovolím si citovat povolební výrok současného prezidenta Václava Klause: "Pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí." – Díky nám tento citát Václava Havla v Písku platí. Na okrese Písek (Zeman 52,06%) , v našem Jihočeském kraji (Zeman 52,65%) ani v celé naší zemi (Zeman 54,80%) to ale neplatí. Slušnost podlehla populizmu a nacionalismu.

Volby jsou za námi. Co nám ale přinesly? Nebývale silnou vlnu zájmu lidí o politiku. Přímá volba je oslovila, což je patrné z v posledních letech nebývale vysoké volební účasti (běžně se pohybuje mezi cca 20-45%). Poukázala ale také na jistou nezralost kultivovanosti a věcnosti celého předvolebního klání. Volby spíše rozdělily společnost, než aby ji stmelovali. Volili jsme hlavu státu – morální autoritu, která k nám má promlouvat a bránit hodnoty naší společnosti.

V této souvislosti si dovolím citovat našeho prvního polistopadového prezidenta Václava Havla "Role českého prezidenta" z článku Mladá fronty Dnes, 19. ledna 1993: „Společným jmenovatelem prezidentova působení nemůže být, jak jsem už naznačil, to, co se obvykle rozumí "politickým programem". Tedy soubor konkrétních cílů ve všech oblastech společenského života. Mít a prosazovat program v tomto smyslu přísluší politickým stranám a posléze vládě, která tento program vtěluje do svého programového prohlášení. U prezidenta by tímto společným jmenovatelem mělo být cosi podstatně jiného: společný duch. Měl by to být duch úcty k člověku a lidské důstojnosti, respektu k demokratické podstatě státu a jeho dlouhodobým zájmům, duch globální odpovědnosti za věci lidského společenství. Tohoto "ducha" lze těžko zhmotnit do nějakého souboru tezí. Lze ho pouze prokazovat způsobem jednání a veřejného vystupování, přístupem k různým úkolům, "architekturou" veřejné činnosti, stylem práce, rozvrhováním důrazů.“

Nevím, jestli proběhnuvší předvolební kampaň u vítězného kandidáta uvedeného ducha představila. Já jsem spíše viděl džina arogance, populismu, nacionalismu a všemožných podpásových útoků vypuštěných z láhve. Povolební vítězná rétorika nijak vypuštěné džiny do láhve nevrací. Je třeba si uvědomit, že k volbám přišlo 59,11 % lidí. Pro Zemana z nich volilo 54,80 %. Podle výzkumů mezi voliči Zemana bylo pouze 65 % přesvědčeno, že je ten pravý kandidát na prezidenta. Ostatní hlasovali protestně. Sečteno podtrženo: Zemana ve volbách volilo 32,39 % lidí v naší zemi a vezmeme-li v potaz, že o jeho kvalitách je přesvědčeno pouze 65% z nich, tak jeho absolutní podpora v naší společnosti je 21,05 %. Zeman však bude prezidentem všech. Jsem opravdu zvědavý, jak chce přesvědčit 4/5 českého národa o tom, že je dobrým a odpovědným prezidentem.

Prezident je zvolen. Jsem hrdý na to, že žiji ve městě, kde Miloš Zeman nevyhrál. Dokonce v mém volebním okrsku číslo 1 Karel Schwarzenberg vyhrál drtivě se ziskem 71,62 %. Jsem rád, že moji sousedé svojí volbou sdílejí stejné hodnoty jako já, kde stále „Pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí“ a naděje v lepší budoucnost stále přežívá.
 
Související články:
V Písku vyhrál Karel (reflexe 1.kola)
Chci pravdomluvného prezidenta, který to je?
Jak volil Písek prezidenta - výsledky
Malé zamyšlení - proč Miloš, a ne Karel...
Volební výsledek Karla Schwarzenberga není prohrou pro slušné lidi
Miroslav Krejča: Prezidentská volba potřetí
Volíte-li Zemana... pak se nedivte ničemu!
Jak (a proč) jsme podporovali Karla, aneb muzika a dobrá nálada v Píčku
Proč volím Karla…

 

0
0

Diskuze k článku +

28. 1. 2013 (18:52)  –  Michal Horák

0
0

Je vidět, že jste se té demagogii od Zemana dobře naučil , pokud 35% voličů Miloše Zemana volilo protestně, jak píšete, tak protestně proti čemu? Asi proti tomu, aby vyhrál Karel, takže pokud považují Miloše za menší zlo než je jeho Jasnost, tak byste je asi z příznivců nového prezidenta neměl vyjímat, oni ho prostě volili s tím, že si byli vědomi toho, že taky může vyhát a to stalo, takže je už asi přesvědčovat moc nemusí, to Vaše čarování s těmi procenty mi připomíná takový utěšování dětského sportovce rodičem po prvním prohraném zápase v kariéře "to nevadí, že jsi prohrál, ale mně ses líbil" :D :D :D

Odpovědět

28. 1. 2013 (19:49)  –  Zdenka Jelenová

0
0

Osobně jsem tedy očekávala volební účast VYŠŠÍ (aspoň v 1. kole). Myslím, že volby prezidenta (notabene první přímé!) nelze srovnávat s volbami do neoblíbeného senátu nebo Evropského parlamentu. Ve volbách do Poslanecké sněmovny byla účast dokonce o něco vyšší (PS 2010 – 63%, PS 2006 – 64,5%). Pro srovnání: komunální volby 2010 v jižních Čechách přitáhly pozornost 51,43% občanů. Celkově je to samozřejmě velká bída, když se TOLIK svéprávných občanů neobtěžuje k volebním urnám vůbec dorazit… U prezidenta nebo poslanců snad málokdo z nich míní, že bychom se bez nich úplně obešli, tolik anarchistů u nás neexistuje. A konání těch zvolených má přece bezpochyby dopad na život úplně každého v téhle zemi. To skutečně přesahuje mé chápání.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.