Přihlášení

Na věčnost odešel Václav Bláha st.

2. 12. 2021 | Prácheňské muzeum | Diskuze (0) | Věci veřejné

Před pár dny odešel na věčnost vynikající typograf, grafik, ilustrátor a malíř Václav Bláha st.

Pro mne má tvorba pana Bláhy zvláštní význam. Pamatuji si ho již od dětství, kdy jsem jezdívala za kamarádkou na Svatou Annu. On byl první ,,opravdový umělec“, kterého jsem potkala. Pamatuji si, že působil nepřístupným dojmem, i přes to jsem jednou sebrala veškerou svou odvahu a zeptala jsem se, jestli by mi ukázal své obrázky. Odmítl. O pětadvacet let později stojím opět u jeho dveří, tentokrát v panelovém domě v Písku na Dukle, kam se odstěhoval na důchod. A opět ho prosím o možnost vidět jeho tvorbu. Tentokrát už mě neodmítl, naštěstí. V roce 2018 se tak díky tomu uskutečnila výstava Václava Bláhy s názvem Jezero duše a byla mojí vůbec první výstavou, kterou jsem v Prácheňském muzeu uspořádala. Pro Václava Bláhu to byla zcela naopak výstava poslední. Podivný kruh se tak uzavřel.

Václav Bláha se narodil roku 1922 v Praze. Studoval na Officině Pragensis u prof. Jaroslava Švába (1945 – 1946) a na UMPRUM Praha u prof. Karla Svolinského (1946 – 1951). Zároveň se věnoval typografii, od konce 40. let v nakladatelství Václava Petra. Po absolvování vysoké školy spolupracoval s dalšími významnými českými a slovenskými nakladatelstvími, jako byl Odeon, Tatran nebo Československý spisovatel. Pro Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění typograficky upravil téměř sto svazků edice světové poezie Plamen. V 70. letech začal Václav Bláha formou samizdatu vydávat edici Hoštění, soubor kapesních ilustrovaných vydání poezie v malých nákladech. Je držitelem mnoha ocení za Nejkrásnější knihu roku a ceny Masarykovy akademie umění Praha. Významně pozvedl knižní kulturu a jeho práce patří k vrcholům české i slovenské typografie.

Volná tvorba zůstala mírně stranou pozornosti a je spíše intimní výpovědí života na konci světa. Vesnička Svatá Anna, kde strávil Václav Bláha většinu svého aktivního života, leží na ostrohu v meandru řeky Otavy. Jezdíval po ní na loďce a zaznamenával vjemy a dojmy z přírody. Kreslil motivy zrcadlení na vodní hladině, třpyt slunečních paprsků na vlnách a intimní zákoutí říční krajiny.

Jsem ráda, že jsem nezanevřela na umělce a jejich umění po onom dávném svatoanenském odmítnutí  Přišla bych o tu čest seznámit se a vystavit tvorbou Václava Bláhy – ,,opravdového umělce“ a vzácného člověka. Čest jeho památce.

Martina Měřičková

 

 

 

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.