Přihlášení

Výjimečná japonská kultura v písecké Sladovně

6. 3. 2020 | Sladovna Písek | Diskuze (0) | Věci veřejné

Sladovnu o víkendu 22. – 23. 2. navštívily kurátorky z Dětského muzea v Hamadě. Stejně jako ve Sladovně tam mohou děti expozice nejen vidět, ale i se jich dotknout, hodně toho vyrobit a zkrátka si je užít.

Do České republiky přijely kurátorky Noriko Takano a Chicoo Kado v rámci své evropské cesty a do Sladovny přijely děti naučit, jak si vyrobit skutečný kaleidoskop.

„Celý název našeho muzea je Hamada světová dětská galerie. Byli bychom rádi, kdyby náplň našeho muzea byla přesně taková, aby to bylo místo, kde se děti z Japonska setkávají se světem, prostřednictvím umění i jiných kultur se obohacují a mají nové podněty,” vysvětluje Noriko Takano.

Tyto dvě instituce se ale nesetkávají poprvé. Před rokem a půl se ředitel Sladovny Adam Langer účastnil 10. ročníku Cultural Exchange Workshops. Od roku 2008 toto symposium pořádá Dětské umělecké muzeum v Hamadě. A dostat se na něj není vůbec snadné, vysvětluje Adam Langer: „Každý rok jsou po důkladném výběru pozváni dva ředitelé různých uměleckých institucí ze zámoří, kteří vedou čtyři až pět dní workshopy a sdílejí navzájem své zkušenosti, ale také kulturní rozdíly v přístupu ke vzdělání, umění i k samotným dětem. Protože byl desátý ročník výjimečný svým jubileem, zúčastnili se dva nejzajímavější představitelé z minulých ročníků, kteří zároveň nominovali pro ně dvě výjimečné instituce. A mezi nimi byla právě i Sladovna Písek.“

Workshop ředitele Adama Langera, který byl na téma Bestiář měl opravdu velký úspěch, vzpomíná Chico Kado: „Adam dělal v Japonsku dva workshopy, jeden z nich byl určený pro rodiče s dětmi, druhý byl pro mateřské školky. Během workshopu pro rodiče s dětmi se sestavovaly nové druhy zvířat a byl kouzelný v tom, že byl úplně jednoduchý, ale přesto sklidil největší úspěch. Tento program jsme přijali, od Adama jsme si ho vypůjčili, připravili pro školky a byl opravdu populární.”

Sladovna na symposiu vystoupila po boku rakouského dětského muzea ZOOM, mexického Museo de Historia Natural a FRAC Centre z Francie. A podobnou trasu má i cesta dvou kurátorek, které kromě Písku navštíví také Vídeň a Paříž. Jejich cesta měla za cíl také lépe poznat jednotlivá muzea. „Pro mne bylo největší inspirací to, že zaměstnanci Sladovny, se kterými jsem se setkala, se spolu baví a pracují velmi živě, vedou živé rozhovory a moc se mi líbil jejich způsob komunikace mezi lidmi. A moc se nám líbí také město Písek, je to tu úplně jiné než v Japonsku. Jsou zde jiné domy, ulice, město vypadá jinak, létají zde ptáci, které jsem ještě nikdy neviděla, a líbí se mi, jak jsou tady vřelí lidé a přátelští. A velmi mi chutnalo jídlo,” popisuje Noriko Takano.

Pro Sladovnu jsou tato setkání velmi důležitá, říká ředitel Adam Langer: „Jsme vděční, že se nám daří udržovat tyto výjimečné vztahy s tolika dětskými muzei a galeriemi po celém světě a doufáme, že budou pokračovat i nadále. Sdílení zkušeností i informací je velmi důležité pro celou naši práci. Workshopy byly velmi inspirativní pro tým Sladovny i pro děti.”

Obě kurátorky se také setkaly s paní starostkou Evou Vanžurovou, panem místostarostou Ondřejem Veselým, píseckou knihovnou je provedl pan ředitel Roman Dub. “Návštěva byla poměrně intenzivní, japonská návštěva byla hodně statečná i vzhledem k časovému posunu, čtyři dny v Písku jsme využili do poslední minuty. Dále obě kurátorky pokračovaly na jejich cestě po evropském trojúhelníku Písek, Vídeň, Paříž,” dodává s úsměvem Adam Langer.

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.