Přihlášení

Tištěný Písecký svět distribuován – 13 otázek a odpovědí

30. 9. 2014 | Zdenka Jelenová | Diskuze (3) | Věci veřejné

Tištěné speciální předvolební číslo Píseckého světa je distribuováno po Písku. Pokud jste ho nedostali do schránky, je možno si jej vyzvednout v Infocentru Sladovny Písek, ve vestibulu Městské knihovny Písek nebo v redakci Píseckého světa – Velké nám. čp. 1, 1. patro (stojánek s časopisy i dole u dveří domu).

Předvolební bulletin obsahuje především odpovědi všech třinácti stran nebo uskupení, kandidujících v říjnových komunálních volbách v Písku, na třináct otázek – témat, vybraných redakcí Píseckého světa.

Přečíst si v něm můžete ale i článek o možné budoucnosti nejstaršího píseckého Domu U koulí jakožto kulturního klastru pro Písek, dále rozhovor s architektem roku 2014, Písečákem Josefem Pleskotem, nebo povídání s peer konzultantkou píseckého Fokusu Jarkou Dubovou.

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

30. 9. 2014 (17:20)  –  Milan Miflonides Sedlák

0
0

Rozevřel jsem tištěný Písecký svět a musím říci že mne velmi zaujal dnešní pan starosta Veselý. Vybírám namátkou, posuďte sami.
Část 1. "Rozhodně by úspory neměly být projedeny a rozpuštěny na běžný chod města". Já k tomu říkám: to by si snad nemyslel ani blázen. Pak jsou v této části vyjmenované "velké investiční akce" – jenže bez náznaku priorit (bazén k nim asi patří ale řečeno to být mělo). A pak: takto vedle sebe řazené akce (asi bez toho nešťastného bazénu) by přece znamenaly pořádnou sekyru do městského rozpočtu. Že to bude v budoucnosti? Ještě jednou: jaké jsou priority?
Část 3. A v ní obsažené "brownfieldy" (hnědá pole). Ach jo, tomu budou všichni rozumět. Je ale zvláštní že v této části vyjadřuje pan starosta jakési zklamání. Že by územní a strategické plány šly (zatím?) úplně mimo něj? Vypadá to tak, protože v dané souvislosti hovoří o "čistě úřednickém plánu".
Část 13: "Zaručíme udržitelný rozvoj zaměřený na všechny … AKTIVNÍ obyvatele" (města). Můj ty Bože, a co bude s těmi neaktivními? A podle čeho a kdo je bude dělit?

Pan starosta Veselý se nedovede přiblížit k občanům a komunikovat s nimi. Zdaleka nejde jen o rádoby "odborné" výrazy typu brownfieldů a hrubé formulační chyby typu aktivních obyvatel. Jeho komunikace s občany podle toho vypadá – viz dosavadní historie plaveckého bazénu a dalších akcí.
Nedovede stanovit cíle (třeba i dlouhodobé, tedy vize), které by daly občanům pocit, že by mohl být tím správným starostou pro příští období. A nedovede stanovit priority – to považuji za tak důležité, že to opakuji potřetí.


Milan Sedlák

Odpovědět

30. 9. 2014 (18:16)  –  Ondřej Veselý

0
0

Vážený pane Sedláku,
Brownfield je čistě odborný výraz. Ještě jsem neviděl, že by jej někdo nahradil slovy "bývalé průmyslové objekty a plochy dnes neužívané". Územní plán jde zatím skutečně mimo mě, od doby zadání jeho zpracování.
Pokud jde o priority, tady se omlouvám, ale šlo o daň malého prostoru pro odpovědi. Velmi konkrétní jsme ve volebním programu. Pokud Vás zajímají pouze velké investice pak tedy nová knihovna, úpravna vody a plavecký bazén. Ostatní akce lze investovat z běžného rozpočtu města. Ale doporučuji Vám přečíst celý náš volební program, protože je samozřejmě daleko rozsáhlejší.
A aktivní obyvatel je podle mého ten, kdo nečeká s nataženou rukou co mu město dá, ale je připraven se podílet na jeho rozvoji (pokud tak již nečiní). Mám-li být zcela konkrétní, občana, který chce vše zadarmo (poplatky za odpady, dopravu, vstupné kamkoliv…) a považuje tyto náklady za správný způsob čerpání rozpočtu města, za aktivního nepovažuji.

Odpovědět

30. 9. 2014 (21:31)  –  Milan Miflonides Sedlák

0
0

Vážený pane Veselý,
ještě jsem neviděl, že by se čelní politik ucházel o přízeň voličů "čistě odbornými výrazy". Stačilo by bývalo dát PŘÍKLAD: třeba areál ten a ten, plus k tomu konkrétnější vizi jeho využití.
Stačilo seřadit investiční akce podle priorit, samozřejmě tak jak je vidíte Vy. Jedna krátká větička navíc. Ten prostor by se snad našel a to SKUTEČNĚ důležité by bylo na jednom místě a srozumitelně.
Aktivního občana definujete jakýmsi vylučovacím způsobem, navíc ta natažená ruka by mohla někomu vadit. Do hlav občanům přece nevidíte, jak tedy poznáte že by někdo CHTĚL(či dokonce CHCE) něco zadarmo? A kárat za samo chtění? To je přece – jak to říci a neurazit – to je přece zbytečné. Hlavně když každý dělá co dělat má – občan platí za služby a radnice si to hlídá.
A na závěr na lehčí notu. Právě jsem si všiml že nejde jen o služby, ale také o "připravenost" – připravenost podílet na rozvoji města, pokud tak již nečiní. No, ta připravenost ta je zhruba tak na úrovni toho chtění. A tak se moc a moc omlouvám, ale tohle mi už hlava fakt nebere –:)

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.