Starosta znovu navrhuje omezení provozu automatů v Písku
Zastupitelstvo města Písek bude ve čtvrtek 3. listopadu 2011 znovu projednávat návrh "Vyhlášky o stanovení veřejně přístupných míst, na kterých je provozování výherních hracích přístrojů a dalších přístrojů zakázáno". Opakovaně ho předkládá starosta JUDr. Ondřej Veselý.
Stejný bod byl na jednání už 22. září 2011, ale získal pouze podporu ČSSD a Volby pro město, kterým chyběly dva hlasy. Přitom zastupitelé v březnu 2011, kdy opozice prosadila znovupovolení VHT, deklarovali svou vůli, že pokud to umožní obecně závazné předpisy, zakáží na území města zcela provozování VHP i VLT. Tato situace nyní nastala, přesto někteří opoziční zastupitelé na zářijové jednání pro omezení automatů ruku nezvedli, když se hlasování zdrželi (SNK-ED: Ing.T.Franců, MUDr.V.Svoboda, Mgr.E.Vanžurová, T.Zajíček, ODS: Mgr. R.Jedlička, Ing.Z.Kulič, Ing.M.Sládek, TOP 09: K.Humpálová, MUDr.R.Tyll, KSČM: Ing.J.Tesař a nezařazený Ing.O.Gottstein). Nyní budou mít novou příležitost podpořit omezení provozu automatů již od ledna 2012.
Ministerstvo vnitra, které stávající vyhlášku posoudilo, konstatolo, že město Písek při jejím vydání přihlíželo k nerelevantním úvahám. Současně doporučilo vyhlášku zrušit a nahradit ji novou, která již může omezovat nejen provoz VHT, ale také VLT.
Část záznamu diskuse zastupitelů na jednání zastupitelstva 22.9.2011
K bodu 13) Návrh vyhlášky o stanovení veřejně přístupných míst, na kterých je provozování výherních hracích přístrojů a dalších přístrojů zakázáno
Uvedl JUDr. Veselý
Mgr. Adámek – stanovisko komise pro výchovu a vzdělávání – podpořili zákaz hracích přístrojů na území města.
Mgr. Vanžurová - finanční výbor nedoporučuje schválit OZV v tomto znění, doporučuje počkat na schválení nového loterijního zákona a poté předloţit vyhlášku novou.
RSDr. Lejčar – dotazuje se, jak byly naplněny podmínky deklarované sdružením UNASO při minulém rozhodnutí (pořízení kamer, příspěvek 150 tis. Kč).
Ing. Svoboda – vedoucí FO - 150 tis. Kč město neobdrželo, od zřízení fondu (za 3 měsíce) – je na účtu cca 700 tis. Kč.
Zástupce UNASO – částka 150 tis. Kč byla věnována nemocnici a škole. Podnikatelé investovali do úprav provozoven, požadují přizvat k dalším jednáním, je chystána novelizace zákona o regulaci hazardu, domnívá se, že by bylo lépe vyčkat na podpis zákona.
JUDr. Veselý – město deklarovalo svůj záměr zakázat hrací přístroje, až to legislativa umožní a provozovatelé o tom věděli.
Mgr. Adámek – které škole byl příspěvek poskytnut?
Ing. Bubník – obdržel e-mail, kterým UNASO sděluje, že částku odeslali, ale neví, komu přesně byla určena.
Mgr. Vanžurová – domnívá se, že příspěvek obdržela MŠ na Logrech
MUDr. Tyll – potvrzuje, že nemocnice rovněž dostala příspěvek
Ing. Boček – uvědomuje si rizika a negativní dopady, ale přesto podporuje zákaz automatů ve městě.
Mgr. Vanžurová – navrhuje odložit do doby účinnosti novely loterijního zákona
Návrh znění nové vyhlášky omezující provoz automatů v Písku od 1.1.2012
Obecně závazná vyhláška města Písku č. …/2011,
o stanovení veřejně přístupných míst, na kterých je provozování výherních hracích přístrojů zakázáno
Zastupitelstvo města Písku se na svém zasedání dne 03. 11. 2011 usnesením č. …/2011 usneslo vydat na základě § 50 odst. 4 zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o loteriích“), a § 10 písm. a) a d) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, a v souladu s ustanovením § 35 a § 84 odst. 2 písm. h) tohoto zákona tuto obecně závaznou vyhlášku (dále jen „vyhláška“):
Čl. 1
Určení míst
(1) Na všech veřejně přístupných místech ve městě Písek je zakázáno provozování těchto sázkových her:
a) výherních hracích přístrojů1;
b) sázkových her provozovaných pomocí zvláštního druhu žetonů s kombinací patnácti čísel v číselné řadě od jedné do devadesáti, při kterých není předem určen počet účastníků a ani výše herní jistiny, u nichž se postupné losování čísel od jedné do devadesáti provádí veřejně za pomoci mechanického zařízení a výhra se vypočítává podle úhrnné výše vkladů podle druhu výhry a v každé hře podle výsledků losování2;
c) sázkové hry provozované ve zvláště k tomu určených hernách (kasinech), a to i za pomoci mechanických zařízení, při nichž není předem určen počet účastníků a ani není známa výše vsazených částek jedné hry, například ruleta, kostky, karetní hry, kdy sázející hrají proti provozovateli kasina, případně další hry schválené v herním plánu, jakož i varianty těchto her3;
d) sázkové hry provozované prostřednictvím funkčně nedělitelného technického zařízení centrálního loterního systému, jímž je elektronický systém tvořený centrální řídící jednotkou, místními kontrolními jednotkami a neomezeným počtem připojených koncových interaktivních videoloterních terminálů4;
e) turnajové nebo hotovostní sázkové hry provozované za pomoci karet, při nichž není předem určen počet účastníků a ani není známa výše vsazených částek, kdy účastníci platí vklad (sázku) nebo startovné, jehož návratnost se účastníkovi nezaručuje, jež jsou uskutečňovány jako stolní hry, při nichž sázející hrají jeden proti druhému na hracích stolech na základě povolení podle písm. i) § 2 zákona o loteriích5;
f) sázkové hry provozované prostřednictvím technického zařízení, které je elektronickým systémem tvořeným řídící jednotkou se třemi pevně fyzicky spojenými herními místy obsluhovanými sázejícími, se kterými tvoří funkčně nedělitelný celek (lokální loterní systém)6.
1 § 2 písm. e) zákona o loteriích
2 § 2 písm. g) zákona o loteriích
3 § 2 písm. i) zákona o loteriích
4 § 2 písm. l) zákona o loteriích
5 § 2 písm. m) bod 1. zákona o loteriích
6 § 2 písm. n) zákona o loteriích
(2) Na všech veřejně přístupných místech ve městě Písek je zakázáno provozování těchto loterií a jiných podobných her:
a) loterií a jiných podobných her provozovaných pomocí technických zařízení obsluhovaných přímo sázejícím nebo provozované po telefonu, při nichž není předem určen počet účastníků a ani není předem známa výše vsazených částek a výhra se vypočítává z výše vkladů anebo podle podmínek stanovených v herním plánu7;
b) loterií a jiných podobných her povolených Ministerstvem financí na základě ustanovení § 50 odst. 3 zákona o loteriích.
Čl. 2
Přechodné ustanovení
Sázkové hry a loterie a jiné podobné hry uvedené v čl. 1 této vyhlášky, jejichž provozování bylo povoleno přede dnem nabytí účinnosti této obecně závazné vyhlášky, lze provozovat na místech uvedených v článku 1 nejdéle do doby stanovené vydaným povolením, maximálně do 31. 12. 2014.
Čl. 3
Zrušovací ustanovení
Zrušuje se obecně závazná vyhláška č. 04/2011, o stanovení veřejně přístupných míst, na kterých je provozování výherních hracích přístrojů povoleno, ze dne 24. 03. 2011.
Čl. 4
Účinnost
Tato obecně závazná vyhláška nabývá účinnosti dnem 01. 01. 2012.
Diskuze k článku
Dobrý den. Myslím si, že to není dobrý nápad. Hazard tady byl,je a bude. Jen přijdeme o peníze a hazardu se tady nikdy nezbavíme. Dnes začíná být hitem hraní po internetu,které nemá nikdo pod kontrolou a ani z toho netečou žádné peníze do českého rozpočtu. Spíš mi tahle celostátní akce přijde jako módní výstřelek pro hezké zviditelnění politiků…Petr