Rok 2014 – Rok Josefa Pleskota? Písek ho ale odmítá…
Zveřejňujeme odkaz na článek Petra Volfa v Hospodářských novinách (a na www.ihned.cz), který podrobně analyzuje dílo píseckého rodáka, architekta Josefa Pleskota. A za sebe se ptám: Není přece jen velká škoda či spíše něčí zabedněnost, že už tu, před volbami nešťastně zpolitizovanou, václavskou lávku podle projektu slavného rodáka nestavíme?
Z úvodu Volfova článku:
Budeme-li bilancovat rok 2014 v architektuře, snadno zjistíme, že to byl rok Josefa Pleskota.
V Ostravě se otevíral Svět techniky, jímž byla završena první etapa postindustriální proměny vítkovické Dolní oblasti, a skoro na dohled byla dokončena konverze Trojhalí, jež kdysi sloužilo jako elektroústředna a elektrocentrála pro někdejší Žofinskou huť a koksovnu Karolina.
V Litomyšli byla podle jeho návrhu uskutečněna revitalizace barokní budovy Regionálního muzea, původně piaristického gymnázia, a také navazujícího Předzámčí. Co stavba, to výjimečný počin.
…Josef Pleskot se vzdálil české architektuře. Není jen úspěšným lokálním tvůrcem. Ukazuje cestu, po níž by se mohla v 21. století architektura pohybovat. Vytváří vlastní architekturu, která se může měřit s nejvýznamnějšími současnými světovými architekty – i s nositeli Pritzkerovy ceny…
POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU:
Český architekt Josef Pleskot je na cestě. Za Pritzkerovou cenou
Související články na Píseckém světě:
Architekt Pleskot představil novou lávku u Václava
Kompletní studie LÁVKA PRO PĚŠÍ / HRADIŠTĚ – SV. VÁCLAV
Proč lávka, proč Pleskot?
O. Veselý k lávce: Tak nám zařízli Pleskota, paní Müllerová
O. Veselý k lávce: Pleskotova lávka podruhé
O. Veselý k lávce: Pleskotova lávka potřetí
M. Krejča k lávce: Lávka
Diskuze k článku
Opravdu by mě v této souvislosti zajímalo, jestli se někteří naši "osvícení" zastupitelé (jak minulí, tak současní) alespoň trochu zastyděli za to, co v uplynulém roce ohledně návrhu lávky od arch. Pleskota v Písku předváděli – zejména pak ti, kteří tak zasvěceně a často o jeho návrhu hovořili a přitom mu svými výtvory (pokud vůbec někdy nějaké vyprodukovali) nesahají ani po kotníky… A nebo jsou stále tak nesoudní a zabednění, že i ve světle jeho nominace na osobnost roku 2014 a nesčetných uznání od mnoha tuzemských i zahraničních osobností tvrdošíjně trvají na tom, že Písek stavbu od tak významného architekta vůbec nepotřebuje?
Já naprosto souhlasím. Odpískání lávky vidím jako písecký průser desetiletí.
Chtělo by se říci, politikaření v krystalické podobě. A pak také, kdo s čím zachází, s tím také schází.
Pleskotova lávka – po kolikáté?
Nevím, jestli jste zaznamenali i zprávu, že známý architekt, Jihočech, písecký rodák Josef Pleskot, se stal také autorem studie obnovy kostela sv. Rodiny v Českých Budějovicích. Kostela, který se stal zároveň součástí Biskupského gymnázia.
…. dočkáme se také my Písečáci nových investiční počinů např. „Pleskotovy“ lávky nebo budeme šťastní a spokojení, že ročně ušetříme 100,-Kč za osobu (cca 9,-Kč/měsíc!!!) na poplatcích za likvidaci odpadů? Zvítězí v Písku populismus nad investičními záměry do veřejného prostoru? A k tomu město Písek již od Josefa Pleskota vlastní studii lávky pro pěší nad Václavským jezem. Studii od světově uznávaného odborníka, který získal i za rok 2014 mnoho prestižních cen a dlouhodobě vyniká v oblasti architektury. Architekta, kterého si ostatní města vzájemně přetahují, protože ví, že jeho návrhy posunou jejich město kupředu.
Překročíme vlastní malost, závist, strach, obavy,…? Dokážeme dohlédnout dál než na období 3 nebo 4 let, zapomenout na intriky a vlastní ego? Doufejme, že ANO – jsme přeci sousedé a Písek je město, ve kterém chceme žít….. :-)
Přesně tak paní Rambousová, přesně tak!! Co by za to jinde dali. Šetříme na nesprávných místech, místo aby se investovalo do věcí, které mají smysl a úroveň.
Odmítnutí lávky považuji za krátkozraké rozhodnutí. Je to promarněná příležitost udělat něco dobrého pro naše město v horizontu delším, než je jedno volební období.
Takovou zabedněnost si nezaslouží ani lávka ani pan Pleskot, resp. jeho manželka, která ho přemluvila, aby pro rodné město konečně něco udělal. Nesmyslné předvolební boje jsou za námi, snad by se teď nové vedení města mohlo znovu racionálně zamyslet nad skutečným přínosem lávky pro nás i pro budoucí generace. Taková příležitost už se nikdy nemusí opakovat.
Právě proto jsem navrhl zřízení výboru pro rozvoj a investice, aby objektivně, odborně a nezaujatě doporučil zastupitelstvu města, které investice dělat nyní a které později či které nedělat vůbec. Určitě tam bude zahrnuto i stanovisko k lávce. Očekávám, že výstupy z tohoto orgánu budou prezentovány na jaře, aby se vědělo, kterým směrem napřít snahy o získání dotaci atd.
Ano pane místostarosto, výbor pro rozvoj jistě může zajímavým projektům pomoci. Ovšem vzhledem k tomu, že je jeho předsedou zaťatý odpůrce lávky, nejsem si jist, zda nějaký pozitivní posun vůbec může nastat.
Výbor má jedenáct členů a hlas předsedy je jen jedním z těch jedenácti. Pokud se pamatuji, tak žádná ze současných stran zastoupených v zastupitelstvu města neřekla výslovně, že lávku "za žádných okolností" nechce, ale padaly k ní různé připomínky, takže bych to neviděl zas tak černě. Doporučuji si počkat na doporučení výboru, který by měl shrnout pro i proti a přiřadit akci lávka nějakou prioritu v kontextu s dalšími plánovanými investicemi.
Pane Veselý, tomu věru nerozumím. Zaťatý nezaťatý – je to tak podstatné? Což nevěřířte panu Hořánkovi v tom, že bude hledat optimum pro PÍSEK? Pokud ne pak je to smutné a hned ve dvou ohLedech. První jsem již naznačil. A ten druhý? Jste sice předsedou finančního výboru ale jen stěží můžete argumentovat finanční výhodností toho projektu. A finanční průchodnost? Ta sice teoreticky existuje, ale město by na něj mělo mít peníze až na jednom z posledních míst. To platí stonásobně pro projekt vodárny. Rozběhla se další analýza (asi tak za milion, že?) – ve vztahu k celkovým investičním nákladům, očekávané ceně vody a bůhví čemu ještě. Jde ale o MÍRU POTŘEBNOSTI pro Písek. Tedy nejen ve vztahu k již zmiňované lávce, ale stonásobně víc k projektu nové vodárny. Existuje přece vodárna Plav, která bude navíc nově rekonstruovaná. –--- Suma sumárum a ještě jednou. Nejde o zaťatost či nezaťatost a nejde a NEMŮŽE jít ani o to kdo si jaký postaví pomník a jak si tím zvýší svou naději na zvolení v příštím období. Jde o MĚSTO PÍSEK.
Pane Hořánku, jste politik každým coulem a tak máte opět pravdu. Pan Veselý klade důraz na vaši osobu – a já vlastně ve svém předechozím příspěvku také. Ale nalijme si čisté vody: pokud byste byl hrubě nespokojen s výsledným stanoviskem "vašeho" výboru, ještě přesněji – pokud byste měl bytostně jiný názor než jak dopadlo (mechanické nicméně "svobodné)" hlasování): což byste nepřipojil SVŮJ OSOBNÍ a zajisté i argumenovaný názor? Ostatně ten názor by měl také "jen" hodnotu poradní, stejně jako již zmíněný výsledek hlasování výboru.
Vážený pane Sedláku, díky za uznání. Ono je to podobné. Můj hlas je na zastupitelstvu také jen jedním ze dvaceti sedmi, stejně jako hlas pan doktora Veselého. Vážím si jeho snahy mít v Písku něco významného a bud pozorně sledovat jeho argumenty i doporučení výboru. Budu-li mít ale jiný názor, tak ho samozřejmě také přednesu (neumím mlčet). No a na čem se většina shodne, to budu respektovat a snažit se realizovat.
Hezký den.
To je dobře, pane Hořánku, budeme s očekáváním sledovat Vaše počínání. Kéž by se naší politické reprezentaci podařilo vymanit ze sítí politikaření a začala řešit praktické otázky chodu města bez ohledu na vzájemné osobní vazby či averze. V případě lávky bude kromě ekonomického hlediska potřeba určitého nadhledu. Je to malý test naší celkové kulturní vyspělosti. Písek může s Pleskotovou lávkou jedině získat.
Z ekonomického hlediska myslím bude lávka dost chybět, protože každý investiční záměr k oživení jednoho či druhého břehu na její neexistenci uvázne, nebo nebude mít očekávaný efekt. Lyžařský svah, areál Jitexu, plovárna, atd. Dokonce si myslím, že lávka je tím prvním zásadním krokem.
Vážená paní Dobiášová – můžete prosím vysvětlit, co tím EKONOMICKÝM hlediskem míníte? Návratnost investice zajisté ne – takže co tedy?
Pane Sedláku, myslíte, že ekonomická návratnost investice rovná se lidově řečeno, že se stavba nějak sama zaplatí? Třeba že se na ní bude vybírat mýtné? Nebo jak to myslíte? Samozřejmě, že je myšleno jinak a v širších souvislostech, ale to vy asi nepochopíte.Myslím, že byste měl dodržet to, co jste slíbit, tedy na čas se odmlčet a pracovat na svém souboru básní.
Paní Srbová, o mé básně nemějte starost. A pokuste se nám, prosím ještě jednou, ozřejmit, co máte na mysli pod pojmem "ekonomická návratnost investice, lidově řečeno" Já ten pojem samozřejmě znám, ale bez toho vašeho "lidově řečeno". –--- A VÍCKRÁT, laskavě VÍCKRÁT nepište o tom zde jsem něco pochopil či nikoli. Pokud ovšem rozumíte českému slůvku pochopit.
Pane Sedláku, já si mohu zde psát co chci, kodex neporušuji, tak nevidím důvod nepsat, že jste něco nepochopil, naopak klidně mohu psát , že jste něco nepochopil víckrát.
A já zase mohu napsat že nechápete nic , že? V rámci vaší logiky. –--- Tak vám to povím ještě jinak, kodex nekodex. Laskavě mne již neotravute ano? Zaměřte se na jiné. Srdečně děkuji. –--- Ale že jsem něco nepochopil to můžete psát do aleluja,. –--- A co jsem vlastně nepochopil? Napiše to prosím znovu, to vám udělá dobře.
doporučuji všem (nejen diskutujícím a členům výboru pro rozvoj a investice) přečíst si článek "Český architekt Josef Pleskot je na cestě. Za Pritzkerovou cenou."
http://archiv.ihned.cz/c1-63319830-cesky-architekt-josef-pleskot-je-na-ceste-za-pritzkerovou-cenou
Lávka je skutečně prvním nezbytným krokem pro další investice na obou březích Otavy… Architekt Pleskot je dostatečnou zárukou smysluplnosti celého projektu.
Jj, četla jsem. Já být na Pleskotovo místě, tak dost zvažuji, jestli se na Písek vůbec nevykašlu. Osobně ho obdivuji nejen jako výborného architekta, ale i jako člověka. Jak musel obhajovat lávku ve Sladovně, to bylo až ponižující. Kdo z takových světoznámých osobností by to udělal!! Trochu odbočím a přeji Vám paní Rambousová, aby se Vám v novém zaměstnání líbilo! :-)
A tak Písek přichází o světové architekty, a svět o písecké učitele.
"Pritzkerova cena, Pritzkerova cena za architekturu (Pritzker Architecture Prize), Hyattovy nadace (Hyatt Foundation) je prestižní ocenění v oblasti architektury, inspirované Nobelovou cenou.
Cenu založili v roce 1979 Jay Pritzker, podnikatel a filantrop, zakladatel hotelové skupiny Hyatt, a jeho žena Cindy. Od tohoto roku je udělována žijícím architektům. Mimo prestiže je reprezentována medailí a finanční odměnou ve výši 100 000 dolarů.
Nominace je otevřena komukoliv, a tak se ročně sejde přes pět set jmen architektů z celého světa. Mezinárodní porota složená z architektů, podnikatelů a kritiků a historiků architektury z nich pak určí vítěze v tajném hlasování.
Bronzová medaile Pritzkerovy ceny byla inspirována pracemi amerického architekta Louise Sullivana, považovaného za „otce mrakodrapů“. "
zdroj: Wikipedie
z výše uvedeného vyplývá… že si v Písku opravdu nevidíme na špičku nosu, zahazujeme šance a stáváme se tuctovým maloměstem…
Sice jsme takovým malým "prdelákovem", o tom žádná, ale tímto se stáváme mega p ! A myslím, že i ostatním městům pro smích.