Přihlášení

Radniční noviny musí být nově objektivní

27. 11. 2013 | Martin Zborník | Diskuze (1) | Věci veřejné

Zpravodaj Města Písek

Konec cenzury v radničních novinách. Od 1. listopadu je účinná novela tiskového zákona, která zavedla nové povinnosti pro vydavatele periodického tisku územního samosprávného celku, kam spadají i radniční periodika. A jak je na tom v tomto směru náš Zpravodaj města Písku?

Zákon nově stanoví vydavateli radničního periodika povinnost poskytovat objektivní a vyvážený obsah, poskytovat přiměřený prostor pro názor zastupitelů a dále povinnost zveřejnit doplňující informaci, pokud například redakce obdržela od zastupitele článek, ale nezveřejnila ho. Pokud vydavatel neposkytne zastupiteli dostatečný prostor, lze se zveřejnění článku domáhat soudně.

Cílem novely je zabránit nadměrné propagaci radničních koalic a jejich stran a také odstranit cenzurování postojů opozice. Oba tyto neduhy jsou u radničních periodik ne zrovna řídkým jevem, ačkoliv radniční periodika jsou financována z veřejných prostředkůa měla by sloužit k vyjadřování názorů všech politických stran a hnutí zastoupených na radnici. 

Co když vydavatel přiměřený prostor pro vyjádření neposkytne?

V případě, že vydavatel neposkytl zastupiteli přiměřený prostor nebo jeho sdělení vůbec neuveřejnil, může se zastupitel písemně dožadovat uveřejnění doplňující informace. Pokud by vydavatel odmítl i dodatečné sdělení, zastupitel se může se žádostí o zveřejnění doplňující informace obrátit na soud.

Jak je to vlastně v Písku

Písek vydává Zpravodaj města Písku. Archiv jeho vydání je možné najít na městském webu.

Redakční rada v tomto volebním období je zrušena a její kompetence zastává pouze tiskový mluvčí města Roman Ondřich (ČSSD), který má městský zpravodaj v náplni práce.

Obsah se převážně věnován hlavně obecným informacím a také v podstatné míře reklamním plochám pro inzerci. Ostatní prostor pro vyjádření dostávají ve valné většině především radní a zastupitelé z řad koaličních partnerů ČSSD, TOP09 a Volby pro město. Opozice prostor téměř nedostává. I když došlo k výraznému posunu o proti předchozímu volebnímu obdobý pod taktovkou ODS, o vyváženosti našeho současného periodika tedy také nelze hovořit. Proč?

Jak ho vylepšit? Návod jsme již přinesli v článku Co nepatří do městského zpravodaje II. z 22.1.2010 kde je uveřejněno jak má být sestavena redakční rada a Kodex dobrého radničního periodika.

Jak na náš dotaz uvedl tiskový mluvčí města: " Podle novely tiskového zákona musí být ve zpravodaji poskytnut prostor také opozičním zastupitelům, což samozřejmě není žádný problém a v případě, že dodají své příspěvky, budou řádně v souladu s tímto zákonem zveřejněny." Doufejme tedy, že napříště se v městském zpravodaji dočteme i nějaká konstruktivní kritická pojednáná, která povedou k otevřené výměně názorů v zásadních otázkách řízení našeho města, před zraky jejich občanů.
 

A jaký názor na náš Zpravodaj máte vy?

V předchozích anketách jste ho jednoznačně odmítali, stále váš odmítavý názor trvá? Pište co se vám líbí a co je třeba zlepšit.

 

Zdroj: Frank Bold

Související články:

Co nepatří do městského zpravodaje

Co nepatří do městského zpravodaje II.
Nepovedený silvestrovský žert místostarosty Duška 

Protikorupční desatero – výzva pro naše komunální kandidáty v roce 2010 – 

          bod 3. Hlasu svých kritiků v obecních médiích zazníti dovolíš

 

Že by to byl takový problém?

0
0

Diskuze k článku +

27. 11. 2013 (09:08)  –  Ladislav Douša

0
0

Již si ani nepamatuji, kdy jsem se na stránkách píseckého zpravodaje do něčeho začetl. Většinou v něm nacházím příspěvky, ke kterým jsem se dostal jinou cestou třeba o dva týdny dříve, ale chápu, že řada spoluobčanů tuto možnost nemá a dané příspěvky ocení.

Mělo-li by jít o jediný zdroj informací o dění ve městě, pak je nedostatečný.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.