Přihlášení

Rada města schválila dodavatele rekonstrukce budovy bývalé knihovny

14. 4. 2023 | Michaela Šťastná | Diskuze (0) | Věci veřejné

Tisková zpráva č. 29 ze dne 14.04.2023 V květnu začne rekonstrukce budovy bývalé knihovny, přesunou se do ní strážníci


Rekonstrukce budovy bývalé knihovny na Alšově náměstí začne již v květnu. Stavební práce potrvají zhruba 15 měsíců a vyjdou na 39 milionů korun bez daně. Rada města schválila na svém dubnovém jednání dodavatele, firmu Kočí, a. s., která ve výběrovém řízení předložila nejvýhodnější nabídku. „Zakázku se podařilo vysoutěžit o zhruba 3,5 milionu levněji, než se předpokládalo,“ řekl starosta Michal Čapek. Budova, ve které je nyní několik nájemců, bude po rekonstrukci sloužit jako sídlo městské policie, které již stávající prostory v Komenského ulici nevyhovují.
 

Měšťanský dům s empírovou fasádou je v nevyhovujícím stavu, naposledy byl rekonstruován v roce 1970 pro potřeby okresní knihovny, která se sem přestěhovala a sídlila v ní do roku 2019. Od té doby dům procházel běžnou údržbou. Rekonstrukce bude zahrnovat opravu střechy a fasády, výměnu inženýrských sítí, sanaci proti vlhkosti a nezbytné dispoziční změny,“ uvedl starosta a doplnil, že náklady na úpravy nutné pro potřeby strážníků by měly být pouze pět milionů korun z celkových nákladů.
Městská policie sídlí od svého vzniku před více než 30 lety v domě v Komenského ulici. I přes úpravy v letech 2006 a 2007 budova současným potřebám strážníků nestačí. Chybí jim například prostory pro odpovídající zbrojní sklad, místnost pro dočasný záchyt podezřelých osob, samostatné pracoviště obsluhy kamerového systému nebo místnost pro asistenci prevence kriminality. Potřebují také klimatizovanou místnost pro server městského
kamerového systému, sklad technického materiálu a kanceláře. Kromě toho budově v Komenského ulici chybí bezbariérový přístup. Přestavba současného sídla by strážníkům tolik potřebné prostory nezajistila, proto před dvěma lety zastupitelstvo schválilo rekonstrukci domu na Alšově náměstí a jeho využití pro městskou policii,“ doplnil Michal Čapek.

 

Dům na Alšově náměstí byl přestavěn na základech raně gotického domu na přelomu 18. a 19. století. Objekt má cenné interiéry včetně konstrukcí a prvků, kterými jsou klenby, portály, a schodiště. Má empírové průčelí s bosáží, štukovými prvky a atikový štít.
Petra Měšťanová, tisková mluvčí

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.