Přihlášení

První povolební jednání: Dohodli se, že se asi nedohodnou

8. 10. 2018 | Zdenka Jelenová | Diskuze (19) | Věci veřejné

V pondělí v podvečer se na popud Pirátů sešli v Kulturním domě Písek zástupci všech stran a hnutí, které se dostaly do píseckého zastupitelstva. První návrh Pirátů – sestavit radu města "všichni společně" – smetli ostatní ze stolu.

Když vezmeme v potaz rozdělení kandidátů do stran, tak skutečným vítězem komunálních voleb v Písku je bezpochyby Česká pirátská strana, která získala pět křesel. O křeslo víc sice získala kandidátní listina PRO PÍSEK – ale tady je třeba nezapomínat, že jde ve skutečnosti o volební koalici tří stran, které až do jara 2018 vystupovaly vždy samostatně – tedy Jihočeši 2012, TOP 09 a Volba pro město. A pokud by nyní uzavřeli Piráti koalici s jakýmikoliv dvěma dalšími stranami v zastupitelstvu, budou mít samozřejmě křesel více než tato "vítězná" trojice stran.

Všechny podobné úvahy a propočty jsou ale zbytečné – je pouze a výhradně na těch, kteří ve svobodné soutěži získali počet hlasů voličů potřebný k zisku mandátu, jak se dohodnou a jakým způsobem budou v následujícím čtyřletém období městu Písek vládnout. Piráti se jako první pokusili ostatním předložit svou představu – zrušit rozdělení na koalici a opozici a dohodnout se všichni dohromady, kdo a v jakém poměru zasedne v radě města a kdo bude starostou. V průběhu více než hodinové diskuse ostatní strany tento návrh odmítly.

Z toho, co zatím zaznělo a bylo zveřejněno, se tedy jako nejpravděpodobnější jeví možnost, že v čele města Písku zůstane i v dalším období Eva Vanžurová, která je lídrem koalice Pro Písek a zájmem pokračovat ve funkci starostky se netajila ani před volbami, ani nyní. Poněkud překvapivě skuteční straničtí vítězové, tedy Piráti, sdělili v průběhu pondělního jednání jednoznačně, že vůbec nemají o místo starosty zájem, navrhli ale na místo místostarosty (s odpovědností za finance) Josefa Soumara. Kdo a jak bude vyvíjet další aktivitu v jednáních, na to si voliči musí počkat.

Související články:

Piráti jsou nejspíš mimo hru díky svým požadavkům

Piráti: Oficiální tiskové prohlášení k povolebním jednáním – 14.10.2018

Prohlášení KDU-ČSL k povolebnímu vyjednávání

Ohlédnutí za komunálními volbami

Kdo v Písku vyhrál komunální volby 2018

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

9. 10. 2018 (00:15)  –  Michaela Šťastná

0
0

Už jsem někde zveřejnila, že mi vadilo, když jsem svůj hlas dala nějaké straně(pro její program a obsazení) a ona se potom zkoalicovala a vyšlo z ní jen torzo. Proto raději dávám hlasy jednotlivcům.
Netušila jsem, že se pár hodin po volbách dočkáme něčeho podobného. Ještě pořád jsme nedospěli k plnění slibů, že se zastupitelé budou bít za nás, občany, za stranu a program, který voliče upoutal. Zase jde o moc a vládu.
Nedovedu si to vysvětlit jinak.
Je to strach, co nutí zastupitele schovávat se v koalici? Je to touha po moci i za cenu okleštění svých předsevzetí formou ústupků a dohod a kompromisů? Neumí nově zvolení zastupitelé komunikovat s ostatními a dokázat se dohodnout bez pomoci zákulisních dohod, nebo si z koalice chtějí udělat zase polštář plný alibi?
Velice jsem si přála, aby v tomhle byl Písek smart, o dva týdny dopředu, jedinečný a proslulý a bůhví co ještě, a nakonec zase ustrneme v jenom v póze. Není to městem, je to lidma.

Odpovědět

9. 10. 2018 (01:01)  –  Luděk Blaha

0
0

Jen na okraj: volby v Písku vyhráli Bezpartijní. Získali devět mandátů!
Následují Piráti s pěti zastupiteli. Pak Ano a Jih12 po třech, ČSSD a KSČM po dvou a KDU-ČSL, ODS a TOP09 po jednom. Starostou by měl být Bezpartijní, když preferovaný lídr Pirátů nemá až o tak velkou odpovědnost zájem.
A devět plus pět rovná se čtrnáct. Dvoučlenná většina…

Odpovědět

9. 10. 2018 (11:24)  –  František Losos

0
0

Z volebního výsledku v Písku je zřejmé, že jediná strana, které voliči věří, jsou Piráti. Ostatní strany nemají důvěru jako celek a ony to vědí. Proto na své kandidátky umístily silné osobnosti, které důvěru voličů mají, byť na místa v druhé polovině kandidátky. Nutno zmínit – důvěru dvou pětin voličů, kteří jsou posledními odpovědnými občany, kteří zoufale hledají krajní možnosti jak dosáhnout slušné a odpovědné politiky – křížkují. Volby ukázaly, že „nechat se napsat na kandidátku“ znamená hodně. Znamená to, že můžete být zvoleni. Je jedno, jestli jste na prvním nebo na posledním místě. Můžete být zvoleni a musíte být připraveni nést odpovědnost. Byť jste si tuto možnost neuvědomovali „když za Vámi přišli, že Vás tam napíšou“. Pokud odmítnete důvěru, kterou Vám dali poslední odpovědní občané, vezmete jim poslední zbytky víry ve slušnou politiku. Volební účast klesne na 20 % a demokraticky vítězit budou fanatici a populisté.

V Písku se křížkovalo hodně. A proto Vážení zastupitelé prosím, když jste odmítli zapomenout na své strany, zapomeňte alespoň na sponzory, na kamarádšofty, na sebe, na slepenec stran jehož skutečného lídra poslali voliči na „zastupitelský“ odpočinek. Myslete na občany. Na všechny občany. Víc myslete na ty dole a hlavně na jejich děti. Na děti, které nemají možnost být členy sportovních oddílů a na ty, které možná nikdy nebyly dál než na konci okresu. Ti nahoře se o sebe dokážou postarat i bez Vás. Myslete na seniory, Víc myslete na ty, kteří jsou sami a neví co je to senior point. Myslete na Písek.

Písek, jako každá obec, potřebuje v čele radnice silnou osobnost. Josefa Knota voliči nechtějí. Možná tím dávají najevo, že nechtějí smart city, nechtějí singltrek a nechtějí zadlužovat město. Není možné, aby v dalším období byla starostkou pro zastupitelstvo tak slabá a nevýrazná osobnost jako je paní Eva Vanžurová. Podle mého názoru nejslabší osobnost v porevoluční historii radnice. Piráti na pozici starosty nelpí. Osobně se domnívám, že jedinou slušnou, odpovědnou a vůči voličům férovou možností je Ondřej Veselý jako starosta (jedno místo v radě pro ČSSD), prvním místostarostou Josef Soumar (tři místa v radě pro Piráty), druhým místostarostou kandidát za hnutí Ano (dvě místa v radě) a čtvrtým koaličním partnerem by měla být KDU-ČSL (dvě místa v radě).

Odpovědět

9. 10. 2018 (11:28)  –  František Losos

0
0

Oprava – hnutí Ano jedno místo v radě

Odpovědět

9. 10. 2018 (11:33)  –  Luděk Blaha

0
0

Jen aby nezapadlo, pan Ondřej Veselý je poslanec.

Odpovědět

9. 10. 2018 (11:48)  –  František Losos

0
0

Ondřej Veselý již na tuto otázku odpověděl Ondřeji Blažkovi.

Odpovědět

9. 10. 2018 (13:14)  –  JUDr. Ondřej Veselý

0
0

Pánové, přesně tak. Děkuji za projevenou důvěru, který se velmi vážím. A to nemyslím, jako klišé. Nicméně s naším volebním výsledkem je zcela nereálné, abych se ucházel o pozici starosty. Byť mi byla jedním ze zvolených subjektů nabídnuta (případné přiznání nechám na něm:) ). Jsem však připraven podílet se na vedení města z pozice neuvolněné a městu tak pomoci zprostředkovat maximum z výhod, které může přinést poslanec z daného města. A pochopitelně i senátor, protože Karel Kratochvíle je z Písku také, městu pomáhat chce a považuji za trestuhodné, že za celé 4 roky nikdo z vedení města tuto možnost nevyužil (ostatně stejně jako rok mého poslancování).

Odpovědět

9. 10. 2018 (14:34)  –  Michaela Šťastná

0
0

"a považuji za trestuhodné, " pane Veselý, byl byste tak moc hodný, a uvedl alespoň dva příklady, kdy bylo lze využít senátorské pomoci ku prospěchu města?
A čistě jenom pro mou osobu. Fakt, že je obyvatel města v senátu nebo v parlamentu, nevnímám jako výhodu či nevýhodu pro město, ale asi to plně nechápu, tou prezentací to vnímám jako nabízení jistého způsobu protekce, použití své zákonodárné pozice k prospěchu, který by měl být dostupný všem, ale využije se jen tomuto senátorovi- poslanci a pro město, které si on zvolí. A tím získám výhody – jaké výhody, když poslanci a senátoři jsou tu pro všechny bez rozdílu.
Znamená to, že pro jiná města z regionu, za který byl ten daný činitel zvolen, nic dělat ze své pozice nebude? A pokud bude, v čem jsou ty výhody?

Odpovědět

9. 10. 2018 (15:22)  –  JUDr. Ondřej Veselý

0
0

Paní Šťastná, ujišťuji Vás, že nejde o přímé platby – medvěd se neporcuje už dlouhá léta. Já tomu, co můžeme z pozice zákonodárců přinést, říkám otvírání dveří, které jsou jinak hodně zatuhlé, a o kterých občas nevíme, kdeže vlastně jsou.

Odpovědět

9. 10. 2018 (15:26)  –  JUDr. Ondřej Veselý

0
0

A pokud jde o jiná města a obce v regionu, mohu za sebe potvrdit (Karel Kratochvíle bude muset hovořit sám za sebe), že jiná města a obce se na mě obracejí pravidelně a pokud jejich prosby dávaly smysl, pomáhal jsem jim pochopitelně také. Ovšem jistě uznáte, že něco jiného je, když ve městě žijete, jeho problémy znáte a můžete být samostatně iniciativní a něco jiného je, když žádost formulujete a směřujete ad hoc.

Odpovědět

9. 10. 2018 (20:21)  –  Michaela Šťastná

0
0

Předně, neměla jsem na mysli žádné peníze, ani jejich export z hlavního města do jiného města, ani jako úplatu k té protekci v hlavním městě. Jen jsem chtěla na nějakém příkladu demonstrovat tu trestuhodnost.
Nic víc.
Naproti tomu se rozvzpomínám, proč tuhle problematiku pořád nechápu. Dostávám podobně nicneříkající odpovědi.
Pokud jsou někde nějaké nepříliš fungující či skoro tajné dveře , které dokáže(nebo snad smí) užívat jen někdo, tak je asi něco špatně v celém našem systému a bojujte za označení a namazání dveří, to je asi lepší, než mi naznačovat jejich existenci.
A protože mi ani tohle vysvětlení nepomohlo, jsem zase tam co prve, nechápu, jaké výhody nám skýtají poslanci a senátoři, na jakém principu ta pomoc funguje a proč je jednosměrná, tedy si o ní musíme říct, není nám nabízena.
Abych nebyla nekonkrétní, malý příklad. Známá marodí, nemůže si dojít nakoupit, nakoupím jí sama, a nečekám až vstane, přijde a požádá mě. Protože když už vstane, je napůl cesty na nákup, moje pomoc bude skoro zbytečná, leda bych se tím potom chtěla nějakou dobu jiným známým chlubit.

Odpovědět

11. 10. 2018 (08:43)  –  Jaroslav Toman

0
0

Dobré ráno, já Vám to vysvětlím. Je to jednoduché. Dostal jsem z němčinu trojku z testu. Nemám rád němčinu. Nejde mi. Trojka je zasloužená. Spolužák největší kamarád dostal dvojku. Neumí německy vůbec. Opisoval ode mě. Měl úplně stejné chyby. Řekne se – stejné chyby – stejné známky. Ale není to tak. Chodí k učiteli na doučování němčiny. Rodiče mu to platí. Má tedy ,,více namazané dveře“. (nemyslím úplatek, zas taková částka za doučování to není) Stěžovat si nebudu. Vždyť je to kamarád. A tak to v tom světě paní Šťastná chodí. Divím se, proč to nechápete. Poslanci a senátoři jsou například členové různých výborů a podvýborů. Znají konkrétní lidi, konkrétní nařízení vlády konkrétní dotační tituly, nebo znají lidi, kteří s těmi to věcmi mají zkušenosti. Dovedou Vám poradit na koho se obrátit. Pomohou vám například ušetřit čas s hledáním a zjišťováním co a jak. Ono se pak určitě u těch otevřených dveří lépe jedná, když je schůzka předem domluvena. Přeji Vám, ať se dožijete celosvětově toho rovného přístupu ke všem.

Odpovědět

11. 10. 2018 (12:40)  –  JUDr. Ondřej Veselý

0
0

Děkuji, lépe bych to nenapsal. A i kdybych napsal, byl bych podezírán z ptydepe, což Vám nehrozí :)

Odpovědět

13. 10. 2018 (23:51)  –  Michaela Šťastná

0
0

K té bajce… Tak já to mám prostě jinak, já se nedokážu ztotožnit s postavou toho žáka, co dostane horší známku, spokojeně ji přijme, aniž by se ohradil vůči odlišnému známkování kamaráda učitelem. A dokonce si myslím, že pohled na svět očima toho žáka je pokřivený, i když připouštím, že naše společnost přijme za "normální" i anomálii.
Nehledejte u mých příspěvku hlubší myšlenky, úplně jednoduše jsem chtěla vědět, v jakých případech se město mělo obrátit se žádostí o pomoc na senátora(poslance) a neudělalo to. Zároveň jsem se zajímala, proč se to nestalo obráceně, že pomoc nenabídl senátor(poslanec) sám od sebe městu rovnou, protože jsem přesvědčena o tom, že kvůli tomu byli občany na post senátora(poslance) zvoleni.

Ale to je asi pro politiku (a politiky) příznačné, že demonstruje moc, ačkoliv nám má být na pomoc.
A také jsem si jistá, že nejsem samojediná, kdo rovný přístup ke všem považuje za přirozený(normální) a myslím, že se ho dožiju, i kdyby ho měli chápat(a prosazovat) jen Piráti.

Odpovědět

10. 10. 2018 (08:07)  –  Ondřej Medek

0
0

Paní Jelenová, skutečným vítězem voleb je koalice PRO PÍSEK, nechápu, proč čtenářům podsouváte něco jiného. Koaliční kandidátka je regulérní způsob účasti ve volbách, stejně tak i kandidatura nestraníků na stranických kandidátkách. To je respekt k volebnímu systému. Pokud se vám volební systém nelíbí, tak napište článek, co je na něm špatného, případně si stěžujte našim poslancům a senátorům.

Stejně jako v parlamentních volbách, vítěz voleb (PRO PÍSEK) by měl mít jako první pokus sestavit koalici a navrhnout starostu. Teprve když tento pokud selže, měl by mít další pokus druhý ve volbách (Piráti), atd. Pokusy obejít vítěze ihned po volbách, jako např. letos v Brně nebo v Písku 2014 jsou v podstatě podvody na voličích. (Sice nechápu, jak za tento podfuk mohli voliči dát PRO PÍSEK tolik hlasů, ale je to výsledek demokratických voleb a ten respektuji.)

Od Pirátů je tedy seriózní, že jako druzí netrvají na pozici starosty. Avšak měli by být připraveni tento post zastávat, pokud se PRO PÍSEK nepodaří většinovou koalici sestavit.

Odpovědět

10. 10. 2018 (10:00)  –  Luděk Blaha

0
0

Koalice pro Písek přestala existovat 6. října 2018 úderem čtrnácté hodiny.

Odpovědět

10. 10. 2018 (15:47)  –  Zdenka Jelenová

0
0

Pane Medku, copak komu "PODSOUVÁM"?? Píšu dost jasně a přesně, podle výsledků voleb (které jsou snad všem známé a nezpochybnitelné), o STRANICKÝCH MANDÁTECH (nevím, zda jste někdy byl v ZM, ale ono to tam pak funguje poněkud jinak než v předvolebních "koalicích"). Tedy ta moje věta v článku začíná: "Když vezmeme v potaz rozdělení kandidátů do stran,…" –-- a o kus dále: "…je pouze a výhradně na těch, kteří ve svobodné soutěži získali počet hlasů voličů potřebný k zisku mandátu, jak se dohodnou a jakým způsobem budou v následujícím čtyřletém období městu Písek vládnout…" Takže skutečně nikomu nic nepodsouvám a nevím, proč bych to asi dělala ;-). Hezký den.

Odpovědět

10. 10. 2018 (21:50)  –  Ondřej Medek

0
0

Když si otevřu váš článek, tak mne do očí uhodí tučně zvýrazněný text: "skutečným vítězem komunálních voleb v Písku je bezpochyby Česká pirátská strana".

Článek M. Zborníka http://www.piseckysvet.cz/veci-verejne/kdo-v-pisku-vyhral-komunalni-volby-2018 píše to samé, ale je mnohem vyváženější, neboť se dívá na výsledky voleb z mnoha úhlů a ten stranický pohled je pouze jedním z nich.

Vy jste si vybrala pouze jednu interpretaci a ještě jí zvýrazníte jako obecnou pravdu. Kdybyste zvýraznila části, které teď uvádíte v odpovědi, tak by vyznění článku nebylo tak sugestivní.

Odpovědět

11. 10. 2018 (13:11)  –  Zdenka Jelenová

0
0

OK, omlouvám se Vám i čtenářům, asi jsem opravdu nevyjádřila přesně a pro všechny pochopitelně to, co jsem měla na mysli. Tak to zkusím takhle: Pokud všichni, kteří získali od voličů mandát, skutečně zasednou v zastupitelstvu podle výsledku voleb (existuje možnost se mandátu vzdát a přepustit křeslo dalšímu v pořadí), tak tam bude 27 skutečných lidí, kteří jsou STRANICKY – tedy pravděpodobně i světonázorově a programově, dalo by se předpokládat – rozděleni takto: ODS delegovala 3, jeden z nich je i člen. ČSSD delegovala 3, dva z toho jsou členy strany. TOP 09 delegovala 2, jeden (tedy jedna) je straník. KSČM delegovala 2, oba straníci. KDU-ČSL delegovala tři, jeden z nich je straník. JIHOČEŠI delegovali tři, všichni jsou straníci. ANO 2011 delegovalo 4, z toho tři jsou straníci, PIRÁTI delegovali pět, z nich je pět členů strany. Zbylí dva jsou nestraníci, jeden za VPM, jeden za Písek sobě. Z tohoto a jen z tohoto pohledu na skutečné složení ZM jsem popisovala, že nejvíc tam prostě bude Pirátů. Jestli ostatní budou nebo nebudou zachovávat nějaké domluvené předvolební či povolební strategie, se uvidí – v minulém období se to moc nedařilo.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.