Přihlášení

Protest proti čínským "vítačům" a českému prezidentovi

30. 3. 2016 | Zdenka Jelenová | Diskuze (36) | Věci veřejné

Proti komu se české zásahové jednotky cvičí...?

Ve víru současného pražského dění se ocitla písecká psychoterapeutka Kateřina Slabová. Do redakce Píseckého světa poskytla v noci na dnešek toto své hodnocení situace. Osobně sdílím zcela stejné obavy z vývoje mezinárodní situace, ačkoli přímým účastníkem protestů jsem nebyla. Text Kateřiny Slabé zveřejňujeme v plném znění:

Protestuji proti porušování lidských práv v České republice a proti bezpečnost země ohrožujícímu jednání prezidenta Zemana!
Žádám vládu a poslance parlamentu, aby vyzvali prezidenta k odstoupení, neboť svými aktivitami ohrožuje základní hodnoty a bezpečí naší země!

Žádám, aby bylo řádně prošetřeno a objasněno, jak je možné, že Číňané vítající svého prezidenta mohli beztrestně napadat české občany, bránit jim v pohybu, porušovat dopravní předpisy, a dokonce opakovaně neuposlechnout výzvy policie! Několik českých občanů bylo za neporušení výzvy předvedeno na policii a vyšetřováno. Číňané nikoli!

Žádám, aby BIS prošetřila a objasnila pozadí působení organizovaných čínských „vítačů“ čínského prezidenta v Praze!

Žádám, aby byly vyšetřeny zákroky policie, která nepustila poslance pana Kalouska a europoslance pana Štětinu na Hradčanské náměstí, stejně jako tam nepustila účastníky předem řádně nahlášeného pokojného shromáždění.

……

Mám bolest v duši, celé události zakončené pompézním ohňostrojem pro totalitního diktátora prožívám jako hluboké ponížení, pošlapání důstojnosti osobní i tohoto národa a skutečné ohrožení našich svobod. Slovy Petra Koláře: cítím se jako rukojmí ve vlastní zemi.

Pořád doufám, že se najde dost těch, kterým to také nebude jedno.

KATEŘINA SLABOVÁ

 

 

0
0

Diskuze k článku +

30. 3. 2016 (10:48)  –  Irena Mašíková Konštantová

0
0

Kateřino,
plně sdílím Váš názor na současnou situaci. Když jsem viděla vyvěšené rudé vlajky komunistické Číny, vrátil mne ten pohled do minulých dlouhých a bolestných let totality v naší vlasti. Stydím se za současného prezidenta Zemana, nechápu voliče, kteří mu dali hlas a bojím se o svobodu našeho národa. Prezidentova cílená politika, vmanipulovat nás opět do východního bloku je nebezpečná a myslím, že nazrál čas, aby se lidé důrazně veřejně proti tomuto zrůdnému postoji prezidenta vymezili všemi možnými prostředky.
Prezident Zeman těžce poškozuje tuto zemi !!!
Irena Mašíková Konštantová

Odpovědět

1. 4. 2016 (11:06)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

1.4.2016 V 10,51 JUDr.Josef Šlehobr
Jsem asi jediný, který má odvahu se k tomuto článku vyjádřit. Zejména k paní Mašíkové Konštantové. Jsem velice vděčný, že Česká televize, jinak ne zrovna objektivní, zveřejnila jak byl čínský president s velkou pompou ( té se ani takové nedostalo Obamovi ) přijat britskou královnou. S jakou úctou byl přijat ve Francii i Německu. U všech přivítání byly čínské rudé vlajky a nikomu to nevadilo. Nyní s ním jedná Obama na nejvyšší světové úrovni jaderné bezpečnosti a také za přítomnosti čínských vlajek.
Ve srovnání se současností je zřejmé, že nás vlastně poškozoval Václav Havel s prosazováním Dalajlámi.
Pokud se paní Mašíkové obrací žaludek z rudých vlajek tak to zřejmě bude zkostntělý, zahořklý antikomunismus. Ten již neplatí ani v USA jen tady u nás. Pokud si někdo myslí, že jednání presidenta Zemana ohrožuje bezpečnost České republiky tak by měl pochybovat o svém duševním zdraví.

Odpovědět

1. 4. 2016 (13:47)  –  Luděk Blaha

0
0

Jen ale úplný pitomec pochybuje o dušebním zdraví jiných, zatímco o svém nikoli.
Bez ohledu na téma hovoru.

Odpovědět

1. 4. 2016 (18:26)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

1.4.2016 v 18,15 JUDr. Josef Šlehobr

TAK A TEĎ JSTE MI TO PANE BLÁHA VRÁTIL. JENOMŽE KLIDNĚ BUDU VE VAŠICH OČÍCH PITOMEC HLAVNĚ, ŽE MÁM PRAVDU. TA PANÍ NEBO SLEČNA SLABOVÁ NEMÁ PRAVDU. JÁ JSEM TAM TAKÉ BYL A NEBYLO TO TAK, ŽE NAŠE POLICIE ÚTOČILA NA NAŠE LIDI. TY ČÍŇANÉ, ALE I NAŠE LIDI TAM BYLI NA TĚCH MÍSTECH DÁVNO PŘED TÍM A NAŠI ÚDAJNÍ NESPOKOJENCI JE CHTĚLI Z TĚCH MÍST VYTLAČIT. TO BY SE BRÁNIL KAŽDÝ. ZEMAN ÚSPĚŠNĚ VZDORUJE TLAKU USA A EVROPSKÉ UNIE TO JE TAKÉ PRAVDA. PÁN BŮH MU ZA TO POŽEHNÁ.

Odpovědět

1. 4. 2016 (19:46)  –  Luděk Blaha

0
0

To nebylo na Vás, pane Šlehobře.
Jen mne to přivedlo k zamyšlení. Měl jsem napsat spíš ubožák, a bez ohledu na tituly a funkce…

Odpovědět

1. 4. 2016 (21:16)  –  Tomáš Úlehla

0
0

Pane doktore, právník který sám o sobě tvrdí, že má pravdu, rozhodně není důvěryhodný právník. Trochu Vám v té Vaší pravdě unikla skutečnost, že EU jsme my a USA jsou náš spojenec, nikoliv "tlačník".

Odpovědět

3. 4. 2016 (01:08)  –  Ladislav Douša

0
0

Pánbů možná, já nikoli.

Odpovědět

1. 4. 2016 (19:43)  –  Tomáš Poskočil

0
0

Dobrý den, momentálně trávím čas v Číně a celou dobu jsem sledoval návštěvu čínského prezidenta v České republice z druhé strany. Po celou dobu je tady ČR prezentována jako kvalitní, slušná a krásná země a všichni Číňana jsou šťasní z našeho nového přátelství. Jaký rozdíl oproti tomu, když se člověk podívá na česká média, kde nikoho vůbec nezajímá obsah návštěvy, ale jen to, kde se demonstruje, co je špatně a co se komu nelíbí… Měli bychom si uvědomit, že Čína je momentálně země, která je 20 let před námi a dalších 10 let před Amerikou! Můžeme být vůbec rádi, že se taková země o nás zajímá! Nejsem rozhodně fanoušek prezidenta Zemana, ale dovolím si tentokrát s jeho postojem v čínská otázce souhlasit. Někdy by bylo dobré, překročit práh města Písek a trošku se podívat na svět otevřenýma očima ;-)

Odpovědět

1. 4. 2016 (21:21)  –  Tomáš Úlehla

0
0

Tome, to snad nemyslíš vážně! Čína je 20 let před námi? Měli bychom být rádi, že si nás Čína všimla?

V čem je před námi???

Jako tím, že popravuje politické vězně? Že tam mají otrocké podmínky v továrnách? Že je tam tolerována dětská práce?
Že tam funguje politika jednoho dítěte a druhé nedostane ani občanství? Že Čína anektovala Tibet? Že Čína prosazuje svůj
mocenský vliv k Hongkongu a na Tchaj-wanu? Že podporuje totalitní režimy, včetně toho severokorejského? Že vůdčí role
komunistické strany se nesmí ani náznakem zpochybnit? Že jsou v Číně soustavně porušována lidská práva a omezovány
svobody?
Sorry, ale jestli nás tohle čeká za 20 let, tak v tom nechci žít!

Odpovědět

2. 4. 2016 (02:34)  –  Tomáš Poskočil

0
0

A to jsou přesně ty nesmysly, které šíří česká média… Nebudu přesvědčovat přesvědčené, protože to je marné, doporučil bych jen pořídit letenku do Šanghaje nebo Pekingu a přesvědčit se o této zemi na vlastní oči;-) Politika jednoho dítěte už neplatí, za celou dobu v Číně (a to jsem tu již ponekolikaté), jsem neviděl jediné pracující dítě… samozřejmě nemám šanci vidět do kuchyně čínské domácnosti, ale podle rozhovoru s místními obyvateli si tu lidé žijí docela šťastně, mohou volně podnikat a prosperovat. Možná jsem se nevyjádřil úplně správně, měl jsem samozřejmě na mysli "ekonomicky" před námi o 20 let. Mezitím, co my pořád mudrujeme, tady jdou dopředu, pracují a staví, myslí pozitivně. Je smutné, ze teprve až v Číně se člověk dozví, v jaké krásné a úžasné zemi žije. My sami si to totiž říct o sobě ani nedokážeme :-)

Odpovědět

2. 4. 2016 (08:58)  –  Ondřej Blažek

0
0

A už jsi zkoušel v Číně demonstrovat proti vládě?

Odpovědět

5. 4. 2016 (10:05)  –  Zdenka Jelenová

0
0

Politika jednoho dítěte zabránila podle odhadů od roku 1979 narození více než 400 milionů dětí, vedla k k obrovskému množství nucených potratů a k demografické nerovnováze mezi pohlavími. Číňané preferují mužské potomky a řada budoucích matek vyhledává interrupci, pokud je plod ženského pohlaví. Pokud mají dvě generace za sebou jen jediné dítě, to se musí postarat jak o své dva rodiče, tak o čtyři prarodiče. Pokud to z nějakého důvodu nejde, jsou často předcházející generace odsouzeny k životu v bídě (4-2-1 problém). Důchody pro rolníky se začaly zavádět až cca před 5-10 lety. Dalším významným sociálním problémem je "generace malých císařů" – jedináčci jsou obvykle velmi rozmazlení. Na ně si stěžuje i čínská armáda, podle ní jsou "vojáci z generace jedináčků zbabělci bez špetky bojovného ducha."
Za porušení pravidel hrozily vysoké pokuty, ztráta sociálních jistot pro dítě, propad na společenském žebříčku, z úředníků se stávali dělníci….
AŽ NA KONCI ŘÍJNA 2015 se nejvyšší vedení vládnoucí Komunistické strany Číny na svém vrcholném zasedání rozhodlo skončit s dlouholetou politikou jednoho dítěte a povolilo rodinám DVĚ DĚTI…
Tohle je ten pokrok??? Bavil jste se s chudými venovany???

Odpovědět

5. 4. 2016 (10:54)  –  Magdalena Myslivcová

0
0

Tomáši, ten komentář z Číny mi silně připomíná ozvěnu socialistické propagandy, která nám starším ještě dost zřetelně rezonuje…. Možná jsi ještě příliš mlád, abys to dokázal rozlišit… Obávám se, že český průvodce turistů, bydlící v hotelích a pohybující se v turistických destinacích, může vidět jen to, co je mu dovoleno vidět. Jestli jsi musel letět až do Číny, aby ses dozvěděl, v jak krásné zemi žiješ, tak je mi Tě líto. Většina nás o tom asi nikdy nepochybovala… Stačí při spočinutí na peci pohlédnout z okna, až se člověku tají dech nad tou Boží krásou… A lidské svobody nadevše…

Odpovědět

2. 4. 2016 (10:01)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

JUDr. Šlehobr Josef
Odpověď Ondřeji Blažkovi: Podle toho co uvedl Tomáš Poskočil tak asi vůbec neměl proč protestovat. Stejně jako domorodci. Česká republika by se bez takových protestů od Schwarcemberga a Kalouska také obešla.
Odpověď Tomáši Úlehlovi: Vážený pane buď pravdu mám nebo nemám a vůbec nezáleží na tom zda je to právník nebo dlaždič.
Vaše názory se hodí spíš na politiky a poslance. Ty tvrdí, že mají vždycky pravdu a lžou až se práší za kočárem. Pokud se týče USA a EU tak se neshodneme. Já mám o spojenectví jinou představu než Vy. Stejně jako president Zeman.
Co bylo Belgii a Francii platné spojenectví s USA.

Odpovědět

2. 4. 2016 (17:50)  –  Ondřej Blažek

0
0

V Číně by holt chtěl žít každý.

Odpovědět

4. 4. 2016 (06:21)  –  Petr Putna

0
0

Je mi smutno z toho, jak se tu moji spoluobčané sváří. Takováto názorová roztříštěnost stabilitě společnosti vůbec nepřispívá! Naštěstí je náprava již na cestě, neboť pan prezident Zeman již brzy naši společnost stabilizuje pomocí know-how od našich nových čínských přátel a bude se nám zase žít hezky jako dřív.

Odpovědět

4. 4. 2016 (07:43)  –  Ondřej Blažek

0
0

Buď uctivější k hlavě státu, je to přece Pan President Zeman!

Odpovědět

4. 4. 2016 (13:46)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

JUDr. JOSEF ŠLEHOBR
JAK SE ZDÁ TAK SE VÁM VĚTA, ŽE ČÍNA JE PŘED NÁMI 20 LET A PŘED AMERIKOU 10 LET, ZASEKLA V KRKU JAKO KOST Z RYBY. JAK JE TO MOŽNÉ JE TO PŘECI KOMUNISTICKÝ STÁT A TO JE RÁNA. KNOW-HOW PŘIJDE, ALE NE Z ČÍNY A NEW OD ZEMANA, ALE OD SOBOTKY. VŠUDE NA ZÁPADĚ SE PÍŠE ( I REDAKTOR ŘEZNÍČEK), ŽE OBAMA I AMERIKA MÁ SOBOTKU RÁDA, ŽE SE NA NÁS NEBUDOU DLOUHO ZLOBIT.

Odpovědět

4. 4. 2016 (23:49)  –  Zbyněk Konvička

0
0

nevěřím vlastním očím, co se tu v diskuzi odehrává… a co pan Dr. Šlehobr i Tomáš Poskočil obhajuje…

to, co jsem napsala Kateřina a na co se snažila upozornit, se v této diskuzi jaksi ztrácí… těmi, kdo jsou tu při smyslech, jsou se zdravým sarkasmem Petr Putna a Luděk Blaha … a seriózně pak Tomáš Úlehla a Irena Mašíková…

jinak je mi z těch příspěvků Dr. Šlehobra a T. Poskočila hodně smutno… a věta, že Václav Havel nás poškozoval tím, se přátelil s Dalajlámou… (další příspěvky se snad ani nedají komentovat)… to opravdu není ani na pousmání, ale k pláči… to jsme opravdu tak zabedněný? nebo nám mediální obraz komerčních TV, už stokrát reprízovaných soudružských seriálů a estrád tak vymyly mozek, že něco takového někdo může myslet vážně???

bohužel asi ano…

Tome P. a z Pekingu jsi si odskočil také někam na venkov….?

doporučuju si něco načíst o dětské práci, kde Čína figuruje na předních příčkách… to je ten pokrok 20 let před námi? např. v přiloženém PDF

http://www.rozvojovka.cz/download/docs/61_detska-prace-v-souvislostech.pdf

Odpovědět

5. 4. 2016 (15:46)  –  Irena Mašíková Konštantová

0
0

Moje poděkování patří za smysluplné textové příspěvky panu T. Úlehlovi, O. Blažkovi, P. Putnovi a Z. Konvičkovi.
Opravdu si vážím, pane Šlehobře, toho, že máte starost o moje duševní zdraví. Po přečtení Vašich příspěvků nemá smysl na nic reagovat, protože tam je veškerá snaha marná. Pouze bych Vám doporučila nebrat si ve Vašem případě!! Pána Boha do úst a neurážet Václava Havla, kterému můžete vděčit za to, že svoje bláboly můžete takto veřejně prezentovat.
Pan Poskočil je v Číně na výletě a z autobusu vidí pouze pozlátko takzvané prosperující společnosti, za cenu zdevastovaného životního prostředí, plných kriminálů a těžké nesvobody, které jsme se v 89 roce zbavili. (A to už se u nás nepopravovalo).
Ovšem přátelé pozor! Až se pan Poskočil vrátí z Číny, jako pravý svazák nás všechny řádně proškolí o té krásné zemi světlých zítřků, ze které bychom si měli vzít příklad, jako jsme si ho byli nuceni brát 40 let od svého rudého bratra. Možná by bylo užitečné, kdybyste, pane Poskočile, ve Vámi opěvované Číně zůstal a zkusil si to na vlastní kůži.
Ale jak se říká: Komu není radno, tomu není pomoci.

Odpovědět

5. 4. 2016 (17:04)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

JUDr. JOSEF ŠLEHOBR
VÁŽENÁ PANÍ MAŠÍKOVÁ KONŠTANTOVÁ, JEŠTĚ JSTE ZAPOMĚLA NA ŽALUDEK CO SE VÁM OBRACEL Z ČERVENÝCH PRAPORŮ. O TEN JSEM MĚL TAKÉ STAROST.
ZDA BERU BOŽÍ JMÉNO NADARMO VY NEMŮŽETE POSUZOVAT. TO JE MEZI MNOU A BOHEM.

Odpovědět

5. 4. 2016 (17:24)  –  Tomáš Poskočil

0
0

Přátelé, to snad nemyslíte vážně! Po půl roce jsem se odhodlal prolomit své embargo a zkusil dát příspěvek na stránky Píseckého světa… a vy mě tady zdehosnetujete za slušný a upřímný názor? To ho nemůžu mít? Vrátil jsem se z Číny a můžu zodpovědně říct, že jsem se mýlil! Ta propast mezi ČR a Čínou není 20, ale možná už 30 let! Jde o životní úroveň obyvatel. Na ulicích nevidíte stará ojetá auta, můj 2 roky starý iphone 5S byl jednoznačně nejhorším mobilem, který tam kdo má. Při projetí metrem v Praze se mi v porovnání s Pekingem a Šanghajem dostavila silná kocovina a co bylo nejhorší, pohled na ty naše naštavaný otrávený obličeje oproti usměvavým a věčně optimistickým číňanům… Ano, v Číně určitě není všechno super a ano, vždy pobývám jen v turistických oblastí, býdlím v luxusních hotelech a tvrdý venkov vidím jen skrz sklo rychlovlaku, který se rychlostí 300 km/h řítí do další destinace. Ale nikdo mi tam nezakazuje kamkoliv jít, můžu navštívit místa která chci, nikdo mě nehlídá! Jaký rozdíl oproti tomu, když jsem tady v ČR doprovázel v loňském roce skupinu novinářu a jela se mnou cenzorka, která mi přesně nakazovala, co mám říct, kam mám jít a běda, když jsem si například povzdechl nad tunelem Blanka, tak mě málem vysadila z autobusu! V Číně jsem mohl říkat co jsem chtěl a jak jsem chtěl. Přijde mi, že se prostě jen Čína zbytečně démonizuje. Samozřejmě nemůžu vidět disidenty a porušování lidských práv, to jako turista nepoznáte. S tou politikou jednoho dítěte se to taky trochu překrucuje, ale já se už do toho pouštět nebudu. Sami vyžadujete toleranci, ale pokud má někdo odlišný názor jak vy, tak ho tady pošpiníte a zahrnete ho posměchem. Jsem sice už zvyklý, ale pokaždé mě to mrzí…

Odpovědět

5. 4. 2016 (19:34)  –  Magdalena Myslivcová

0
0

Ale jdi, Tomáši. Vyjádřit jiný názor nebo nesouhlas s Tvým názorem, neznamená dehonestovat Tě. Tohle je normální diskuse. Teď už tomu ale začínám rozumět. Měříš vyspělost společnosti podle stáří aut, značky mobilu nebo rychlosti vlaku, a to jsou hodnoty, které mě osobně spíš děsí. Já bych tam do té technokratické chytré budoucnosti tolik nepospíchala, protože nás o mnohé ochudí. Jak je to s cenzurou a úsměvem nevím, ale každopádně by to pro hlubší analýzu chtělo nasadit batoh a vypravit se na pár měsíců na vlastní pěst Činou, aby ses dostal do těch kuchyní a chaloupek a poznal každodennost. Každopádně vítej v zasmušilém a zastaralém domově.

Odpovědět

5. 4. 2016 (21:12)  –  Petr Putna

0
0

https://cs.wikipedia.org/wiki/Masakr_na_n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD_Nebesk%C3%A9ho_klidu

Odpovědět

5. 4. 2016 (22:46)  –  Ing. Petr Hladík

0
0

Vážený pane Poskočile,
pokud Vás mrzí, že s Vámi všichni nesouhlasí, pak Vás velice lituji. Ono moci s někým otevřeně, veřejně a svobodně nesouhlasit je také výdobytek svobodné společnosti a myslím, že by Vás zrovna tak mrzelo, kdyby s Vámi naopak všichni vždycky souhlasili (asi by bylo něco špatně). Ze své zkušenosti vím, že každý "konflikt" může být tím momentem, který člověka posouvá někam dál, ale pouze v případě, že nezahořkne a nezůstane naštvaný, ale pokusí se nějakým způsobem nahlédnout racionálně na názory druhých. Je také mimo jiné dobré čerpat z více zdrojů a nezaměřit se pouze na osobní dojem, ten může být značně zavádějící.
Velmi bych Vám přál, abyste získal trochu nadhled a nemrzelo Vás to vždy, když má někdo jiný názor.

Já osobně s tím, jakým způsobem proběhla návštěva čínského prezidenta v České republice zásadně nesouhlasím.
K Vašemu nadšení z moderní Číny jen dodávám: to že Čína udělala obrovský pokrok v technologiích, zažívá velký rozvoj průmyslu a je a bude obchodním partnerem mnoha zemí je jistě pravdou, kdyby také v oblastech lidských práv dělala Čína stejně velké pokroky, bylo by to skvělé, (ono by ten rozvoj ale pak nešel tak rychle, holt rozdílný názor je někdy brzdou). Snad se na mě nebudete zlobit, že jsem s Vámi také nesouhlasil.

Odpovědět

6. 4. 2016 (07:48)  –  Tomáš Poskočil

0
0

Pane Hladík, děkuji za slušná slova. Zřejmě sem nebyl zcela jasně pochopen. Že se mnou lidi nesouhlasí je v pořádku, já rád diskutuji a nemám s tím problém. Ale abych byl nazýván svazákem apod. mi přijde už trochu přes čáru… Buď jak buď, já jsem člověk, který více věří tomu, co vidí na vlastní oči než tomu, co mu předsouvají média, wikipedie a jiné nedůvěryhodné zdroje. Mockrát v životě jsem se přesvědčil, že se věci mají úplně jinak a že svět není tak úplně černobílý, ale pěkně barevný. A tak nějak bych to viděl s tou Čínou. Není to prostě tak, ta špatná Čína a ta úžasná Amerika. Je to podle mě tak někde mezi u obou…

Odpovědět

6. 4. 2016 (08:10)  –  Petr Putna

0
0

Tomáši, nediv se, že tě někdo označí za svazáka, protože tvoje nadšené líčení vyspělé Číny skutečně zní jako "Reportáž ze země, kde zítra již znamená včera". Jasně že není v Číně všechno špatné a jasně že mezi miliardou lidí žijí fajn lidi a svině. Ale momentálně jsou ty svině u kormidla a kdo jim leze do řitě jako náš prezident, je stejná svině (už mě ty hyperkorektní formulace nebaví). Ten technologický pokrok není zadarmo. Slyšels někdy o akci "Velký skok vpřed", kdy se v padesátých letech velký kormidelník Mao rozhodl udělat z Číny technologickou velmoc, vybodnul se na zemědělství a kvůli tomu pak zemřely miliony lidí na hladomor? U vesla je stále stejný režim, Mao není na smetišti, ale na piedestalu dějin a jede se dál… Samozřejmě už tam neumírají miliony hladem, ale jaké procento lidí tam podle v rychlovlaku sleduj na ajfounu šestce zprávy z návštěvy svého dalšího velkého kormidelníka v nějaké díře v Evropě? Čína má obrovskou kulturní tradici (možná starší než Evropa) a bylo by fajn, kdyby se na minulé století zapomnělo jako na nepovedenou epizodu v jejich dějinách. Jenže to by zemi nesměli vést komunisté potlačující lidská práva doma i v násilím zabraných územích. A neříkej mi, žes tam žádné potlačování lidských práv neviděl, to se turistům – zdrojům velkého výdělku – skutečně nepředvádí.

Odpovědět

6. 4. 2016 (10:01)  –  Tomáš Poskočil

0
0

Petře, možná se budeš divit, ale jako průvodce doprovázející skupinu musím znát čínské dějiny a reálie možná lépe než ty a dokonce o tom všem lidem vyprávím. Vím, kdo to byl Mao, co to byl "Velký skok vpřed" a za ještě horší považuju tzv. "Kulturní revoluci". I sami číňané jí kritizují, přiznávají masakr na Náměstí nebeského klidu atd… Oni nejsou zase tak blbí, jak si tady myslíme. Oni to prezentují zhruba takto – a prosím, nekamenujte mě zase za to. Tedy že v roce 1990 zreformovali komunistickou stranu a provedli něco obdobného, co chtěl kdysi v dobách Pražského jara v roce 1968 provést Dubček. Udělali komismus s "lidskou tváří", nastartovali společenské a ekonomické reformy a z chudé zaostalé Číny udělali velmoc budoucnosti (to prosím nejsou má slova, ale argumentace několika číňanů, s kterými jsem se tam setkal). Já nejsem nadšený obdivovatel Číny a už vůbec né komunistické strany! Ale nedělejme z nich ďábly anebo ještě něco horšího, jako třeba ten tvůj použitý výraz…

Odpovědět

6. 4. 2016 (11:02)  –  Petr Putna

0
0

Reformovat komunismus je asi stejně smysluplná snaha jako reformovat nacismus. Dokud bude v Číně jediný politický vězeň, je to pro mě diktatura, tečka, nazdar. Nahraj si do svého ajfounu Příběhy 20. století, ať máš na letech do Pekingu co poslouchat a přemýšlet o tom, jak to komunisté myslí s lidmi dobře.

Odpovědět

6. 4. 2016 (11:38)  –  Ondřej Blažek

0
0

Jednou jsem se v USA bavil s jednou Číňankou. Ptal jsem se jí, zda jí nevadí, že mají blokované youtube či jiné stránky. Jestli jí to nepřipadá jako omezování její svobody. Odpověděla, že důležitější je společenská stabilita, ne individuální svoboda. Lidé v Číně prostě neznají západní pojem svobody, znají jen kolektiv – obrovský, masový, beztvarý, bezduchý kolektiv řízený mandarínskou byrokracií z Pekingu. Na tom je postavená čínská civilizace od svých počátků a dodnes se na tom nic nezměnilo.

Odpovědět

5. 4. 2016 (17:52)  –  Jiří Svoboda

0
0

Tak už to u některých bývá..každý může mít jakýkoliv svůj názor, pokud je stejný jako ten náš )

Odpovědět

5. 4. 2016 (20:58)  –  Luděk Blaha

0
0

Až budu mít potřebu si trošku zařádit, půjdu na diskotéku, až budu mít potřebu si jít zakřičet, půjdu na fotbalové derby, až budu mít potřebu se uchýlit k rozjímání, půjdu do svatostánku. Nerad bych ovšem, kdyby mi někdo lezl do bytu s duc duc hudbou, nebo s vuvuzelou, nebo s kadidlem.
Takže až budu mít potřebu žít jako kuli, nebo žvýkat koku, nebo si zastřílet do lidí, vím asi tak přibližně do které části světa mám jet. Nemám ale ani dost malou touhu se s těmito věcmi setkávat v běžném životě, na který jsem už hezkých pár desítek let zvyklý. A nelíbí se mi, když mi je chce někdo přistrkávat proti mojí vůli.

Těmi ubožáky, kteří pochybují o dušebním zdraví jiných, zatímco o svém nikoli, jsem nemyslel nejenže nikoho ze zdejších přispivatelů, ale dokonce ani prezidenta republiky. Toho jsem na živo neviděl, a ani potom nikterak netoužím. Myslel jsem tím namachrované panáky či zamindrákováné tajtrlíky, které potáváme dnes a denně, a kteří nás obtěžují svým neumětelstvím, parazitováním a intrikařením, a to právě bez ohledu na svoje tituly a funkce.

Odpovědět

5. 4. 2016 (22:00)  –  Luděk Blaha

0
0

1. 4. 2016 (19:43) – Tomáš Poskočil
"Měli bychom si uvědomit, že Čína je momentálně země, která je 20 let před námi a dalších 10 let před Amerikou!"

Pokud by tomu tak doopravdy bylo, pak by to znamenalo, že nás o té Ameriky dělí už jen deset let.
To zni ovšem skvěle!

Odpovědět

6. 4. 2016 (08:00)  –  Tomáš Poskočil

0
0

Ano, pane Blaha, přesně tak ;-) Ze všech svých návštěv USA jsem vždy spíše frustrovaný a podle mého názoru (který nikomu nevnucuju!) je Amerika potápějící se loď. Protože svět měřím podle aut, značky telefonu a rychlosti vlaků, tak například infrastrukturu v USA považuju za jednu z nejhorších, kterou jsem kdy kde viděl (z cca 90 zemí po světě)! Metro v New Yorku je suveréně nejhorší, jakým jsem kde jel, meziměstské autobusy jsou dle mého názoru na horší úrovni než ve Rwandě a Burundi… Nikde na světě jsem se tak nebál jako v nočním Los Angeles, nikdy jsem nebyl více zhnusen z města než z Atlanty atd… Veškeré vybavení z 90. let a počátku milénia, kdy byla Amerika na vrcholu a neměla na světě konkurenta. Doba se ale mění a i když to Amerika těžce nese, otěže přebírají jiní…např. Čína :-)

Odpovědět

6. 4. 2016 (09:21)  –  Luděk Blaha

0
0

Tak to do té Ameriky už asi nepojedu…
Ale na Slovensku je prý pořád ještě hezky.

Odpovědět

8. 4. 2016 (08:23)  –  Richard Kába

0
0

Zajimavy rozhovor: http://video.aktualne.cz/dvtv/zahalka-v-cine-probiha-genocida-lide-jsou-drzeni-v-taborech/r~e937bd1efcd311e5a5f4002590604f2e/

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.