Protest jako obrana

Praktiky zaváděné ze strany iniciátorů nové písecké koalice mohou odradit občany, kteří jsou sice ochotní a schopní pracovat pro město, ale nedisponují dostatečně hroší kůží. Protesty proti nim tak nejsou pouze obranou vítěze voleb Ondřeje Veselého, ale především obranou budoucnosti zdejšího politického dění.
Hodnocení okolností vzniku nové koalice se objevilo na stránkách Píseckého světa mnoho. Jejich autoři projevovali svá rozhořčení nad praktikami, které iniciátoři nové koalice zavádí, a snažili se vysvětlit důvody, proč jim nepřijdou správné, nebo proč je považují pro město Písek za nebezpečné.
Realitou je, že situace, kdy strany, které ve volbách prohrály, spolu vytvoří koalici, aby tak vítěze voleb obešly, nepředstavuje nic zásadně nového. V historii píseckých komunálních voleb se něco takového sice stalo poprvé, ale letošní příklady z Olomouce, Plzně nebo Litoměřic, kde k tomu také došlo, jsou jasným důkazem toho, že takový způsob řešení povolební situace nepředstavuje nic zásadně nepřijatelného.
Písecká situace se však liší o to, co jí předcházelo. Iniciativa, v rámci které se pan Luboš Průša a jeho kolegové usmysleli, že jsou sice s vítězem voleb ČSSD ochotní spolupracovat, ale díky svým osobním problémům s dosavadním starostou pouze pod podmínkou, že se Ondřej Veselý do starostovského křesla nevrátí, by již pro píseckou veřejnost nepřijatelná být měla.
Tato situace se totiž nevztahuje pouze na osobní rovinu reprezentovanou vítězem voleb Ondřejem Veselým a stranu ČSSD, ale dotýká se všech Písečáků, kteří by se někdy v budoucnu mohli rozhodnout, že se také na radnici aktivně zapojí do rozvoje našeho města. Je přece jen naprosto pochopitelné, že málokdo by se chtěl vystavovat podobným praktikám, které iniciátoři nové koalice do Písku přinášejí.
Z dostupných informací o píseckém povolebním dění, si lze udělat představu o tom, čím by si mohl projít víceméně kdokoli, kdo by se chtěl do politického dění v Písku aktivně zapojit. Každý potenciální kandidát teď bude muset zvážit, je-li ochotný podstoupit proces, kdy se mu sice svými nápady podaří oslovit píseckou veřejnost, kdy odmaká volební kampaň a s uskupením, které vede, dokáže ve volbách zvítězit, ale jen o pár dní později politik s minulostí pana Luboše Průši vydá za své hnutí prohlášení, že Jihočeši 2012 jsou sice ochotní s jeho uskupením jít do koalice, ale díky svým osobním zájmům podmíní jakoukoli budoucí spolupráci tím, že se tento kandidát nestane starostou.
Tím však nepříjemný proces nekončí a pokračuje tak, že podmínka Jihočechů je spojena s časově omezeným ultimátem, v rámci kterého je nutné reagovat a po jehož vypršení kývnou Jihočeši na nabídku politického typu Písecký patrioti, která se snaží novou koalici vytvořit pod jedinou podmínkou – aby vznikla co nejrychleji a jim se tak podařilo obejít stranu, která ve volbách zvítězila.
Podobné hrátky, které v Písku iniciátoři nové koalice rozehráli, mohou naprosto odradit lidi, kteří by sice byli ochotní a schopní se zapojit do práce pro město na radnici, ale nemají na ně žaludek. Tyto hrátky tak mohou být prostředkem k uzavírání píseckého politického prostoru, ve kterém se i nadále budou pohybovat především ti lidé, kteří na ně žaludek mají a s tím je přirozeně spojená také kvalita práce, kterou na radnici pro město odvádějí. Ještě negativnější pak je situace, kdy reakce mnoha píseckých voličů na povolební dění je taková, že si pokládají otázku, proč by příště měli jít volit, když si to pánové a dámy na radnici stejně upečou po svém.
Jedinou obranu, která proti takovým důsledkům existuje, představuje důsledné veřejné odmítání a iniciativy, vymezující se proti podobným nekorektním praktikám. Tyto protesty mohou naopak fungovat jako snaha zachovat alespoň náš lokální politický prostor pro soutěž dobrých nápadů a úmyslů a ne pro soutěž o to, kdo je vybaven nejodolnějším žaludkem a je schopný ustát podobné nekorektní politické hrátky.
Diskuze k článku 
Super shrnutí s nadhledem – zajímá mne reakce Jihočechů :-).
Osobně mi vadí ještě jedna, možná pro budoucnost ještě podstatnější věc – že základní prioritou, která byla nyní zveřejněna, je ustanovení tzv. Klubu zastupitelů, který bude za zavřenými dveřmi předjednávat důležité body zastupitelstva. Jedno "menší" zastupitelstvo se tedy bez účasti veřejnosti odehraje v pondělí, a ve čtvrtek už pak přijde zformovaná a vyjasněná a domluvená skvadra zvednout bez diskuzí ruce pro to, co za uzavřenými dveřmi "prodiskutovali"…?!
Jenže – jak potom občan-volič zjistí, kdo a zač svůj hlas vyměnil, kdo a co dostal slíbeno, kdo a s jakým argumentem upozorňoval na tu či onu souvislost a kdo a proč ho utřel…
Jak bude "obyčejný" Písečák moci ovlivnit rozhodování "svých" zastupitelů v diskuzi, na kterou má sice zákonné právo… ale ono už to stejně bude "předjednáno"… Povídejte si, štěkejte – karavana jede dál…
Odpověd je prostá transparentnost!
a što takoje? Jak si to konkrétně představujete – pokud tedy Vás do Klubu vůbec vezmou…??
Transparentnost je naše moře! Jo-ho-ho
Odpověd je prostá transparentnost!
Nezbývá než se zeptat: Dochází tu k porušení zákona?
A současně konstatovat: Vítejte ve světě reálné politiky.
Elita města. Lidé, kteří nás léčí, učí naše děti, hájí naše práva, spravují naše peníze.
Naši zastupitelé. Obraz dvou třetin našeho nezájmu. Koncentrace nás samotných. Chlív…
velmi mistrná zkratka Luďku Blaho… klobouk dolů…
Obracejí se na mě lidé, prý, jak jsem to myslel s tím chlívem, a jestli jsem blbej, nebo navedenej. Takže navedenej, a navedl mě Mrzena.
A s tím chlívem je to asi tak… že se politické subjekty po volbách nějak domluví, a že součástí domluvy není domnělý vítěz voleb, nakonec proč ne. O osobě starosty rozhoduje zastupitelstvo, nejlépe většinou hlasů. Není tu žádná vyšší autorita, která by na způsob 'pitomých' ústavních zvyklostí pověřovala vítěze voleb setavením rady města. Že si političtí hráči stanovují personální podmínky? Je to podivné, ale kdo jim v tom může zabránit, budou-li vyslyšeni. Ať se klidně dožadují sobě rovného, třeba někoho, kdo hýká.
Problém spatřuji v tomto… tedy, jestli to tak je, a jestli jsem to dobře pochopil. Bývalý starosta a lídr vítězné kandidátky sezval všechny subjekty na jednání. Tuším že na pondělí. Je možné, že proto, aby měl přes víkend prostor na všelijaké dohody, nabídky a tak. Nebo taky ne. Nevím.
Někteří, nebo lépe mnozí subjekti se ale posháněli a posváželi dříve, snad i naléhavě a neodkladně, a domluvu si upekli. Jo, kdyby přišli v pondělí, a řekli hezky na férovku, pardón, ale trhněte si nohou vítězové, to by bylo jináč. Takhle to je čistá a dokonaná pleticha. A to je ten chlív.
Ještě, že z toho Cryo včas vyskočil. On je duše čistá. Rád by se domluvil se všemi. Ale Piráti mají co lidem nabídnout a čím městu prospět sami o sobě. Nejsou to zoufalci, kteří se na sešupu z výsluní musejí chytat kdejakého stébla a schovávat se za politikaření s těmi dočasně úspěšnými. Piráti ne-ma-jí chlívaření zapotřebí.
A teď mne napadá, že bych byl vlastně pěkně blbej, kdebych se nakrásně navést nechal.