Projekt Kameny zmizelých v Písku pokračuje
Před třemi roky Střední zemědělská škola v Písku zakončila realizaci projektu s názvem Kameny zmizelých v Písku. V rámci tohoto projektu byly a jsou nadále připomínány osudy některých židovských lidí, kteří se v období druhé světové války stali nechtěnými oběťmi holocaustu.
Studenti tehdy zmapovali životní osudy devíti osob, kterým na začátku září 2019 na třech místech v centru města položili „jejich“ kameny. Konkrétně se jednalo o manžele Fröhlichovy (na rohu u OD Luna), rodinu Kohnovu (Prokopova ulice) a manžele Steinerovy a paní Šípovou (Smetanova ulice). Práce na tomto projektu přinesla studentům školy určité zkušenosti a taktéž jisté zviditelnění v regionálních médiích, dokonce i v celostátním vysílání České televize. Navíc jedna studentka, jež byla jakousi lídryní celého badatelského týmu, získala ocenění Talent Jihočeského kraje.
V předloňském roce se rozšířil badatelský tým o studenty dalších středních škol ve městě; konkrétně o studenty gymnázia a průmyslovky. Bohužel realizaci zastavil dlouhodobý lockdown způsobený pandemickou situací v zemi. Takže s roční přestávkou se práce na projektu rozjela až v tomto školním roce, s tím, že každá škola pracuje na své lokalitě a „svých“ židovských rodinách.
Náš badatelský tým dává dohromady osudy dvou rodin bydlících v době před nuceným transportem do Terezína v Heydukově ulici, konkrétně na tehdejších číslech popisných 96 a 99. Jedná se o starší manžele Adlerovy a pana Taussiga se svojí osmnáctiletou dcerou.
V průběhu jarních měsíců zmapujeme osudy jednotlivých osob a v září by měla proběhnout slavnostní instalace kamenů na konkrétní místa.
Jana Šišpelová, SZeŠ Písek