Přihlášení

OBČAN versus POLITIK: Přijďte diskutovat 23. března do Sladovny o podpoře sportu a dětí, o novém bazénu a o tom, co má vzniknout pod hradbami

20. 3. 2015 | Zdenka Jelenová | Diskuze (0) | Věci veřejné

Veřejnou besedu, na niž přijali pozvání zástupci vedení města i opozice, připravilo na pondělí 23. března Občanské sdružení Písecký svět. Přijďte v 17 hodin do Sladovny diskutovat na témata: Jak bude vypadat nový bazén? Co má vzniknout na místě starého? Rozděluje město bankovky mladým sportovcům spravedlivě? Pozvání k panelové diskusi přijali zástupci koalice, opozice i odborné veřejnosti.

Jak dál s bazénem?

Stavební program nového bazénu pod lesnickou školou, který schválilo zastupitelstvo města, dávala dohromady architektka a členka rady města Petra Trambová – více na Píseckém světě ZDE: Zastupitelstvo znovu projedná lokalitu a varianty řešení bazénu. a ZDE: A JE TO: Bazén bude pod lesnickou školou, bez všesportovní haly

V první etapě by měl vzniknout bazén s osmi plaveckými drahami, oddělený výu­kový bazén pro děti a parní komory (buď samostatné pro ženy a muže, nebo jedna velká společná). Do první etaly patří i relaxační bazén o ploše 200 –250 metrů čtverečních. „Trvám na tom, aby v něm byla velmi teplá slaná voda, teplota minimálně 32–34 stupňů. Dále jsou zde plánovány dvě vířivky, tobogan a menší atrakce pro děti. Tohle všechno by se podle nás mělo vejít do plánované částky 200 milionů korun, a to včetně základní úpravy venkovního areálu a zajištění parkoviště,“ tvrdí Petra Trambová.

Na základě tohoto stavebního programu bylo vytvořeno zadání pro architektonickou soutěž, nyní se dolaďují soutěžní podmínky, které musí odsouhlasit komise České komory architektů. Zároveň začíná pracovat porota, která bude soutěž hodnotit. Nezávislé členy jmenuje ČKA z odborníků na danou problematiku, budou mezi nimi architekti Antonín Novák a Petr Valenta z brněnského studia DRNH. Ti navrhovali bazény v Brně na Kraví hoře a v Litomyšli, které získaly různá ocenění.

Podle koaliční dohody by měl nový bazén stát v létě roku 2018, přinejmenším první etapa. Otevřenou otázkou je, jak do té doby bude udržován starý bazén a kolik to bude stát. „Pro letošní letní sezónu by měl být zprovozněn šestnáctimetrový venkovní bazén a brouzdaliště,“ slibuje Petra Trambová. Proč tomu tak nemohlo být už loni? To asi nikdo neví…

Věnovat lokalitu pod hradbami dětským organizacím?

Zároveň s výstavbou nového bazénu bude třeba řešit související otázku – co vznikne po demolici starého bazénu v lokalitě pod městskými hradbami. I o tom budeme diskutovat na veřejné besedě ve Sladovně.

Ve hře je totiž aktuální návrh několika dětských organizací, jejichž zástupci by v tomto místě rádi viděli areál věnovaný především dětem sdružujícím se v těchto organizacích.

Pavel LahodnýZáměr představuje Pavel Lahodný, který je mluvčím organizací dětí a mládeže v Písku pro projekt volnočasového centra: "V Písku existuje komunita, která řeší problém:  organizace, které pracují dlouhodobě s dětmi a mládeží v různých zájmových oddílech a kroužcích – DDM, skauti, turistické, vodácké a jiné oddíly.  Každý týden se takto schází asi 600 dětí a desítky vedoucích. My všichni máme problém  se zázemím, chybí klubovny a venkovní prostor na hraní. Ty současné mají malou kapacitu. Snažíme se již dlouho s tím něco udělat, víme o příkladech z jiných měst, kde budují střediska volného času speciálně pro dětské organizace. Nyní je k tomu skvělá příležitost – prostor pod hradbami. Z jedné strany sídlí DDM, z druhé skautský dům, scházejí se tu vodáci, děti z Tábornického klubu. Může tu být na okraji menší stavba a zbytek by zůstal volný pro dětské potřeby. Rozhodli jsme se spojit své síly a složili jsem se na zaplacení základní architektonické studie, naše představa tak bude mít reálnější podobu a pomůže nápad představit veřejnosti a přesvědčit vedení města o jeho smysluplnosti."

Nápad využít prostor tímto způsobem se zdá být dost logický, protože jde o místo, kde z jedné strany stojí Dům dětí a mládeže (který sice spadá pod Jihočeský kraj, ale využívají ho především písecké děti), z druhé strany sousedí skautský dům, který je jak známo v problematickém technickém stavu a „něco“ se s ním bude muset v nejbližší době dělat. V Domečku u lávky na městský ostrov se zase scházejí mladí táborníci a řeku samozřejmě využívají děti z vodáckého oddílu.

Jak ale zdůrazňují architekti Martin Zborník a Petra Trambová, je důležité takto cenné území uprostřed města posoudit velmi komplexně a v souvislostech – a tak by jakémukoliv rozhodnutí měly předcházet srovnávací architektonické studie, brainstorming, a především zapojení nejširší písecké veřejnosti.

Téma třetí a poslední: podpora sportující mládeže

Materiál upravující nová pravidla podpory sportu, schválený zastupitelstvem města na lednovém zasedání, vyvolal značný rozruch. Město zvyšuje podporu sportu dětí a mládeže o částku minimálně 4,6 milionu korun ročně, celková podpora tedy bude víc než dvojnásobná.

Spor ovšem nastal ohledně rozdělení dotací, protože čtyři nejúspěšnější kolektivní písecké sporty si prosadili exkluzivní podporu – VÍCE V ČLÁNKU A ROZSÁHLÉ DISKUZI POD NÍM: Podvedení sportovci

O tom, zda je to spravedlivé, jaké k tomu vedení města a zastupitele vedly argumenty a proč se na druhou stranu jiné oddíly cítí diskriminovány, se budeme bavit také v pondělí 23. března ve Sladovně.

TEXT VYŠEL V BŘEZNOVÉM ČÍSLE TIŠTĚNÉHO PÍSECKÉHO SVĚTA.

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.