Přihlášení

Pozvánka – veřejné projednání Komunitního a Nízkoprahového centra v Písku

7. 2. 2011 | Magdalena Myslivcová | Diskuze (13) | Věci veřejné

Ilustrační foto

Město Písek zve občany města na veřejné projednání projektového záměru Komunitní a Nízkoprahové centrum Písek, které se bude konat ve středu 16.2. 2011 od 15 hodin v Divadle Fráni Šrámka. Tohoto veřejného projednání se zúčastní zástupci města Písku a zástupci občanského sdružení Naděje. Snaha vybudovat Nízkoprahové centrum a prostory pro volnočasové aktivity vychází z analýzy potřeb, která vznikla v roce 2008, v době před podáním žádosti o dotaci na revitalizaci veřejného prostranství sídliště Portyč v rámci Integrovaného plánu rozvoje města. Vzhledem k tomu, že diskuse kolem vybudování tohoto centra se stala velkým společenským tématem, rozhodlo se vedení města projednat tento záměr za účasti zainteresované veřejnosti. Roman Ondřich, Dis. tiskový mluvčí Města Písek

Rada města Písku projedná na svém zasedání 10.2.2011 "Podnět občanů města Písku k plánované výstavbě „Komunitního a nízkoprahového centra“.

Důvodová zpráva uvádí:

"Rada města svým usnesením č. 39/11 ze dne 13.01.2011 schválila projektový záměr „Komunitní a nízkoprahové centrum Písek“. Záměr vybudovat nízkoprahové zařízení pro děti a mládež v lokalitě Portyč byl schválen zastupitelstvem města v rámci IPRM v roce 2008.
Toto centrum by mělo komplexně řešit prevenci sociálně patologických jevů a sociálního vyloučení v rámci tématu „sociální integrace“ příslušníků romské komunity. Jde o cílovou skupinu 15 – 26 let, pro něž by byly organizovány sportovní a volnočasové aktivity.
Občané města Písku zaslali starostovi města a zastupitelům podnět, který nesplňuje náležitosti petice dle zákona č. 85/1990 Sb. o právu petičním ve znění pozdějších předpisů, kterým chtějí vyjádřit nesouhlas s výstavbou tohoto centra v lokalitě Portyč."

Co je vlastě komunitní a nízkoprahové centrum?

Na tuto aktuální píseckou otázku přinášíme následující článek autorky Mileny Černé, předsedkyně o. s. SKOK

Komunita znamená společenství, obec, pospolitost, komunitní centra pak v prvotním slova smyslu střed obce. V tomto duchu před pěti šesti lety komunitní centra na mnoha místech vznikala s tím, že nabídnou obci či městské části místo setkávání, při kterém bude současně postaráno někde o starší lidi, jinde o duševně nemocné, zase jinde o děti a mládež ulice. Co komunitní centrum, to jiná koncepce, jiné řešení, rozmanitost v rámci jednoho modelu.

Posláním komunitních center je rozvoj místní komunity (škola, farní společenství, knihovna, klub pro děti a mládež aj.). Cílem vzdělávání či sociální služby. V konkrétních aktivitách nalézáme setkávání, společné plánování činností směřujících k osobnostnímu rozvoji účastníků, ale také kurzy vaření, počítačové a jazykové kurzy a konečně pomoc a podporu při hledání zaměstnání či bytu, poradenství při oddlužení, různých typech závislostí.

Zákon o sociálních službách leckde zamotal hlavu vedoucím komunitních center ještě dříve, než nabyl platnosti. Jak bude činnost v těchto centrech financována? Vejde se do charakteristik sociálních služeb jako doposud? V typologii sociálních služeb se sice vyskytují „nízkoprahová centra pro děti a mládež“ sloužící k prevenci sociálního vyloučení nebo sociálnímu začleňování dětem a mládeži od 6 do 26 let, ale v jejich charakteristice je explicitně vyjádřena pomoc a podpora v nepříznivých sociálních situacích stejně jako u jiných druhů sociálních služeb. Problém je v tom, že mnohá komunitní centra vznikala jako herny otevřené všem dětem komunity, které hledaly, jak se ve volném čase zabavit, neměli-li jejich rodiče na ně čas nebo neměli-li o společné trávení volného času s nimi zájem. Vedle financování dělá starosti mnoha vedoucím komunitních center, jak naplnit standardy kvality sociálních služeb.

Tam, kde jsou dostatečné kapacity, není problémem na hernu či klub navázat kupříkladu streetwork. Herna či klub se pak stanou vítaným zázemím pro terénní práci. Od toho už je jen krok k vytvoření individuálních plánů, monitoringu a hodnocení. Ti, kdo se zapojili do projektů podporovaných ze strukturálních fondů Evropské unie, mají přehled o tom, co logický rámec, monitoring a zpětná vazba znamenají. Bez hodnocení nemůžete zjistit, zda váš záměr postrádá nebo nepostrádá smysl. K čemu slouží? K podpoře integrace? K podpoře nezávislosti? K podpoře vyrovnávání příležitostí znevýhodněných skupin – členů komunity? K posílení jejich kompetencí? K ochraně nejvíce zranitelných skupin obyvatel? Už tento výčet může být návodem, jak z klubu, do kterého si chodí hrát nebo popovídat si děti, maminky na mateřské dovolené či osamělí starší lidé, vytvořit místo, kde se nabízejí sociální služby.

V okamžiku, kdy se formulují cíle, obsah a konkrétní aktivity komunitního centra, je možné zaměřit se na standardy kvality sociálních služeb. Značným přínosem pro komunitní centra je právě vytvoření jasných pravidel, jimiž se komunitní centrum řídí, a jak bude pokračovat jeho další rozvoj. Je pravdou, že profesní rozvoj pracovníků musí být následován patřičným platovým hodnocením, že péče o dostupnost služby a informace navenek něco stojí, a že se jak vedení, tak pracovníci komunitního centra musí naučit, jak reflektovat svou činnost, případně mít k dispozici osobu, která s nimi obtížnější případy probere a doporučí optimální postup.

Ale to už je otázka koncepce a zejména vyjednávání a komunitních plánů, aby obec, která komunitní centrum financuje, na hodnotu práce komunitních center shodně nahlížela.


Zdroj: e-INFORMAČNÍ BULLETIN SKOK pro organizace působící v sociální a zdravotně sociální oblasti

Související články k tématu:

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

8. 2. 2011 (00:57)  –  Luděk Blaha

0
0

Kdyby se bývali autoři záměru revitalizovat veřejné prostranství prostřednictvím poměrně dobře průchodné realizace centra pro komunikaci lidí a pomoc lidem drželi obecného popisu významu pojmů komunitní a nízkoprahové bez kontroverzního dělení potřebných na takové či makové, udělali by pro věc samu to nejlepší, co by bývali mohli udělat.
Ve snaze podstrojit bojovníkům za lidská práva chutnou krmí, dusili kližku dusili a teď se jim ten připálený guláš bude dochucovat dost obtížně.

Odpovědět

9. 2. 2011 (03:26)  –  Tomáš Cendelín

0
0

Rychlý komentář k NPC

Jsem architektem. Z mého pohledu: Město má své centrum a periferii. A je to tak správně. Energie směřující dovnitř město posiluje. Energie směřující ven město oslabuje – jako u jiných živých organismů.
Umístění NPC vedle „skladu sběrných surovin“ a „prodeje plynu“ jsem zprvu považoval za recesi. Město je komunita a NPC je určená její konkrétní části. NPC má význam pro návštěníky ale i pro (ne)kolemjdoucí. Může se zdát, že místo o socializaci a pozitivní působení NPC, jde o segregaci. Vytěsňování problému z města s využitím cizích zdrojů. V tomto duchu argumentoval i pan starosta na oficiálních stránkách města Písku.
K prozkoumání bych doporučil například dvě úspěšné nízkoprahovky v Basileji, které se nacházejí ve zbytkových prostorech města (pod mostem a suteréním bunkru), ale obě v centru města. Veřejného projednávání se nezúčastním, ale těším se, že si přečtu alespoň komentář a zápis z jednání. Díky.

Odpovědět

9. 2. 2011 (08:33)  –  PETR

0
0

Z dotazů a odpovědí –http://www.mesto-pisek.cz/dotazy-a-odpovedi

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se skuteně zamýšlí výstavba centra pro mladé romy na sídličti Portyč. Pokud ano, zda Vás zajímá názor obyvatel žijících na tomto sídlišti. Myslím, že další soustřeďování většího množství Romů v této lokalitě bude znamenat pro spoustu starousedlíků denní i noční trauma z rizik, které s těmito občany souvisí. Každý nemá možnost byt prodat a odejít jinam. Nemělo by se takové centrum zřídit spíše v méně obydlené lokalitě? Děkuji za odpověď.

Vážená pani, ano je schválen záměr na Komunitní a Nízkoprahové centrum (KC a NPC) Písek. KC a NPC bude umístěno na zanedbaných a neudržovaných pozemcích za sídlištěm Portyč, které v současné době slouží jako černé skládky. Vlastní stavba nahradí nepoužívaný objekt záložního vodního zdroje, pro které město nemá žádné využití a jeho vlastní demolice je příliš nákladná (cca 3,5 mil.). KC a NPC je záměrně orientováno až za vlastní sídliště a nesousedí s žádnými obytnými domy. Našim cílem je veškeré „hlučné“ aktivity mládeže (15-26 let) směrovat mimo obytnou zónu a zklidnit tak vlastní sídliště. Město na realizaci této akce využije dotačních prostředků. Názor obyvatel nás zajímá, proto se celý záměr bude projednávat na veřejné besedě, která se bude konat 16.2.2011 od 15h v budově MÚ v Budovcově ulici v zasedací místnosti .( Přesunuto do divadla).





Odpovědět

9. 2. 2011 (11:18)  –  Luděk Blaha

0
0

"Našim cílem je veškeré „hlučné“ aktivity mládeže (15-26 let) směrovat mimo obytnou zónu a zklidnit tak vlastní sídliště."

To je jistě dobrý záměr. Nejsem si ovšem jist, jestli se to podaří u lidiček, kteří mají potřebu se scházet na návsi především proto, že je to místo v centru dění.

V této souvislosti nemám stále jasno v tom, proč se přesměrovali skejťáci z výstaviště do křoví za Jitexem. Na výstavišti nemohli přece nikomu vadit. Mládež se tam scházela všem na očích, dokonce na dohled od sídla policie, případný lomoz odlétl do prostoru, žilo to tam a kolemjdoucí měli možnost vidět, co nového v této bezesporu pro mládež lákavé sportovní disciplíně. Kdyby tam bylo pár odpadkových košů, snad by tam ani nepořádek nebyl.

Odpovědět

9. 2. 2011 (12:33)  –  .

0
0

Zajímalo by mě, jak se docílí toho, aby se rómové shromažďovali právě v Centru? To se tam naženou nebo je budete přemlouvat, případně rozdávat nějaké benefity, když tam půjdou? Nevidíte je ani v různých neziskovkách, krizových centrech apodobně. Prostě tam chodit nebudou!!

Odpovědět

9. 2. 2011 (12:39)  –  PETR

0
0

\\\"Našim cílem je veškeré „hlučné“ aktivity mládeže (15-26 let) směrovat mimo obytnou zónu a zklidnit tak vlastní sídliště.\\\"

To si užijou důchodci na Topělecké klidu :-)
K DPS je to cca 50 metrů

Odpovědět

9. 2. 2011 (15:16)  –  .

0
0

Ptal se někdo romu, zda chtějí komunitní centrum?

Odpovědět

9. 2. 2011 (20:41)  –  Josef Kovařík

0
0

Prošel jsem osobně lokalitu a přesné místo zamýšlené stavby KNC. Proto mám otázku.
1) Kde bude přesně situován vchod-přístupové místo do KNC. Asi mohou být dvě varianty?
2) Byl, nebo bude získán nějaký formální nebo neformální vedoucí hlavně romské komunity k tomu, aby byl nápomocen při plnění obsahové náplně zamýšleného projektu ?

Myslím, že odpověď by stačila až při veřejném projednání v divadle.

Odpovědět

9. 2. 2011 (21:49)  –  xxx

0
0

vstup – od Topělecké

Odpovědět

10. 2. 2011 (08:06)  –  čtenář PS

0
0

Nevidím Komunitní centrum jako smysluplný nápad, ještě za takové peníze.
Vložte raději finance na fundované kurátory, kteří budou s rodinami romů intenzivně pracovat, aby jejich děti řádně chodily do školy ,vzdělávaly se a naučily se normálnímu občanskému chování a pořádku.Tento způsob osobního neustálého kontaktu je nejspolehlivější metoda na ovlivnění běžných standardních návyků a zájmu o aktivní kulturní způsob života.
Neustálé lití peněz do této komunity bez jejich osobního přičinění je kontraproduktivní.
Tak to bylo za bolševika a nyní se to ještě výrazněji prohlubuje.Lidský kontakt je to nejlepší, co může toho druhého ovlivnit. Naše společnost a to v globálu, zcela zapomněla na lidskou duši. Podle toho také celá společnost vypadá.Celosvětová krize je toho důkazem.
Romové mají ve svých genech to co mají a je pouze na tom druhém člověku, aby je dovedl zaktivizovat a nasměrovat do normálního zodpovědného životního stylu. Ale na tom procesu se musejí podílet intenzivně také oni sami.
Neznámý pisatel má pravdu. Jak je do toho mnohamilionového centra dostanete? A budou tam zase jen izolovaní mezi sebou. Není to šťastný nápad.

Odpovědět

10. 2. 2011 (16:10)  –  Martin Zborník

0
0

DŮLEŽITÉ – Doplňuji MATERIÁL O KOMUNITNÍM CENTRU v příloze tohoto dokumentu, který projednala a odsouhlasila rada města 13.1.2011

Pro všechny rozvášněné občany doporučuji pozorně přečíst, o čem vlastně jednala a co následně odsouhlasila rada města Písek. Jedná se pouze o deklaraci, že chce začít pracovat na projektu centra s vidinou velice slušné možnosti jeho financování. Tam se nikde nepíše, že dům bude stát 20 mil. a že jeho provoz nás bude stát 25 mil. Kč. O těchto číslech se tam hovoří pouze jako o maximální možné výši získatelné podpory. Asi autoři petice mají nějaké lepší a podrobnější informace k celému projektu. Budu moc rád, když je zde na Píseckém světě zveřejníte a umožníte veřejnosti se v celé problematice lépe zorientovat a nerozhodovat se jen na základě vámi šířené velice zavádějící, tendenčně laděné informace.

Odpovědět

10. 2. 2011 (18:10)  –  Lukáš

0
0

Je mi to líto, ale z týden trvající kampaně mám spíše pocit zahlazování stop. Renomovaná media, nikoliv bulvár zveřejnila záměr s výstavbou KC. V článku byl citován starosta města a zástupce OS Naděje. A když se občané rozčílí, najednou se nic neděje, nic nebylo schváleno a vlastně o nic nejde …

Odpovědět

15. 2. 2011 (12:15)  –  hugo

0
0

Lidi přijdte dát nesouhlas ,na veřejné zasedání s občany tohoto města ohledně výstavby KC

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.