Přihlášení

Písecký svět podporuje projekt REKONSTRUKCE STÁTU

12. 3. 2013 | Zdenka Jelenová | Diskuze (4) | Věci veřejné

rekonstrukce státu - LOGO

Dnes byl slavnostně odstartován velký projekt, připravený největšími českými protikorupčními a watchdogovými nevládními organizacemi. Jeho cílem je prosadit devět jasně popsaných bodů, což by v případě úspěchu mělo vést k zásadní systémové změně veřejného prostředí v České republice - jak na celostátní, tak na regionální úrovni. Všichni poslanci a senátoři budou vyzváni k podpisu závazku, že budou tato opatření prosazovat a nebudou hlasovat proti potřebným zákonům.

Tvůrci projektu vyzvali občany celé republiky, aby se k jejich impulsu přidali a aby začali působit ve svém místě, jak na regionální politiky, tak především na poslance a senátory.

Všechny smlouvy státních a soukromých organizací zveřejňovat na internetu, prosadit tzv. Úřednický zákon, který by zajistil profesionalizaci státní správy – tedy především to, aby úředníci nebyli pod politickým a korupčním tlakem, posílit pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu, zrušit anonymní akcie. To jsou některá z nejdůležitějších prosazovaných opatření.

Na zahajovací tiskové konferenci vystoupili ředitel české pobočky organizace Transparency International David Ondráčka, ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník, Eva Svobodová, která je generální ředitelkou Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, a Oldřich Kužílek – autor Zákona o svobodném přístupu k informacím a poradce pro otevřenost veřejné správ.

DEVĚT PROSAZOVANÝCH BODŮ:

1. Průhledné financování politických stran a volebních kampaní

I někteří vrcholní politici přiznávají, že strany jsou často financovány z „tunelování" veřejných zakázek, evropských dotací nebo „kupováním" politických rozhodnutí. Skutečný původ peněz většinou není možné vypátrat.

2. Elektronická majetková přiznání ke dni nástupu do funkce

Politici dosud hlásí pouze majetek nabytý v době své funkce, a zcela tak chybí srovnání s výchozím stavem, což umožňuje řadu triků a prakticky není možné ověřit, zda je přiznání pravdivé.

3. Všechny smlouvy státu a veřejných institucí zveřejňované na internetu

Není žádný důvod, aby všechny smlouvy státu a veřejných institucí nebyly jednoduše dostupné všem – je to nejlepší obrana proti předraženým zakázkám, zbytečným nákupům nebo nevýhodným prodejům majetku. Na Slovensku již toto opatření platí.

4. Zrušení anonymních akcií

Anonymní akcie “na majitele” jsou jedním z nejjednodušších nástrojů, jak skutečné příjemce peněz utajit: majitelem akcie je vždy ten, kdo listinu fyzicky drží v ruce, neexistuje jakákoli evidence.

5. Odborné nominace do dozorčích rad

V dozorčích radách mají sedět lidé dostatečně kompetentní k tomu kontrolovat manažery firmy. Politici bez patřičných zkušeností nemohou vedení firmy dobře kontrolovat, a v řadě zemí smějí proto obsadit jen část postů v radě, někde vůbec žádné.

6. Odpolitizování státní správy

Jsme jedinou zemí v EU, kde úředníci nejsou chráněni před politickými tlaky takzvaným úřednickým zákonem, neboli zákonem o státní službě. Ten znemožňuje, aby si nový ministr mohl po příchodu do úřadu dosadit na vedoucí pozice své “koně”, kteří potom podle jeho pokynů odklánějí veřejné prostředky. Zákon ale zároveň zásadně zpřísňuje pravidla pro úředníky: jejich rozhodnutí např. podléhají hmotné odpovědnosti.

7. Státní zastupitelství bez politických zásahů do vyšetřování

Vyšetřování významných korupčních kauz v minulosti často končilo u ledu na základě zásahů vysoce postavených státních zástupců, na jejichž jmenování a odvolávání mají u nás politici přímý vliv.

8. Průhledný legislativní proces

Pravidla schvalování zákonů umožňují jednotlivým poslancům, aby nenápadně a na poslední chvíli propašovávali do připravovaných zákonů různé „přílepky“ - tedy odstavce, které s dotyčným zákonem vůbec nesouvisí. Zbylí poslanci pak často ani netuší, pro co hlasovali. Sérií několika opatření, které se v jiných zemích osvědčily, je možné praxi přílepků odstranit.

9. Rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ

Splněním tohoto RESTu se třetina rozpočtu dostane pod nezávislou kontrolu. Stamiliardy státních peněz v obcích a státních firmách budou podléhat Nejvyššímu kontrolnímu úřadu. Bude tak možné vyšetřit a do budoucna předejít kauzám typu Opencard, posvítit si na hospodaření Českých drah, Českých aerolinií nebo pražského dopravního podniku.
 

Podrobnější informace o náplni projektu i o možnostech spolupráce najdete na http://www.rekonstrukcestatu.cz

0
0

Diskuze k článku +

13. 3. 2013 (05:34)  –  Milan Sedlák

0
0

Výzvám tohoto typu nevěřím ani omylem. Tím ovšem nezpochybňuji dobrou vůli a snahu některých jejich aktérů.
Ale. Vemte si třeba takovou Karolinu Peake. Jak ta se dostala do vysoké státní funkce? Vnitrostranickým pučem. Koho zastupuje? Nikoho. A vidíte to? Její fotka je na jednom z předních míst těch co se k té výzvě přihlásili. Asi doufá, že jí to časem zase něco vynese.
(Úsměvné je, že ještě před ni se dostala Kateřina Klasnová – viz http://www.rekonstrukcestatu.cz/cs/seznam-politiku).
Nejnižší šance dávám záměrům týkajícím se zákona o úřednících. Z toho vyjde nanejvýš taková definitiva, ve které se zabetonují vysocí úředníci ústředních orgánů – přitom právě tam je třeba řádně vyvětrat.
Politici a vysocí státní úředníci to jsou Siamská dvojčata – takového chirurga dnes nevidím, kdo by měl vůli a schopnost je oddělit. Nakonec jakýkoliv návrh zákona budou stejně schvalovat polici, a ti už vědí jak na to. Nejen ti dnešní, ale i ti co se dostanou k moci po příštích volbách.

Odpovědět

13. 3. 2013 (08:56)  –  Zdenka Jelenová

0
0

Nojo, no – můžete se na to dívat tak, nebo tak :-). Kdo nic nedělá, nic nezkazí, kdo jen kritizuje, sám se nenamočí… Mně je sympatické, že se tolik lidí dalo dohromady a o něco se pokouší – a protože část z nich znám osobně (např. lidi z Ekologického právního servisu, který je hlavním právním garantem projektu), tak vím, že je to velmi dobře do detailů připraveno a promyšleno. A pokud neuspějou v ničem, tak nikdo jiný by to v současném politickém marasmu stejně lépe neudělal, proto je podporuju a fandím tomu. A pokud jde o ty jmenované poslankyně – prostě sedí v parlamentu a bez VĚTŠINY poslanců i senátorů se nic pohnout nemůže, to jaksi vyplývá z podstaty našeho systému. Ať se klidně předvádějí a nechávají fotit, hlavně ať to pak odhlasují, pouze o to jde. Uvidíme, KDY SE NECHÁ VYFOTIT KALOUSEK!!!

Odpovědět

13. 3. 2013 (09:37)  –  Milan Sedlák

0
0

Paní Jelenová, TIHLETI co tam dnes sedí, ti už nic kloudného neodhlasujou. VŠICHNI budou před příštími volbami slibovat horem dolem, ale to už přece známe. A ještě něco. Dnes OSTŘE kritizovat znamená namočit se. Zažil jsem to na vlastní kůži.
Já těm lidem fandím a držím palce. Rád bych aby jejich záměry vyšly. Ale za posledních dvacet let jsem jich četl a slyšel hromady. A kde jsme dnes?

Odpovědět

15. 3. 2013 (23:37)  –  Zdenka Jelenová

0
0

Odpověď jednoho z autorů – právník Pavel Franc z EPS:
Rekonstrukce státu je ojedinělým projektem v jednom důležitém aspektu. Není ideologický. Je věcný a velice konkrétní v navrhovaných řešeních. Právě konkrétnost a jasnost našich návrhů nám dává možnost uvolnit se a nemít potřebu každého lustrovat či kádrovat.
Po zveřejnění seznamu prvních poslanců a senátorů, kteří svým podpisem potvrdili svůj závazek hlasovat pro tato konkrétní legislativní opatření, jsme zaznamenali často pohoršené reakce. A není se čemu divit. Zcela jim rozumíme a chápeme je. Nabídku k připojení dostali všichni poslanci a senátoři a hned mezi prvními se objevila velice kontroverzní jména politiků jejichž dosavadní reference málokoho naplní nadšením. Pokud ale chceme prosadit reálnou změnu, musíme pracovat se zákonodárci, které tu máme. My všichni, občané této země, jsme si zvolili za zákonodárce lidi, z nichž velká část je dnes takřka personami non grata. A my všichni bychom se měli chytnout za nos a přemýšlet nad tím, jak to udělat, aby se takové věci v příštích volbách již neopakovaly. Na druhé straně jde možná o první pozitivní čin, skrz který je může veřejnost vnímat – a čin velmi konkrétní.
Nevíme o žádné jiné cestě, jak dosáhnout prosazení těchto změn. Alternativou je nečinně čekat na další volby a na další (nikdy nesplněné) předvolební sliby. Česká republika je ve stavu, kdy neplatí přísloví: kdo nic nedělá, nic nepokazí. Naopak. Kdo však něco začne něco dělat, musí vyhrnout rukávy a určitě se u toho trochu ušpiní.
Poprosil bych proto všechny, kteří pod dojmem účasti konkrétních politiků pochybují o smyslu iniciativy největších protikorupčních organizací v této zemi, aby se na chvíli zastavili a představili si, jak úžasné by bylo, kdyby se těchto 9 zákonů podařilo prosadit. Byl by to mezník – a my v něj věříme.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.