Přihlášení

Parkoviště na Výstavišti bude chytré

5. 5. 2017 | Redakce PS | Diskuze (6) | Věci veřejné

Rada města Písek ve čtvrtek schválila zadání veřejné zakázky „Implementace zastřešující platformy pro dopravu v klidu s možností rozšíření do dalších druhů doprav pro město Písek“. Podle tvůrců tak v Písku vznikne první parkoviště s chytrým navigačním systémem. Mohlo by se tak jednat o první hmatatelný výstup početného týmu Smart City Písek, který písecká radnice zřídila v loňském roce. Elektronické naváděcí parkovací systémy fungují v celé řadě měst, aniž by k tomu musely vznikat megalomanské projekty kalibru Smart City.

Jedním z primárních úkolů konceptu Smart Písek v rámci pilíře mobilita je řešit problém parkování, který dlouhodobě trápí nejen občany města, ale i návštěvníky. Osobně velmi vítám, že odborné pracoviště, které se zabývá realizací konceptu Smart Písek, dokázalo v relativně krátké době předložit radě města potřebnou dokumentaci k „chytrému“ parkovacímu systému. Na projektu rekonstrukce parkoviště P1 u Výstaviště jsme však strávili rok intenzívní práce,“ komentoval schválený materiál místostarosta Josef Knot (TOP 09), který má koncept Smart Písek ve své gesci. Parkoviště doplní terminál na dva autobusy a dobíjecí stanice na elektromobily.
 
Co se skrývá pod těžko srozumitelným názvem zadání veřejné zakázky, detailně přibližuje Miloš Prokýšek, garant oblasti informační technologie organizační složky Smart Písek: „Předmětem této veřejné zakázky je systém propojující chytrá parkoviště se světelnými navigačními panely. Vůbec prvním „smart“ parkovištěm bude aktuálně rekonstruované P1 u Výstaviště. Prvních pět světelných tabulí, které na něj budou řidiče navigovat, bude umístěno na hlavních příjezdových trasách do města. Postupně se počítá i se zapojením dalších parkovišť a odstavných ploch. Vedle navigace bude systém sledovat i jejich obsazenost a on-line poskytovat tyto informace řidičům. Kromě digitálních navigačních panelů bude řidičům k dispozici i webová a mobilní aplikace. Majitelé elektromobilů pak budou informováni i o obsazenosti nabíjecích stanic na území města.“
 
Pro umístění svislých digitálních panelů byly vybrány konkrétní dopravní uzly, například v lokalitách u křižovatky ulic Čelakovského a U Výstaviště či u okružní křižovatky ulic Pražská a Dvořákova.
 
A jak bude celý systém fungovat? „Parkovací plochy budou osazeny soustavou detektorů, které budou získávat data o obsazenosti. Ve spolupráci s vybudovanou parkovací platformou, zahrnující cloudové úložiště pro ukládání dat, se budou informace rozesílat do proměnného svislého dopravního značení, tedy jednoduše do digitálních panelů. Spolu se statickým informováním bude díky zastřešující parkovací platformě možné použít data také pro mobilní aplikace a informační portály, které dokáží uživatele navádět online i za pomoci mapových portálů,“ upřesnil Patrik Horažďovský, garant mobility organizační složky Smart Písek. Parkovací systém nebude ale určen jen pro navádění na vyhrazená parkoviště. „Kromě klasické navigace na volná místa na vyhrazených parkovištích osazených detektory by měl poptávaný systém umět predikovat i obsazenost parkovacích ploch například přímo v ulicích města. Řidičům se tím zkrátí čas při hledání volného místa. Nebudeme tak šetřit jen jejich nervy, ale i životní prostředí, protože s nižším nájezdem se sníží pochopitelně i emise,“ představil novinku Josef Knot.
 
Martin Volný PR specialista organizační složky Smart Písek
0
0

Diskuze k článku +

9. 5. 2017 (10:20)  –  Luděk Blaha

0
0

"Elektronické naváděcí parkovací systémy fungují v celé řadě měst, aniž by k tomu musely vznikat megalomanské projekty kalibru Smart City."

Této větě, s dovolením, nějak nerozumím.
Jaké a kde vznikají 'megalomanské projekty kalibru Smart City'? A jako že, co je v rámci Smart City, je megalomanské?
Budoucí chytré parkoviště je podle perexu 'první hmatatelný výstup početného týmu Smart City Písek'.
Má tedy být jedním z projevů zchytření našeho města. Nebo se pletu?

Odpovědět

14. 5. 2017 (21:10)  –  MICHAELA ŠŤASTNÁ

0
0

Tak úplně nechci komentovat, zda je to na oslavu, nebo naopak, cedule monitorující místa obsazenosti parkoviště mi nepřipadá už dávno jako vynález. Propojení s aplikací u telefonu, je podle mě jen další krok v pokroku. Já bych jásala, kdyby mě cedule navigovaly na parkoviště, kde je volné místo a tam stál AUTOMATICKÝ parkovací dům!! Když mě cedule navedou na ohromnou asfaltovou plochu, plnou aut, neposkočím radostí. Z parkoviště vypadá město pěkně, pokud se podíváte z města přes řeku, na veliké parkoviště plné aut, nevidím v tom nic Smart.

Odpovědět

15. 5. 2017 (23:22)  –  Ladislav Douša

0
0

Chápejte, vynález to už dávno není, ale sem k nám to s velkou slávou dorazí až teď… Ještě nám tu chybí semafory, které by odpočítávaly čas do další zelené – to sice také není nic nového, ale mohlo by to být dostatečně drahé na to, aby to spadalo do kolonky Smart ;-).

Odpovědět

19. 5. 2017 (11:04)  –  Luděk Blaha

0
0

To je paráda takový chytrý semafor. Možná by kolikrát stačilo umět ty stávající chytře naprogramovat.
Aby třeba, když se na pár měsíců uzavře Budovcova ulice, byla bývala nestála auta v ranní špičce na křižovatce Nádražní – Zeyerova ve směru od nemocnice přes Husovo náměstí Purkyňovou ulicí až 'Ceprům'.

Odpovědět

21. 5. 2017 (23:25)  –  Ladislav Douša

0
0

Tak nevím, ale zdá se, že i takový Kolín už je o skok dál:
http://www.ctidoma.cz/zpravodajstvi-zivot-v-regionu/2017-05-18-kolinska-aplikace-je-terno-uz-ji-chteji-i-v-praze-31372

Odpovědět

22. 5. 2017 (01:18)  –  Luděk Blaha

0
0

Zajímavý článek.
Zprvu mě napadlo, že na tom bude asi nejzajímavější otázka, proč by v Praze měli toužit po aplikaci 'Kolín v mobilu'.
Pak jsem si ale přečetl i poslední dvě věty…
'Dynamické jízdní řády mají pomoci také školákům, kteří chytré telefony využívá takřka bez výjimky. Získají tak cenné informace při cestě na vyučování, na kroužky nebo naopak domů.'
… a vzpomněl jsem si, že poslední dobou potkávám čím dál tím víc dětí, které kráčí po ulici s chytrým mobilem v ruce a s pohledem upřeným na ten mobil. Což mi tedy v běžném městském provozu až tak moc chytré nepřipadá.
Technologický pokrok se samozřejmě zastavit nedá. Tuhle jsem dokonce na cestě do Matičky míjel auto, v kterém si řidička přidržovala na volantu tablet. To je už ale podstatně vyšší lejvl digitální demence.
Věřme, že internet a mobilní sítě jsou ne-vyp-nu-tel-né. Bez jídla se dá vydržet i týdny, bez vody několik dní, bez kyslíku pár minut, a bez mobilu asi tak čtyři vteřiny.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.