Přihlášení

Otevřený dopis AMNESTY INTERNATIONAL prezidentovi Zemanovi

5. 4. 2016 | Magdalena Myslivcová | Diskuze (5) | Věci veřejné

VÝHODNÝ OBCHOD S ČÍNOU NA ÚKOR LIDSKÝCH PRÁV? Výzva prezidentovi ČR v souvislosti s návštěvou prezidenta Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga v Praze z 24.3.2016

OTEVŘENÝ DOPIS AMNESTY INTERNATIONAL PREZIDENTOVI ZEMANOVI

 

Vážený pane prezidente, 

Amnesty International (AI) je znepokojena nekritickým budováním přátelství mezi Čínskou lidovou republikou (ČLR) a Českou republikou (ČR). U příležitosti státní návštěvy prezidenta ČLR Si Ťin-pchinga si proto dovolujeme Vás upozornit na přetrvávající porušování lidských práv v Čínské lidové republice. Vyzýváme Vás zároveň, abyste tato fakta zohlednil při jednáních s čínskou hlavou státu, a abyste jménem ČR vyslovil svůj nesouhlas s tamějším represivním režimem. 

Amnesty International ve své zprávě o stavu lidských práv v Číně v roce 2015  zdokumentovala řadu porušování práv lidí, včetně útoků na obránce lidských práv, omezování svobody slova, svobody vyznání, reprodukčních práv či systémové diskriminace etnických Tibeťanů. Dovolte mi zmínit alespoň dva příklady:

Obránci lidských práv jako jsou právníci, novináři i aktivisté pravidelně čelí zastrašování, zatýkání i násilí. Dne 9. července 2015 byla například zadržena právnička Wang Yu, čímž započalo období tvrdých vládních zákroků proti obráncům lidských práv i jejich rodinám. V následujících týdnech bylo agenty státní bezpečnosti vyslýcháno či zadrženo nejméně 248 právníků. Koncem roku bylo stále pohřešováno či drženo ve vazbě 25 osob a nejméně 12 z nich bylo drženo v tzv. utajeném pobytu na určeném místě` až po dobu 6 měsíců bez možnosti kontaktu s rodinou či advokátem.

Čína má také velké problémy s dodržováním svobody slova. V lednu 2015 vláda oznámila, že internet bude jejím hlavním ,,bojištěm” v roce v její kampani “boje proti pornografii a protiprávním informacím”. V souvislosti s nastalými represemi byl zadržen například reportér Wang Xiaolu za údajně smyšlený článek o čínském akciovém trhu. Byl přinucen k “doznání”, které bylo vysíláno národní televizí a byl následně přesunut k “utajenému pobytu na určeném místě”. Pozorovatelé čínských médií se domnívají, že byl zneužit jako odstrašující případ pro tisk – aby se vyhnul vydávání negativních zpráv o propadu akciového trhu. 

 

Vážený pane prezidente, jako vrchní představitel demokratického státu, který se hlásí k dodržování a prosazování lidských práv, máte morální povinnost tyto okolnosti v jednání s čínským prezidentem zohlednit. Česká republika, která sama donedávna zažívala sílu represivního komunistického režimu, se musí od masového porušování lidských práv razantně distancovat.

V úctě,

 

Mark Martin

 

Ředitel Amnesty International Česká republika

 

PŘEČTĚTE SI OBSÁHLÝ DOKUMENT O PORUŠOVÁNÍ LIDSKÝCH PRÁV V ČÍNĚ: v příloze

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

5. 4. 2016 (22:18)  –  Luděk Blaha

0
0

Říkám si, že by bylo zajímavé zveřejnít i část dokumentu zmíněné instituce, která se týká porušování lidských práv v České republice. Abychom případně mohli posoudit věrohodnost dokumentu a abychom se případně neholedbali přespříliš.

Odpovědět

13. 4. 2016 (17:43)  –  Ing. Antonín Černý

0
0

PŘIJEL K NÁM ČÍŇAN – PREZIDENT
Vážení diskutující, dovolil jsem si ve svém příspěvku použít některá slova Ing. arch. Zdeňka Vašaty, neboť s jeho názorem souhlasím a lépe bych se nevyjádřil. Některé mé postřehy jsem do článku ale přece jenom vložil.
Existuje více důvodů vidět v návštěvě čínského prezidenta, který navštívil jedinou zemi ve střední Evropě, příslib posílení Česko-čínských kulturních, politických a ekonomických vztahů. Nevšiml jsem si, že by nám vnucoval komunismus, spíše my mu vnucujeme náš pohled na lidská práva. Odstavec o dodržování lidských práv, který byl součástí smlouvy mezi naším a čínským prezidentem prezentoval i Zemanův poradce pan Kmoníček při rozhovoru v televizi Prima v neděli 8.4., takže nemám důvodu o tom pochybovat. V dnešním světě je lepší, když budeme přátelsky vycházet s Číňany, Němci, Rusy a Američany. Jsou politikové, kteří k životu potřebují nepřítele. My si můžeme dovolit luxus vystačit si s přáteli.
Jsou lidé, kteří si Čínu oškliví. Je to stejné jako když si jiní aktivisté oškliví Rusy, Ukrajince, Američany nebo Němce. Místo volby koho si budeme ošklivit anebo ke komu budeme servilní, bude lepší volit respekt ke všem, kteří respektují nás.
Čínská společnost je směsicí komunizmu, státního kapitalizmu a tisícileté tradice Říše středu. Čína už je světovou velmocí. Můžeme si dovolit to přehlédnout?
Naše media zajímaly ohledně návštěvy čínského prezidenta jen tibetské vlajky a šarvátky mezi lidmi s tibetskými vlajkami a Číňany s čínskými vlajkami, nebo, jestli se jednalo o lidských právech a jestli jsme nebyli servilní. Ne, servilní byla britská královna, která čínského prezidenta vezla ve zlatém kočáře a vedla po červeném koberci, stejně jako i prezident Obama, který minulý týden okázale vítal čínského prezidenta v USA. Video na internetu je každému nevěřícímu Tomáši k dispozici. Nešlapete paní britská královno a pane americký prezidente náhodou po lidských právech ?
Lidská práva jsou souhrn sociálních a politických práv, jak byla definována v roce 1950 v Úmluvě o lidských právech. V očích některých politiků je to jen povinnost respektovat více politických stran. Takový systém se lépe ovládá. Lidská práva jsou velký klacek na ty, kteří neposlouchají. Nikomu neupírám názor na prezidenta Zemana, ten se ale při návštěvě čínského prezidenta choval jako dobrý hostitel a hosty vítal s úctou, což je správné. To se o řadě pražských aktivistů však říci nedá, ani kdybych se hodně snažil.
Ačkoliv k ODS (i TOP 09) mám názorově daleko , přesto mne zaujala úvaha V. Klause ml. , a proto ji v plném znění pro zajímavost přikládám
KOMENTÁŘ: Přijíždí Číňan – Václav Klaus ml.
Představitel skoro dvoumiliardové země, světové mocnosti. Vítat ho s rudou vlaječkou nepůjdu. Nemám tu barvu rád. Na druhou stranu mě fascinuje stádní hysterie. Pokrytectví a zbabělost. Mám na mysli ušlechtilé tibetské aktivisty.
Václav Klaus mladší
Absolvoval Přírodovědeckou fakultu UK, přes 15 let vedl gymnázium a poté síť škol PORG.
Středoškolský profesor matematiky, autor mnoha odborných článků a zatím jedné učebnice (Matematika pro trojkaře aneb Maturita v kapse; 2013), zakladatel Asociace aktivních škol (sdružuje přes 100 českých škol).
Vede jeden z největších českých šachových klubů a dosud aktivně závodí na kole.
Je členem expertního týmu předsedy ODS pro školství.
Být pro Tibet je „IN“, nic se tím neriskuje, je to dostatečně daleko a ještě se může prstem ukazovat na lidi, kteří se na podobných exhibicích nechtějí moc podílet anebo se na nich nechtějí podílet v jednom stádě s některými zvlášť vypečenými aktivisty, kteří by v dnešní Číně působili coby funkcionáři Komunistické strany, pokud by tedy byli Číňani.
Taky se tím dá dobře odvádět pozornost od našich problémů, nedostatku demokracie, rozvratu EU a dalšího zla, které se nás bytostně týká.
Mezi Prahou a Tibetem leží cca 200 regionů, kde neexistují základní lidská práva. Někde se bez soudu vraždí celé skupiny obyvatel. Ženy nebo křesťané nejsou bráni jako lidi, je možno je beztrestně zabít. Nebo třeba regiony, kde se prodávají jedenáctileté dívenky do thajských bordelů. Region, kde Turci vyvraždili statisíce Arménů, žen i dětí. Tito stále na svou posvátnou horu Ararat (přistál tam Noe) hledí přes hranici. A tak všelijak podobně.
To se však neřeší, protože Čína (buď přes 250 let, nebo přes 60 let, záleží, jak se na to chcete dívat) ovládá původně nezávislý Tibet. O tibetské teokracii se toho moc neví nebo spíš nepíše – některé zdroje uvádějí neuvěřitelně krutý středověký režim ovládaný lámy, kde běžným trestem bylo mimo jiné vypichování očí. Asi nějak lidskoprávní vypichování, neb tibetské představitele uctíváme a nemusejí se za svou historii nijak omlouvat.
Samotná anexe menšího státu větším se mi nelíbí, ale takhle se velmoci chovají. Ruská carevna Kateřina Veliká ovládla 1783 Krym (předtím tam ale v roce 1243 vtrhli Tataři a před tím od 6. století starověcí Řekové). Začátkem 19. století Američané ovládli Floridu, před tím zcela zmasakrovali místní seminolské indiány (to byla Florida ještě španělská). Jednou ze záminek bylo, že Indiáni mezi sebe ochotně přijímali černé otroky uprchlé z plantáží v Georgii. Taky dobře „lidskoprávní“ story. Ale nikdo dnes nekritizuje Donalda Trumpa, že vyhrál primárky zrovna na Floridě.
Dopad celé kampaně na samotnou Čínu je nulový, maximálně se naštvou, ale ne moc. Pro ten správný poměr si představte nějaký kmen v Bolívii, jehož někteří stařešinové by na své chýše vyvěsili vlaječky Kladska a při návštěvě polského prezidenta by protestovali a volali „Kladsko patří Česku“. Na tomto území (zhruba přes hranici za Náchodem) žili celá staletí Češi. Od 18. století patřila oblast Prusku a po II. světové válce a posunu Polska na západ – celé území padlo pod Polsko (vedl se o to velký česko-polský spor) a oblast byla po devíti staletích zcela (a poměrně drsně) popolštěna. Nojo, smutné. Ale od roku 1958 máme s Polskem smlouvu o hranicích a taky už to nikdo neřeší (česky mluví už jen pár stařečků) a co by taky řešili.
No, a když budou v Bolívii polského prezidenta kvůli tomu napadat – bude tak maximálně znechucenej. Ale na Kladsko to nebude mít žádný vliv. Že by nám ho jako vracel nebo mu dal nezávislost?
Jinak páchat dobro je ušlechtilé a správné, akorát aby ty postoje měly alespoň nějakou váhu, musí kritik něco riskovat. Třeba protestovat proti Obamovi, že se minulý týden bratříčkoval s komunistou Castrem na Kubě – už by nějaký risk neslo. Byla by to větší odvaha.
Teď islamisté ubodali v Glasgow chudáka umírněného muslima, který vedl oblíbenou trafiku a popřál lidem na webu šťastné Velikonoce. Za pár hodin ho zabili. Mohli byste, rozliční lidskoprávní občané, jet třeba do Glasgow a držet před trafikou až do pohřbu kříž a výzvy k toleranci. I přes noc.
Ale to se vám asi moc nechce. Ten Tibet bude lepší. Možná ještě nadávání komentátorovi do komunistů přes internet z tepla domova (klávesnice, komp a pyžámko čínské výroby).

Odpovědět

13. 4. 2016 (18:56)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

JUDr.Josef Šlehobr – 13.4.2016
PŘÍSPĚVEK ING. ČERNÉHO ODPOVÍDÁ NA VŠECHNY OTÁZKY, KTERÉ JSME PROBÍRALI V DISKUSI NA ČLÁNEK KATEŘINY SLABOVÉ A 
NYNÍ NA ZVEŘEJNĚNÝ DOPIS AMNESTY INT. JIŽ V PRVÉM ČLÁNKU K. SLABOVÉ BYLO ZŘEJMÉ, ŽE SE ZAŘAZUJE MEZI MÓDNÍ VLNU
OCHRÁNCŮ TIBETU. NYNÍ DOŠLO K ODHALENÍ, ŽE JIM ANI O TIBET NEJDE. JDE JIM O TO, ABY NÁVŠTĚVA ČÍNSKÉHO PRESIDENTA
S FIASKEM. ČAS UKÁZAL, ŽE SE TAK NESTALO I PŘES VYSTOUPENÍ LENKY DUSILOVÉ A JÍ PODOBNÝCH NEBO PŘEŽITÝCH POLITIKŮ.
NESMÍM ZAPOMENOUT NA MADAM AU-AU ( JINAK SE JÍ TAKÉ ŘÍKÁ BIOMASA). V PÍSKU SE K NIM PŘIPOJIL MÍSTOSTAROSTA KNOT.
TROCHU PODEZÍRÁM PANÍ JELENOVOU I PANÍ MYSLIVCOVOU, ŽE TEN DOPIS AMNESTY INT. BYL ZAŘAZEN ÚČELOVĚ, ABY
ZAHLADIL DOJEM Z PŘÍSPĚVKU TOMÁŠE POSKOČILA O ČÍNĚ I O USA.
PŘÍSPĚVEK ING. ČERNÉHO PROKAZUJE, ŽE NEJSEM SÁM.

Odpovědět

18. 4. 2016 (10:45)  –  Ing. Antonín Černý

0
0

Jsem rád, že jsem na otevřený dopis AMNESTY INERNACIONAL prezidentovi Zemanovi reagoval, i když jsem se v článku opíral i o názory Ing. arch. Vašaty a zvláště pak jsem uvedl celou úvahu Václava Klause mladšího. Byl to záměr, neboť jsem chtěl být objektivní. Nechtěl jsem pokračovat v plané diskuzi o tom jaký je prezident Zeman vlastně škůdce a nevšímá si toho, jak jsou v Číně porušována lidská práva, ale jedná se mu pouze o mrzký kšeft. Zmýlil jsem se, většina negativních ohlasů ukazuje , že velká část klikajících občanů, alespoň z Písku, chápe porušování lidských práv ve světě zjednodušeně. Prostě jinde , kromě Číny, je to nezajímá. Je sice správné požadovat , aby v dvoumiliardové komunistické Číně s kapitalistickým tržním hospodářstvím byla lidská práva dodržována , ale na druhé straně neumíme zabránit porušování lidských práv v desetimilionovém Česku, ačkoliv jsme na to byli již několikrát upozornění, naposled před týdnem, tou “nejspravedlivější “zemí světa USA a ještě se vymlouváme. Zvláštní.
Tímto závěrem jsem debatu a kapitolu o lidských právech , alespoň pro sebe, uzavřel. Těm, kteří mne pochopili, děkuji za přízeň.

Odpovědět

18. 4. 2016 (14:05)  –  Ing. Antonín Černý

0
0

Omlouvám se za chybu : správně má být AMNESTY INTERNATIONAL

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.