Přihlášení

ONDŘEJ VESELÝ: Starostování už mne obouchalo

20. 6. 2013 | Zdenka Jelenová | Diskuze (0) | Věci veřejné

Červen 2012 – podpis Smlouvy o partnerství mezi Pískem a bavorským Deggendorfem. Za Deggendorf podepsala smlouvu primátorka města Anna Eder. Foto Vladimír Teringl

Rozhovor se starostou města Písku. Ondřej Veselý po maturitě na gymnáziu v Novém Jičíně vystudoval Právnickou fakultu ZČU v Plzni. Od roku 2003 je v ČSSD, starostou města Písku se stal v roce 2010 jako nejmladší zvolený člen píseckého zastupitelstva.

Jak jste spokojen se situací v zastupitelstvu?

Po dost dlouhé době sporů a osobního zneuznání z výsledků voleb se situace uklidnila. Řekl bych, že od června loňského roku zastupitelstva probíhají v pracovním duchu. Ustaly osobní ataky, mám pocit, že zastupitelé často přemýšlejí podle toho, zda je to dobré pro město, a ne podle toho, kdo věc předkládá.

 

Původní koalice po volbách, ČSSD-ODS-VPM, dlouhé trvání neměla…

Shodou okolností jsem se teď díval na články, které vycházely na přelomu 2010-11, kdy se řešila naše koalice s ODS. Jsem psychicky zdravý člověk, takže se mi to už podařilo vytěsnit, ale když si vzpomenu na ty hrůzy, které tehdy probíhaly, tak současnou koalici (ČSSD–VPM–TOP 09) považuju za podstatně lepší, byť samozřejmě jsme názorově rozdílní a ne vždy se shodneme. Mezi mnou a místostarostou Knotem z TOP 09 jsou třeba známé rozpory ohledně výherních automatů.

 

Máte odlišná zásadní stanoviska, tam se asi nikdy neshodnete…

Přesně tak. A proto nebudu předkládat, byť by to bylo moje osobní přesvědčení, novou vyhlášku o automatech. Současný kompromis je bolestný pro obě strany, ale pro mne je přijatelné, že hazardu ve městě ubývá, a naopak TOP09 vítá, že tu ještě zůstala možnost v tomto oboru podnikat. Každopádně bez ohledu na dílčí rozpory je tahle koalice stabilnější a rozhodně nemám pocit, že se navzájem podrážíme – jako to bylo s ODS. ODS se nás i potom dlouho snažila potopit…

ODS – opuštěná strana

Dneska už ze strany ODS necítíte naschvály?

Já bych řekl, že ODS je v současném zastupitelstvu možno považovat za hodně opuštěnou stranu, nikdo se s ní moc nebaví, chápu, že ve třech mandátech se opozice dělá špatně. Celkově se zastupitelstvo velmi uklidnilo, všichni asi pochopili, že čtyři roky se tady mlátit nemůžeme, to by Písku opravdu nepřineslo nic.

 

Když se dnes podíváte na předvolební představy – co se už povedlo, co je největší problém?

Povedlo se spousta věcí – třeba zvýšit transparentnost veřejných zakázek, máme nová pravidla. Soutěže dokázaly přilákat mnohem širší škálu firem, nemáme už vykazovány vícepráce, naopak máme levnější konečné platby, než jsou projektové ceny. Také mám pocit, že občané uvítali větší otevřenost radnice. Mrzí mne, že jsme se lépe nedokázali vypořádat s prodejem bytů. Myslím, že město by mělo mít menší počet bytů, že by mělo nabídnout nájemníkům, kteří mají zájem, prodej za sympatičtějších podmínek. (Více o slibech a jejich uskutečňování v odpovědi ČSSD na str. 24).

Městská všelidová veselice

V předchozím volebním období se v Písku odehrál velký spor o podobu městské slavnosti – jste spokojen s její současnou podobou?

Musíme si ujasnit, o jaký typ akce nám jde. Podle mne je to všelidová veselice, která sice pro mne není úplně to pravé, ale počet a zájem návštěvníků svědčí o tom, abychom ji tímto směrem vedli. Nemůžeme ale zároveň aspirovat na to, že to bude nějaká vysoce hodnotná kulturní záležitost. Chápu, že pro některé lidi je tohle pojetí degradující, málo kulturně povznášející, ale většinový spotřebitel si to užívá.

 

Před volbami jste slibovali podrobné audity městských organizací… Co se už povedlo?

Červen 2013 – momentka z kamenného mostu, několik hodin před kulminací povodně. Vpravo Ondřej Veselý, vlevo místostarosta Vojtěch Bubník. Foto Martin ZborníkZatím máme provedeny dva audity, výstup je z jednoho. Audit DBS jak známo příliš dobře nedopadl, výsledky jsme zveřejnili. Dokončuje se audit Centra kultury, výstupy ještě k dispozici nemám, ale ani zprávy, že by to byl nějaký průšvih. Doufám, že se nám podaří dotáhnout aspoň do podoby zadání audit Městských služeb – na ten ale bude třeba počítat v rozpočtu s částkou přes milion korun.

Městské služby pružnější

Na vztahu Městských služeb a města jste před volbami mnohé kritizovali – co se změnilo?

Na vzájemném vztahu se nezměnilo nic, většina činností probíhá dál na základě mandátních smluv. Změnilo se ale vedení Městských služeb a pan Hrádek je vede pružněji, snaží se sami podnikat, získávat finance i nezávisle na městě. Tohle je složitá otázka, když jsem nastupoval, tak jsem měl nějakou představu, ale když jsem zjišťoval zkušenosti odjinud, tak jsem ty představy korigoval. Mandátní smlouva má i velké přednosti, je možné mnohem pružněji řešit neočekávané problémy. Nicméně zhodnocení činností a jejich nákladovosti by bylo potřeba, a do konce volebního období bych to rád přinejmenším zadal.

 

Městské služby nově rozvíjejí podnikatelskou činnost, třeba pohřebnictví, pneuservis – má zrovna tohle být jejich úkolem?

Naší snahou je, aby ta společnost byla co nejvíc soběstačná. To není příspěvková, městem dotovaná organizace, ale obchodní společnost. Je to podle mne v podstatě vítaný přínos do městské kasy, ale chápu, že se to některým podnikatelům líbit nemusí.

 

Koncepce dopravy, parkování v centru – vleký problém…Snažíte se o nějaké řešení?

Vytipovali jsme místa pro velkokapacitníparkovací dům, ale narážíme na velký odpor urbanistů v komisi pro urbanismus a rozvoj města. V proluce před sportovní halou nám to úplně zamítli, v Chečického ulici se to ještě posuzuje, ale tam by se muselo počkat na městí časově – zakázat ho třeba po 17. hodině, aby mohlo ožít. Centrum je třeba oživit, například zkoumáme po vzoru Rakouska možnost sem zavést vodu, mohlo by jít o vodotrysky, tryskající přímo ze země tam, kde se přes den parkuje.

Vykácet parky nechceme

Jaké máte zkušenosti s projednáváním záměrů radnice s veřejností?

No, zkušenosti jsou různé, ale nevzdávám to (smích). Největší zájem byl zatím o veřejná projednání záměru na nízkoprahové centrum a samozřejmě o plavecký bazén. Teď připravujeme systém revitalizace městských parků, zeleně a takzvané zelené tepny města.

 

Kdo revitalizaci zeleně připravuje?

Založili jsme skupinu pro veřejný prostor, v níž jsem já, paní místostarostka Rambousová, městský architekt Zábranský, zástupci odboru životního prostředí, dopravy, majetku a městský památkář. Nebude se sa-mozřejmě zabývat pouze parky, ale obecně problematikou veřejného prostoru v Písku. Ten nápad jsem přinesl já, mimo jiné proto, že externí architekti zhodnotili, že naše parky jsou už zastaralé. Vytipujeme v každém parku závadné i páteřní dřeviny, křoviny, které vadí vzdušnosti a přehlednosti, městský architekt zhodnotí zachovalost inventáře. Moje představa je revitalizovat jeden až dva parky ročně – pozor, ale rozhodně nechceme plánovat žádné rozsáhlé kácení!

 

Jaká další veřejná projednání se chystají?

Samozřejmě k plaveckému bazénu. Pro vybrané lokality bude zpracována studie proveditelnosti, kompletní informace budeme průběžně zveřejňovat. Doufám, že se o to lidé budou aktivně zajímat, vzhledem k referendu.

 

Jak hodnotíte činnost a výsledky poradních komisí rady města?

Snažili jsme se zavést nepolitický systém sestavování, mohl se přihlásit každý, kdo měl zájem. Určitě jsou komise, které pracují dobře, dávají zajímavé podněty, ale jiné se bohužel stejně staly politickým kolbištěm. Představy některých o tom, co má komise dělat a jaké má mít pravomoci, jsou někdy až absurdní.

Jsem proti krokodýlům

Co bude s nezrekonstruovanou části Sladovny?

Musíme dobře zvažovat dvě hlediska. Písek už má množství kulturních budov, jejichž náklady na provoz hradí. Měli bychom tedy hledat takové projekty, které nezvýší mandatorní výdaje města. Druhá věc je, že využití budovy by mělo korespondovat se stávající galerií.

 

Existuje tu záměr expozice sladovnictví a myšlenka Domu přírody a expozice krokodýlů…

Když bude úspěšná naše žádost o dotaci, povede se zpřístupnit střední část Sladovny, kde by bylo muzeum sladovnictví – s tím se počítalo od začátku. O dalším zatím rozhodnuto není. Zásadně jsem proti tomu, aby tam byli živí krokodýli. Naopak o nějaké formě interaktivních přírodních expozic by se uvažovat dalo.

Hřiště pro náctileté

Pracujete nějak s návrhem na multifunkční využití letního kina, s nímž přišel Ladislav Beran?

Nedávno se rozpadla občanská skupina Za hřiště, která na problematice hřišť dlouhá léta aktivně spolupracovala. Na koncepci dětských hřišť ale chceme pracovat dál, teď jsou na řadě hřiště pro náctileté. První by mělo vzniknout na Výstavišti, nebude-li vybráno pro bazén. Pokud jde o letní kino, zadal jsem Centru kultury a odboru RIMM, aby zpracovali studii možného víceúčelového využití areálu.

 

Necháváte to tedy na úřednících? S návrhem přišel původně Láďa Beran…

Já mu tu myšlenku neberu, ale nemůžeme z veřejných prostředků zadávat a platit práci nikomu napřímo… Nabízel, že to i zpracují, ale na to potřebuju profesionálního projektanta.

 

A další Beranův projekt – SnowFlex na lyžařském svahu?

Město mělo v tomto případě vyjádřit podporu, kterou jsme předběžně vyjádřili, ale bylo už na něm, aby se domluvil s lyžařským oddílem, který to má v nájmu, a oni se domlu-vit nedokázali… To nemůže řešit starosta.

 

Ještě se zeptám na vaše politické plány – chystáte se do „vyšších pater“?

Tak to rozhodně ne, mám zkušenosti s krajskou politikou a ocitl jsem se jako spolupracovník poslanců i v parlamentu, ale komunální práce mi připadá nejvíc smysluplná. Výsledky jsou přímo vidět. Jestli budu dál starostou, to záleží hlavně na voličích. Budu rád, když budu moct pro město pracovat dál na jakékoliv pozici.Překvapila mne zloba

 

Změní práce starosty člověku hodně život?

Člověk musí hodně okorat, ze začátku jsem si vše moc bral a leccos mne trápilo. Teď už jsem se obouchal. (smích) Je to obrovský nápor na osobní život, bez zázemí rodiny by to nešlo. Nechci říct přímo podpory, protože rodina moc nadšená nebyla. Mám malého syna a času na něj opravdu moc nezbývá. Každopádně bez pochopení manželky a mých starších dětí bych to dělat nemohl, rodinu bych kvůli starostování neobětoval. Pokud jde o osobní ohlédnutí, tak byl jsem velmi nepříjemně překvapen, jak velká zloba je v některých lidech. Moc mne mrzí, že lidé často hodnotí jen to, co se jich osobně negativně dotkne, ale od mí tají koukat dál, na širší souvislosti. Celkově ale ve mně převládají spíš pozitivní pocity, mnohé se daří a spousta lidí ocení i běžné věci, které fungují.

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.