Přihlášení

Nepovedený silvestrovský žert místostarosty Duška

7. 1. 2010 | Zdenka Jelenová | Diskuze (1) | Věci veřejné

Otevírání hřiště Zelený dvůr ve vnitrobloku Budovcova

Poslední Městský Zpravodaj se vyvedl vpravdě silvestrovsky. Na jedné straně se město pochválilo, jak pěkně plní koncepci obnovy dětských hřišť, a poděkovalo, dokonce jmenovitě, členům občanské části pracovní skupiny Za hřiště. Hned v následujícím článku místostarosta Mgr. Tomáš Dušek tutéž skupinu i koncepci zcela sepsul. Ani pes si už od těch samozvanců kůrku nevezme...

Tento článek vyšel v Píseckých postřezích 6.ledna 2010. Poskytujeme jej ale i čtenářům Píseckého světa, a to včetně příloh - naskenovaných článků z městského zpravodaje.První z nich je Duškův, druhý je článek z vedlejší strany zpravodaje, který hodnotí úspěšné naplňování koncepce dětských hřišť.

Možná by ta zjevná schizofrenie nestála ani za reakci, čas je nám všem drahý a přihlouplá arogance často odrovná sama sebe, ale přece jen: Qui tacet, consentire videtur. Kdo mlčí, patrně souhlasí. Nemůžeme tedy mlčet, ale ani laskavé čtenáře příliš unavovat. Stručně: To, co p. Dušek napsal, postrádá logiku. To, co p. Dušek napsal, postrádá slušnost. To, co p. Dušek napsal, jsou ze značné části lži a zjevné nesmysly. Článek prokázal, že jeho autor postrádá základní přehled, kompetenci i morální předpoklady k výkonu tak odpovědné práce.

Jen pár z MNOHA bodů, které by se daly rozebírat:
  • Podle p. Duška občanská iniciativa „bez jakýchkoliv znalostí této problematiky... vytvořila novou koncepci, která je laickou představou několika lidí“... – Koncepci ale vytvořili úředníci města pod vedením Kateřiny Sušické a místostarostky Hany Rambousové, občané ji (stejně jako MSP) připomínkovali a jejich názory většinou zohledněny nebyly. Přes žádost občanů nebyli přizváni odborníci ani zohledněna odborná data. Přesto je koncepce řádově kvalitnější než původní půlstránková soupiska.
  • Anketu o dětských hřištích v Písku zorganizovali v roce 2006 občané a byla vedena promovaným sociologem. Všichni pracovali zdarma a město tak získalo důležitá data zcela bezplatně. Bylo distribuováno 14 tis. dotazníků. Vyjádřilo se 314 občanů za 533 dětí (nikoli 150), a to je na písecké poměry účast nadprůměrná. Výsledky ankety jsou validní bez ohledu na názor p. Duška.
  • Údajné fiasko při výstavby koutků s velrybou a kočkou v Palackého sadech – pokud bylo fiaskem, pak jedině úředníků města, kteří „zapomněli“, že je třeba požádat o vyjádření památkáře.
  • Na Jiráskově nábřeží se prý podle p. Duška ani o žádné hřiště nejedná – proč se jím tedy samo město (podle nás oprávněně) chlubilo ve všech myslitelných médiích i ve vedlejším článku? Mimochodem, při výběrovém řízení pro ně hlasovali i přítomní pracovníci radnice.
  • K výběrovým řízením na nová hřiště: Městské služby měly, oprávněně, VŽDY právo veta – právě z důvodu odborného posouzení kvality a následné údržby. Dva hlasy občanů nikdy nemohou rozhodnout o vítězi při výběrovém řízení, kde zasedá 6 a více osob.
  • Věta „Zasvěcené a odborníky opravdu většinou názory a podněty této iniciativy obtěžují, zdržují a komplikují plodnou práci...“ – mluví za svého autora sama. No comment.

Ostrý komentář ale přísluší páně Duškovu opakovanému tvrzení, že občanská iniciativa žije „z dotací a darů sponzorů“. To je drzá lež a urážka. Mohly bychom tady vyčíslit, kolik hodin a dnů jsme prací ve skupině Za hřiště strávily, kolik odpolední a večerů jsme věnovaly studiu podkladů, materiálů a srovnávání se situací v jiných městech... Nikdo nám za to nedal ani korunu – a nikdo z nás ani žádnou odměnu nečekal! Živíme se zcela jinak, poctivou prací podle svých vystudovaných oborů.

Očekáváme, že p. Mgr. Tomáš Dušek obratem prokáže svůj nechutný výpad a zveřejní, z jakých darů a dotací občanská iniciativa Za hřiště žije. Jinak přizná, že jakožto čelní představitel města šíří prachsprosté pomluvy, a navíc k tomu v rámci své předvolební kampaně zneužívá Městský Zpravodaj hrazený z veřejných prostředků.

Paní místostarostka Mgr. Hana Rambousová, v jejíž kompetenci dětská hřiště jsou, by se pak měla stejně veřejně vyjádřit, zda souhlasí s názory svého kolegy, které dehonestují i její práci.

Při četbě Duškova článku nám, jistě jen vzhledem k vytříbenosti stylu, vytanuly útržky z dávnějšího, také skvostného textu: tzv. Anticharta „Za nové tvůrčí činy ve jménu socialismu a míru“, leden 1977: „...útoční jestřábi hledají východisko v tom, že se pokoušejí položit stín na naše slunečné dílo ...však také pohrdáme těmi, kdo v nezkrotné pýše ješitné nadřazenosti, sobeckém zájmu nebo dokonce za mrzký peníz...“

Ovšem to, co p. Dušek předvedl, je jen zdánlivě „pouhý“ projev arogance moci či nedostatek vychování. I když indické přísloví říká: Pokrop česnek růžovou vodou, jako růže vonět nebude. Ve skutečnosti ale může jít o cosi podstatnějšího: Nezačal se někdo obávat, že občané příliš nakukují radničním kuchařům pod pokličky? Před volbami to může být pro mnohé jaksi nevhodné. „Klasické strany žárlí na občanské iniciativy, neboť jejich vznikem přicházejí o monopol na intervenování do věcí veřejných,“ říká v jedné své knize sociolog Jan Keller.

Naše město i městské organizace podle p. Duška řídí skuteční odborníci (on sám je vzděláním tělocvikář s „odbornou specializací“ asistent poslance ODS). Ale stejně nám vrtá hlavou, proč historická městská elektrárna v „péči“ MSP dlouhodobě prodělávala, zatímco dnes její nájemci naopak platí městu a ještě v pohodě vydělávají. A proč se děti letos o vánočních prázdninách mohly na plavecký stadion dívat jen zvenku. A proč se zatím nikdo nedozvěděl, kolik nás stál vleklý soud a nakonec vyplacení protizákonně odvolané ředitelky Sladovny. A jakto, že některým úředníkům na radnici stačí jen zvednout telefon, aby získali od určité firmy pěkných pár tisíc na sponzorství čehosi... A proč a zač...

K tomu jen citát z nedávné řeči Václava Havla: „...málo si všímáme, kdo – skryt za někoho, kdo je skryt za někoho, kdo je skryt za někoho – se snaží ovládat v naší zemi různé infrastrukturní sítě či strategické subjekty nebo stavby a nenápadně tím získávat nad námi kontrolu. To by se měl údajně svobodný občan nakonec zase bát promluvit z obavy, že ho uslyší ucho nějakého velkého bratra? Je zkrátka cosi divného, ba až nebezpečného na způsobu, jímž naše země vzkvétá. Nepoučili jsme se, opakujeme chyby, které jiní mají dávno za sebou. Chceme hrát hru, ale bojíme se jí dát pravidla. Slušnosti ubývá, krade se a když někdo řekne, že se krást nemá, sklidí posměch. Ale i naše společnost prozírá. Bude se to postupně měnit. A už k tomu nebude naštěstí třeba revoluce.“ Doufejme, že i v Písku.

P. Duškovi, mocnému tohoto města, vystudovanému učiteli, bychom doporučily – v rámci postgraduálního politického specializačního studia – přečíst Havlovu esej Moc bezmocných, jež by mu, asi poprvé v jeho životě, odhalila udivující skutečnost, že opravdu, ale opravdu mohou existovat lidé, jimž důvodem k zapojení se do činnosti společenství může být „jen pocit hlubší smysluplnosti dané práce, protože osobní zisk z takovéto činnosti v dohledné době nemohl být žádný“. Zdrojem moci bezmocných je od pradávna pravda.

ZDENKA JELENOVÁ A MAGDALENA MYSLIVCOVÁ,

psáno za celou občanskou část pracovní skupiny Za hřiště (Dagmar Hovorková, Dagmar Chmelíková, Miroslav Mašek, Jana Putnová, Vlaďka Zborníková)

Více o problematice dětských hřišť v Písku najdete na Píseckém světě zde zde.

NOVĚ K TÉMATU:

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

19. 1. 2010 (20:46)  –  Doplnění článku

0
0

Český rozhlas České Budějovice odvysílal v pořadu Bez obalu reportáž nazvanou – Kontrola práce komunálních politiků v Písku. Premiéra byla 19.01.2010 v 16:15, repríza bude odvysílána ještě v pátek 22.1.2010 v témže pořadu od 15:30. Kdo přímé vysílání nestihl, může si reportáž vyslechnout v archivu Českého rozhlasu viz přidaný odkaz pod článkem.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.