Nebezpečná hra pana Průši
Písecké volby přinesly velmi složitou situaci, když se o 27 zastupitelských křesel podělil rekordní počet deseti uskupení. Celou situaci učinil ještě o mnoho složitější pan Luboš Průša nepochopitelnou snahou zabránit tomu, aby se starostou stal kandidát, který ve volbách získal zdaleka nejvíce hlasů. Průšova snaha, ve které je zřetelně vidět jeho osobní zájem, je však v naprostém rozporu se zájmem písecké veřejnosti, a proto je ji třeba tvrdě odmítnout.
Nebezpečná hra pana Průši
Letošní volby do píseckého zastupitelstva přinesly velmi složitou politickou situaci, když si na základě jejich výsledků 27 zastupitelských pozic rozdělí celkem deset politických uskupení. To je nejvíce v historii, předešlý rekord dříve držely první porevoluční volby z roku 1994, kdy se na radnici dostalo osm politických uskupení.
Vítězství ve volbách a počet sedmi zastupitelů obhájila strana ČSSD v čele se současným starostou Ondřejem Veselým. Uskupení Jihočeši 2012 a TOP09, které se umístili na druhém a třetím místě, získali po čtyřech mandátech, po třech mandátech si rozdělila strana KSČM a hnutí ANO, dva mandáty získali Písecký patrioti, kteří kandidovali pod hlavičkou strany Republika bývalé spolupracovnice Miloše Zemana Jany Volfové. Jeden mandát pak získala strana KDÚ – ČSL, strana VPM, která si tak oproti minulým volbám pohoršila o čtyři zastupitele, strana ODS, která ztratila tři zastupitelské pozice a poprvé v historii také strana Pirátů.
Od samotného zveřejnění výsledků tedy bylo zřejmé, že politická uskupení čeká velmi složité vyjednávání. Většinová koalice se bude muset skládat minimálně ze tří subjektů, mezi kterými by však nutně docházelo ke střetům velmi rozdílných politických názorů. Jediná názorově koherentnější koalice složená ze středových až pravicových subjektů by připadala v úvahu, kdyby se spojilo pět uskupení – Jihočeši 2012, TOP09, ANO, Písecký patrioti a ODS.
Taková koalice by se vyznačovala nestabilitou pramenící z velkého počtu stran a také z nepředvídatelnosti některých z nich. Nepředvídatelnost je očividná především u uskupení Písecký patrioti, které vychází z populistických pozic a někteří její zástupci občas dokonce sklouzávají k výrokům ne nepodobným těm, které pronáší Tomio Okamura. Dalším problémem u uskupení Píseckých patriotů je především to, že z jejich kandidátky je zřejmé, že je složená především ve snaze za někoho kandidovat a uspět, než na základě nějakého jasného ideového základu, což může vést k častým nesouladům mezi názory jejích členů.
Nebezpečí propojení politické a podnikatelské sféry
Nebezpečí budoucí písecké koalice však nespočívá pouze v její nestabilitě, ale také v eventuálním přílišném propojení písecké podnikatelské sféry s tou politickou a nestandardní ochotou některých jejích zástupců naslouchat názorům a potřebám místních podnikatelů. Právě na toto propojení poukazuje studie občanského sdružení Naši politici, které se jejím prostřednictvím snaží upozornit na velmi nestandardní okolnosti v souvislosti s výstavbou Technologického centra Písek (TCP), jehož většinovým vlastníkem je písecký podnikatel Jaromír Grégr.
Právě případ TCP a způsob, kterým ho Naši politici popsali, představuje velmi dobrý náhled na dění na písecké politické a podnikatelské scéně. V prvním čtvrtletí tohoto roku o něm dokonce psali i celostátní média deník Právo a týdeník Ekonom. Občanské sdružení Naši politici se tímto případem zabývalo ve spolupráci s Transparency International a kompletní výsledky jejich analytické práce je možné nalézt na adrese http://www.nasipolitici.cz/cs/kauzy/detail/152-pripad-technologickeho-centra-pisek
Fakta, která občanské sdružení Naši politici v souvislosti s případem TCP předkládá, ukazují, do jaké míry jsou písečtí politici propojeni s některými místními podnikateli. Ve studii se objevuje například jméno Miroslava Krejči z Píseckých patriotů, který se na svých webových stránkách označuje za jednoho z iniciátorů projektu TCP, dále jméno Miroslava Sládka také z Píseckých patriotů, protože jako starosta podepsal bez souhlasu zastupitelstva smlouvu, která velmi nahrála neprůhlednosti celého dění okolo TCP. Studie se zaměřuje i na dalšího kandidáta Píseckých patriotů Josefa Vilíma, který je členem dozorčí rady společnosti RG Investment, která v současnosti vlastní TCP, a dalších firem spadajících do portfolia Jaromíra Grégra. Kromě zástupců Píseckých patriotů se studie zabývá především minulostí strany TOP09 a její kandidátní listinou pro volby do zastupitelstva v roce 2010, na které se objevil většinový majitel RG Investment, Jaromír Grégr, menšinový majitel David Vostarek, ředitel TCP Roman Polanský, ale také ten samý Josef Vilím, který v současných volbách do zastupitelstva kandidoval za Písecké patrioty.
Nebezpečí, že někteří zastupitelé jsou ochotní podléhat nejrůznějším podnikatelským tlakům, sice pro Písek není ničím novým, na druhou stranu však tento fakt v minulosti vedl k mnoha podezřelým zakázkám či podivnému prodeji městského majetku. Příkladem může být stavba lesovny nebo kriminální vyšetřování, které se zabývalo údajně velmi podivným prodejem pozemků u Václava z doby, kdy byl píseckým starostou Luboš Průša.
Průběh schvalování smlouvy o tomto prodeji, která tehdy díky své neúplnosti údajně přišla město na několik milionů korun, popsal člen kontrolního výboru Vladimír Homola z ODS takto: „Zastupitelé si mysleli, že schvalují smlouvu, která podmínky splňovala. Vše se odehrálo v podivném chvatu a shonu. Zastupitelé prý smlouvu dostali v den podpisu a nebyl čas ji detailně analyzovat.“ Hlavní vina přitom podle něj padala na tehdejšího starostu Luboše Průšu.
Bomba Luboše Průši
Právě bývalý starosta a nový zastupitel Luboš Průša z pozice vůdce vyjednávacího týmu Jihočechů 2012 včera uskutečnil velmi nepochopitelný krok, když ve velmi složité a nejisté situaci, která hrozí vznikem nestabilní pětičlenné koalice nebo prosakováním podnikatelských záměrů do vedení města, prohlásil, že odmítá, aby se předseda vítězné strany ČSSD Ondřej Veselý stal starostou.
Luboš Průša si očividně neuvědomil, že své ultimátum směřuje na stranu ČSSD, která si za svého píseckého předsedu demokraticky zvolila právě Veselého, a nepochopil ani to, že Veselý v uplynulých volbách jako předseda ČSSD pro svou stranu obhájil jak vítězství i všech sedm zastupitelských mandátů. Tím voliči dali jasně najevo, že s jeho dosavadní prací byli spokojeni. Tyto názory však Luboš Průša nevzal v úvahu a rozhodl, že to bude právě on, kdo bude diktovat, které osoby se nemohou stát příštím píseckým starostou.
Sám Průša tvrdí, že nejde o politický program, z čehož jasně vyplývá, že jde o jeho osobní zájmy. Ty však prosazuje způsobem, který celou už tak politicky velmi složitou situaci v Písku dělá ještě o mnoho složitější a to nejen vzhledem k sestavení koalice, ale také vzhledem k jejímu dalšímu fungování po zbytek volebního období. Jeho krok je tak velmi sobecký, protože představuje jasnou ukázku snahy o prosazení osobních ambicí bývalého starosty Luboše Průši na úkor zájmů písecké veřejnosti, které v první řadě samozřejmě jde o to, aby jim vládla stabilní a efektivní koalice.
Takto nebezpečná hra by neměla být přijatelná ani pro píseckou veřejnost, ani pro jednotlivá uskupení, kterým písečtí voliči dali své hlasy, ale ani pro další zvolené zastupitele z inciativy Jihočeši 2012 v čele s paní Vanžurovou nebo Miroslavem Janovským, kteří jsou v Písku známí tím, že se za každých okolností snaží hrát férově. Jak tito zastupitelé, tak ostatní uskupení by naopak měla jasně a tvrdě odmítnout hrát Průšovu nebezpečnou hru a dát mu jasně najevo, že s ním odmítají spolupracovat. Je jasné, že i pro ně by případná spolupráce s Průšou znamenala neustálé pochyby o tom, kdo se mu znelíbí příště.
Diskuze k článku
Můžete mi říct, kdo z píseckých patriotů pronesl něco jako Tomio Okamura? Můžete být prosím konkrétní? A pokud jste si nevšiml, tak naším ideovým základem je něco mnohem silnějšího než stranická legitimace v kapse! Máme to i názvu ;-) Ale což, každý má nárok na názor, jen mě udivuje, kolik zloby a hany se tady během jednoho dne vyrojilo, když se nejede podle Vašich názorů. 5 článků o tom, jak jsou všichni nemorální, pučisté a kdo ví co ještě… Ale probůh, když jsme si jen trochu troufli před volbama vzdychnout, že máme jiný názor na fungování města, a už jsme byli za arogantní, konfrotační blázny… Někdy se trochu zamyslete, jestli máte vůbec ještě soudnost a umíte měřit stejným metrem. Začíná se mi zdát, že se Písecký svět barví do oranžova a že stává jen proradničním periodikem :-( Kde jsou ty časy, kdy se tady mluvilo o objektivitě???
Tomáši, odpověď je prostá. Článků se vyrojilo právě tolik, kolik jich čtenáři či redaktoři napsali. Zřejmě je vyprovokoval neuspokojivý povolební vývoj. Skutečnost, že sám zde můžeš kdykoli cokoli (v souladu s kodexem) publikovat, dokazuje že prostor pro svobodné vyjadřování je objektivně otevřený všem…
Tomio by jistě zajásal nad bodem z vašeho programu o "nepřizpůsobivých občanech, kteří si po prohýřené noci jdou v poledne vyřvat podporu na sociálku". V programu Dělnické strany (nebo jak se to teď jmenuje) by mě to nepřekvapilo, ale u vás? To je hodně populistická rétorika, nemyslíš, Tomáši? Nemluvě o zde již zmíněných článcích pana Krejči.
Tomáši, Miroslav Krejča je známý svými výroky protiromskými výroky v celé republice, tohle je jen jeden z článků zabývající se (nejen) jeho výroky – http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/odbornici-udajny-husuv-citat-o-romech-je-podvrh_283559.html#.VEE79_l_vIk.
Zároveň bych chtěl říct, že v žádném případě nezastupuji názory Píseckého světa ani radnice, ale mé vlastní. Na stránky Píseckého světa však, pokud vím, může psát každý a věřím, že i Vaše názory zde budou velmi vítány.
Krásný víkend za námi. I s odstupem dvou dnů levárna zůstává levárnou, ať si to aktéři odůvodňují jakkoli. Mnoho lidí v Písku je takovou nehorázností znechuceno. Díky pane Srnko za výstižné shrnutí. Nejsem zaslepenou fanynkou levice, ale to, co v Písku Jihočeši zinscenovali, je opravdu ostudné a ubohé. Touha po moci a snaha ovládat druhé zřejmě nezná mezí. Vždyť přinejmenším ve třech stranách, které se dnes chtějí v koalici účelově družit, sedí nepřehlédnutelné osoby, jež před pár lety sehrály hlavní role v dramatickém rozkolu ODS a nezakrývaly, že se nemohou navzájem vystát? Kéž bychom měli kratší paměť. Jak může mít občan k takovému spolčení vůbec důvěru? Velmi se také divím paní Vanžurové, že se coby vzdělaná žena a schopná manažerka, nechala do této nevděčné role medvěda dosadit. Žena, starostka, by jistě mohla v mužským egem nabitém prostředí sehrát pozitivní, zklidňující roli. Byla bych všemi deseti pro. Její autorita by však musela být založena na kreditu vítězky voleb a na základním předpokladu, že je skutečným vůdčím lídrem, nikoli pouhou loutkou nastrčenou a postrkovanou pány z pozadí, jak to bohužel doposud vypadá. Moc ráda bych se mýlila. Pozvání na předvolební kotle paní Vanžurová nepřijala, takže občané ani neměli příležitost slyšet ji samostatně zodpovídat otázky a vyjadřovat názory. Hezký týden všem čtenářům i přispěvatelům PS.