Přihlášení

Na pracovní skupině C: Atraktivita města Písku

12. 11. 2024 | Zbyněk Konvička | Diskuze (5) | Věci veřejné

Sídliště Dr. Milady Horákové - ilustrační foto

Na dnešní pracovní skupině C. Atraktivita města Písku na městském úřadě v Budovcově se řešilo také téma bydlení – a především dostupné bydlení v Písku. Začátek pracovní skupiny v 15 hodin byl o fous lepší než zbývající dvě, které město naplánovalo na 10 hodinu, ale i tak nás tam z řad veřejnosti (pokud nepočítám moje členství v Osadním výboru Hradiště) bylo ani ne do mariáše – asi 3 lidé, jinak se zúčastnili zástupci města, městských organizací a odborů. Když jsem se zeptal, zda by ty následující pracovní skupiny za cca 14 dní, které by měly navazovat na ty z dneška a zítřka, nešly posunout na pozdější odpolední hodinu, že v 10 h dopoledne jsou obvykle lidi v práci, mně panem řešitelem bylo odpovězeno, že už to nejde, že už s tím všichni počítají. Nevím, koho tím – "všichni" myslel tedy, ale občany města, kteří dopoledne pracují, zjevně ne.

Nabízí se samozřejmě otázka, zda město skutečně stojí o zapojení občanů do strategického plánu města Písku, a jejich pohledy a názory, nebo si časy začátků pracovních skupin nastavuje podle toho, jak se to nejvíc hodí řešitelům plánu nebo pracovníkům úřadu.


V tomto článku – Mamánkové? Mladí jen nemají výhodu rodičů, kteří byty výhodně privatizovali

je to popsáno naprosto přesně, v jaké situaci jsou především mladí lidé dneska, kteří bez majetků (nemovitostí – bytů, domů, parcel) od rodiny nebo solventních rodičů či potencionálního dědictví, nemají téměř šanci se dostat k dostupnému bydlení, a když mají štěstí a mají aspoň pár set tisíc pro akontaci, aby vůbec žádali o hypotéku (dnes 20 % jestli se nepletu z ceny nemovitosti – za 3+1 v paneláku při ceně min 3,5 milionu potřebují mít aspoň 700 tisíc naspořeno) tak se zadluží na celý život, aby si pořídili byt.

V západní Evropě to bývá právě naopak, většina lidí a jsou s tím v pohodě bydlí v nájemních a často v městských bytech. Například ve Vídni, která je dávána za vzor ohledně dostupného bydlení všem dalším městům, neboť tam vlastní městský bytový fond budují desítky let a systematicky. A když chce developer stavět, zpravidla část bytů si nechává k dispozici město. Je tak i dobře namíchaná struktura obyvatel domů a ulic, bohatí bydlí vedle ne tak majetných vrstev společně.

Mantra generace rodičů předávaná svým potomkům v Česku, že kdo nevlastní byt nebo dům jakoby nebyl je v postkomunistických státech a u nás obzvlášť velmi rozšířená. Nejen kvůli malé nabídce bytů, ale hlavně předražené nabídce neúměrné k výdělkům, se odkládá i založení rodiny. A nikdo se mladým nemůže divit. A nemyslím si, že všichni chtějí do 35-40 let budovat jen kariéry, a z toho důvodu "odkládají" založení rodiny.

Bydlení by měla být pro stát i město priorita č. 1 a město by mělo byty i samo stavět a vytvářet si i fond pro profese typu učitel, záchranář, policista, lékař atd… + dostatek bytů s dostupnými nájmy pro méně solventní lidi. Drahé byty ponechat developerské výstavbě pro solventnější vrstvy.

Pak na pracovní skupině slyšíte, že město má jen vytvářet podmínky pro investory, ale ti by byli blázni, kdyby nabízeli nájemné v režimu dostupného bydlení a neprofitovali by z toho. Je to o prioritách každého města, a hlavně státu, zda se na podporu bydlení v daleko větší míře zaměří. Pak se všichni diví, že klesá porodnost, neboť hlavně bydlení je pro velkou skupinu mladých lidí prostě těžce nedostupné, a ti v předražených komerčních nájmech jsou rádi, že jsou rádi.

Jsem přesvědčen o tom, že by lidé ocenili, kdyby se do výstavby i za podpory fondů z Ministerstva pro místních rozvoj apod. do bytové městské výstavby pustilo město Písek aspoň v nějaké míře samo a nečekalo na developery, a když tak stavělo ve spolupráci s developery a část nově postavených bytů si prostě nechávalo ve svém fondu. A navyšovat postupně zase městský fond, který se téměř ze 3/4 ( z více než 5 tisíc bytů smrsknul na 1,3 tisíce bytů) "rozprodal za hubičku" v 90-tkách a nultých letech za velmi nízké ceny. Tedy generace rodičů dnešních dvacetiletých a třicetiletých měla nesrovnatelně snazší pozici a startovní čáru při pořizování bydlení než jejich děti dnes. Tehdy koupené byty od města byly prostě velmi levné, s dneškem nesrovnatelně, i ve srovnání s vývojem platů a cen.

Konečně vyšel někde článek (viz odkaz výše), kde se už o tom aspoň začíná psát otevřeněji než v minulosti.

Do Vídně by mohla jezdit komplet politická reprezentace státu a samospráv na zkušenou a inspirovat se. Kdysi posmívaná "rudá Vídeň" je dnes vzorem pro řadu dalších měst, kterým se už konečně rozsvítilo a je jim jasné, že pouze trh problém s bydlením nevyřeší. A že bydlení je základní lidská potřeba a právo na bydlení je základní lidské právo, které mají třeba v Portugalsku od roku 2019 dokonce uzákoněné. – viz – V Portugalsku je odteď bydlení právo

Zevrubný popis promyšleného systému podpory bydlení v rakouské metropoli Vídni – stačí se jen inspirovat.

Vídeň: systém bydlení, který obdivuje celý svět, berou místní jako něco úplně normálního

 

 

0
0

Diskuze k článku +

12. 11. 2024 (21:27)  –  Michaela Šťastná

0
0

Shrnutí situace k pozvánce města jiným pohledem, souhlasím s autorem, a doufám, že se město pochlubí, jak vyšlo veřejnosti ve spolupráci vstříc!
Shrnutí politiky našich zvolených ohledně podpory bydlení ve městě, souhlasím s autorem, jen dodám, že slabý bytový fond města tvoří vysokou cenu komerčních nájmů.
Shrnutí jednostranné podpory developerům komentuji dlouhou dobu, to přece není podpora bydlení v pravém slova smyslu, to je podpora byznysu.

Odpovědět

12. 11. 2024 (22:07)  –  Zbyněk Konvička

0
0

ad 1) Sám jsem zvědav, ale zatím to nevypadalo dle odpovědi, že by o tom řešitelé Strategického plánu pro město Písek vůbec uvažovali.

ad 2) Většina měst, kde cíleně budovali a rozšiřují bytový fond městských bytů, Vídeň je exemplárním dobrým příkladem, samozřejmě snižují či nepřímo regulují i ceny komerčních bytů. Vídeň má podle dat levnější nájemní bydlení než Praha například. Na nájemní bydlení se v Rakousku také čeká podstatně kratší dobu a dosáhne na něj prakticky kdokoliv.

ad 3) Souhlasím, a to že "město má vytvářet pouze podmínky pro výstavbu bytů" si volně překládám tak, že to je právě čistě podpora developerským projektům – nic proti, ale měli bychom se dostat do nějaké rovnováhy – nové byty za 6,5-10 milionů opravdu jsou pro našince nedostupné. Dlouho se mluví o podpoře také družstevního bydlení (objevujeme zase Ameriku:), ale aspoň v Písku a na jihu moc družstevního stavění nevidím tedy… Ministerstvo pro místní rozvoj sice navýšilo několik miliard do podpory bydlení právě i pro obce, které chtějí stavět bytové domy, ale stále jsou to spíš kapky v moři. Ta podpora je nedostatečná a není to až tak žhavá priorita vlády.

Na besedě zaznělo, že Písek by aktuálně potřeboval 500 bytů. Klidně ať je to mix městské, developerské a družstevní výstavby – pak může být řeč o podpoře bydlení pro všechny vrstvy obyvatel, ne jen pro nejsolventnější skupinu občanů.

Odpovědět

12. 11. 2024 (23:52)  –  Michaela Šťastná

0
0

ad3)
Jasně, pokud pořád budeme čekat na nějakou podporu, nikam se nerozvineme.
Developeři jsou podporováni bez pravidel, pak to vypadá, jak to vypadá – viz U Václava, viz Smrkovice, viz na Jihu a teprve nás čekají kasárna, to bude taková olympiáda našich zvolených.

Nerada maluji čerta na zeď, ale to co zvolení podporují se městu jednou vymstí. Už dnes ve městě najdeme dost prázdných bytů a jedna skupina jsou komerční byty s vysokým nájmem.

A jsou známa nějaká data, výstupy, něco, na základě čeho se došlo k potřebě toho počtu bytů?

Odpovědět

13. 11. 2024 (10:52)  –  Zbyněk Konvička

0
0

Byl zmíněn jen počet bytů.

Těžko říct, zda vychází ze seznamu zájemců o byty evidovaných na městském úřadě nebo z jiných ukazatelů.

Více to tam nikdo nerozvedl.

Odpovědět

13. 11. 2024 (15:53)  –  Michaela Šťastná

0
0

Ď :)
A to jsou ty detaily, co považuji z půlky za šlendrián, z půlky za účelové dezinformace.
Zjišťování skutečné potřeby bytů ve městě není jen o poptávce městských bytů, ta nikdy neskončí, ale průzkum musí vycházet z mnoha dalších důležitých údajů, což se určitě neděje, jinak by se zdroje uváděly.

Jenže u nás stačí plácnout nějaké numero, začne se s ním oficiálně pracovat na všech úrovních a nikdo dál o ničem nedumá. Proto u nás mají developeři pré.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.