Přihlášení

Ministryně Jana Maláčová navštívila v Písku tři zařízení

13. 11. 2018 | Redakce PS | Diskuze (0) | Věci veřejné

V pondělí 12. listopadu navštívila Písek ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (za ČSSD), která v červenci letošního roku nahradila na ministerstvu ve funkci Petra Krčála. Vystudovala Politickou ekonomii Evropy na London School of Economics a Politologii na Goethe Universität ve Frankfurtu n. M. V posledních třech letech pracovala na MPSV jako ředitelka odboru rodinné politiky a politiky stárnutí.

Ministryni pozval do Písku poslanec a místostarosta Ondřej Veselý, aby společně v doprovodu místostarosty Petra Hladíka a vedoucí odboru sociálních věcí Michaely Baslerové navštívila tři objekty. První zastávkou bylo Sociálně psychologické centrum Arkáda na Husově náměstí, kde se ministryně zajímala o aktuální situaci v poskytovaných službách – například v Kontaktním centru pro drogově závislé, v podpoře pěstounských rodin, ve službách pro rodiny s dětmi, které řeší vztahové problém a další.

Hlavní pozornost věnovala ministryně dvěma objektům, ve kterých by v budoucnu mohly vzniknout domovy pro seniory. V Písku totiž panuje velmi neuspokojivá situace a kapacita domovů pro seniory ani zdaleka nedostačuje poptávce. Podle vyjádření Michaely Baslerové má například Domov světlo, který provozuje Jihočeský kraj, ve svých pobočkách v Písku a v Drhovli aktuálně asi 500 žádostí o umístění, z toho 150 až 200 je akutních. Ve třicetitisícovém městě Písku žije 8,5 tisíce obyvatel ve věku nad 60 let. Město si nechalo od Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí zpracovat studii do roku 2030, podle které bude potřeba počet lůžek v pobytových zařízeních pro seniory v ORP Písek navýšit o 210 lůžek a v domovech se zvláštním režimem o dalších 80 lůžek. Každoročně roste poptávka i po terénních pečovatelských službách. V Písku je poskytují čtyři organizace, kapacita však nedostačuje a poskytovatelé jsou nuceni zájemce odmítat. Situaci komplikuje fakt, že neziskové organizace, které tyto služby provozují, nemají dost financí na zvýšení úvazků pečovatelek.

Podle Ondřeje Veselého bude město usilovat o dotace ze státního rozpočtu: “Paní ministryni Maláčovou jsem do Písku pozval, protože ji považuji za velmi kompetentní osobu, která sociální problematice velmi dobře rozumí. V Písku stojíme na rozcestí. Město zatím samo neprovozuje žádné pobytové zařízení pro seniory, jsou buď provozovaná krajem nebo soukromými subjekty. Je zřejmé, že nás v této oblasti čeká velká práce, seniorů přibývá a budeme pro ně muset rozšiřovat služby. Cílem návštěvy je tedy vzájemná výměna informací, paní ministryně získává podněty pro navýšení státního rozpočtu do této oblasti a my se můžeme informovat o možnostech případných dotací.“

Ministryně s doprovodem nejprve navštívila objekt bývalého internátu v Sovově ulici, který město Písek směnilo s Jihočeským krajem a plánuje v něm vybudovat domov pro seniory. Přechodně budovu z části využívá Denní stacionář Duha – Domov pro osoby s mentálním či kombinovaným postižením. Petr Hladík představil studii využití tohoto třípatrového objektu pro sociální služby, přičemž při kapacitě do 55 lůžek jsou náklady odhadovány na cca 80 milionů: „Objekt má vlastní zázemí zahrady, umístěním i svou dispozicí je velmi vhodný pro tento účel. Podmínkou však bude vybudování tří evakuačních schodišť.

V závěru setkání navštívila delegace objekt někdejší Psychiatrické léčebny U Honzíčka, který má jedinečnou polohu na úpatí Píseckých hor. Díky svému umístění stranou města a uzavřenému nádvoří by byl vhodný například pro domov se zvláštním režimem. Prostor je dostatečně velký i na vytvoření zahrady, v historické budově původní výletní restaurace by mohl vzniknout společenský sál. Původní léčebna, jako pobočka Psychiatrické léčebny v Dobřanech, měla kapacitu téměř 60 lůžek. Po jejím zrušení převzala provoz v roce 2009 akciová společnost Písecká zdravotní. Už tehdy bylo zveřejněno, že technický stav budov je na hranici životnosti a nájemní smlouva na dvacet let se symbolickým nájmem 12 tisíc ročně měla provozovatele motivovat k postupné rekonstrukci. K té však nikdy nedošlo. Po odchodu Psychiatrické nemocnice do nově postavené budovy v Žižkových kasárnách se město v uplynulých letech neúspěšně pokoušelo objekt prodat pro nekomerční využití. Nabízená cena postupně klesla z téměř deseti milionů na šest. Poslední zájemce, který žádal změnu územního plánu pro komerční využití, neuspěl. Nabízí se tedy myšlenka, jestli by objekt vyřazený z majetku města jako nepotřebný, nemohl přeci jen sloužit obyvatelům Písku a stát se znovu užitečným. Hosté se při návštěvě U Honzíčka přesvědčili o zchátralém a zanedbaném stavu budovy, do které se po celá desetiletí dostatečně neinvestovalo. Při odhadované kapacitě cca 30 lůžek by se tak náklady na rekonstrukci mohly vyšplhat ještě výše než u prvního objektu.

Ministryně Jany Maláčové jsme se zeptali, jak hodnotí plány města Písku na vybudování dvou nových zařízení pro seniory. "Oba záměry jsou bezesporu hodné podpory. Je tady demografická studie, podle které bude město Písek do roku 2030 potřebovat téměř 300 nových lůžek. To nelze nechat náhodě, taková zařízení by se měla stavět postupně. Všechno ale nemohou pokrýt jen pobytová zařízení. Úlohou státu je, aby lépe financoval terénní sociální služby a tzv. neformální péči v rámci rodiny. Všechny tři směry je nutné podporovat. V současnosti je pětina obyvatel ČR ve věku nad 65 let, v roce 2030 už to bude čtvrtina. V roce 2050, bude každý desátý občan ČR starší 85 let. To znamená, že budeme víceméně potřebovat zařízení pro milion lidí. To ale neufinancujeme a budeme muset jít všemi směry – pobytová zařízení, ambulantní sociální služby a pro ty, kdo budou moci a chtít, vytvořit podmínky, aby mohli pečovat doma, poté se vrátit zpátky do práce a nebýt na tom finančně biti. Stejná situace jako v Písku je napříč celou republikou, všichni musíme masivně investovat a stát musí obcím poskytnout součinnost. Ministerstvo práce a sociálních věcí investuje ročně do těchto zařízení 1 až 1,5 miliardy korun. Převis žádostí je ale obrovský, přibližně 1 : 5."

 

text: M.Myslivcová, redakce Písecký svět

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.