Malé zamyšlení - proč Miloš, a ne Karel...
Prezidentské volby definitivně skončily a je čas zkusit analyzovat, co a PROČ se vlastně v uplynulých týdnech a dnech odehrálo. Není už třeba hrotit argumenty a brousit ostří zbraní... Někdo je s výsledkem spokojen, někdo zásadně zklamán a znechucen, mnoha občanům je to v podstatě jedno. V Písku je to vzhledem k volebním výsledkům asi tak půl na půl. Respektive dvě pětiny občanů k urnám nedorazily vůbec, 7.214 lidí je určitě spokojeno s Milošem, 7.343 voličů si přálo na Hradě Karla.
Tak především: Budeme určitě rádi, pokud prezident Zeman dodrží to, k čemu se zavázal ihned po své volbě - že bude prezidentem deseti milionů českých občanů, a ne mafiánských skupin. Po pravdě řečeno, to, co zatím slibuje, a jak v prvních hodinách reaguje na nejpalčivější dotazy, není zas tak katastrofické, jak jsme mnozí očekávali. Ovšem jaká bude realita, to si ještě dost dlouho počkáme. Obavy ze Zemana na Hradě vyjádřili mnozí přispěvatelé Píseckého světa dosti jasně - takže teď pozorně sledujme. Třeba jsme se přece jen mýlili. Byl by to omyl vítaný...
Asi bych se napřed měla jasně vyjádřit: V 1. kole jsem volila Zuzanu Roithovou, ve 2. kole Karla Schwarzenberga.
Každopádně Karel Schwarzenberg prohrál. Mnozí jeho voliči to nesou velmi těžce, ale taková je prostě demokracie. Většina (2 717 405) z těch právoplatných českých a moravských a slezských voličů, kteří dorazili k urnám, si skutečně přála za prezidenta arogantního, "lidového", často hulvátského a demagogického baviče, který zbožňuje každou příležitost, kdy může někoho urazit, a který i v průběhu kampaně prokazatelně lhal a zasazoval nevybíravé podpásovky. Stejně jako Klaus nesnáší ekologicko-sociální aktivisty a vlastně celou občanskou společnost a neziskový sektor, ale zároveň je také vysoce inteligentní a pohotový diskutér, zkušený a protřelý politik a ekonom s určitým rozhledem (často ale jednosměrným). Přinejmenším dva a tři čtvrtě milionu lidí mu věří. 2 241 171 voličů dalo hlas Schwarzenbergovi. A skoro tři a půl milionu dospělých Čechů, Moravanů a Slezanů nevolilo vůbec - někteří z nich si nedokázali (nechtěli) vybrat, některé znechutil průběh kampaně, většina z nich neměla o volby zájem vůbec.
Určitě teď bude (i pro budoucnost) důležité pokusit se podívat na celou volební anabázi pokud možno s nadhledem a odstupem, jakkoli je na to možná zatím ještě brzy a emoce ještě nestačily vychladnout. Probrat ale pořádně tuhle pernou zkoušku občanské společnosti za to stojí.
Co bylo pro vítězství MZ rozhodující? O tom se politologové, sociologové, psychiatři, pí-áristi, analytici a komentátoři budou přít hodně dlouho, ale pár zásadních momentů je asi nezpochybnitelných:
1. Volby se pro mnoho občanů staly velkou příležitostí ukázat svůj odpor k současné vládě a nenáviděným Kalouskovým reformám - a Karel Schwarzenberg se sice hodně snažil, ale od činů vlády, jejímž je místopředsedou a důležitým ministrem, se prostě jen tak "odstřihnout" nelze. Jednoduché Zemanovo heslo "STOP Kalouskovi na Hradě!" zkrátka v dnešní situaci slavit úspěch muselo. A Karlovu volebnímu týmu se nepodařilo dostatečně vysvětlit, proč by nespokojenci se současnou politikou měli volit člověka, který je ministrem a předsedou TOP 09...
2. Další důležitý moment - podle mnohých rozhodující - bylo nešťastně otevřené téma poválečného odsunu, Benešových dekretů a zcela absurdní a zbytečná Schwarzenbergova věta o poměrně oblíbeném českém prezidentovi Edvardu Benešovi ve spojitosti se soudem v Haagu. To byly opravdu odhalené ledviny, které Zemanův tým nakopl zcela bez skrupulí s vyhrocenou šovinistickou demagogií. Zabrala.
3. Tradiční polarizace levice-pravice. I ta jistě sehrála svou roli, i když v táborech přívrženců obou kandidátů se bezpochyby našli fandové z celého politického spektra.
4. Schwarzenberg je značnou částí veřejnosti vnímán jako cizinec (přesněji jako "ne náš") - a to dokonce jak v rovině národnostní, tak sociální. Není to někdo, "kdo tady s námi musel odžít všechno", není to někdo, kdo by si, aspoň někdy v minulosti, musel tvrdě vydělávat na chleba... Zeman se naopak do takového obrazu "bodrého, ryze českého chlapíka z lidu" dokázal zarámovat téměř dokonale...
5. Mnoho zapřísáhlých "zelených", ekologicky myslících podporovatelů občanské společnosti, odradila od volby Schwarzenberga jeho angažovanost ve vyhlášení nezávislého Kosova (který mnozí vnímají jako teroristický a fundamentalistický), propagace amerického radaru v Brdech, podpora kontroverzní mezinárodní smlouvy ACTA, která měla nepřípustným způsobem omezit svobodu internetu (a kterou EU nakonec odmítla), nezájem o zákaz zbraní obsahujících ochuzený uran, blízké vztahy s Bilderberg Group - vlivovou nadnárodní elitářskou organizací jednoho z nejbohatších mužů planety Davida Rockefellera, atd. Tohle ale jsou už jen "maličkosti pro fajnšmekry" - to opravdu řadového voliče nezajímalo a neovlivnilo.
Skutečností ale je, že už před prvním kolem upozorňovaly sociologické průzkumy na fakt, že Karel Schwarzenberg je jako "nepřijatelný" pro funkci prezidenta hodnocen mnohem větším počtem českých občanů, než Miloš Zeman - a větším počtem občanů, než většina ostatních kandidátů. Do 2. kola tak poněkud nečekaně, především díky profesionálně vedené vystupňované kampani, postoupil kandidát, kterého měl "obyčejný" Čech problém volit... Zjednodušeně řečeno - ze všech potenciálních protikandidátů to byl právě Karel Schwarzenberg, proti němuž měl Zeman ve 2. kole obrovskou šanci na vítězství. Skoro se chce říct, že pro Zemana a jeho tým byl KS "protikandidátem snů"... Kterýkoli z ostatních potenciálních soupeřů by pro ně byl pravděpodobně mnohem větším oříškem.
Ze zajímavých reakcí na výsledky:
Radim Jančura, majitel Student Agency:
"Když pan Zeman vyhrál, tak z toho vyplývá, že je lepší a je potřeba to respektovat. Vím, že z toho má spousta lidí obavy, ale já je nemám, protože ty negativní věci na Miloše Zemana všichni veřejně znají, a o to více ho budeme sledovat."
Václav Cílek, geolog:
"Po volbě prezidenta jsem pochopil, že je nutné dělat něco pozitivního. Tím, že jsme neustále mysleli na politiku, jsme málo mysleli na jiné věci, například na ptáky. V těchto zimách uhyne nejvíc ptáků, proto prosím lidi, ať je dokrmují."
(Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/osobnosti-o-vitezstvi-milose-zemana-dvs-/domaci.aspx?c=A130126_204344_domaci_ton)
Takže prosím nemračme se už, sledujme dál, co se ve veřejném prostoru děje, a krmte ptáčky :-).
Diskuze k článku
Především by nebylo na škodu se od témat celostátních vrátit k problémům lokálním. Krmme ptáčky, ale nezapomínejme tu a tam odklidit sníh, aby bylo kudy chodit a kde zaparkovat (zatímco některá parkoviště po městě vyžadují pomalu sněhové řetězy, u supermarketů zimu připomíná jen pár hromad sněhu, které bezpečnému pohybu nijak nebrání)…
Někteří jedinci, by se poté, co bezproblémově zaparkují v okrajových částech města, mohli zamyslet nad tím, kolik práce jiní vynaložili, než se tou haldou sněhu proházeli, aby mohli před svým domem později zaparkovat. A že když už takto bezcitně zaparkují, nechť nestojí uprostřed, aby se za jejich vozem nemusela kvůli druhému parkovacímu místu odhazovat celá ta jednou odházená hromadá, nýbrž jen co nejmenší její část.
Vidím, že to vyznělo, jako bych byl nějaký ras. Takže to zkusím ještě jednou:
Nemám nic proti tomu, když nám někdo před domem na několik hodin zaparkuje, avšak při odstavení auta na několik dní začínám vidět rudě a smýšlet o tom, že stejně pracně, jako jsem sníh odklízel, jej na své původní místo zase vrátím, aby si majitel vozidla uvědomil, že odklizené parkovací místo není v tomto ročním období samozřejmostí.
jojo, to by mne tedy taky naštvalo :-). Akorát nevím, jak bychom mohli – zvláště ve spojitosti s článkem o volbě prezidenta, pod nímž se tahle diskuze objevuje – pomoci. Ale možná v odůvodněném případě ta "správně" přemístěná hromada sněhu by mohla naznačit cestu k převýchově? Naštěstí je už hlášena obleva ;-)
Ano, obleva to vyřešila dokonale ;-).
Jediné, co jsem chtěl svou reakcí vyjádřit, je to, že plně souhlasím s poslední větou článku v tom smyslu, že debat o prezidenských volbách již bylo dost a že je třeba se věnovat i jiným událostem.