Přihlášení

Kdo získá budovy v kasárnách? Město dělá tajnosti, ale nejvíc nabídli Marek Anděl a Martin Lopata

8. 4. 2015 | Zdenka Jelenová | Diskuze (0) | Věci veřejné

Inspirace pro Písek? První a největší science centrum - iQpark v Liberci. Foto internet.

V úterý 7. dubna se na městském úřadu konalo otevírání obálek s nabídkami na odprodej dvou budov v bývalých Žižkových kasárnách – velitelské budovy čp. 248 a objektu k bydlení čp. 287. Město Písek obdrželo dvě nabídky.

První nabídku podala v souladu s očekáváním společnost Domov Písek, s.r.o., vlastněná RG Investment, a.s., která nabídla cenu přesně osm milionů a budovy hodlá využít k provozu Domova pro seniory, bez další specifikace.

 

Druhý zájemce ovšem nabídl cenu výrazně vyšší – 9.203.761 korun a  na webu města byla tato nabídka rovněž zveřejněna, ovšem zcela anonymizovaná. „Zájemci jsou dvě fyzické osoby, a pokud bychom tam zveřejnili jejich nacionále, tak bychom byli v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů v tuhle chvíli. Zveřejnili jsme to, protože záměr půjde do nejbližšího zastupitelstva, které o tom bude definitivně rozhodovat,“ vysvětlil to Jan Tůma, vedoucí odboru správy majetku. Ve stejné chvíli ovšem již na webu www.mujpisek.cz Petr Brůha zveřejnil, že "tajemnými" zájemci jsou Marek Anděl (zastupitel a člen rady města za ANO 2011) a Marek Lopata (vydavatel Píseckého servisu). Kudy a jak anonymizovaná "tajná" informace prostoupila, těžko říct, Písek je holt malý… :-)

 

V budově č.p. 287 by měl podle druhé nabídky vzniknout bytový dům, ve vedlejší nemovitosti č.p. 248 pak administrativní budova, kam by byly částečně přeneseny stávající podnikatelské aktivity zájemců a dále ve dvou patrech vzniknout výukové centrum, věnované dějinám techniky, energetiky a obnovitelných zdrojů, fungování dětských kroužků zaměřených na technické obory, zázemí pro start-upy atd.

Co na to zájemci?

Jednatel společnosti Domov Písek s.r.o. David Vostarek odmítl jejich nabídku prozatím komentovat, rozhovor slíbil poskytnout až po jednání zastupitelstva.

 

Marek Anděl byl v telefonu sdílnější.

 

Vy jste tedy byl ten tajemný další zájemce, o kterém se mluvilo na minulém zastupitelstvu?

MAREK ANDĚL: „Ano, ale celé vedení města vědělo, že jsem ten zájemce, tak moc nechápu, proč se to na tom zastupitelstvu takto dělo, proč se tam najednou mluvilo o nějaké prezentaci RG Investment, proč se jen jednoduše neschválilo, že bude uspořádáno výběrové řízení… Koukal jsem na to s otevřenou pusou. Každopádně rozhodovat bude o prodeji zastupitelstvo, takže uvidíme, jak to dopadne. Nabídli jsme nejvíc a jediným kritériem, kromě požadavku, že tam nebude pobytové psychiatrické zařízení, byla nabídková cena. Proč vymazali na webu města ty údaje, to já opravdu nevím, my se tím nijak netajíme.“

 

Neobáváte se, že budete nařčen z toho, že jako radní máte lepší přístup k informacím a že může jít o určitý střet zájmů?

MAREK ANDĚL: „Nedostal jsem se k žádným jiným informacím, naopak přede mnou bylo všechno tajné!“

 

Co by tedy podle vašeho projektu mělo v těch budovách vzniknout?

MAREK ANDĚL: "Tak jako tu máme základní uměleckou školu, měla by v Písku být i základna pro technicko-přírodovědné vzdělávání dětí, něco jako je technické interaktivní muzeum v Liberci. Medializovaná Techmania v Plzni je podle mne oproti tomu chaotická a pro dětské návštěvníky úplně nesrozumitelná. My počítáme s tím, že by tam byly především funkční interaktivní modely. S podobným nápadem jsem přišel už kdysi dávno za tehdejším starostou Sládkem, když se řešilo, co se Sladovnou – sice z toho byl nadšený, ale nikdy na to nedošlo. Ta budova v kasárnách by se na tuhle náplň skvěle hodila, Martin Lopata se ke mně přidal, jdeme do toho fakt jen jako dvě fyzické osoby. Něco podobného, co se mi moc líbilo, jsem viděl na veletrhu úspor energií ve Welsu v Rakousku, kde byl pojízdný autobus, který s podobnými modely objíždí školy. Aby děti pochopily, co, jak a proč funguje. Představit základní principy fungování složitých strojů. Důraz budeme klást na obnovitelné zdroje energie, ale i na historii toho, jak jsme se k nim dobrali. Taky ale jak funguje tepelná či jaderná elektrárna, vodní turbína, jaké mají výhody a nevýhody."

 

Jak si představujete financování?

MAREK ANDĚL: „Financování koupě bychom řešili formou bankovního úvěru, investice spojené s opravou budovy bychom platili ze svého. Zcela zásadní pro nás je, aby se ty budovy nezbouraly, chceme je rekonstruovat, protože jsou to v měřítku Písku architektonické skvosty, bylo by zvěrstvo je zbourat. Na realizaci interaktivního muzea by možná bylo možné čerpat nějakou dotaci, pokud bude otevřený vhodný program. Pokud nebude, myslím, že dokážeme po vzoru Rakouska dosáhnout dohody s velkými firmami typu EON, Siemens a podobně, které by zaplatily například interaktivní modely."

 

Prodej budov a pozemků budou schvalovat zastupitelé na zasedání 23. dubna.

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.