I. RADNIČNÍ MÉDIA: Jsou radniční periodika „hlásné trouby“ vedení samospráv?

Jedním z významných komunikačních nástrojů radnic jsou přímo městy a obcemi vydávaná radniční periodika. Mají vysokou čtenost a značný vliv na mínění obyvatel o vývoji jejich obce. Zpravidla si na sebe „nemusí vydělat“ a jsou placeny z rozpočtu města nebo kraje. Jejich účelem je objektivně a vyváženě informovat občany o místních záležitostech. Plní skutečně radniční periodika to, co mají a co se od nich očekává? Poskytují objektivní a vyvážené informace? Podle analýzy radničních zpravodajů v rámci projektu Transparentní Česko neziskové organizace Oživení, kterou v letech 2022-2023 provedl tým právníků a analytiků z této organizace, tomu tak většinově bohužel není. (Tento text byl publikován v lednovém čísle časopisu Pro města a obce, který je určen především zástupcům vedení měst, samosprávám a úředníkům).
„Obsahová analýza vycházela z pěti po sobě jdoucích čísel radničních novin u 32 největších českých měst před volbami v roce 2022. Hodnotili jsme 4 oblasti: zda má město zřízenou redakční radu v souvislosti s vydáváním periodika, jak je v ní zastoupena opozice, zda má město vnitřní psaná pravidla pro tvorbu obsahu periodika a kolik prostoru dostala v periodiku opozice, či jakýkoli kritický názor,“ říká Marie Krutišová, místopředsedkyně Oživení.
Místo toho, aby toto médium přinášelo objektivní a názorově vyvážené informace o místních záležitostech, slouží podle zjištění v průzkumu spíše jako hlásná trouba pro skrytou politickou kampaň vedení samosprávy a občas i očerňování opozice. Tím dochází podle právníků z organizace Oživení nejen k nelegálnímu financování permanentní politické kampaně, ale také k narušování rovné politické soutěže místních politických uskupení.
Podle zjištění vyplývajících z analýzy mohou radniční média navíc přispívat k úbytku nezávislých médií, kterým ubírají čtenáře a inzerenty. Podle analýzy naprostá většina obcí i krajů periodikum vydává či jeho vydávání finančně podporuje. Obyvatelstvo Česka je tak „pokryto“ sítí místních periodik územní samosprávy, někdy i ve třech „vrstvách“ (městská část, město, kraj), která mají mimořádně silný vliv na informovanost a názory občanů týkající se lokálních záležitostí. Tato média zobrazují a významně formují místní, komunální a regionální politiku, jež se uznává za podhoubí demokracie.
Oživení nabízí návodná doporučení, jak nastavit radniční noviny, aby se jednalo o vyvážený zdroj objektivních informací. Inspirovat může i Manuál pro dobré radniční periodikum autorů Martina Kameníka a Oldřicha Kužílka, vydaný už v roce 2015, která je na webu neziskovky ke stažení ve formátu PDF zdarma. A jak se k hodnocení radničních médií stavěla města? „Hodnocení každopádně vzbuzovalo emoce. Jsme přeci jen v očích zástupců samosprávy nikým nevolená organizace, která někomu dává jakoby "nevyžádané rady". A ona i pozice redaktorů radničních médií je složitá. Jeden rok jsme si dělali takový malý anonymní průzkum, jaké mají vzdělání a s jakými překážkami se potýkají. Jsou to často lidé, kteří na radniční zpravodaj nemají moc čas, mají i jiné úkoly, často se perou i s jistými konkrétními zadáními do novin třeba od vedení města, proti kterým, i kdyby chtěli, se špatně bojuje,“ říká Marie Krutišová.
Jedno z kritérií hodnocení je složení redakční rady a zda a v jakém procentu je v ní zastoupena opozice. „Podle našich zjištění má opozice v redakčních radách průměrné zastoupení pouze 8 %. Téměř polovina zpravodajů tam nemá z opozice nikoho, a další tam jich mají tak málo, že nemají šanci tam cokoliv měnit,“ uvádí Marie Krutišová. Například zcela jiný přístup volí (viz rozhovor v lednovém čísle Pro města a obce se starostou Filipem Kořínkem v Černošicích, kde v redakční radě není nikdo z politických zástupců, ale nezávislí lidé mimo úřad, a list rediguje externí editorka). Snaží se tedy zpravodaj odpolitizovat.
V čem tkví největší problém radničních, krajských médií a komu hlavně slouží?
„Velký problém je ve vyváženosti těchto médiích, která je opravdu tristní a slouží v naprosté většině případů k propagaci vedení města nebo kraje a nemístnému PR, které je placené z veřejných peněz. Měříme takzvanou politickou plochu, to znamená, že se podíváme, jaká plochu z časopisu utváří veřejné mínění. Nepočítáme tam informace o odvozu popelnic nebo program kina. Jedná se o politickou plochu, u které se podíváme, jaký prostor má jakákoliv kritika, opozice nebo nesouhlas, a je to v průměru všech médií pouhé 1 %. Skutečně jen jedno procento z politické plochy tvoří v radničních médiích jiné nebo kritické názory než má vedení města. Proto se snažíme i tyto skutečnosti do povědomí měst dostat, že to není v pořádku,“ říká Marie Krutišová.
„Dobré příklady měst rádi v rámci projektu Transparentní Česko a všude uvádíme, ale radniční periodika je zrovna oblast, kde říkáme: Je nám líto, ale vyloženě příklad dobré praxe není – tedy aspoň v našem hodnoceném vzorku 32 těch největších měst,“ pozastavuje se Marie Krutišová a dodává: „Ke každému případu přistupujeme poctivě a empaticky. Během bezmála 25 let existence jsme nasbírali spoustu zkušeností a získali spojence ve veřejné správě. Díky tomu chápeme, jak fungují obecní a městské úřady i velké státní instituce. Díky tomu můžeme sloužit jako pomyslný most mezi občany a státem,“ říká Marie Krutišová.
Podle organizace Oživení pokulhávají i systémová nastavení radničních médií, zda mají redakční radu (tu sice má většina, ale je otázka kolik lidí z opozice je přizváno, bývá to zpravidla velmi nízké číslo či procento). Lidé mimo úřad tam bývají, ale často v kombinaci s koalicí. „Pokud by to byla apolitická redakční rada jako v Černošicích, tak s tím se rozhodně nesetkáváme. Obecně je vždy žádoucí vyvážit redakční radu opozičními politiky tak, aby měli reálnou možnost obsah i ovlivnit,” je přesvědčena Marie Krutišová.
Nezisková organizace Oživení
Oživení funguje již od roku 1997, postupně se zaměřilo především na protikorupční poradnu a na podporu otevřenosti a transparentnosti veřejné správy v Česku. Poskytuje právní poradenství a vzdělávací aktivity. Tvoří ho tým právníků a analytiků, který pracuje na tom, aby úřady a instituce v Česku fungovaly lépe. Snaží se bojovat proti korupci ve státním sektoru i soukromé sféře. Radí obcím i občanům, odhaluje korupční kauzy a prosazuje systémová protikorupční opatření. Podle členů Oživení má korupce devastující účinek na celou společnost, na ekonomiku, životní prostředí i atmosféru mezi lidmi. Proto chce být tato nezisková organizace partnerem všech, kteří usilují o větší transparentnost a odpovědnost. Od roku 2014 se věnují tématu radničních periodik a analyzují je v projektu Hlásná trouba. Od roku 2023 pak projektu Transparentní Česko.
Mezi partnery a dárce Oživení patří: Nadační fond proti korupci, Ministerstvo vnitra ČR, Ministerstvo spravedlnosti, Nadace VIA, Evropská komise, Hlavní město Praha, Nadační fond nezávislé žurnalistiky a řada dalších.
Více o projektu Transparentní Česko najdete na TRANSPARENTNÍ ČESKO.
Co jsou radniční periodika?
Termínem jsou označovány periodické tiskoviny vydávané územně samosprávnými celky (kraj, město, obec), které informují o místních záležitostech za veřejné peníze a pod autoritou veřejné správy. Mají tedy jednoznačně znaky veřejnoprávních médií, jako to známe např. u ČTK, České televize nebo Českého rozhlasu.
Zbyněk Konvička
graf v příloze
Úroveň vyváženosti a objektivnosti radničních novin v Česku je žalostná, mapa svítí převážně červeně. Pro detailní výsledky každého města navštivte stránky TRANSPARENTNÍ ČESKO.
Tento text byl publikován v lednovém čísle časopisu PRO MĚSTA A OBCE a zveřejňujeme jej se souhlasem redakce.
www.promestaobce.cz
Doplnění – Zpravodaj města Písku
Zpravodaj města Písku byl hodnocen spolkem Oživení v roce 2018 v rámci předchozího projektu Hlásná trouba.
Shrnutí sledovaných vydání časopisu od května do září 2018:
Periodikum Zpravodaj města Písku přináší jen oficiální názor politického vedení, diskuse téměř zcela chybí. Informuje primárně o jiných zálěžitostch než je politika radnice, té je věnován menší prostor, není dobrým zdrojem informací o budoucích rozhodnutích, část článků o politice radnice neuvádí autora, vedení radnice je prezentováno v rozumné míře a obsahovém kontextu a vedení radnice je zobrazováno v rozumné míře.