Přihlášení

Jak nemá vypadat veřejné projednání: Městu Písek se besedy s občany nevedou…

7. 11. 2017 | Zdenka Jelenová | Diskuze (4) | Věci veřejné

Zsedací místnost na Velkém náměstí byla zcela zaplněná – lidé ale  přišli diskutovat na poněkud jiné téma...

V poslední době se vedení města odhodlalo k různým veřejným projednáním některých záměrů a důležitých projektů. Byli jsme tak (někteří) účastníky veřejných besed o připravovaných protipovodňových opatřeních na sídlišti Portyč (v době, kdy už bylo vše nezvratně schváleno), besedovalo se o parkování u pošty, o 2. etapě rekonstrukce Bakalářů (také až po schválení)revitalizaci centra města Písku (o tom dokonce několikrát), o koncepci kultury, kterou si město z nějakého důvodu nechalo zpracovat a nakonec zůstala kdesi v šuplíku… A teď nejnověji se konalo v půlce října veřejné projednání územní studie Písek – JIH. Alespoň tak zněla pozvánka na akci, kterou vedení města uspořádalo tentokrát ve staré zasedací síni v hlavní budově městského úřadu na Velkém náměstí. Lidí dorazilo dosti… O STUDII BUDE JEDNAT ZASTUPITELSTVO VE ČTVRTEK 9.11. Přestože architekt města doporučuje rozpracovat variantu B, vedení města chce prosadit variantu A, která je sice architektonicky horší až problematická, leč byrokraticky "bezproblémová" – nemusí se měnit územní plán města…

Do Písku na toto projednání přijel zpracovatel studie, architekt Zdeněk Urbanec z Českých Budějovic. Kromě něho se před občany posadili místostarosta Josef Knot, vedoucí odboru investic Václav Filip, městský architekt Josef Zábranský, vedoucí odboru životního prostředí Miloslav Šatra Petr Matoušek z odboru investic a rozvoje.

Zprava Josef Zábransky, Václav Filip, Zdeněk Urbanec a Petr Matoušek.Přítomné poněkud překvapilo, že situace byla od počátku mírně nepřehledná – diskuse totiž neměla žádného moderátora, a tak se „řízení ujal“ místostarosta Knot. Což jistě není úplně nejšťastnější řešení, jak se ukázalo v průběhu besedy, protože pokud má někdo řídit diskusi a zároveň odpovídat na dotazy občanů, kteří byli v některých chvílích velmi rozčíleni, je to úloha vpravdě nesplnitelná.

V úvodu besedy dostal slovo architekt Urbanec, který na několika mapkách promítaných na zeď místnosti představil dvě řešení území Písek – JIH, kterého se měla celá beseda týkat.

Jak na začátku zdůraznil, pouze první varianta řešení odpovídá zadání, které od města původně dostal – tedy rozpracovat v podrobné architektonické řešení území, které se rozprostírá jižně od sídliště Písek–Jih. Zdeněk Urbanec ovšem písecký územní plán přinejmenším v tomto místě příliš nepochválil. Podle jeho názoru není navržené řešení příliš vhodné, protože nerespektuje přirozenou modulaci terénu, existující vodoteč, veřejnou zeleň odsouvá až na okraj území, zatímco v centru staví jakési nové náměstí, které by ale bylo v místě do svahu obtížné realizovat.

Architekt proto představil řešení alternativní, které rozpracoval a městu předkládá jako druhou variantu. V centru území by byl umístěn park s retenčními nádržemi, který by umožnil různé volnočasové aktivity, umístit zde herní prvky a podobně. Jak ale architekt zdůraznil, toto řešení není s platným územním plánem v souladu, bylo by nutné projednat a schválit jeho změnu. Kolem silnice by byla umístěna smíšená výstavba pro drobné podnikání a bydlení, oddělená od ní ochranným dvacetimetrovým zeleným pruhem.

Individuální výstavba rodinných domků je v tomto druhém řešení potlačena na úkor nově navržených čtyřpodlažních viladomů, které by byly doplněny dostatečnými parkovišti.

Pokud by toto řešení bylo přijato, bude nutné připravit změnu územního plánu a projednat vše s dotčenými orgány.

Hlavní téma: parkování

Stručné představení této územní studie bylo ovšem v podstatě to jediné, co se týkalo avizovaného tématu akce. Pak se totiž dostali ke slovu občané a ukázalo se, že přišli diskutovat nikoliv o vzdálené budoucnosti, ale především o tom, co je nyní trápí nejvíce. A to je výstavba parkoviště u mateřské školky, která se odehrává doslova několik metrů pod jejich okny. Chvíli nebylo jasné, zda je, nebo není toto parkoviště součástí projednávané studie. Václav Filip občanům vysvětloval, že se každopádně jedná o první etapu a že se město snaží řešit parkování komplexně. Podle místostarosty Knota určili odborníci v jiné studii, že na sídlišti Písek – Jih je v současnosti deficit 500 parkovacích míst. Z řad občanů se ozvaly nesouhlasné hlasy, tvrdící, že míst by tam byl dostatek, pokud by se upravilo a osvětlilo zadní parkoviště na bývalém asfaltovém hřišti.

Místostarosta Knot nakonec veřejně slíbil, že to není problém, že tohle parkoviště rekonstruují – ale úředníci na to odpověděli, že pokud se neschválí územní studie, není možné kolem Jihu upravovat v postatě nic. Na tom, že by tam bylo možné alespoň instalovat kamery a osvětlení, se ale nakonec shodli. Doufejme, že se tím bude někdo skutečně zabývat – z jednání se totiž nedělal žádný záznam ani zápis, hovořící lidé se nepředstavovali, v některých chvílích mluvilo několik lidí a úředníků přes sebe… Těžko kdo stihl i jen sledovat všechny připomínky a argumenty, které byly proneseny…
Jeden z občanů se dotazoval na to, zda bude nějak řešena otázka chybějících hřišť pro starší děti, na to se mu od Josefa Knota dostalo odpovědi, že pokud by město chtělo nějaké nové hřiště budovat, tak by se zase našla skupinka odpůrců… A že prozatím nic takového v plánu není.

Řeč se vedla o tom či onom, ovšem velmi málo o základním tématu – tedy jaký je vlastně názor města na obě předkládané varianty. To se přítomní nedozvěděli.

Dlouhou dobu pak dopravní policista hodnotil bezpečnost dopravy v řešeném území – mezitím mnozí občané odcházeli, aniž dostali odpověď na své dotazy… Což je stejně vcelku jedno, když to nikdo nezaznamenával. Stručně řečeno: veřejné projednání by mělo vypadat jinak.

ČLÁNEK VYŠEL V LISTOPADOVÉM TIŠTĚNÉM PÍSECKÉM SVĚTĚ. O STUDII BUDE JEDNAT ZASTUPITELSTVO VE ČTVRTEK 9.11.

P.S.: Na jednání mi úředníci slíbili poslat Urbancovu studii ke zveřejnění. Druhého dne po dlouhé komunikaci jsem se dozvěděla, že to zatím není možné, i když byla „veřejně projednávána“… Ba neposlali nám ani promítané základní mapky.

ZDENKA JELENOVÁ

Jak veřejné projednání hodnotí jedna z účastnic – MICHAELA ŠŤASTNÁ … aneb: Jaký byl asi důvod téhle taškařice?

Byla jsem kdysi na projednávání, ale tohle bylo první oficiální… A tak jsem hledala. Podle pravidel by příprava veřejného projednání měla splňovat toto: 1)  Jasná specifikace projednávaného projektu nebo záměru; 2)  Vhodná organizace a propagace veřejného projednání dle úředně stanovených postupů i nad jejich rámec, srozumitelná pozvánka, vhodně zvolený  čas a místo projednání; 3) Samotné veřejné projednání.

V pozvánce bylo doslova psáno: „Záleží vám na tom, jak by mohla být využita zatím nezastavěná plocha sousedící se sídlištěm? Pak přijďte diskutovat se zástupci města. Váš názor nás zajímá!“

Tak jsem se zeptala, jak se tam dostanou ti, co mají problém s chůzí do schodů, když zasedací místnost, kam jsme zváni, je v patře. Odpověď mě rozesmála, ale k smíchu není: „Vážená paní Šťastná, děkujeme za Váš podnět. Městský úřad Písek disponuje jednou zasedací místností, do které je zajištěn bezbariérový přístup. Je to v prvním patře v Budovcově ulici. Radnice na Velkém náměstí je památkově chráněným objektem, tudíž jakékoliv stavební zásahy jsou velmi komplikované. Proto zde není ani výtah. Jsme si vědomi toho, že zasedací místnost v prvním patře této budovy je pro imobilní lidi prakticky nepřístupná. Dosud si však nikdo z handicapovaných obyvatel v tomto směru nestěžoval, neboť veřejná projednání nejsou jedinou možností, jak mohou občané získat informace a vyjádřit svůj názor. Více o návštěvě úřadu bez bariér na webových stránkách města http://www.mesto-pisek.cz/navsteva-uradu-bez-barier/d-17985. Mgr. Irena Malotová, tisková mluvčí“

No to mě podržte, jako že ti, co tam nevylezou, mají sedět doma, své názory jim psát, nebo volat? A jak se asi zeptají architekta, nebo se zapojí do debaty během projednávání? A nikdo při výběru místa projednání nepomýšlel na to, že na sídlišti bydlí i starší lidé, co se jim hůř chodí, a bude se jim na radnici špatně lézt? Tak to je smart!

Obvyklý průběh veřejných projednání:

– Vysvětlení účelu a cíle veřejného projednání
– Poučení o právech a povinnostech účastníků veřejného projednání
– Výklad k projednávanému projektu nebo záměru (územní plán, řešení obchvatu obce apod.)
– Vysvětlení, jak bude naloženo s připomínkami, námitkami
– Prostor pro dotazy
– Písemný záznam o průběhu projednání

Průběh projednávání v Písku

Josef Knot se ujal slova, neřekl, že bude debatu řídit, jako facilitátor, nevysvětlil nám pravidla, neřekl, jak naloží s připomínkami, kde si přečteme zápis, co máme připomínkovat, o čem jen debatovat, představil nám účastníky, neřekl, koho se na co máme ptát, dotazy nám povolil, i když nebyl ukončen výklad (policista mluvil na konci), architekta nikdo neupozornil, že veřejnost neumí číst v plánech, lidi nevěděli, na co koukají, legendy k tomu, co kde má stát, nám vysvětlovali – tahle barva, tamta barva – kde jsou jejich domy, přítomní občané netušili.

Pokud jsme se měli vyjadřovat k celému poli, neřekli jasně, že mají zájem na rozšíření obchodní zóny směrem k trati, jen zmínili zájem Lidlu tam stavět, co bude, když tam Lidl nepůjde, nevíme, jak jsou daleko výkupy pozemků, v jaké fázi jsou postupy s přeložením vysokého napětí, kterou variantu město volí – prezentovány byly dvě, o jednosměrnosti či obousměrnosti silnic nebylo vůbec jasno, ujištění, že je to studie, že to tak nebude, to spíš vyvolalo nejistotu.

Pokud pominu všechny tyhle nedostatky, tak pak po zahájení debaty zjistili, že jsme tam vlastně hlavně kvůli parkovištím, že s nimi nesouhlasíme, ani se silnicí kolem domu…

To, že nás potom pan místostarosta Knot atakoval tím, že nejsme vhodný reprezentační vzorek sídliště, a byl jen kousíček od toho debatu zakázat a ukončit projednávání, to jen celou věc potvrdilo, nechtěli jednání, chtěli dodržet zákonný postup, protože mají stopku u studie na náměstí a jeden z důvodů pro kraj byl i nesouhlas účastníků na projednávání.

MICHAELA ŠŤASTNÁ

0
0

Diskuze k článku +

7. 11. 2017 (10:41)  –  Michaela Šťastná

0
0

Důsledek schválení uspěchaného územního plánu ukazuje v této územní studii – variantě A, že podle něj by se v daném území špatně žilo, a bydlelo vůbec. Určitě se totéž ukáže i v jiných částech města, až dojde na územní studie. Naproti tomu všemi doporučovaná varianta B je odsouvána a to jen proto, že není v souladu s územním plánem. Tady nejde o to, co je pro město, pro obyvatele příznivější, ale co si zamane někdo prosadit. Jestliže zpracovaná studie podle územního plánu ukázala na chyby, proč se má schválit? Projednání nevhodné studie s sebou přinese další závazky, které ponesou příští zastupitelé. Jestliže se u revitalizace náměstí prokázala podjatost ve zvýšené míře, tlak na prosazení této studie je přinejmenším stejný. Jak se k tomu zastupitelé ve čtvrtek postaví?

Odpovědět

9. 11. 2017 (22:10)  –  Michaela Šťastná

0
0

Zastupitelé se k tomu postavili tak, že projednali studii a doporučili variantu B, tu lepší. Mohla bych být spokojená, jestli jednou dojde k zástavbě, nemělo by to tu vypadat až tak hrozně. Během procesu, co s konečnou podobou studie souvisí, ale došlo k porušení stavebního zákona, právě při projednávání územní studie. Navíc, konečná, upravená studie byla zpět na úřadu 19. 10. , tak tedy nevím, na co jsme to 17.10. koukali. Písecký fenomén. V podstatě by to mohlo být jedno, studie není v souladu s územním plánem a bude se projednávat jednou zase, ale co s tím podvodem na lidech? A stalo se to jen v tomhle případě?

Odpovědět

8. 11. 2017 (00:31)  –  Luděk Blaha

0
0

"Jeden z občanů se dotazoval na to, zda bude nějak řešena otázka chybějících hřišť pro starší děti"

Nutno připodotknout, že tím občanem byl 'ne právě reprezentativní mladý pán'.
Neměl jsem ovšem na mysli hřiště okresních parametrů, ale přiměřeně nevelký obdélníkový plácek se zabudovanými hrazdami asi tak metr a půl na dva metry na protilehlých krátkých stranách plácku, coby branky na fotbálek nebo florbálek. Nebo případně něco na vybíjenou, nebo tak nějak podobně.
Než se sídliště natřikrát překopalo, hrály děti míčové hry na té severojižní chodníkové magistrále mezi oploceným dětským hřištěm a panelákem v Truhlářské č.p. 1956. Což je shodou okolností rok narození toho mladého pána.
A byl by takový problém, aby se na východozápadní promenádě udělal na vnitřní straně poměrně širokých chodníků ani ne dva metry široký asfaltový pás oválu pro malé, začínající brusláře? Viz pohled shora.
http://bit.ly/2zEtNIG

Že bruslařský oválek z nějakým pláckem pro figury nikoho už asi nenapadne udělat na výstavišti, kde park vytláčí totální parkoviště, jsem už oželel. Jen si říkám, jestli se na nově řešené, a určitě chytré parkoviště, vejde alespoň tolik aut, jak se vešlo před tím. Viz další pohledy shora.
http://bit.ly/2zok1Yh
http://bit.ly/2ArCxiO

Odpovědět

9. 11. 2017 (22:28)  –  Michaela Šťastná

0
0

Já na té besedě slyšela, že by se proti hřišti mohli najít nějací odpůrci, tak to město nebude riskovat. Zato parkoviště za těžké peníze, i přes protesty odpůrců se buduje. Hlasy dětí asi nejsou tak vážené, jako hlasy motoristů.
Ta magistrála od Šipky k fontáně, to je ostuda celé revitalizace. Domy z té strany nemají vchody, aby to bylo jako pro hasiče, a ani dnešní lampionový průvod nezaplnil celou šíři chodníku. A na děti se tu nemyslí skoro nikde ve městě.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.